طرحی برای هشدار سریع زلزله در تهران و تبریز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. حوادث

طرحی برای هشدار سریع زلزله در تهران و تبریز

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24- به دلیل افزایش خسارات ناشی از زلزله‌ها و مشکلات موجود در پیش‌بینی زلزله، تحلیل آماری داده های شتاب نگاری و کاربرد آن‌ها در سامانه‌های هشدار سریع، توجه را به خود معطوف داشته است.

یکی از راهکارهای کاهش خسارات و خطر لرزه‌ای، توسعه و پیشرفت سامانه‌های هشدار پیش هنگام است. ناحیه آسیب دیده از زلزلههای بزرگ ممکن است تا صدها کیلومتر از رومرکز زلزله گسترش داشته باشد و به دلیل زمان سیر کوتاه‌تر امواج رادیویی نسبت به امواج لرزهای، امکان مطلع ساختن مناطقی که در معرض خطرند قبل از اینکه تکان شدید زمین اتفاق بیفتد وجود دارد. سامانه هشدار سریع، هشدارهایی در مورد خطر قریب الوقوع رسیدن امواج مخرب ثانویه به ما می‌دهد.

به طور معمول زمان هشدار سریع بسته به اینکه فاصلة بین منبع لرزه‌ای و لرزه نگار و سایت مورد نظر چقدر باشد، در فاصله زمانی چندین ثانیه تا چند ده ثانیه است. برای مثال زمان هشدار پیش هنگام مربوط به سامانة هشدار پیش هنگام به کار رفته در شهر مکزیکوسیتی در صورتی که زلزلهای نیرومند در طول زون فرورانش گوررو که در حدود ۳۲۰ کیلومتری شهر مکزیکو قرار گرفته است اتفاق بیفتد، حدود ۷۰ ثانیه است که علت آن فاصله بسیار زیاد بین شهر مکزیکوسیتی و زون فرورانش است.

سامانه‌های دورسنجی داده زمان واقعی معمولی براساس رادیو، ماهواره و یا ارتباطات تلفنی کار می‌کنند.

در طی چند دهه گذشته تلاش زیادی و موفقیت آمیزی برای نصب و به کارگیری سامانه‌های هشدار پیش هنگام زلزله در ژاپن، تایوان، مکزیکو، امریکا، ترکیه و رومانی صورت پذیرفت.

توجه به رخداد لرزه خیزی در تهران و خطر زلزله در شهر تبریز لزوم راه اندازی سامانه هشدار پیش هنگام زلزله را نشان میدهد. بیش از ۵۰ کیلومتر از بخش جنوب شرقی گسل شمال تبریز و بیش از ۶۰ کیلومتر از بخش شمال غربی آن به ترتیب در نتیجه زمین لرزه‌های ۱۷۲۱ و ۱۷۸۰ گسیخته شد.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

در ۱۲۰۰ سال اخیر (در ایران دوره اسلامی) مهمترین شهر ایران که در اثر زلزله‌های تاریخی دچار تخریب، بازسازی و مجددا تخریب شده است، شهر تبریز است.

برای هشدار سریع زلزله بر اساس دامنه نگاشت جابه جایی چند ثانیه اول موج از لرزهنگاشتها و شتابنگاشتهای موجود برای زلزله محاسبه و ارایه هشدار استفاده میشود. هنگامی که تراکم ایستگاه‌ها زیاد باشد، این روش را می‌توان برای داده‌های چند ایستگاهی به کار برد و در نتیجه دقت و صحت هشدار سریع را افزایش داد. لذا بهینه ساختن شبکه‌های لرزهنگاری و شتابنگاری، نصب دستگاه‌های لرزهنگاری پیشرفته و همچنین توسعه ایستگاههای لرزهنگاری حداقل تا ٥ برابر ایستگاههای موجود و شبکه‌های شتابنگاری ضروری است.

برای تهران و تبریز هنوز سامانه هشدار سریع زلزله راهاندازی نشده است. طرح موضوع برای راه اندازی این سامانه‌ها از اوایل دهه هشتاد در ایران انجام شده است. هزینه اولیه راه اندازی این سامانه‌ها، از هزینه احداث یک بوستان شهری و با یک پل بزرگراهی کمتر است. در طی ١٥ سال اخیر ده‌ها بوستان و پل در تهران و تبریز احداث شد، ولی درک اهمیت سامانه هشدار سریع زلزله هنوز به حد اهمیت بوستان‌ها و پل‌ها نرسیده است!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقدام خجالت آور امید برک با ۸ زن جلوی چشمان همسرش / ناگفته هایی از قاتل زنان در بزرگراه کرج + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، امید برک با وجود سن و سال کمش در عرض یک سال جان ۱۰ زن را گرفت و با فروش طلاهای آنها زندگی کرد. همه چیز از بهمن سال ۸۶ در کمالشهر کرج آغاز شد. در خیابانی در منطقه کمالشهر جسد زنی ۳۵ ساله کشف شد که بر اساس شواهد در محل دیگری با روسری خفه شده و بعد به محل کشف جسد آورده شده بود. تحقیقات در مورد این قتل به نتیجه‌ای نرسیده بود تا اینکه یک ماه پس از کشف اولین جسد پیکر دومین قربانی مطابق با همان رد جنایت اول کشف شد. عزیزمحمدی در اظهاراتی گفت: زنی کنار دست این قاتل می‌نشست که معلوم نشد همسرش است و طلاهای زنان را می‌گرفت و به آنها تجاوز می‌کرد! برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ راننده ناشی‌ و له شدن خودرو زیر کامیون!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بی‌احتیاطی راننده خودروی سواری در کنترل صحیح خودرو، حادثه ساز شد. خودرو در یکی از خیابان‌های جزیره ایرلند حرکت می‌کرد که تغییر مسیر ناگهانی توسط راننده، باعث شد ماشین زیر یک دستگاه کامیون له شود.

چپ شدن ناگهانی خودرو حین لایی کشیدن + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در شهر سن پترزبورگ روسیه حین لایی کشدن در خیابان با یک خودروی دیگر برخورد کرد. این تصادف منجر به چپ شدن خودروی این راننده بی احتیاط شد. در این حادثه به هیچ کس آسیبی نرسید. بیشتر بخوانید: تصادف وحشتناک تریلی با دو خودرو پس از عبور از چراغ قرمز + فیلمانتهای پیام/عاقبت ویراژ دادن در خیابان + فیلم

آتش گرفتن پالایشگاه سانفرانسیسکو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آتش سوزی در دو مخزن نفت نزدیک یک پالایشگاه در سانفرانسیسکوی آمریکا موجب ایجاد انفجار و نشت مواد شیمیایی در منطقه شد. به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، براساس هشدار مقامات محلی، آتش سوزی در دو مخزن تاسیسات ذخیره نفت نواستار نزدیک یک پالایشگاه در شهرستان کنترا کاستا در سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا روی داد. در پی این آتش سوزی انفجاری نیز در این محل اتفاق افتاد. در این آتش سوزی به هیچ فردی آسیب نرسیده است. بیشتر بخوانید: سکوت مقامات آمریکایی در قبال آتش سوزی کالیفرنیا + فیلمانتهای پیام/حریق در کالیفرنیا + فیلم

فیلم/ حرکت نمایشی یک سعودی با خودرو!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر