کاهش هیجان فروشندگان سهام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

کاهش هیجان فروشندگان سهام

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : شاخص بورس معاملات روز گذشته را نیز کاهشی به پایان رساند تا در مجموع با افت ۴ درصدی، منفی‌ترین هفته سال ۹۸ را تجربه کند. انگیزه بالای شناسایی سود و هراس از خروج نقدینگی مهم‌ترین عوامل اصلاح شناخته می‌شوند. با این حال، روند معاملات دیروز نشان‌دهنده فروکش نسبی هیجان فروشندگان بود؛ به‌طوری‌که حجم صف‌های فروش نسبت به روز سه‌شنبه یک‌سوم شد. امری که البته با استقبال زیاد خریداران مواجه نشد و معاملات را در سطوح پایین‌تری نسبت به میانگین هفته‌های اخیر نگه داشت.

روز گذشته شاخص کل بورس تهران در راستای روندی که از ابتدای هفته پیش گرفته طی ساعت نخست معاملات با افت ۴هزار واحدی مواجه شد. اما با گذر از این ساعت عرضه‌ها کمرنگ‌تر شده و تقاضا افزایش یافت. این روند تا جایی ادامه یافت که دماسنج اصلی بورس تهران نسبت به کف روزانه بیش از ۳هزار واحد رشد کرد و در قیاس با سه‌شنبه به افت ۱۴۲۱ واحدی تن داد. به این ترتیب هفته سرخ‌پوش بورس تهران با افت ۴ درصدی نماگر اصلی به پایان رسید. با این حال کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام طی روزهای اخیر نمایان‌گر عقب‌نشینی معامله‌گران در خرید سهم‌ها است. به نظر می‌رسد در شرایطی که بورس‌بازان سودهای بالایی را کسب کرده‌اند، ترجیح به حفظ سود داده و خودنمایی سرمایه‌گذاران خرد در طرف عرضه کمتر به چشم می‌آیند.

موسم هوشیاری سهامداران

ارزش معاملات خرد بورس تهران (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) طی روز گذشته برای ششمین جلسه معاملاتی پیاپی کاهش یافت و برای اولین بار طی ماه جاری از کف ۱۷۰۰ میلیارد تومانی عبور کرد و بدون در نظرگرفتن عرضه اولیه «کویر» به ۱۵۱۹ میلیارد تومان رسید. به این ترتیب متوسط ارزش معاملات هفته جاری با کاهشی معادل ۲۱ درصد در قیاس با هفته گذشته به کمتر از ۱۹۵۵ میلیارد تومان رسید. در این شرایط همزمانی افت ۴درصدی شاخص کل بازار سهام و کاهش ۲۱ درصدی متوسط ارزش معاملات خرد نسبت به هفته قبل زنگ‌های خطر را برای بورس‌بازان به صدا درآورده است. در همین راستا طی روز گذشته به‌‌رغم کم شدن ترافیک صف‌های فروش سهام شاهد احتیاط شدید معامله‌گران در خرید سهم بودیم.

پیش از این بارها راجع به افت ارزش معاملات هشدار داده شده بود. اگر نقدینگی سنگینی که در سال جاری بورس تهران را درنوردیده و موجب رشد‌های چند صد درصدی قیمت برخی از سهام‌ شده، قصد مهاجرت از این بازار را داشته باشد می‌تواند موجب ایجاد رکودی عمیق در بورس تهران شود. البته کاهش ارزش معاملات به‌طور دقیق بیانگر کوچ نقدینگی از بورس تهران نیست اما در صورت تداوم اصلاح می‌تواند به این امر منجر شود. در هفته جاری شاهد بیشترین افت هفتگی شاخص کل بورس تهران از هفته آخر آذرماه سال گذشته بودیم. طی یک سال اخیر از ۵۴ هفته معاملاتی تنها ۵ هفته با افت‌های بیش از ۳ درصدی دماسنج اصلی بازار سهام همراه شده‌اند. نکته جالب توجه دیگر این است که از پنج هفته مذکور تنها هفته جاری بوده که افت نماگر هم‌وزن از میزان کاهش شاخص کل پیشی گرفته است. به عبارتی دیگر قبل از این در تمام هفته‌هایی که شاهد افت‌های سنگین بوده‌ایم افت شاخص کل از افت شاخص هم‌وزن همواره بیشتر بوده‌است. اما در هفته جاری این سنت بر هم خورده و نماگر هم‌وزن که اثرپذیری یکسانی از نمادها دارد با سرعت بیشتری نزول کرده است. در سال جاری شاهد رکود بازارهای جهانی و ثبات قیمت دلار در داخل کشور بودیم. به همین دلیل اغلب نمادهای کامودیتی‌محور بازار سهام که اثرپذیری بالایی از دو عامل مزبور دارند طی این دوره رشدهای کمتری را به ثبت رسانده‌اند. به‌طوری که از ابتدای امسال تا روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران رشد ۷۵ درصدی را ثبت کرده است. در جبهه مقابل نماد شرکت‌های کوچک‌تر و متوسط بازار قرار دارند که اغلب غیرصادراتی بوده و بازار مصرف آنها داخل کشور است. این دسته از شرکت‌ها در راستای تورم ایجاد شده در کشور و همچنین بهانه‌های غیربنیادی از قبیل افزایش سرمایه رشدهایی چند صددرصدی را به همراه داشته‌؛ تا جایی که نماگر هم‌وزن در دوره مذکور بازدهی ۱۷۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

امتناع از خرید و فروش سهم

دیروز شاهد افت چشمگیر ارزش مازاد عرضه سهام در کف قیمتی مجاز روزانه (صف فروش) بودیم. ارزش صف‌های فروش در روز دوشنبه هفته جاری به ۱۸۶ میلیارد تومان رسید. سه‌شنبه با غلبه بیش از پیش هیجان بر بورس تهران ترافیک فروشنده‌های سهم در پایین‌ترین قیمت روزانه نیز تشدید یافت. تا جایی که ارزش مازاد عرضه‌های موجود در صف‌های فروش به بیش از ۶۱۰ میلیارد تومان رسید. این روند تشدید ترافیک صف‌های فروش روز گذشته متوقف شد و با کاهشی بالغ بر ۶۱ درصد ارزش مازاد عرضه‌های بازار سهام (صف‌های فروش) به ۲۳۵ میلیارد تومان رسید. اما روی دیگر سکه خبر از تردید بورس‌بازان برای خرید سهام می‌دهد. در شرایطی که طی هفته جاری قیمت برخی از سهم‌ها تا ۲۰ درصد اصلاح شده است هر روز شاهد کاهش ارزش معاملات خرد نسبت به روز قبل از آن هستیم. به نظر می‌رسد پس از رشدهای افسارگسیخته‌ای که از ابتدای شهریور‌ماه شدت یافته، در شرایطی که دیگر بازارهای موازی دچار رکودی عمیق شده‌اند بورس‌بازان ترجیح به ذخیره سود داده و در موسم حاضر به انتظار تعیین تکلیف مسیر بعدی بازار سهام نشسته‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

عقب‌نشینی با محوریت بزرگان غیرکالایی

با آغاز شهریور ماه تعداد روزهایی که نماد شرکت‌های بزرگ غیر کامودیتی در صدر فهرست نمادها با بیشترین اثرگذاری بر دماسنج اصلی بازار قرار گرفتند افزایش چشم‌گیری یافت. به‌طوری که طی روزهایی که سهام شرکت‌های کالایی‌محور در پی رکود بازار جهانی و بازار ارز داخلی درجا می‌زدند، نمادهایی از صنایع مخابرات، فنی‌مهندسی، بانک‌ها و گاها خودروسازها پیشران اصلی شاخص کل بورس تهران بودند. در همین راستا با بازگشایی «وبملت» پس از ۱۰۰ روز شاهد رشدی چشمگیر در قیمت این نماد و در پیروی از آن دیگر نمادهای بانکی بودیم. اما این اثرگذاری عظیم دو روز بیشتر دوام نیاورد و پس از یک روز استراحت در سطوح قبلی از روز دوشنبه هفته جاری سهام بانک ملت وارد روند نزولی شد. به‌طوری که قیمت هر سهم «وبملت» طی سه جلسه کاری گذشته افتی بالغ بر ۹ درصد را تجربه کرده است. در تمام این سه روز «وبملت» در صدر فهرست نمادها با بیشترین اثرگذاری منفی قرار گرفت. از دیگر نمادهایی که روز گذشته بیشترین فشار را بر دماسنج اصلی بازار سهام وارد کردند می‌توان به «خودرو»، «رمپنا»، «همراه» و «خساپا» نیز اشاره کرد.

در سمت دیگر نمادهای پالایشی قرار داشتند که با انتشار نرخ‌های خوراک مهر‌ماه از روز یکشنبه وارد روند صعودی شدند. به‌طوری که طی این چهار روز اغلب این دسته از نمادها بودند که در نقش حامی اصلی شاخص کل ظاهر می‌شدند. طی مدت مزبور «شسپا» با رشد ۵/ ۱۸ درصدی صدرنشین بازدهی‌ها بوده است. به غیر از «شسپا» دیگر نمادهای پالایشی نیز در چهار جلسه معاملاتی اخیر اغلب بالای ۱۰درصد بازدهی را به ثبت رسانده‌اند. در شرایطی که بازارهای جهانی همچنان در سطوح قیمتی پایین درجا می‌زنند، نمادهای کامودیتی‌محور بورس تهران طی روز گذشته اغلب به مدار مثبت معاملات بازگشتند. به‌طوری که طی روز گذشته نماگر صنعت کانه‌های فلزی ۱/ ۱ درصد و شاخص صنعت فلزات اساسی نیز ۹/ ۰ درصد رشد کرد. در همین حال گروه فرآورده‌های نفتی نیز رشد ۱/ ۱ درصدی در متوسط قیمت‌ها تجربه کرد.

تداوم رکوردشکنی‌ عرضه اولیه‌ها

روز گذشته شاهد دوازدهمین عرضه اولیه بازار سهام طی سال جاری بودیم. پیش از این در پنج عرضه اولیه پی‌درپی شاهد رکوردشکنی مداوم تعداد شرکت‌کنندگان در خرید عرضه اولیه بودیم. این روند تند نزولی تا جایی پیش رفت که در عرضه اولیه «بجهرم» که ابتدای ماه جاری انجام شد شاهد مشارکت حدود یک درصد از جمعیت کشور (نزدیک به ۸۲۰ هزار نفر) بودیم. طی روز گذشته بار دیگری این رکورد جابه‌جا شد، تا مشارکت‌کنندگان در عرضه اولیه «کویر» به بیش از ۸۷۵ هزار نفر برسد. در عرضه اولیه تولیدی فولاد سپید فراب کویر به هر کد سهامداری ۲۷۵ سهم ۶۲۵ تومانی تعلق یافت.

آرمان علایی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴11 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
برخی از افراد مبتلا به سنگ مثانه هیچ مشکلی حتی در صورت بزرگ شدن سنگ‌ها ندارند اما اگر این سنگ‌ها منجر به تحریک دیواره مثانه و یا متوقف کردن جریان ادرار شود، علائم و نشانه‌ها می‌توانند گسترش یابند. سنگ مثانه به طور کلی با عدم تخلیه به موقع یا کامل ادرار در ارتباط است. رایج‌ترین شرایطی که باعث سنگ مثانه می‌شوند، معرفی شده‌اند: بزرگ شدن غده پروستات: بزرگ شدن غده پروستات یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، می‌تواند منجر به بروز سنگ مثانه در مردان شود. سنگ کلیه: سنگی که در کلیه‌ها تشکیل می‌شود، همان سنگ مثانه است به طوری که گاهی سنگ‌های کوچک کلیه به حالب مثانه راه می‌یابند و اگر راه خروج نداشته باشند، می‌توانند در مثانه بزرگ شوند. در دیگر نقاط جهان، سنگ مثانه بخصوص در مردان بالای ۳۰ سال رخ می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

روابط ایران و عربستان با میانجیگری‌های اخیر تغییر می‌کند؟

خبری15 ساعت قبل

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری2 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری2 روز قبل

افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند

ایسنا6 دقیقه قبل

علائم ابتلا به «هپاتیت حاد» را بشناسید

آفتاب‌نیوز10 دقیقه قبل

با متری ۶ میلیون تومان کجا می‌توان خانه خرید

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

ماموستا رستمی: اجتماع بزرگ اربعین سبب «اخوت، برادری، وحدت و اتحاد» مسلمانان جهان اسلام می‌شود

تسنیم11 دقیقه قبل

موحد: وظیفه من افتخارآفرینی برای کشورم است/ موضوع تالار مشاهیر اهمیتی برایم ندارد

فارس11 دقیقه قبل

کشف تونل ۱۰۰ متری طالبان برای حمله تروریستی توسط ارتش افغانستان + فیلم

باشگاه خبرنگاران20 دقیقه قبل

تشکر وزارت ورزش فلسطین از اقدام ارزشمند تونس در ممنوع الورود کردن صهیونیست‌ها

فارس39 دقیقه قبل