آغوش گشوده‌ای برای ایران‌/ حسین گنجی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اصلاحات پرس
  4. فرهنگ
آغوش گشوده‌ای برای ایران‌/ حسین گنجی

آغوش گشوده‌ای برای ایران‌/ حسین گنجی

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس |
یادداشت حسین گنجی به بهانه زادروز پژوهشگر فرهنگ و تاریخ و پدر کتابداری ایران؛ ایرج افشار

حسین گنجی، روزنامه نگار‌‌، طی یادداشتی نوشت: ایرج افشار یزدی، پژوهشگر فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی، ایران‌شناس، کتاب‌شناس، نسخه‌پژوه، نویسنده و استاد دانشگاه ۱۶ مهر ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمد. او پایه‌گذار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و معروف به پدر کتاب‌شناسی ایران است. افشار نزدیک به ۶۵ سال کوشش‌های پژوهشی بیش از ۳۰۰ کتاب و ۳۰۰۰ مقاله در زمینه‌های کتاب‌شناسی، کتابداری، تاریخ، جغرافیا، جغرافیای تاریخی، فرهنگ مردم و موضوع‌های دیگر تألیف، تصنیف و تصحیح کرده‌است. کتابخانه بزرگ و گرانبهای ایرج افشار در مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی محفوظ است. ایرج افشار ۱۸ اسفند ۱۳۸۹ در تهران از دنیا رفت.

مگر می‌توان درباره ایرج افشار نوشت و افسوس از جای‌جای نوشته بیرون نزند و جای خالی او در امروز و هر روز این کشور ناخودآگاه میان جملات و کلمات الکن سر ریز نکند. گستره فعالیت‌های افشار آنچنان است که شرح هر کدام از حوزه‌هایی که او در آن دست داشته، خود فرصت مقاله و کتابی مجزا می‌طلبد. او ایران‌شناسی بود که تمام تلاش خود را برای ارائه تصویری درست و البته منطبق بر داشته‌های غنی فرهنگی، اجتماعی، زیستی و انسانی به جهانیان به کار بست. ایرانشناسی که به قدر وسع وسیعی که داشت توانست زاویه نگاه بسیاری از ایرانیان را به کشور خود و جهانیان را به ایران ما تغییر و ارتقا دهد. ایرج افشار، مصداق بارز یک اندیشمند بینا رشته‌ای‌ است که همچون آب میان‌بافتی و همگن با طبیعت متنوع ایران، جوی‌های سرشار را میان بخش‌های متکثر ایران ایجاد کرده و ارتباط‌ دهنده خوبی میان حوزه‌های متنوع فرهنگی است. به گونه‌ای که فصل مشترک بسیاری از جمع‌های اندیشگی ایران را می‌توان در مظهر فرهنگی و در بیان کار مطالعاتی و حتی گعده‌های طبیعت‌گردی و ادبی و علمی و نهادی او دانست و با وضوح و تأثیرگذاری بالا تصویر او را در میان این جمع‌های گاهی متضاد‌ حتی، جست‌و‌جو کرد و یافت.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

چیزی که فرهنگ ایرانی همواره از آن رنج برده و می‌برد و ایرج افشارها که بسیار معدود بوده‌اند، مسکن‌وار این خلأ گفتمانی و تاریخی را پرکرده‌اند. بسیار دیده‌ایم که اهل فرهنگی، اهل فرهنگ دیگری را و اهل اندیشه‌ای، اهل اندیشه‌ای دیگر را انکار کرده و حتی از دیدن دیگری ابا داشته است؛ اما چتر ایرج افشاری همواره در برهه‌ا‌ی از تاریخ این کشور توانست ناهمگن‌های به‌ظاهر را، ذیل علاقه‌های ایران‌دوستی گرد هم جمع کند.

ایرج افشار همچنان که برگردن بسیاری حق دارد، بر گردن نهادهایی نیز حق پدری و بزرگی دارد و کیست که نقش او و جای خالی‌اش را در امروز کتابخانه ملی، دانشگاه تهران و به‌طور کلی فرهنگ ایران انکار کند. او و امثال او که میانه را خوب می‌فهمند و راه را از بی‌راه بهتر تشخیص می‌دهند و از دل حرف‌های بسیار، فصل‌های مشترک را می‌جویند، برای هر دوره این کشور که همیشه دستخوش تضادها و تردیدها و اجتناب‌هاست جایشان خالی و فقدانشان غیر قابل جبران است.

ایرج افشار یک نام، یا یک مؤلف یا یک محقق، یا یک اندیشمند، یا یک ایرانشناس، یا یک نسخه پژوه، یا یک نویسنده و استاد دانشگاه نبود؛ او یک روش و سبک زندگی فاخر و فرهنگی بود که باید در میان این جامعه تبلیغ و ترویج می‌شد. زیرا که او همه این‌ها بود و خود بود و هرگز در بند جا و ظاهر و شأن و مرتبه نبود و آغوشی بود باز به سوی هر کسی و هر جایی بود که می‌توانست تکه‌ا‌ی از ایران را نمایندگی کند. از این باب او را تکه‌ای و سرمایه‌ای نمادین و جبران‌ناپذیر و بسیار قابل پاسداشت برای ایران باید دانست. افشار معدنی از جواهر بود که تا ابد قابل استخراج است اگر مستخرجی باشد و فهمی برای درک او

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

ترور مجری تلویزیون در کردستان عراق (+ فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آمانج بابانی مجری شبکە تلویزیون «ان آر تی» کردستان عراق و لانە محمد همسرش بە همراە فرزندشان ترور شدند. به گزارش عصرایران به نقل از تلویزیون NRT، این حادثه در ورودی ترمینال «شارزور» در شهر سلیمانیه روی داده و هر ۳ قربانی نیز بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست دادند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از محل ترور و خودروی که آمانج بابایی و خانواده اس در در آن ترورشدند.

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا23 ساعت قبل

جت آموزشی، رزمایشی یاسین آماده آموزش پیشرفته خلبانان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، امیر خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه پرواز رسمی جت آموزشی یاسین که صبح امروز در پایگاه شهید نوژه همدان انجام شد، در خصوص اهمیت و ویژگی‌های این هواپیما بیان کرد: جت آموزشی یاسین دقیقا مطابق با نیاز‌های آموزشی نهاجا ساخته شده و از آن در مقطع آموزش پیشرفته خلبانان استفاده خواهد شد. امیر نصیرزاده گفت: کارشناسان و خلبانان نیروی هوایی ارتش از ابتدای کار ساخت این هواپیما در کنار متخصصان صنعت دفاعی بودند و از این جت آموزشی بسیاری از نیاز‌های ما را برآورده خواهد کرد. او با بیان اینکه کار ساخت هواپیمای آموزشی از رزمی نیز سخت‌تر است، تصریح کرد: در هواپیمای آموزشی خلبانان جوان آموزش می‌بینند و برای همین باید از یک قابلیت بالا برخوردار باشند ودیدیم که خلبان ما به چه اطمینان خاطری با این هواپیما پرواز کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بهنوش طباطبایی با انتشار این عکس نوشت: با این عکس که دیدنش همیشه خوشحالم می‌کنه چون یاد آور روزهای خوش در جشنواره فجر پارسال بود می‌خوام از تون تشکر کنم بابت حمایتتون … بسیار خوشحال میشم وقتی میبینم کارهایی که قوائد سینما و تئاتر رو رعایت می‌کنه، شما بهش توجه می‌کنید … فیلم #ماجرای_نیمروز_رد_خون که همچنان در صدر فروش است و مهمتر اینکه شما راضی از سینما میاین بیرون این باعث میشه که من غرق در شعف بشم و همینطور انگیزه هام مضاعف میشه وقتی میبینم که سایت پیش فروش نمایش موزیکال #مری_پاپینز تا باز میشه به سرعت پر میشه تمام صندلیهای تالار وحدت … من و همه‌ی همکارانم به شما قول می‌دهیم که سالن نمایش مری پاپینز رو هم با رضایت کامل ترک کنید.. از خداوند می‌خواهم که این اعتماد بین ما همیشگی بماند …

نظرها

اخبار بیشتر