آخرین آمار خودکشی در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
آخرین آمار خودکشی در کشور

آخرین آمار خودکشی در کشور

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
معاون وزیر بهداشت به نقش ارتباطات اجتماعی در کاهش خودکشی اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد مردان متأهل کمتر خودکشی می‌کنند.

به گزارش افکارنیوز،

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش ارتقای سلامت روان اظهار داشت: در ارتباط با واژه‌ها و مفاهیم باید یک زبان مشترک در جامعه شکل گیرد.

اخبار اجتماعی- وی گفت: هفته سلامت روان موضوعاتی مانند نقش خودمراقبتی در نشاط اجتماعی، معنویت در سلامت روان، تحکیم خانواده و مهارت‌های زندگی در این هفته مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیسی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی از قدرت و تأثیرگذاری زیادی برخوردار هستند، گفت: این شبکه‌ها اگر تحت کنترل قرار نگیرند می‌توانند به روح و روان انسان آسیب بزنند.

به دلیل شیوع فضای مجازی ارتباطات خانوادگی در حال کمرنگ شدن است و ارتباطات رودررو در حال کم شدن است. ارتقای سلامت روان و پیشگیری از خودکشی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: مطالعات دنیا نشان می‌دهند سالانه یک میلیون نفر در دنیا به دلیل خودکشی فوت می‌کنند و یکی از علل مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۳۵ سال به شمار می‌رود.

وی گفت: در خودکشی ۶ نفر به صورت مستقیم درگیر این پدیده می‌شوند و اگر این اتفاق در محیطی مثل دانشگاه رخ دهد تأثیر زیادی بر محیط می‌گذارد.

رئیسی تصریح کرد: خودکشی، مسؤول ۱٫۸ دهم بار بیماری‌ها در جهان بوده است، این رقم در کشورهای با درآمد بالا تا ۲٫۳ می‌رسد.

وی افزود: میانگین جهانی فوت به دنبال خودکشی در هر صدهزار نفر در دنیا بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفر خودکشی می‌کنند که رقم بالایی است، اقدام به خودکشی در زنان بالاتر است و اقدام خودکشی منجر به فوت در مردان بیشتر است.

معاون وزیر بهداشت افزود: در روستاهای چین اقدام به خودکشی منجر به فوت بیشتر است. بالاترین میزان اقدام به خودکشی در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال است. میزان فوت ناشی از خودکشی در هر صدهزار نفر با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند، شایع‌ترین روش‌های خودکشی مسمومیت است.

رئیسی گفت: در سال ۹۷ در کشور ما ۹۹۲۷۰ نفر معادل ۱۲۱ در هر صدهزار نفر جمعیت عمومی اقدام به خودکشی کردند که ۲۰ درصد زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وی گفت: اقدام به خودکشی ۶۲ درصد بوده است که این رقم در مردان به ۳۸ درصد می‌رسد. قرص برنج یکی از شایع‌ترین روش‌های خودکشی است.

رئیسی گفت: در خصوص آمار منجر به فوت گفت: ۵۱۰۱ نفر در سال گذشته جان خود را به دلیل خودکشی از دست دادند یعنی از هر صدهزار خودکشی ۶ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

وی عنوان کرد: میانگین مصرف دارو در کشور ما پایین است و برخی از افراد حتی از مصرف داروهای روانپزشکی خودداری می‌کنند. سابقه مصرف مواد، سابقه خانوادگی خود کشی، احساس آزار دیدن در کودکی، انگ اجتماعی و احساس ناامیدی از جمله عوامل خودکشی هستند.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در حوزه فرهنگ‌سازی برای پیشگیری از خودکشی گفت: هیچ وقت نباید رسانه‌ها جزئیات خودکشی را منتشر کنند.

رئیسی تصریح کرد: جداکردن بیمارستان‌ها باعث انگ می‌شود و افراد باید قبول کنند که مثل هر بافت دیگر بدن که آسیب می‌بیند در حوزه بیماری روانی نیز می‌توان فرد را با مصرف دارو درمان کرد.

وی دسترسی به روش‌های مهلک، عدم تمایل به دریافت کمک به دلیل انگ اجتماعی و انزوای اجتماعی از جمله عوامل خطر خودکشی دانست.

رئیسی گفت: تأهل نقش محافظتی برای مردان دارد و خودکشی در مردان متأهل کمتر است. اختلالات روانی و بیکاری نیز از جمله علل خودکشی هستند، ارتباط بیکاری با خودکشی به دلیل بروز عواملی مانند فقر، محرومیت اجتماعی و خشونت خانوادگی است.

وی در خصوص عوامل محافظت کننده گفت: دسترسی به خدمات، ارتباط درمانی مداوم، مهارت حل مسأله و حمایت خانوادگی از جمله این عوامل هستند.

وی با بیان اینکه باید مهارت حل مسأله را از کودکی به فرزندان آموزش داد گفت: از این طریق کودک آموزش می‌بیند که چگونه در برابر مشکلات تاب آوری داشته باشد و آن‌ها را حل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم/ ماجرای قبض‌های نجومی تلفن همراه زائران اربعین

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان، کاهش قند، نمک و چربی در محصولات غذایی و آشامیدنی، درج نشانگر رنگی تغذیه بر روی محصولات غذایی در راستای ارتقای دانش مصرف کنندگان و … را از مهمترین اهداف اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو عنوان کرد. وی تصریح کرد: کاهش قند، نمک و چربی در محصولات غذایی و آشامیدنی، درج نشانگر رنگی تغذیه بر روی محصولات غذایی در راستای ارتقای دانش مصرف کنندگان، ارائه نشان ایمنی و سلامت محصولات غذایی سلامت محور، مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور در حوزه غذا، درج برچسب اصالت کالا و سیستم رهگیری و ردیابی در حوزه غذا، ساماندهی محصولات غذایی ویژه و فراسودمند و اطلاعرسانی و ارتقای آگاهی مصرف کننده در حوزه سلامت غذا را از مهمترین اهداف و برنامه‌های اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو عنوان کرد. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: هدف اصلی این معاونت کاهش بار بیماری‌های مزمن غیر واگیر از طریق اصلاح فرمولاسیون مواد غذایی، نظارت بر کیفیت محصولات غذایی تولیدی استان و آموزش و اطلاع رسانی درست به مردم است که این امر نیازمند همکاری تمامی ارگان‌های ذی ربط، تولیدکنندگان، واردکنندگان و انتخاب آگاهانه محصولات غذایی از سوی مصرفکنندگان است. سرودی ادامه داد: آموزش مدارس، آموزش همگانی، برپایی سفره سلامت و سایر ویژه برنامه‌های آموزشی و تفریحی در رشت و شهرستان‌ها توسط کارشناسان نظارت بر مواد غذایی از جمله فعالیت‌های معاونت غذا و دارو در هفته اختصاص داده شده به مناسبت روز جهانی غذا است. انتهای پیام
ایسناایسنا1 روز قبل
نماینده ولی فقیه در استان کردستان، گفت: اربعین حسینی امری فرا مذهبی و فرا دینی است و یکی از نشانه‌های مومن شناخته شده است. به گزارش ایسنا، آیت الله حسینی شاهرودی، در رابطه با عظمت اربعین حسینی اظهار کرد: همانگونه که خداوند متعال در قرآن کریم تعظیم در برابر خدا را نشانه قوت قلب می‌داند؛ اربعین حسینی نیز به قدری حائز اهمیت است که به عنوان یکی از نشانه‌های مومن شناخته شده‌است. وی در خصوص اهمیت راهپیمایی اربعین حسینی افزود: اربعین و شور حسینی سبب اتحاد و اخوت و برادری میان همه امت مسلمان می‌شود و امری فرا دینی و فرا مذهبی است و از هر قوم و ملیت و نژادی در این راهپیمایی شرکت می‌کنند و تبعیض و اختلاف طبقاتی دیگر معنایی نخواهد داشت. به عقیده نماینده ولی فقیه در کردستان، اربعین حسینی مصداق کامل و بارز فداکاری و جان‌فشانی و انسان‌دوستی است و در دنیا مصداق دیگری ندارد و نخواهد داشت. وی، ضمن بیان اثراتی که اربعین حسینی از خود بر جای می‌گذارد؛ عنوان کرد: این شور حسینی و این راهپیمایی عظیم سبب پیوند و اتحاد مسلمین جهان و تقویت روحیه حماسی مومنین می‌شود و همچنین ضربه مهلکی برای دشمنان اسلام و قرآن است.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر