پیاده روی اربعین الگوی «گردشگری مذهبی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

پیاده روی اربعین الگوی «گردشگری مذهبی»

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
پیاده روی اربعین حسینی (ع) الکو و مدل بسیار خوبی از «گردشگری مذهبی» است.
پیاده روی اربعین الگوی «گردشگری مذهبی» - 0

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدسدر دومین «دوره تخصصی آموزشی منتخب دبیران کانون‌های گردشگری محلات»، در سالن هویزه موزه انقلاب اسلامی گفت: پیاده روی اربعین حسینی (ع) الکو و مدل بسیار خوبی از «گردشگری مذهبی» است.علی اصغرجعفری با اشاره به راهپیمایی اربعین حسینی، گفت: راهپیمایی اربعین یک رویداد بسیار بزرگ است که هر سال برعظمت آن افزوده می‌شود و با حوزه گردشگری هم مرتبط است، اگر پیاده روی اربعین حسینی (ع) را از لحاظ گردشگری و فعالیت جمعی نگاه کنیم، آن را یک حادثه بی نظیر معرفی می‌کنم که در جهان اتفاق می‌افتد.

وی افزود: ۲۵ میلیون نفر از نقاط مختلف جهان برای راهپیمایی معنوی ازشهر و کشور خود دل می‌کنند و خود را به حرم با صفای اباعبدالله الحسین (ع) می‌رسانند و مسیری را با پای پیاده طی می‌کنند.

آقای جعفری گفت:: در این رویداد بزرگ معنوی تعامل فرهنگی، ارتباطی، احساسی بین اقوام، کشور‌ها وملیت‌ها رخ می‌دهد و این اتفاق یک ظرفیت بزرگ و یک الگوی فکری دارد که هر روز به عمق و عظمت آن افزوده می‌شود. فرهنگ مردم عراق در پذیرایی از گردشگران مذهبی بی نظیراست. افردی هستند که برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی (ع) در طول سال کارو تلاش می‌کنند و پولی را جمع می‌کنند تا در ایام ماه صفر و اربعین به راهپیمایی عظیم و گردشگری مذهبی بیایید و چنین شوروشوق انسان‌ها را در هیچ کجای این کره خاکی نمی‌بینید. افرادی هستند که با شغل و درآمد کم در طول سال اندوخته مالی اندکی را جمع می‌کنند تا در مراسم اربعین حسینی (ع) پس انداز خود را برای خدمت به زائران کربلای معلی هزینه کنند.

جعفری اظهارداشت: هر سال مردم عراق با اشتیاق به سمت گردشگران مذهبی می‌آیند و آن‌ها را به منازل خود دعوت می‌کنند و هر چه درمنزل دارند در طبق اخلاص می‌گذارند و به صورت رایگان تقدیم زائران می‌کنند، این وقایع یک الگو و یک مدل بسیار خوبی از گردشگری مذهبی با اتکا به معنویت اباعبدالله الحسین (ع) است.

وی با بیان اینکه شناخت صنعت گردشگری برای دبیران کانون‌های گردشگری محلات بسیار مهم است، بیان کرد: درشرایط فعلی که تحریم‌ها حاکم است و دشمن تلاش می‌کند با فشار حداکثری تحریم‌ها را بر ما تحمیل کند، یکی از راه‌های برون رفت از این شرایط رونق «گردشگری» است. صنعت گردشگری می‌تواند ظرفیت ساز شود. طبق آمار‌های موجود هر گردشگرخارجی که وارد کشور می‌شود، بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار به صورت مستقیم هزینه می‌کند برابر با ۳۰ تا ۳۵ بشکه نفت.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

وی گفت: یکی از موضوع‌های مهم مورد بحث در صنعت گردشگری ایجاد چرخه دراقتصاد خرد است، در اقتصاد کلان معمولا به برنامه ریزی، سرمایه گذاری زیاد و بلند مدت و پیچیده نیازمند هستیم، اما اقتصاد خرد به مردم مربوط می‌شود که صنایع کوچک را تقویت می‌کنند و چرخه اقتصاد خرد مردمی همه بخش‌های اقتصادی کشور را به گردش درمی آورد. چرخ دنده‌های گردشگری روی آحاد مردم می‌چرخد، صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت بالایی برخوردار است. کشور ما یکی از ۱۲ کشوری است در حوزه گردشگری صاحب تاریخ و تمدن و فرهنگ است. در حال حاضر ایران جزو پنج کشوری است که بالاترین دستاورد‌های معماری جهان را دارد. در مقایسه با ایران، بسیاری از کشور‌ها از چنین ظرفیت‌های گردشگری برخوردار نیستند، اما سعی می‌کنند این ظرفیت‌ها را ایجاد کنند.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادامه گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اندیشه ستروگی را به جهان عرضه کردیم و خیلی از آحاد جهان علاقمند هستند، این اندیشه را مشاهده کنند. شهرداری تهران می‌تواند لکوموتیو حوزه گردشگری درکشور باشد هیچ مجموعه‌ای به اندازه شهرداری قدرت و ظرفیت در این حوزه را ندارد.

برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی منتخب دبیران کانون‌های گردشگری محلات کار بسیار مهمی است که به سازماندهی دقیق، آموزش صحیح، رویکرد مناسب و خوب، افق مناسب نیاز دارد. باید در این عرصه هوشمندانه عمل کنیم، صنعت گردشگری می‌تواند اقتصاد تهران در متحول کند و تحول اقتصاد پایتخت چه بسا می‌تواند اقتصاد کشور را هم تحت تاثیر قرار دهد.

دومین «دوره تخصصی آموزشی منتخب دبیران کانون‌های گردشگری محلات» روزچهارشنبه ۱۷ مهرماه با حضور علی اصغر جعفری مدیرعامل و نرگس معدنی پورمعاون فرهنگی و هنری و امیراحمدی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سید رحیم ابوالحسنی رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی شهرداری تهران، مهدی شیرزاد رئیس ستاد مدیریت محله، دکترفتانه دانشمند مدرس دانشگاه درحوزه علوم شهری، مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران و جمعی از دبیران کانون‌های گردشگری محلات ۲۲ گانه تهران درتالار هویزه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا1 روز قبل

گفتگو با رضا نریمانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پاسخ هوشمندانه فریبا نادری به اتهام ریاکاری در سفرش با چادر به کربلا + فیلم

رکنارکنا7 ساعت قبل
فریبا نادری یکی از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون که چند سال پیش در پیاده روی عظیم و باشکوه اربعین حسینی شرکت کرده بود در جواب سوال مهندسی شده خبرنگار، که به او گفت برای ریاکاری با چادر به این سفر رفته است پاسخ هوشمندانه‌ای داد و گفت: چادر را به حرمت امام حسین (ع) در آن مسیر به سر کردم. وی خطاب به مجری که به اصرار سعی دارد نیت این بازیگر از سفر اربعین را زیر سوال ببرد می‌گوید: شما انتظار دارید من چه لباسی بپوشم که ریا نشود اگر شینیون می‌کردم خوب بود؟ اینکه می‌گویید پوشیدن چادر یک شو بود برای من مهم نیست و شما را به خدا واگذار می‌کنم. این بازیگر سینما و تلویزیون همچنین گفت: امیدوارم فرصت این شو برای همه پیش بیاید و اگر شما به پیاده روی نرفته‌اید سعادت نصیبتان شود و به قول خودتان به این شو بروید؛ من اسم پیاده روی اربعین را شو نمی‌گذارم. حضور در پیاده روی اربعین فرصتی بود که خداوند به من عطا کرد تا اشتباهاتم را جبران کنم و تا جوانم بتوانم از اشتباهات خودم بازگردم و بار گناهانم را سبک کنم؛ این سفر یک موهبت الهی بود که نصیب من شد. فریبا نادری عنوان کرد: اگر نیت من ریاکاری و شو بود وقتی در کربلا بودم یک عکس سلفی می‌گرفتم و زیر آن می‌نوشتم من و امام حسین (ع) یهویی!

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر