آفت جدید ۴۲۰۰ در صنعت دارو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
آفت جدید ۴۲۰۰ در صنعت دارو

آفت جدید ۴۲۰۰ در صنعت دارو

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : آفت‌های جدید ناشی از ارز رانتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی از سوی فعالان و صاحب‌ نظران این بخش تشریح شد. فعالان بخش خصوصی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در حضور نماینده گمرک و برخی دیگر ازمتولیان، از کج کارکردی‌های جدید دلار ۴۲۰۰ تومانی که بخش دارویی کشور را تحت تاثیر قرار داده است، رونمایی کردند.

فعالان دارویی در این باره اعلام کردند به‌دلیل شباهت‌های موجود میان کد HS با کد IRC، بخش قابل توجهی از ارز ترجیحی تخصیص یافته برای واردات دارو، جای دیگری مصرف شده است. در واقع این انحراف وارداتی را می‌توان به‌عنوان شاهد مثال دیگری از خسارات دلار ۴۲۰۰ تومانی تلقی کرد که این بار ورود دارو و تجهیزات پزشکی را از ریل صحیح خود خارج کرده است. در همین راستا، نماینده سازمان غذا و دارو در همین جلسه اعلام کرد که در چهار ماه ابتدایی سال ۹۸، رقمی در حدود ۶۰ میلیون دلار ارز ترجیحی به شرکت‌هایی پرداخت شده است که از تناسب دو شاخص مذکور (HS و IRC) سوء استفاده کرده‌اند و به بهانه واردات داروی ساخته‌شده و مواد اولیه دارو، ارز دولتی گرفتند؛ اما کالاهای دیگری غیر از دارو به کشور وارد کردند. البته پیش از این، کارشناسان بر این امر صحه گذاشته بودند که تخصیص ارز رانتی هزینه‌های سنگینی به صنعت دارو تحمیل کرده است. ارزیابی کلی داروسازان و واردکنندگان دارو حاکی از این است که تخصیص ارز ترجیحی، نه تنها به ثبات قیمت منجر نشده، بلکه دو بخش واردات و تولید داروهای داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. به اعتقاد آنها، اجرای این سیاست، خروج مجدد داروهایی را که با ارز دولتی وارد کشور شده‌اند، به دنبال داشته است. بر این اساس نمایندگان بخش خصوصی، به صراحت خواستار حذف ارز رانتی شدند و این پیشنهاد را مطرح کردند که دولت برای حمایت از مصرف‌کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی منابع خود را از کانال بیمه‌ها به دست مصرف‌کننده برساند.

اما در جلسه اخیر کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، صاحب‌ نظران حوزه دارویی، از زاویه متفاوتی، تخصیص ارز ترجیحی به دارو را مورد انتقاد قرار دادند. بر اساس گزارش اتاق تهران، محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت پارلمان اتاق تهران اعلام کرد که به دلیل شباهت شاخص کد HS با کد IRC، بخش عمده‌ای از ارز یارانه‌ای تخصیص داده شده به دارو، در جاهای دیگری به غیر از دارو و ملزومات پزشکی صرف شده است. در این چارچوب و در این مرحله، پیشنهاد بخش خصوصی برای رفع این انحراف وارداتی، جایگزینی کد IRC با کد HS در حوزه‌های دارویی است. درهمین ارتباط، غلامحسین مهرعلیان، مدیر کل سازمان غذا و دارو نیز اظهارات بخش خصوصی را تایید و اعلام کرد که یکی از مشکلات پیش آمده برای کارآفرینان و فعالان صنعت و تجارت دارو در کشور، عدم تفکیک کد HS با کد IRC است. به گفته این مقام مسوول، مطابق تفاهم‌نامه‌ای که میان «گمرک ایران» و «سازمان غذا و دارو» به امضا رسیده، گمرک متعهد شده است که در حوزه کالاهای سلامت محور، شاخص IRC جایگزین کد HS شود که البته این تفاهم‌نامه هنوز توسط گمرک به اجرا در نیامده است. اما در جلسه مذکور، محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت با اشاره به فعالیت بنگاه‌های فعال در حوزه دارو گفت: بررسی عملکرد شرکت‌های داروساز کشور طی نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که برخی از این شرکت‌ها رکورد مجموع سال را در این مدت شکسته‌اند. آمار شرکت‌های پخش دارو حاکی از افزایش ۴۵ درصدی فروش دارو در کشور طی نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. بنابراین در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود افزایش تولید و عرضه دارو در داخل، همچنان گزارش‌هایی مبنی بر کمبود در این بخش شنیده می‌شود؟ باید گفت که قاچاق دارو به خارج، دلیل این کمبودها است؛ اتفاقی که در سایه اختلاف نرخ ارز به وجود آمد. همچنین رامین فلاح، نایب‌رئیس اتحادیه تجهیزات پزشکی به کمبود انبارهای یخچال‌دار در گمرکات کشور اشاره کرد و آن را یکی از مشکلات پیش روی واردکنندگان مواد اولیه دارویی دانست.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار تازه پزشکی در ایران

احمد خارزی، از فعالان صنعت دارو نیز از شرایط سختی که از سوی گمرک برای کالاهای مرجوعی شرکت‌های داروسازی ایجاد شده انتقاد کرد و گفت: به دلیل آنکه در گمرکات کشور امکان آزمایش دقیق محموله‌های وارداتی مواد اولیه دارو وجود ندارد. این محصولات توسط شرکت‌های داروساز و طی آزمایش‌های دقیق مورد بازبینی و تایید قرار می‌گیرد و در صورتی که نظر شرکت‌ داروساز را تامین نکرده باشد، به شرکت خارجی مرجوع می‌شود؛ اما معضلی که بخش خصوصی در این ارتباط با آن مواجه شده، این است که گمرک کالاهای مرجوعی را به‌عنوان صادرات تلقی کرده و شرکت مربوطه محکوم به بازگشت ارز صادراتی می‌شود.

از سوی دیگر، کارشناس دفتر مدیرکل واردات گمرک ایران در پاسخ به پرسش‌ها و انتقادهای فعالان بخش‌خصوصی، توضیحاتی را ارائه داد. بابکی درباره رسوب کالا در گمرکات کشور گفت: گمرک ایران نقشی در رسوب کالاهای وارداتی به کشور نداشته و گزارش چندی پیش بانک مرکزی نشان می‌دهد که دلایلی از جمله ضعف لجستیک داخلی، کمبود انبارها، مشکل کمبود نقدینگی بنگاه‌ها برای پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و زمان‌بر بودن صدور مجوزها منجر به رسوب کالاها در گمرکات شده است. وی درباره ادعای بیش‌اظهاری در گمرکات نیز گفت: ملاک گمرک، اسناد صاحب کالاست و صرفا به این اسناد و ارقامی که در آن آمده است، استناد می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
او بیان کرد: ناخن هم مانند مو فقط از طول قد می‌کشد به علت همین دانشمندان می‌گویند ماده مو و ناخن جزو فضولات بدن است و طبیعت آن را به طور مرتب دفع می‌کند. میرزایی افزود: سلامت ناخن‌ها با سلامت بدن در ارتباط است، به عبارتی هر چه بدنی سالم‌تر داشته باشیم ناخن‌های ما هم سالم‌تر هستند، هر تدبیری که برای سلامتی بدن به کار می‌گیریم، به سلامت ناخن‌ها هم کمک می‌کند. برای مراقبت صحیح از ناخن‌ها توجه کردن به تغذیه بسیار اهمیت دارد؛ به عبارتی هر چه مواد غذایی مصرفی ما سالم‌تر باشند، به همان نسبت هم ناخن‌ها می‌توانند بهتر رشد کنند. قرار دادن ناخن‌ها در داخل آب‌لیمو هم به استحکام ناخن‌ها بسیار کمک می‌کند. برای داشتن ناخن‌هایی مستحکم افراد می‌توانند از ترکیب تخم شاهی و عسل هم استفاده کنند.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
سبک زندگی غلط مبتنی بر رژیم تغذیه نامناسب، مصرف مدام آب یخ، کم‌تحرکی و استرس از جمله دلایل اصلی ابتلا به دیابت است؛ در این مطلب به یک روش ساده برای «کاهش قند خون بیماران دیابتی» اشاره شده است. امروزه بسیاری از مردم از بیماری دیابت رنج می‌برند؛ سبک زندگی غلط مبتنی بر رژیم تغذیه نامناسب، مصرف مدام آب یخ، کم‌تحرکی و استرس از جمله دلایل اصلی ابتلا به دیابت است. اما «ماساژ عمومی بدن» به ویژه در ناحیه شکم، پشت و اندام‌ها در کاهش قند خون بسیار موثر است چرا که ماساژ عمومی بدن علاوه بر کاهش قند خون می‌تواند بسیاری از فاکتورهای خونی را هم اصلاح کند. پیشنهاد می‌شود مبتلایان به دیابت به طور منظم و هفتگی ماساژ عمومی آرام‌بخش را در برنامه خود داشته باشند. دستورالعمل‌های طب سنتی علاوه بر کمک به درمان دیابت در بهبود عوارض ناشی از دیابت مانند زخم‌های دیابتی هم بسیار موثر است؛ در طب سنتی با استفاده از اصلاح تغذیه، درمان‌های موضعی، داروهایی برای پانسمان زخم و زالودرمانی حتی «زخم پای دیابتی» نیز قابل درمان است و بر عکس طب نوین که تجویز به قطع پای مبتلا به زخم دیابت می‌کند، مانع از قطع پای بیمار می‌شود.

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر