کردستان| ۴۷ درصد طلاق‌ها مربوط به ۵ سال نخست تشکیل خانواده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
کردستان| ۴۷ درصد طلاق‌ها مربوط به ۵ سال نخست تشکیل خانواده است

کردستان| ۴۷ درصد طلاق‌ها مربوط به ۵ سال نخست تشکیل خانواده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه با اشاره به ۱۲ میلیون دختر و پسر ایرانی در سن ازدواج گفت: ۴۷ درصد طلاق‌ها در ۵ سال ابتدای زندگی رخ می‌دهد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، سید علی اصغر رفاهی، مدیرکل پیشگیری‌‌‌‌‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه امشب در نشست با اصحاب رسانه و سازمان‌های مردم نهاد که در این شهر برگزار شد, اظهار داشت: امروز کردستان به‌عنوان هجدهمین استان در کشور میزبان آموزش‌های پیش از ازدواج دختران و پسران بود.

وی افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب، آموزش‌های پیش از ازدواج باید در قالب کارگاه ۶ ساعته برگزار شود; این آموزش‌ها در قالب یک ساعت و نیم موضوع بهداشت و سلامت، یک ساعت و نیم مباحث روانشناسی، یک ساعت و نیم احکام و اخلاق و نهایتا ۴۵ دقیقه مباحث حقوقی برای زوجین ارائه می‌شود.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۲ میلیون دختر و پسر در سن ازدواج داریم و باید به آموزش‌های پیش از توجه ویژه شود اما متاسفانه ضرورت این مهم در خانواده‌ها احساس نمی‌شود.

وی امنیت و رسیدن به آرامش روحی، پاکی و طهارت و احترام به حقوق یکدیگر را مهمترین اصول تحکیم خانواده دانست و گفت: رعایت حقوق و تکالیف زوجین بسیاری از مشکلات آنها را حل می‌کند.

رفاهی قضایی شدن بسیاری از اختلاف خانوادگی را سهم مهلک دانست و تصریح کرد: ۴۷ درصد طلاق‌ها مربوط به ۵ سال اول زندگی زوجین بوده, بنابراین بهتر است بسیاری از اختلافات در میان خانواده حل شود.

وی این جلسه را آغازی بر استمرار ارتباط و رفع مشکلات دانست و اظهار کرد: رویکرد قوه قضائیه تنها در ارتباط با پرونده نبوده و باید به تمام ۵ وظیفه قوه قضائیه در قانون اساسی توجه شود.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بند ۱ و ۴ مختص پرونده، بند ۲ را در راستای احیا حقوق عامه، بند ۳ را مطالبه‌گری و نظارت قوه قضائیه از طریق مراجع مختلف و بند ۵ را مبنی بر اقدام مناسب برای پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمان عنوان کرد.

وی تشکیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم را در راستای تحقق و اجرای بند ۵ قوه قضائیه در قانون اساسی دانست و افزود: همه افراد جامعه باید به سمت اجرای بند ۵ حرکت کرده و در پایتخت شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم به ریاست رئیس قوه تشکیل شده و در استان‌ها نیز به ریاست مدیرکل دادگستری، نائب رئیسی معاون سیاسی امنیتی استاندار و ۱۵ نفر از مدیرکل‌ها تشکیل شده و همین روال در هر شهرستان نیز ایجاد شده است.

رفاهی هم‌افزایی و جلوگیری از جزیره‌ای عمل کردن را یکی از ویژگی‌های مثبت شورای پیشگیری از وقوع جرم دانست و تصریح کرد: در باب پیشگیری از وقوع جرم، رویه قوه قضائیه تعاملی و مشارکتی بوده و پیشگیری از وقوع جرم, جز با ظرفیت مردم عملی نمی‌شود.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بااشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه پیشگیری امری علمی و فراقوه‌ای است, گفت: هرجا مردم پای کار باشند موفق خواهیم شد برنابراین با بسیج عمومی و طبق برنامه‌های مستمر باید از ظرفیت انجمن‌های مردم نهاد و اصحاب رسانه استفاده کنیم.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی از سامانه سجام و حضور گسترده مردم در این بستر خبر داد و افزود: از طریق برنامه‌های سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) این امکان برای مردم و سازمان‌های مردم نهاد فراهم شده که به بهترین شکل ممکن در مدیریت اجتماعی جامعه خود مشارکت داشته باشند.

رفاهی بیان کرد: مردم می‌توانند هرگونه تخلفی را در این سامانه گزارش کنند تا از طریق سازمان‌ها و نهادهای مختلف رسیدگی شود و به نتیجه نهایی برسد.

وی اضافه کرد: این سامانه ابزاری قدرتمند و کار آمد در جهت انجام کلیه اموری است که مردم می‌توانند با ستاد پیگیری پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تماس داشته باشند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه هدف از راه‌اندازی این سامانه را استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌های مردمی و همکاری شهروندان با دستگاه قضایی در جهت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: با استفاده از این روش شاهد کاهش پرونده‌های قضایی خواهیم بود.

وی عنوان کرد: سامانه سجا یکی از بهترین سیستم‌های نظارتی غیرمتمرکز است و در واقع نظارت مردم بر مردم و مردم بر مسئولان است.

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه افزود: این سامانه زمینه و بستر لازم را برای دسترسی آسان در تمامی زمان‌ها و مکان‌ها برای تحقق و ایفای نقش مردم در کاهش جرایم را محقق می‌سازد.

وی تصریح کرد: امسال مصمم هستیم با بهره‌گیری از ظرفیت این سامانه در راستای دغدغه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش جرایم و تحقق فرمایشات ایشان، گام برداریم.

رفاهی ادامه داد: از اقشار مردم، سازمان‌های مردم نهاد و علاقمندان که دغدغه کاهش فساد را دارند دعوت کرده تا از این ظرفیت عظیم دستگاه قضایی استفاده کنند.

وی اظهار کرد: در صدد هستیم از فساد اداری و مالی، جرایم علیه منابع طبیعی با اولویت جلوگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی ملی و دولتی (زمین خواری ساحلخواری و کوهخواری)، جرایم علیه محیط زیست و جرایم مرتبط، جرایم آسیب‌های مرتبط با فضای مجازی، تهیه و توزیع مواد مخدر و روان‌گردان، تولید و توزیع مشروبات الکلی، قاچاق کالا و ارز، تخلفات انتخاباتی، فرار مالیاتی و جرایم اقتصادی (احتکار و گرانفروشی عمده) و جرایم علیه محیط‌های کارگری پیشگیری کنیم تا شاهد کاهش جرایم و تخلفات باشیم.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه خاطرنشان کرد: گزارشات مردمی بعد از صحت‌سنجی در اولین فرصت به دست عالی‌ترین مقامات اجرایی، قضایی، انتظامی و نظارتی در ۳ سطح ملی، استانی و شهرستانی می‌رسد.

وی گفت: از زمان فعال‌سازی سامانه سجام ۹ هزار گزارش مردمی از سراسر کشور از طریق این سامانه به دستگاه قضایی ارسال شده که یک هزار و ۲۰۰ گزارش آن صحت‌سنجی و به مجاری مرتبط اعلام شده است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه با بیان اینکه ۳۰ گزارش نیز از کردستان از این طریق ارسال شده است, افزود: ۹۰ هزار دیدبان پیشگیری در کشور از طریق سجام فعالیت می‌کنند که یک‌هزار و ۲۸۰ دیدبان در این استان حضور دارند.

رفاهی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۸ میلیون پرونده و ۵۰ میلیون دادرسی در دستگاه قضایی انجام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم رونمایی از پوستر پویش‌های # زائران-مسجدی و #از-قطره-تا-دریا گفت: کنگره عظیم اربعین نمایشی از عشق و ارادت شیعیان و حتی پیروان دیگر مذاهب و ادیان به حضرت سیدالشهدا (ع) است. مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین از اجرای پویش زائران مسجدی خبر داد و گفت در این پویش زائران اربعین حسینی عکس‌های فردی و جمعی خود را با کانون فرهنگی و هنری مسجد محله خود و یا مساجد مسیر پیاده روی اربعین را در صفحات فضای به با هشتک #بچه‌های مسجد و #زائران مسجدی اشتراک می‌گذارند. وی اضافه کرد: کاربران فضای مجازی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در اینستاگرام به آدرس setad. fahma و ادمین کانال بچه‌های مسجد bachehayeemasjed@ و ستاد اربعین فهما Setad_Fahma@ در پیام رسان سروش مراجعه کنند. رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، بیان کرد: به بهترین عکس‌ها و نقاشی‌ها جوایز نفیسی اهدا و نمایشگاهی از آثار منتخب برپا خواهد شد. وی در پایان گفت: امیدوارم مردم حسینی با استقبال و پیوستن به این پویش‌ها بتوانند به جهانی شدن فرهنگ سرخ عاشورا کمک کنند.

میوه فروشان مزاحم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مردم و کسبه منطقه ۱۵ نسبت به این موضوع اعتراض دارند و می‌گویند حدود ۴ سال است که میوه فروشان سیار مزاحم کسب درآمد شده‌اند. برخی شهروندان می‌گویند مکان‌های مناسبی برای ساماندهی میوه فروشان در این منطقه وجود دارد، اما متاسفانه تا الان اقدامی انجام نشده است. همچنین تردد خودرو‌های امدادی در این منطقه مشکل شده است.

ماجرای هزینه‌های خدمات ارتباطی اربعین

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
برخی زائران اربعین از گرانی تعرفه‌های خذمات ارتباطی و رومینگ تلفن همراه در ایام اربعین در عراق گلایه داشته‌اند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مشترکان اپراتورهای تلفن همراه می‌گویند هزینه‌ها فراتر از آنچه اعلام شده بود محاسبه شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
شارژ ویلچر برقی‌اش تمام شده و یکی از اعضای «ستاد راهنمای زائر» ویلچر او را می‌راند. مدام می‌گوید مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم. همه آنها گم شده‌اند و به سوی کنسولگری ایران در کربلا می‌روند. او گفت: در ایام اربعین من و همکارانم روزی چند کاروان از زائران گمشده را تحویل کنسولگری داده‌ایم. ستاد مردمی راهنمای زائر از پنج سال پیش کارش را شروع کرده و تنها تشکل خصوصی است که پیگیر بازگرداندن زائران گمشده اربعین است.

نظرها

اخبار بیشتر