معتاد شدن با خوردن نوشابه!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
معتاد شدن با خوردن نوشابه!

معتاد شدن با خوردن نوشابه!

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24-اگر جزء افرادی هستید که به نوشیدن نوشابه علاقه دارید باید مراقب باشید که به آن اعتیاد پیدا نکنید

شاید تعجب کنید اگر بدانید که مصرف دائمی نوشابه می‌تواند اعتیادآور باشد. درواقع بسیاری از افراد وابستگی خود به نوشابه را عادی می‌دانند و تصور می‌کنند یک عادت غذایی ساده دارند. اما خبر ندارند که درواقع به مصرف نوشابه معتاد شده‌اند.

مصرف بیش از حد نوشابه عوارضی متعدد دارد که یکی از آنها اعتیاد است. بله درست خواندید، قرار نیست اعتیاد همیشه به مواد مخدری باشد که شما در تلویزیون دیده‌اید یا در موردش شنیده و خوانده‌اید. گاهی وابستگی به برخی مواد غذایی علائمی دارد که بی شباهت به اعتیاد نیستند.

اما شاید پرسشتان این باشد که ماجرای اعتیاد به نوشابه از کجا می‌آید. جالب است بدانید که نوشابه سرشار از کافئین است. این کافئین نقشی پررنگ در ایجاد وابستگی در شما نسبت به نوشابه ایفا می‌کند. درواقع با هر یک لیوان نوشابه که می‌نوشید یک گام به وابستگی به نوشابه نزدیک‌تر می‌شوید.

در سایت خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

حالا تصور کنید افرادی که عادت دارند هر روز حداقل یک لیوان نوشابه بنوشند درواقع هر روز حداقل یک قدم به اعتیاد به نوشابه نزدیک‌تر می‌شوند. علائم اعتیاد به نوشابه نیز چندان عجیب و غریب نیست و شامل بیقراری، سردرد، کج خلقی، عصبی شدن و حتی در برخی موارد سردرد همراه با حالت تهوع است. درواقع بدن فرد با تمام قوا برای نوشیدن نوشابه به روان و جسم فرد فشار وارد می‌کند.

بنابراین سعی کنید نوشابه را نهایتا ماهی یک الی ۲ بار مصرف کنید. از دوغ، نوشیدنی‌های طبیعی و اب به جای نوشابه استفاده کنید و در لیوان نوشابه آب و یخ مخلوط کنید تا از حجم نوشابه مصرفی خود به مرور بکاهید.

سیمرغ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
اما جالب است بدانید که بدن شما در صورت پیر شدن به شما هشدار می‌دهد که باید مراقب باشید. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی علائم به شما می‌گویند که علی رغم این که سن بالایی ندارید اما سن بدنتان از شما پیشی گرفته است. ریزش مو داریدبه نظر می‌رسد ریزش مو یک تهدید جدی برای سلامتی به نظر می‌رسد. البته گاهی ریزش مو به عللی مثل کمبود ویتامین، استفاده از برخی داروها، شیمی درمانی یا حتی استرس و افسردگی مرتبط است اما اگر بی دلیل ریزش مو دارید یا موهایتان نازک و سفید شده‌اند بهتر است بیشتر از ویتامین‌ها استفاده کنید و مراقب سلامتی خود باشید. چروک شدن پوستیکی از رایج‌ترین علامتهای پیر شدن پوست این است که پوستتان چروک شود.
مهرمهر1 روز قبل
در این موارد از روش رحم جایگزین استفاده می‌شود. در چنین مواردی هم روش رحم جایگزین برای افزایش شانس موفقیت بارداری به زوجین پیشنهاد می‌شود. یغمایی درباره معیارهای انتخاب مادر جایگزین و شرایط زوجین صاحب جنین، گفت: مادر جایگزین باید حتما سابقه یک بارداری موفق داشته باشد. بلکه پس از عقد قرارداد یا تفاهم‌نامه تازه تعهدات هر دو طرف و همچنین مسئولیت نظارتی مرکز درمان ناباروری آغاز می‌شود. بنابراین، زوج‌های متقاضی روش رحم جایگزین باید مراقب باشند که فریب دلالان و تبلیغات نادرست را نخورند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
سیستم ایمنی بدن، ابزار قدرتمندی برای کنترل مداوم تمام بدن و جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی است. اما سرطان حیله‌گر است و از روش‌های زیادی برای مخفی شدن از تیررس سلول‌های T همیشه هوشیار که در واقع پیاده‌نظام‌های سیستم ایمنی هستند، استفاده می‌کند. ابداع روش‌هایی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در زمینه جستجوی سلول‌های سرطانی در واقع درمان بالقوه‌ای برای بسیاری از انواع سرطان محسوب می‌شود. SLR۱۴ با فعال کردن ژن‌هایی که ویروس‌های خاموش را تشخیص می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را از وجود آنها مطلع می‌سازد، با ویروس‌های خاموش مبارزه می‌کند. محققان با توجه به اینکه نویدبخش بودن هر دو این روش‌ها در ایمنی درمانی سرطان، سرگرم انجام آزمایش‌های بالینی بر روی انسان هستند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در زمان بارداری این نوع از استرس می‌تواند احتمال زایمان زودهنگام یا تولد نوزاد با وزن پایین را افزایش دهد. تاثیر استرس دوران بارداری بر جنسیت جنینمحققان آمریکایی اخیرا در مطالعات جدیدی دریافته‌اند که استرس در دوران بارداری می‌تواند حتی بر جنسیت جنین نیز تاثیر داشته باشد. بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، محققان آمریکایی با بیان اینکه استرس می‌تواند خود را به شکل‌های مختلف نشان دهد، اظهار داشتند: در این بررسی ۲۷ شاخص استرس روانی، جسمی و سبک زندگی ۱۸۷ زن باردار مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۱۷ درصد از این زنان به لحاظ روانی استرس داشتند. نتایج بررسی‌ها نشان داده است زنان بارداری که استرس روانی و جسمی را تجربه کرده بودند کمتر احتمال دارد صاحب فرزند پسر شوند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر احمد المنظری با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با قدردانی از میزبانی خوب و مهمان نوازی ایران برای اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: سازمان بهداشت جهانی همیشه با طرف ایرانی در ارتباط بوده و دربسیاری از موارد کارهای بزرگی در زمینه بهداشت در ایران انجام شده است. رئیس منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: اگر تلاش‌های خود را متحد و تعاملاتمان را بیشتر کنیم قادر خواهیم بود تا سال ۲۰۲۳ بسیاری از انتظارات از نظام سلامت را برطرف کنیم و برای این منظور به چتر حمایتی نیاز داریم. قائم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این برنامه گفت: بر اساس ارزیابی سازمان جهانی بهداشت، ایران از نظر پوشش خدمات سلامت در سال ۲۰۱۸ نمره قبولی ۷۱ و هفت دهم از ۱۰۰ را گرفته است که از میانگین جهانی بالاتر است. دکتر ایرج حریرچی ادامه داد: پیش بینی رسمی سازمان جهانی بهداشت این است که ایران با تلاش‌های چند سال اخیر خود، ۴ سال دیگر با رسیدن به رقم ۸۰ درصد از نظر پوشش خدمات سلامت، کشور اول منطقه باشد. او با تشریح مفهوم پوشش خدمات سلامت گفت: سازمان جهانی بهداشت اقدامات ایران را در کاهش مرگ و میر، افزایش امید به زندگی در ۴۰ سال اخیر و حرکت چند سال اخیر کشورمان در قالب طرح تحول سلامت، ستود.

نظرها

اخبار بیشتر