هرات مرکز اصلی کشت زعفران در افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

هرات مرکز اصلی کشت زعفران در افغانستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- رئیس اتحادیه زعفران کاران افغانستان با بیان اینکه هرات مرکز اصلی کشت زعفران در افغانستان است، گفت: واردات زعفران از کشورهای همسایه صحت ندارد. تاریخ انتشار: 22:24 - 17 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۶۹۸۷
هرات مرکز اصلی کشت زعفران در افغانستان - 0

به گزارش خبرگزاری میزان، بشیر احمد رشیدی رئیس اتحادیه زعفران کاران افغانستان با اشاره به دومین همایش زعفران از سوی بخش خصوصی در هرات و رقابت زعفران هرات با کشورهای جهانی گفت: با فعالیت شرکت‌های زعفران در هرات و کاشت گسترده این گیاه مهم و ارزشمند در این ولایت در حال حاضر نسبت به ۵ سال گذشته کیفیت خوب و کاشت استاندارد این گیاه سبب شده تا کشورهای خارجی خواهان خریداری زعفران باشند.

وی اضافه کرد: در سال جاری ۱۶ تن زعفران در هرات برداشت شد و ۹۵ درصد از این نیز به کشورهای خارجی مانند اسپانیا، آمریکا، فرانسه، چین، هند و برخی از کشورهای عربی صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه زعفران هرات ادامه داد: در حال حاضر ۹۰ درصد زعفران افغانستان را در ولایت هرات کاشت می‌شود، اما در کنار این ولایت نیز ۲۳ ولایت دیگر به صورت آموزشی و ابتدائی این گیاه را کشت می‌کنند.

رشیدی با بیان اینکه به دنبال اتحادیه زعفران کاران در نظر دارد تا به زودی برای صادرات این محصول سند بین المللی و استاندارد را کسب کند، گفت: صحبت‌های از واردات زعفران از کشورهای همسایه به هرات وجود دارد که تاکنون سندی در این زمینه ارائه نشده است.

وی بیان داشت: اما مسوولان محلی باید کمیته‌ای را برای نظارت از گمرک و شاهراه‌ها ایجاد کنند تا واردات قاچاقی زعفران را به هرات کاهش دهند.

از سوی دیگر نیز کشاورزان و شرکت‌های زعفران در هرات نیز اعلام کردند که کشت و برداشت زعفران در هرات با مشکلاتی مانند کاشت غیر استاندارد، نداشتن مهارت کافی کشاورزان، وجود افت و حشره‌های مضر در زمین‌های کشاورزی و بی توجهی در دولت در این زمینه روبرو است.

«قدرت الله احمدی» کارشناس کشاورزی در هرات نیز گفت: کشت زعفران در هرات حمایت‌های اساسی دولت و موسسه‌های همکار را میطلبد تا این صنعت نوپا در افغانستان حمایت کند.

و ی خاطرنشان کرد: پیش بینی شده که امسال ۱۶ تن زعفران در هرات برداشت شود که این امیدواری ایجاد که در سه سال آینده با افزایش ۳ برابری روبرو شود که این موضوع باعث افزایش اشتغالزایی در این صنعت را فراهم خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها