ادامه تورم و گرانی در ایران تا ۵ سال آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
ادامه تورم و گرانی در ایران تا ۵ سال آینده

ادامه تورم و گرانی در ایران تا ۵ سال آینده

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - در حالی که مرکز پژوهش مجلس قانونگذاری ایران تازه ترین نتایج به دست آمده از داوری فعالان اقتصادی درباره کسب و کار درایران را غیر قابل انتشار تشخیص داده است و انتشار آن تنها برای نمایندگان مجاز دانسته شده است دونهاد بین المللی گزارش های خود از ایران را منتشر کرده اند که ناراحت کننده است.

مطابق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران و ترکیه همچنان درگیر معضل نرخ تورم دو رقمی خواهند بود درحالی که نرخ تورم در اسرائیل، عربستان و امارات عربی متحده تا سال ۲۰۲۴ میلادی نزدیک ۲ درصد باقی می‌ماند،.مطابق این پیش‌بینی، نرخ تورم اقتصاد ایران تا ۵ سال آینده همچنان بالاتر از ۲۵ درصد باقی خواهد ماند، نرخی که از تورم ۳۷ درصدی فعلی پائین‌تر است ولی بالاتر از رقبای منطقه‌ای همچون عربستان سعودی، امارات، اسرائیل و ترکیه خواهد بود.رقبایی که برخی از آنها همچون اسرائیل و ترکیه در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، شاهد نرخ‌های تورم ۳ رقمی بوده‌اند ولی موفق شده‌اند تا بر این معضل اقتصادی غلبه کنند.

رقابت ناپذیر

از سوی دیگر به گزارش اتاق ایران تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد نیز که از وضعیت رقابت‌پذیری جهانی به‌صورت اختصاصی در اختیار نهادهای همکار با این مجمع، از جمله اتاق ایران قرار گرفته نشان می‌دهد رتبه رقابت‌پذیری ایران ۱۰ پله سقوط کرده و به ۹۹ رسیده است. ایران از میان ۱۲ رکن رقابت‌پذیری، فقط در ۴ رکن به‌کارگیری فناوری اطلاعات، بهداشت، مهارت و نوآوری کسب‌وکارها امتیاز بهتری نسبت به سال قبل کسب کرده است.در این گزارش که جمهوری اسلامی ایران نیز به مدت ۱۰ سال پیاپی در آن حضور داشته، امتیاز و رتبه رقابت‌پذیری کشور بر اساس اطلاعات سال ۱۳۹۷ (با ضریب ۳۰ درصد برای مؤلفه‌های مبتنی بر نظرسنجی از فعالان اقتصادی و با ضریب ۷۰ درصد برای داده‌های آماری رسمی) توسط مجمع جهانی اقتصاد محاسبه شده است.در گزارش رقابت‌پذیری جهانی ۲۰۱۹ که با حضور ۱۴۱ کشور (دربرگیرنده ۹۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و ۹۴ درصد از جمعیت جهان) انجام شده است، ایران با کسب امتیاز ۵۳ (از مقیاس ۰ تا ۱۰۰) در رتبه ۹۹ جای گرفته که در مقایسه با امتیاز ۵۴٫۹ و کسب رتبه ۸۹ در گزارش سال گذشته، با افت ۱٫۹ امتیاز و ۱۰ پله سقوط در رتبه مواجه شده است.در این گزارش، ایران از میان ۱۲ رکن رقابت‌پذیری، فقط در ۴ رکن به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات (۸۴)، بهداشت (۷۲)، مهارت (۹۲) و توانایی نوآوری کسب‌وکارها (۷۱) توانسته است امتیاز بهتری را نسبت به گزارش سال گذشته کسب کند. این در حالی است که نهادها (۱۲۰)، زیرساخت‌ها (۸۰)، ثبات اقتصاد کلان (۱۳۴)، بازار محصول (۱۳۳)، بازار نیروی کار (۱۴۰)، نظام مالی (۱۲۳)، اندازه بازار (۲۱) و پویایی کسب‌وکار (۱۳۲)، هشت حوزه‌ای هستند که با کاهش امتیاز رقابت‌پذیری وضعیت بدتری را نسبت به گزارش سال گذشته نشان می‌دهند. بهترین رتبه ایران در حوزه اندازه بازار است و بدترین وضعیت را بازار نیروی کار دارد که تنها یک رتبه قبل از آخرین کشور قعر جدول قرار گرفته است. با توجه به بی‌ثباتی‌های سال گذشته در فضای کلان اقتصاد کشور، به‌ویژه در حوزه ارزی و به دنبال آن افزایش تورم، اقتصاد کلان کشور یکی دیگر از حوزه‌هایی است که وضعیت وخیمی را در گزارش امسال تجربه می‌کند. پیرو این بی‌ثباتی‌ها، بازار محصول نیز وضعیت بدتری را نسبت به گزارش سال گذشته تجربه کرده است که افزایش اثر مخرب مالیات‌ها و یارانه‌ها (برای مثال یارانه‌های ارزی که در مورد برخی اقلام کالایی پرداخت شد) در تضعیف رقابت داخلی در گزارش امسال نقش داشته است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

از میان ۱۴۱ کشور حاضر در گزارش رقابت‌پذیری جهانی ۲۰۱۹، کشورهای ماداگاسکار (۱۳۲)، ونزوئلا (۱۳۳)، موریتانی (۱۳۴)، بروندی (۱۳۵)، آنگولا (۱۳۶)، موزامبیک (۱۳۷)، هائیتی (۱۳۸)، جمهوری دموکراتیک کنگو (۱۳۹)، یمن (۱۴۰) و چاد (۱۴۱) با قرار گرفتن در ده رتبه آخر جدول رتبه‌بندی، کمترین رقابت‌پذیری اقتصادی را نشان می‌دهند.جمهوری اسلامی ایران با کسب رتبه ۹۹، در میان کشورهای هم‌منطقه خود تنها قبل از تاجیکستان (رتبه ۱۰۴)، پاکستان (رتبه ۱۱۰) و یمن (رتبه ۱۴۰) قرار می‌گیرد و باقی کشورهای منطقه همگی رتبه‌های بهتری را نسبت به کشورمان کسب کرده‌اند.رژیم اشغالگر قدس (رتبه ۲۰)، امارات متحده عربی (رتبه ۲۵)، قطر (رتبه ۲۹)، عربستان سعودی (رتبه ۳۶)، بحرین (رتبه ۴۵)، کویت (رتبه ۴۶)، عمان (رتبه ۵۳)، قزاقستان (رتبه ۵۵)، آذربایجان (رتبه ۵۸)، ترکیه (رتبه ۶۱)، ارمنستان (رتبه ۶۹)، اردن (رتبه ۷۰)، گرجستان (رتبه ۷۴)، لبنان (رتبه ۸۸)، مصر (رتبه ۹۳) و جمهوری قرقیزستان (رتبه ۹۶) رقابت‌پذیرتر از ایران ارزیابی شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱
فراروفرارو1 روز قبل
سید عطاالله مهاجرانی در واکنش به اعترافات جدید روح‌الله زم سرشبکه آمدنیوز در توئیتر خود نوشت: آمدنیوز شبکه خبری پوششی بوده است برای سرویس‌های امنیتی. ظاهرا خبرنگار آمدنیوز بوده، می‌دانسته که رصد می‌شود، پول می‌خواهد، پول پول! تا گزارش عملیات در سوریه را قبل از عملیات بدهد. کدام عملیات، کی و از کدام محور و نقطه؟ خبر؟! او هم‌چنین نوشت: از فرانسه و دستگاه امنیتی فرانسه باید پرسید، حفاظت سنگین و گارد محافظ سه نفره همیشگی برای زم به چه دلیل برقرار بوده است؟ رئیس دستگاه امنیتی فرانسه به قول مسئول فنی آمدنیوز، چرا در روز پرواز با زم ملاقات کرده است؟ آمد نیوز برای سرویس فرانسه چرا اهمیت درجه اول داشته است؟
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.

ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا بهتر از فرانسه است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ در سفر به تگزاس گرچه رئیس‌جمهوری فرانسه را شخصی «قابل اعتماد و ارزشمند» خطاب کرد، اما با کلماتی طعنه‌آمیز درباره نرخ بالای بیکاری در فرانسه سخن گفت. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که برای افتتاح خط تولید محصولات «لویی ویتون» در تگزاس حضور داشت، با نرخ بیکاری در فرانسه شوخی کرد! او در پاسخ به سوالی درباره دلایل «کاهش تاریخی» نرخ بیکاری در آمریکا در مدح و ستایش خودش اظهار کرد: «شاید ما (آمریکا) رئیس‌جمهوری بهتری داریم. او در ادامه اظهار داشت که رئیس‌جمهوری فرانسه را خیلی دوست دارد. به تازگی «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه، آمریکا را تهدید کرد که در صورتی که تلاشی برای حل اختلافات درباره «ایرباس» انجام ندهد، کشورش و اتحادیه اروپا آماده هستند تا در اقدامی تلافی‌جویانه، واردات کالاهای آمریکایی را تحریم کنند.

فیلم/ وصف رهبر انقلاب از جاماندگان اربعین: گرچه دوریم به یاد تو سخن می‌گوییم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

دعوای رسانه‌ها بر سر دستگیری روح الله زم

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر