قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد

مهرخبرگزاری مهر |
قدم‌به‌قدم این زائران عطر و بوی کربلا دارد، فرقی نمی‌کند بر کدام خاک قدم برداشته و از کدام مرز راهی شده‌ای، از هرکجا که آغاز کرده‌ای تا کربلایی شدن تنها یک «یا حسین(ع)» فاصله است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- پژمان امیدی: با نزدیکی به اربعین حسینی، دوست داران اهل‌بیت رخت سفر بر تن کرده، ذکر «لبیک یا حسین» بر لب عاشقانه قدم بر مدار مسیری می‌گذارند که سراسرش روایتگر عشق، ایستادگی و وحدت است.

این روزها حال و هوای دلمان، کربلایی است، سال‌ها گذشت اما علم‌ها هنوز هم ایستاده‌اند، اشک‌ها هنوز هم خاک کربلا را سیراب می‌کند و حسین (ع) واژه‌ای است که دلت را پای پیاده تا کربلا می‌کشاند، واژه‌ای که با عشق، ایثار، آزادگی و ایمان پیوندیافته است.

و تو می‌روی بی‌آنکه راه خسته‌ات کند، بی‌آنکه عطش ناامیدت کند، این دست‌ها که به آسمان می‌رسد، بین‌الحرمین تلالویی جاودان می‌شود که دلت را به پرواز وامی‌دارد و تو عاشقانه‌های سفرت را مرور می‌کنی و آنجا دل می‌سپاری برای همیشه و دانه‌دانه اشک‌هایت را به نسیم می‌سپاری تا واسطه‌شان کنی برای دیداری دیگر.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 4

در ایران اسلامی شیفتگان اهل‌بیت، کوچک و بزرگ، مرد و زن همقدم با قافله عشق و ارادت گام در مسیر کربلای سراسر نور گذاشته و با دل‌چسب‌ترین سمفونی تاریخ یعنی «لبیک یا حسین» راهی سفر می‌شوند.

قلب‌ها تندتر از همیشه می‌زند و روایت، روایت دلدادگی است و طلبیده‌ها شوق وصال دارند و نطلبیده‌ها آرزوی رسیدن. لبیک یا حسین در بطن این عاشقانه، طنین‌انداز شده و بین‌الحرمین مملو از دوست داران اهل‌بیت خواهد شد.

کربلا میزبان سه میلیون زائر ایرانی

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات سازمان حجم و زیارت از ثبت‌نام بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر برای شرکت در پیاده‌روی اربعین از طریق سامانه سماح تا عصر سیزدهم مهرماه خبر داد.

حجت‌الاسلام صحبت الله رحمانی افزود: متقاضیان پیاده‌روی اربعین ثبت‌نام از طریق سماح را به روزهای پایانی موکول نکنند.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 10

وی ابراز داشت: با توجه به استمرار ثبت‌نام‌ها، افزایش تعداد ثبت‌نام‌شدگان در سامانه سماح را خواهیم داشت.

رحمانی با تأکید بر پوشش بیمه‌ای از طریق سامانه سماح، اظهار کرد: همچنین زائرین با گذرنامه معتبر و توجه به دستورالعمل‌ها نسبت به حضور در مرزها اقدام کنند.

مدیرکل دفتر نظارت سازمان حج و زیارت گفت: ثبت‌نام زائران اربعین همچنان در سامانه ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود تعداد زائرین در سال جاری از سه‌میلیون نفر بیشتر باشد.

حجت‌الاسلام رحمانی افزود: هرچه به اربعین نزدیک می‌شویم تعداد ثبت‌نام کنندگان در این سامانه بیشتر می‌شود.

بنابراین گزارش مرزهای شلمچه، مهران، چذابه و خسروی پوشش انتقال زائرین به خاک عراق را انجام خواهند داد.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 16

استقرار ۶۰۰ اتوبوس در مرز خسروی

رئیس اتحادیه اتوبوسرانی کشور هم گفت: در راستای حمل و نقل مسافران در خاک عراق، این کشور در مرز خسروی ۶۰۰ اتوبوس مستقر کرده است.

محسن مسلم خانی افزود: در درون خاک عراق طبق توافقی که صورت گرفته اولویت جابجایی زائران با اتوبوسهای شرکت‌های حمل‌ونقل خصوصی کشور عراق است و اگر حجم تقاضا زیاد شد طرف ایرانی به اتوبوس‌های عراقی کمک می‌رساند.

وی تصریح کرد: یکهزار و ۲۵۰ اتوبوس در چهار مرز کشور از روز یازدهم مهرماه مستقر هستند و به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند.

رئیس اتحادیه اتوبوس‌رانی کشور اظهار داشت: تعدادی اتوبوس هم‌اکنون در مرز ایران و عراق حضور دارند و قرار است از فردا به زائران اربعین در درون کشور عراق خدمات ارائه کنند.

رئیس اتحادیه اتوبوس‌رانی کشور، بابیان اینکه اتوبوس‌ها هم‌اکنون به سمت مرزهای کشور اعزام‌شده‌اند، تأکید داشت: فردا و پس‌فردا شاهد ورود اتوبوس‌ها به درون خاک عراق و سرویس‌دهی به زائران خواهیم بود.

مسلم خانی افزود: خدمت‌رسانی اتوبوسهای عراقی در مرزها خوب است و تنها در مرز مهران به دلیل ازدحام زائران ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که این موانع نیز با حضور اتوبوس‌های ایرانی رفع می‌شود.

وی تصریح کرد: اتوبوس‌ها در تمام مبادی ورودی و خروجی مرزهای کشور مستقر هستند و هیچ نگرانی برای خدمت‌رسانی به زائران وجود ندارد و از سوی دیگر درصورتی‌که اتوبوس‌ها کمتر از میزان تقاضای مسافران باشند می‌توانیم از استان‌های معین هم‌جوار به مرزها اتوبوس اعزام کنیم.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 25

۱۰۷ موکب میزبان زائرین کربلا

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از برپایی ۱۰۷ موکب در داخل و خارج از کشور برای خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی خبر داد.

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی افزود: از این تعداد ۴۷ موکب در داخل خاک عراق و مابقی در مناطق مختلف کشور تا مرز جاوه و محل ورود زائران پاکستانی پیش‌بینی‌شده است.

وی بیان داشت: برای خدمات‌دهی به زائران کشور آذربایجان نیز موکب‌هایی پیش‌بینی‌شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

خاموشی افزود: هم‌اکنون موکب‌های اوقاف در سامرا، کوفه، کاظمین، مسیر نجف به کربلا، نجف و شهر کربلا فعال‌شده است.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 32

یکهزار اتوبوس برای ساماندهی زائرین اربعین

جانشین اطلاعات و امنیت ستاد کل نیروهای مسلح هم گفت: یک هزار دستگاه اتوبوس از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای حمل‌ونقل زائران اربعین ساماندهی شده است.

مجید میراحمدی افزود: انتقال محموله‌های مواکب و تجهیزات آن با استفاده از ۴۰۰ تریلی و احداث دو بیمارستان صحرایی در محدوده مرز شلمچه با ظرفیت ۶۰ تختخواب از دیگر اقدامات این نهاد است.

وی بیان داشت: ۴۰ سرویس بهداشتی در طول مسیر پیاده‌روی توسط سپاه پاسداران ایجادشده و بیش از ۵۰۰ پزشک داوطلب از سوی این نهاد به کشور عراق اعزام شدند و اقدامات مختلف اطلاعاتی و امنیتی در راستای حفاظت از زائران اربعین تدارک دیده‌شده است.

استان به استان، کاروان‌ها راهی شده و سفیر و پیام‌آور وحدت، همدلی در پیاده‌روی بزرگ اربعین خواهند بود و در کهگیلویه و بویراحمد نیز عاشقان حسینی، آنان که از قافله عشق جا نمانده‌اند، راهی شده و خود را به بزرگ‌ترین اجتماع سال می‌رسانند.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 38

فاصله کهگیلویه و بویراحمد تا مرز شلمچه نیز کمی بیشتر از ۴۸۰ کیلومتر است. زائران استان این مرز را بر اساس موقعیت جغرافیایی و قرارگیری موکب‌های خدماتی برای پیمایش مسیر انتخاب می‌کنند.

افزایش ۱۳۸ درصدی ثبت نام زائرین در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل حج و زیارت کهگیلویه و بویراحمد از ثبت‌نام بیش از ۲۲ هزار نفر تا پایان سیزدهم مهرماه از طریق سامانه سماح برای شرکت در پیاده‌روی بزرگ اربعین خبر داد.

حسین نیک‌روش افزود: آمارها، افزایش ۱۳۸ ‌درصدی ثبت‌نام زائرین پیاده‌روی اربعین در استان از طریق سامانه سماح را نشان می‌دهد.

نیک‌روش با بیان اینکه شهرهای یاسوج و دهدشت بیشترین تعداد ثبت‌نام کننده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تعداد زائرین استان با ثبت‌نام در قالب سامانه سماح به بیش از ۲۶ ‌هزار نفر در زمان تعیین‌شده ثبت‌نام برسد.

نیک‌روش با طرح چند مورد اساسی برای تردد زائرین، عنوان کرد: حذف ویزا عاملی برای حذف گذرنامه نبوده و داشتن گذرنامه با حداقل اعتبار سه‌ماهه از ضروریات حضور زائرین است و مهر ورود به کشور عراق نیز باید در گذرنامه به ثبت برسد.

مدیر حج و زیارت استان با طرح موارد بیمه‌ای برای دریافت مبلغ قانونی از طریق سامانه سماح، گفت: هزینه ثبت‌نام و بیمه زائرین ۲۵ هزار تومان و با پرداخت اینترنتی از طریق سامانه سماح محقق می‌شود. همچنین ۲۰ دفتر ثابت و موقت در استان فعال بوده که افزایش بیش از ۶۰ درصدی این دفاتر را به نسبت مدت مشابه سال قبل شاهدیم.

نیک‌روش با اشاره به برگزاری جلسه برای «آزادبرها»، اظهار کرد: حج و زیارت استان اعزامی به عتبات در این ایام ندارد.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 47

وی همچنین نسبت به فعالیت افراد و سایت‌های غیرمجاز در ایام اربعین هشدار داد و بیان کرد: زائرین اربعین برای اخذ مجوزهای ثبت نامی و اعزامی حتما از طریق مراکز مجاز و با آگاهی قبلی اقدام کنند.

فعالیت ۱۱ موکب کهگیلویه و بویراحمد در عراق

همچنین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کهگیلویه و بویراحمد گفت: در حوزه پوشش خدماتی زائرین ۳۱ موکب درون استانی، ۱۱ موکب فرامرزی و ۴ موکب در مرز شلمچه فعالیت خواهند کرد.

فرج‌الله نظر پور افزود: درمجموع طی ایام اربعین ۴۶ موکب استانی و فرا استانی خدمات‌دهی به زائرین را عملیاتی می‌کنند.

نظر پور از ظرفیت‌سازی اسکان قریب به ۱۷ هزار نفر در موکب‌های استان، گفت: همچنین روزانه پوشش وعده غذایی با تولید ۳۵ هزار پرس در سه نوبت را خواهیم داشت.

قدم در مسیر عاشقانه کربلا/ مرزها میزبان حضور میلیونی زائران شد - 53

به گزارش خبرنگار مهر، سال‌ها گذشته اما، نام کربلا و اربعین حسین (ع)، مرزهای جغرافیایی و تاریخی را درنوردیده است و ما مانده‌ایم و حسینی که عالم همه دیوانه اوست، میلیون‌ها عاشق اینجا به آسمان حضورت دست دعا برمی‌آورند و این عشق یک هزار و چهارصدساله هنوز تازه‌تر از دیروز است،.

در روزهایی که جولان دستان استکبار با فتنه‌انگیزی قصد وحدت‌شکنی دارد، سیل مشتاقان حسینی با ذکر وحدت ساز «لبیک یا حسین» گام به مسیر سراسر نور کربلا گذاشته و پیام روز حماسه‌ساز اربعین را رساتر از سال‌های قبل با هر زبان و هر گویشی طنین‌انداز کرده‌اند.

اینجا کربلا است، مدار عاشقی و بزرگ‌ترین سمفونی عاشقانه دنیا که در قلب کربلای معلی نواخته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حسین دهلوی پیش از مرگ گفت یک‌ نفر را هرگز نمی‌بخشد؛ همه رنج‌های یک آهنگساز بزرگ ایرانی (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ سحر طاعتی حسن ظهوری حسین دهلوی زاده ۱۳۰۶ در تهران، پس از ۹۲ سال، ۲۳ مهر ۱۳۹۸ در بیمارستان شریعتی به دلیل بیماری آلزایمر و عفونت کلیه چشم بر جهان فروبست. درباره زندگی حسین دهلوی بارها حرف زده شده‌است. او در سال‌های آغازین دهه ۷۰ ارکستر مضرابی را تاسیس کرد. این ارکستر در تالار وحدت به اجرای برنامه پرداخت اما پس از این اجرا دوباره ارکستر مضرابی با ترکیب تازه‌ای به روی صحنه رفت. اما اجرای آن ایده به گونه‌ای دیگر، دهلوی را خانه نشین کرد و او مسببین این اتفاق را هرگز نبخشید.

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

دستگیری شرور شرق تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرورترین فرد در شرق تهران دستگیر شد که هفت نزاع و تخریب و سرفت و حمل اسلحه در کارنامه‌اش بوده. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما شرورترین فرد در شرق تهران دستگیر شد که هفت نزاع و تخریب و سرفت و حمل اسلحه در کارنامه‌اش بوده. این سری هم اقدام به فحاشی و تخریب خودروهای مردم کرده است.

میوه فروشان مزاحم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مردم و کسبه منطقه ۱۵ نسبت به این موضوع اعتراض دارند و می‌گویند حدود ۴ سال است که میوه فروشان سیار مزاحم کسب درآمد شده‌اند. برخی شهروندان می‌گویند مکان‌های مناسبی برای ساماندهی میوه فروشان در این منطقه وجود دارد، اما متاسفانه تا الان اقدامی انجام نشده است. همچنین تردد خودرو‌های امدادی در این منطقه مشکل شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
شارژ ویلچر برقی‌اش تمام شده و یکی از اعضای «ستاد راهنمای زائر» ویلچر او را می‌راند. مدام می‌گوید مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم. همه آنها گم شده‌اند و به سوی کنسولگری ایران در کربلا می‌روند. او گفت: در ایام اربعین من و همکارانم روزی چند کاروان از زائران گمشده را تحویل کنسولگری داده‌ایم. ستاد مردمی راهنمای زائر از پنج سال پیش کارش را شروع کرده و تنها تشکل خصوصی است که پیگیر بازگرداندن زائران گمشده اربعین است.

فیلم/ عزاداری شیعیان نیجریه در کربلا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

اس ام اس‌های تیکه دار و مفهومی (۲)

عصر ایران5 ساعت قبل

خروج آمریکا از سوریه باعث قدرت‌گیری ایران و روسیه می‌شود

ایلنا6 ساعت قبل

یورگن کلینزمن سرمربی اکوادور می‌شود

ایسنا13 ساعت قبل

نویر پس از تساوی بایرن مونیخ و آگزبورگ: ۴ برد از ۸ مسابقه ایده آل نیست؛ خود را پیش از پایان بازی برنده می‌دانستیم

طرفداری1 روز قبل

نتایج مرحله اول جمع‌آوری کودکان کار / اغلب کودکان حاشیه‌نشین هستند

خبر فوری7 ساعت قبل

نحوه بارگیری سنگ در معدن بدون جرثقیل + فیلم

باشگاه خبرنگاران12 ساعت قبل

بیشترین کاهش ارزش متعلق به گوشی‌های کدام برندها است؟

اقتصادنیوز1 روز قبل

پیش بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی جهان / کندترین حد از زمان بحران مالی جهانی

اقتصادنیوز1 روز قبل

گفت‌وگو با بانوی خبرساز امروز ورزش ایران؛ لژیونر شدنم مشکلی برای حجابم ایجاد نمی‌کند

ایلنا5 ساعت قبل

بازداشت دختر شایسته ایرانی در فیلیپین و استرداد او به ایران صحت ندارد

خبر فوری1 روز قبل