اهداف و پیامدهای تجاوز ترکیه به شمال سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
اهداف و پیامدهای تجاوز ترکیه به شمال سوریه

اهداف و پیامدهای تجاوز ترکیه به شمال سوریه

مهرخبرگزاری مهر |
در حالی «اردوغان» از آغاز عملیاتی در شمال سوریه تحت عنوان «چشمه صلح» خبر داده اما اهداف واقعی این تجاوز محل پرسش است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-آذر مهدوان: گام‌های ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شرق فرات سوریه وارد مراحل حساسی شده است و خبرها حاکی ازاین است که تجاوز ترکیه به سوریه از شهر راس العین آغاز شده است.

عصر روز چهارشنبه (۱۷ مهر) رجب طیب اردوغان به طور رسمی طی یک پیام توئیتری از آغازعملیاتی در شمال سوریه تحت عنوان «چشمه صلح» خبر داده و هدف از این عملیات را مبارزه با پ-ک-ک/ ی-پ-گ و ایجاد منطقه امن برای بازگشت پناهندگان سوری در ترکیه عنوان کرد.

چند روز گذشته بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای آغاز عملیات ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه مهلت ۱۴ روزه داده بود اما ۱۹ روز بعد در پس گفتگوی تلفنی میان این دو رئیس جمهور روند خروج نظامیان آمریکا از مرز ترکیه و سوریه آغاز شد.

هر چند آمریکا اعلام کرد که در این عملیات از ترکیه حمایت نخواهد کرد اما سپردن سرنوشت اسرای داعشی به دست ترکیه اقدامی در راستای منافع ترکیه بود. زیرا از منظر برخی تحلیلگران یک آورده اطلاعاتی جدیدی نصیب ترکیه می‌کند و از این به بعد کردها نخواهند توانست از این مساله همچون یک عامل فشار علیه ترکیه استفاده کنند.

بر اساس باید گفت برخی عناصر اپوزیسیون از جمله حزب جمهوری خلق کاملا مخالف انجام این عملیات هستند و در چند روز اخیر شاهد سر و صدای اعتراضات احزاب مختلف علیه اردوغان هستیم که در روزهای اخیر هم با صدای بلندتری به گوش می‌رسد.

اما در این میان آغاز عملیات ترکیه در سوریه دوباره طرح تحریم ترکیه از سوی پنتاگون را یادآوری کرد. به طوری که گراهام لیندسی سناتور جمهوری خواه آمریکا طی یک پیام توئیتری عنوان کرد: در صورتی که ترکیه به سوریه حمله کند تحریم هایی را علیه آنکارا اعمال کرده و حتی فعالیت ترکیه به عنوان عضوی از ناتو به تعلیق خواهد انداخت.

هر چند ترکیه در ماه‌های اخیر با خرید اس ۴۰۰ از روسیه تهدید‌های مختلفی مبنی بر تحریم شدن از پنتاگون را به جان خریده است اما با همه این‌ها نشان می‌دهد آنکارا بی تفاوت به این تهدیدها مصمم در اجرای این عملیات است. مشخص نیست این بار هم ترامپ بتواند از اعمال تحریم‌ها ممانعت کند.

در حالی که احتمال اجرایی شدن طرح تحریم از سوی پنتاگون شدت گرفته ولی تلاش عملیات «چشمه صلح» از دلایل مختلفی نشات می‌گیرد.

دلیل اصلی عملیات شرق فرات

اولین دلیل باز می‌گردد به شرایط حزب عدالت و توسعه که این روزها حال خوبی ندارد. انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه باخت حزب عدالت و توسعه در کلانشهرهای این کشور، شرایط را برای «آک پارتی» نامطلوب کرد. در پی همین نیزدر جامعه ترکیه شاهد درخواست هایی برای برگزاری انتخابات زود هنگام هستیم.

یکی از دلایل نارضایتی هم حضور پناهندگان سوری است که به علت مدیریت ناصحیح موجب ایجاد بحران‌های سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی در این کشور شده است. به همین علت ترکیه در تلاش است به گونه‌ای از این مشکل نجات پیدا کند در نتیجه ایجاد منطقه امن و بازگرداندن تعدادی از این آوارگان را در دستور کار نظامی خود قرار داده است.

دومین علت باز می‌گردد به محو کردن کریدور کردی در خاک سوریه؛ البته مبارزه با گروه پ ک ک و آنچه ترکیه مدعی ارتباط برخی کردهای سوری با این گروه است، یکی از اهداف چندین ساله و اصولی ترکیه است اما باز گرداندن مهاجران سوری عرب به شمال شرق سوریه که از نظر جغرافیایی در میان کردهای ترکیه و سوریه قرار دارد، به معنی بر هم زدن تعادل جمعیتی این کشور است که با این حساب مخاطراتی در پی خواهد داشت.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

سومین علت را در تلاش ترکیه در ضعیف کردن دولت بشار اسد باید ریشه یابی کرد؛ به این معنی که اردوغان می‌خواهد با حمایت از اخوان مسلمین آن هم با رویای ایجاد دولت عثمانی آن هم از جنس نفوذ در خاک سوریه، قدرت خود را گسترش دهد. با این حساب برهم زدن وضعیت جمعیتی سوریه را می‌توان از اهداف سرپوشیده دولت ترکیه برای بدست آوردن خاک این کشور و عدم توجه به حفظ تمامیت ارضی سوریه دانست.

واقعیت این است که ترکیه‌ ۲۰۰ گروه مسلح مخالف بشار اسد را در «شانلی اورفا» گرد هم آورده و آنان را زیر چتر واحدی به نام «ارتش ملی سوریه» متحد کرده است. از طرفی تاسیس سه دانشگاه در شمال سوریه از سوی دانشگاه (مادر) غازیان تپه ترکیه نشان می‌دهد این کشور در پی نفوذ علمی در کشور سوریه است و برنامه مبارزه با تروریسم صرفا ظاهر قضیه است.

جنگ فرسایشی در راه است

با نگاه اجمالی به وضعیت این عملیات (چشمه صلح) از هم اکنون می‌توان حدس زد نتیجه این اقدام همانند عملیات «شاخه زیتون» یک جنگ فرسایشی برای اردوغان خواهد بود. دلیل این امر را در چند دلیل می‌توان پیدا کرد.

مساحتی که ترکیه حمله به آن را آغاز کرده است چیزی حدود ۱۵ الی ۲۰ هزار کیلومتر است این مساحت در مقایسه با مساحت منطقه عملیاتی شاخه زیتون و سپر فرات ده برابر بیشتر است. کما اینکه دیدیم نتیجه این عملیات در عفرین کاملا به ضرر ترکیه تمام شد تا جایی که از بیم تاثیر این جنگ فرسایشی در پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفت انتخابات را زودتر از موعد مورد نظر برگزار کند. پس با این تفاسیر پیروزی ترکیه در شرق فرات و پاکسازی این منطقه تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد.

به خصوص اینکه ترکیه در این میدان تنها هست و از همراهی کشورهای دیگر بهره نمی‌برد؛ مخالفت ایران و همچنین عدم اعلام موافقت دولت دمشق نشان می‌دهد ترکیه در راهی گام برداشته که بی نتیجه می‌ماند. با اینکه اکثر سیاستمداران ترکیه معتقد هستند اردوغان باید مستقیم وارد گفت و گو با بشار اسد شود اما اردوغان هیچ پاسخی به این خواسته‌ها نمی‌دهد. همه این‌ها نشان می‌دهد با وجود اینکه مقامات آنکارا در سخنانشان دم از احترام بر تمامیت ارضی سوریه می‌زنند اما حمله به خاک سوریه بدون هماهنگی با دولت دمشق عکس این سخنان را نشان می‌دهد.

هر چند گمانه زنی هایی در مورد احتمال دیدار در آینده نه چندان دور میان اردوغان و بشار اسد وجود دارد اما با آغاز این تجاوز این موضوع کمی غیرممکن به نظر می‌رسد.

در پایان باید گفت قطعا مبارزه با تروریسم اقدامی درست است اما نه اینکه به بهانه مبارزه با تروریست وارد خاک کشور دیگری شده و با پیاده کردن نقشه منطقه امن که متضرر شدن یکپارچگی سوریه را در پی دارد.

اگر ترکیه قصد مبارزه باتروریسم را دارد باید با احترام به حق حاکمیت دولت دمشق در مسیر مذاکره هم فکری با این دولت گام بردارد وگرنه سرانجام این عملیات هم برای ترکیه هم برای منطقه مخرب خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
رجانیوزرجانیوز1 روز قبل
موضع گیری اخیر عربستان در حمایت از تمامیت ارضی سوریه در برابر حمله نظامی ترکیه، حاوی پیام‌های مهمی در سیاست خارجه ریاض در قبال آنکارا است. در این بین واکنش عربستان سعودی به تجاوز مذکور قابل توجه است. خبرگزاری عربستان به نقل از یک منبع در وزارت خارجه این کشور اعلام کرد عربستان آنچه «تجاوز ارتش ترکیه به مناطق شمال شرقی سوریه» می‌خواند را محکوم می‌کند. این مقام سعودی همچنین عملیات نظامی ترکیه را «تجاوزی آشکار به یکپارچگی، استقلال و حاکمیت سرزمین‌ سوریه» خواند. ترکیه نیز فرصت را غنیمت شمرده و در واکنش به این محکومیت عربستان سعودی، پاسخ محکمی به ریاض داد که بحث و جدل‌های فراوانی را برانگیخت.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

نظرها

اخبار بیشتر