شیوع اختلالات روانی در افراد ۱۵تا ۴۶ساله کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
شیوع اختلالات روانی در افراد ۱۵تا ۴۶ساله کشور

شیوع اختلالات روانی در افراد ۱۵تا ۴۶ساله کشور

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، طرح تحول سلامت را نقطه عطف برنامه‌های سلامت روان در نظام سلامت کشور اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، احمد حاجبی، روز چهارشنبه در همایشروزجهانی سلامت روان در سالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت، گفت: در این طرح برای اولین بار در تاریخ بهداشت، کارشناسان سلامت روان که ۹۵ درصد آنان مدرک کارشناسی ارشد و ۵ درصد کارشناس هستند و به طور عمده در حوزه بالینی تحصیل کرده‌اند، به شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی کشور اضافه شدند.

وی افزود: از سال ۱۳۶۷ تا سال ۶۹ خدمات ادغام یافته سلامت به صورت پایلوت در شبکه بهداشت و از سال ۶۹ به عنوان جزء نهم در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی استقرار یافت و این ادغام بیش از ۳۰ سال است که ادامه دارد. ‌

حاجبی ادامه داد: ایجاد کلینیک‌های روانپزشکی سرپایی در بخش دولتی، راه اندازی تخت‌های بستری روانپزشکی در بخش‌های دولتی و خصوصی، راه اندازی تعداد محدودی مراکز سرپایی روانپزشکی در خیریه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و مطب‌های خصوصی در شهرها و تاسیس مراکز ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره دولتی و خصوصی، بخش‌های دیگری از فعالیت‌های حوزه سلامت روان، پیش از طرح تحول نظام سلامت بود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد با اشاره به اینکه طبق آخرین بررسی‌ها پیش از طرح تحول سلامت، شیوع اختلالات روانپزشکی بین افراد ۱۵ تا ۴۶ سال حدود ۲۳٫۶ درصد بوده است، گفت: این در حالی است که فقط یک سوم این بیماران طی ۱۲ ماه خدمت می‌گرفتند و ۶۲٫۹ درصد آنان با اعلام اینکه «فکر می‌کردم این اختلال خودش بهتر می‌شود»، خدمت نمی‌گرفتند.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

حاجبی در خصوص استراتژی‌های مهم حوزه سلامت روان در طرح تحول سلامت گفت: حمایت طلبی از مدیران ارشد کشور برای ارتقای کمی و کیفی خدمات حوزه سلامت روان برای افزودن خدمات به شبکه با بار مالی‌ که به وجود می‌آورد، پس از این طرح اتفاق افتاد.

وی به کارگیری روانشناسان به عنوان کارشناسان سلامت روان برای ارائه خدمات حرفه ای‌تر در حوزه سلامت روان، توانمندسازی کارکنان سایر سطوح نظام سلامت اعم از بهورز و پزشک عمومی و ادغام خدمات حوزه مصرف مواد مبتنی بر ظرفیت و زیرساخت‌های نظام سلامت را به عنوان سایر اقدامات حوزه سلامت روان پس از طرح تحول را عنوان کرد.

حاجبی تصریح کرد: اتفاقاتی که در حوزه ادغام خدمات حوزه مصرف مواد انجام شده از هنگامی که خدمات سوء مصرف مواد وارد سیستم شبکه شد، در دو سال اخیر بی نظیر است.

وی در پایان افزایش کمی و کیفی برنامه‌های ارتقایی و پیشگیری اولیه را از اهداف پیش روی اداره کل سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد اعلام کرد و گفت: افزایش پوشش گروه مخاطب در برنامه‌های آموزش مهارت های زندگی و مهارت فرزندپروری، افزایش توانمندسازی بهورزان و کارشناسان مراقبت سلامت به عنوان جایگاه اولین تماس مراجعین به نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی، افزایش توانمندسازی پزشکان عمومی به عنوان پل ارتباطی سطح اول خدمات و سطح تخصصی خدمات، سایر اهداف این دفتر را در آینده تشکیل می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این مطالعه، فاکتورهای مختلف تشدیدکننده آکنه بر روی بیش از ۶۷۰۰ شرکت کننده در ۶ کشور جهان بررسی شد. «بریجیت درنو»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان دانشگاه نانتس فرانسه، در این باره می‌گوید: «برای اولین بار در این مطالعه مهم‌ترین فاکتورهای مرتبط با آکنه را برای درمان تجویزی شناسایی کردیم.» نتایج نشان داد اکثر افراد مبتلا به آکنه (۴۸٫۲ درصد) در مقایسه با افراد فاقد آکنه (۳۸٫۸ درصد) روزانه محصولات لبنی مصرف می‌کنند. همچنین مصرف شربت‌ها و نوشابه‌های گازدار، شکلات و شیرینی در افراد مبتلا به آکنه به مراتب بیشتر است. قرارگیری در معرض آلودگی هوا و استرس هم غالبا در افراد مبتلا به آکنه مشاهده شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
در این بسته دانستنی پزشکی درباره خواص یک ماده ضدسرطان طبیعی و اثرات چای و قهوه بر سلامتی بدن خواهیم گفت. چای یا قهوه؟ چای و قهوه هر دو دارای آنتی اکسیدان‌هایی هستند که از بدن در برابر انواع صدمات محافظت خواهند کرد. مصرف چای در بهبود سرطان و بیماری قلبی و کاهش وزن موثر است. چای و قهوه، هردو خواص و مضرات خود را دارند. اگر می‌خواهید سالم بمایند، روزانه بیش از دو فنجان چای مصرف نکنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
او بیان کرد: ناخن هم مانند مو فقط از طول قد می‌کشد به علت همین دانشمندان می‌گویند ماده مو و ناخن جزو فضولات بدن است و طبیعت آن را به طور مرتب دفع می‌کند. میرزایی افزود: سلامت ناخن‌ها با سلامت بدن در ارتباط است، به عبارتی هر چه بدنی سالم‌تر داشته باشیم ناخن‌های ما هم سالم‌تر هستند، هر تدبیری که برای سلامتی بدن به کار می‌گیریم، به سلامت ناخن‌ها هم کمک می‌کند. برای مراقبت صحیح از ناخن‌ها توجه کردن به تغذیه بسیار اهمیت دارد؛ به عبارتی هر چه مواد غذایی مصرفی ما سالم‌تر باشند، به همان نسبت هم ناخن‌ها می‌توانند بهتر رشد کنند. قرار دادن ناخن‌ها در داخل آب‌لیمو هم به استحکام ناخن‌ها بسیار کمک می‌کند. برای داشتن ناخن‌هایی مستحکم افراد می‌توانند از ترکیب تخم شاهی و عسل هم استفاده کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
سبک زندگی غلط مبتنی بر رژیم تغذیه نامناسب، مصرف مدام آب یخ، کم‌تحرکی و استرس از جمله دلایل اصلی ابتلا به دیابت است؛ در این مطلب به یک روش ساده برای «کاهش قند خون بیماران دیابتی» اشاره شده است. امروزه بسیاری از مردم از بیماری دیابت رنج می‌برند؛ سبک زندگی غلط مبتنی بر رژیم تغذیه نامناسب، مصرف مدام آب یخ، کم‌تحرکی و استرس از جمله دلایل اصلی ابتلا به دیابت است. اما «ماساژ عمومی بدن» به ویژه در ناحیه شکم، پشت و اندام‌ها در کاهش قند خون بسیار موثر است چرا که ماساژ عمومی بدن علاوه بر کاهش قند خون می‌تواند بسیاری از فاکتورهای خونی را هم اصلاح کند. پیشنهاد می‌شود مبتلایان به دیابت به طور منظم و هفتگی ماساژ عمومی آرام‌بخش را در برنامه خود داشته باشند. دستورالعمل‌های طب سنتی علاوه بر کمک به درمان دیابت در بهبود عوارض ناشی از دیابت مانند زخم‌های دیابتی هم بسیار موثر است؛ در طب سنتی با استفاده از اصلاح تغذیه، درمان‌های موضعی، داروهایی برای پانسمان زخم و زالودرمانی حتی «زخم پای دیابتی» نیز قابل درمان است و بر عکس طب نوین که تجویز به قطع پای مبتلا به زخم دیابت می‌کند، مانع از قطع پای بیمار می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
رییس سازمان غذا و دارو گفت: سرمایه گذاری برای تولید دارو در درجه اول در کشور خودمان و در درجه بعدی در کشورهای دیگر باعث می‌شود تمام کشورهای منطقه از وابستگی دارویی به کشورهای چند ملیتی رهایی پیدا کنند. در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی هم حرف‌های جدیدی برای کشورهای منطقه داریم و می‌توانیم در حوزه خلیج فارس و امرو، ایفای نقش کنیم. وی ادامه داد: برخی از کشورها به دلیل نیاز به اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی و برخی دیگر به دلیل توان سرمایه‌گذاری مشتاق هستند که با ما همکاری کنند. می‌توانیم در درجه اول در کشور خودمان و در درجه بعدی در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری مشترکی در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم. براین اساس، تمام کشورهای منطقه می‌توانند از وابستگی دارویی به کشورهای چند ملیتی رهایی پیدا کنند و هم اینکه بازار اشتغال و تولید ثروت در منطقه برای نخبگان ما و افرادی که صاحب دانش و فن هستند، فراهم می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
برخی از خانم‌ها دوست دارند از دوست و افراد فامیل زیباتر باشند به همین دلیل همیشه آرایش غلیظ دارند و به عمل‌های جراحی زیبایی روی می‌آورند. علت آرایش بیش از حد این خانم‌ها اعتماد به نفس پایین آنها است. این خانم‌ها به علت عدم اعتماد بنفس با آرایش غلیظ احساس می‌کنند به آن زیبایی که دوست دارند، رسیده‌اند. الگو پذیریبرخی از خانم‌ها به این دلیل آرایش زیادی می‌کنند که از مادر و یا خواهر خود الگو گرفته‌اند. برخی از خانم‌ها به این دلیل آرایش می‌کنند که می‌خواهند توجه همه افراد به آنها جلب شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

روابط ایران و عربستان با میانجیگری‌های اخیر تغییر می‌کند؟

خبری15 ساعت قبل

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری2 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری2 روز قبل

افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند

ایسنا9 دقیقه قبل

علائم ابتلا به «هپاتیت حاد» را بشناسید

آفتاب‌نیوز13 دقیقه قبل

با متری ۶ میلیون تومان کجا می‌توان خانه خرید

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

ماموستا رستمی: اجتماع بزرگ اربعین سبب «اخوت، برادری، وحدت و اتحاد» مسلمانان جهان اسلام می‌شود

تسنیم14 دقیقه قبل

موحد: وظیفه من افتخارآفرینی برای کشورم است/ موضوع تالار مشاهیر اهمیتی برایم ندارد

فارس14 دقیقه قبل

کشف تونل ۱۰۰ متری طالبان برای حمله تروریستی توسط ارتش افغانستان + فیلم

باشگاه خبرنگاران23 دقیقه قبل

تشکر وزارت ورزش فلسطین از اقدام ارزشمند تونس در ممنوع الورود کردن صهیونیست‌ها

فارس42 دقیقه قبل