حدود ۵ هزار نخبه تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

حدود ۵ هزار نخبه تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: حدود پنج هزار نفر تحت پوشش به عنوان استعداد برتر داریم که خدمات و تسهیلات مختلفی را برای آن ها تعریف می کنیم تا بتوانند در چرخه تبدیل داشتن به ثروت ایفای نقش جدی تری را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ آقای احسان چیت ساز با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما با ارائه تعریفی از فرد نخبه ادامه داد: امسال تعداد افراد تحت پوشش افزایش یافت و مبالغ حمایتی از آنها نیز دو برابر شد.

وی گفت: باتلاش هایی که انجام می‌شود با توجه به اینکه عرصه بین المللی عرصه رقابت بین کشورهاست، از نظر شاخص‌های محیط کسب و کار در رتبه بندی‌های مختلف، در وضعیت مطلوبی قرار نداریم.

آقای چیت ساز افزود: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تجاری سازی تلاش‌های زیادی انجام شده است و نیاز به همکاری یکپارچه‌ای بین دستگاه‌ها وجود دارد.

وی اضافه کرد: در حوزه بنیاد ملی نخبگان بر اساس قانون برنامه ششم توسعه برای افزایش اثربخشی نخبگان با همه دستگاه‌ها مکاتبه و تلاش کردیم موانع را شناسایی کنیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: از ۴۴ دستگاهی که مکاتبه کردیم با ۲۲ دستگاه به توافق رسیدیم و سند مکتوبی در این باره وجود دارد تا تسهیل‌گری برای ایجاد اثر نخبگان در جامعه اتفاق بیفتد.

آقای یوسف قاسمی نخبه علمی و موسس شرکت دانش بنیان نیز با حضور در این برنامه گفت: مهمترین مسئله‌ای که در فرآیند کارآفرینی در کشورمان با آنها روبرو هستیم بسترهای شرکت سازی و شرکت داری است.

وی با اشاره به برخی موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان و اجرایی کردن ایده‌های نو افزود: در زمینه مجوزها علاوه بر تعدد و تکثر با ابهام روبرو هستیم.

آقای قاسمی با بیان اینکه پیش بینی پذیری در کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای نوپا بسیار مهم است، گفت: برخی کسب و کارها از ۵۰۰ تا ۲ هزار مجوز نیاز دارد در حالی که در کشورهای پیشرفته نه تنها مجوزگذاری زائد نمی‌شود بلکه اگر کسب و کار نوآور باشد لازم نیست در قالب شرکت‌های سنتی برود.

این نخبه علمی و موسس شرکت دانش بنیان افزود: در کسب و کارهای نوآورانه، زمان برای کارآفرینان بسیار مهم است و​ با ایجاد زیرساخت‌های خوب می‌توانیم زمان را برای کسب مجوز کاهش دهیم.

آقای قاسمی با تاکید بر اینکه آموزش‌ها را باید کاربردی کنیم، اضافه کرد: متاسفانه برای به روز رسانی قوانین مربوط به شرکت‌های تجاری، کوشش نکردیم.

حسن انصاری فر نخبه علمی و عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، در شاخص شروع کسب و کار از نظر زمان، هزینه، تعداد مراحل و حداقل سرمایه مورد نیاز، کشورها ارزیابی شدند که کشورمان بین ۱۹۰ کشور، رتبه ۱۷۳ را دارد که نسبت به پارسال ۷۱ رتبه نزول داشتیم.

وی افزود: بر اساس این گزارش، کشورمان در حوزه سهولت محیط کسب و کار هم از میان ۱۹۰ کشور، رتبه ۱۲۸ شد که نسبت به پارسال ۴۰ پله نزول داشتیم.

آقای انصاری فر اضافه کرد: ​ نمره ایران نسبت به پارسال افزایش جزئی پیدا کرده بود اما رتبه ایران کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که کشورهای دیگر اقداماتی فراتر و بهتر از اقدامات کشورمان انجام دادند و توانستند رتبه‌های بهتری را کسب کنند.

این نخبه علمی گفت: مسئولان و نهادهای حاکمیتی می‌توانند با برنامه ریزی خوب و جدیت، رتبه ایران را بهبود ببخشند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۴ بر اساس گزارش بانک جهانی، رتبه ۱۵۲ را داشتیم و در سال ۲۰۱۶ رتبه ۱۱۸ را کسب کردیم.

او گفت: بر اساس آمار، فرآیند شروع کسب و کار برای افراد در نیوزلند که در جهان رتبه یک را دارد نصف روز زمان می‌برد تا شرکت خود را ثبت کنند و آماده به فعالیت شوند اما در ایران در بهترین حالت در صورتی که همه سازمان‌های مربوط کار خود را به نحو احسن انجام دهند، این فرآیند ۱۵ روز طول می‌کشد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

مهاجرت بیش از ۸۰ درصد المپیادی‌ها، رتبه‌های اول کنکور و جشنواره‌ها

نخبه علمی و عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان گفت: بیش از ۸۰ درصد المپیادی‌ها، رتبه‌های اول کنکور و جشنواره هایمان از کشور مهاجرت می‌کنند.

آقای حسن انصاری فر در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه رتبه نخست را در حوزه مهاجرت در جهان داریم، افزود: بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار مهاجرت در سال داریم.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی با اشاره به اینکه هم دلال داخلی و هم دلال خارجی برای مهاجرت نخبگان از کشورمان داریم، گفت: شرکت هایی در دنیا وجود دارند که ماموریت آنها این است که نخبه‌های کشورهای در حال توسعه را شناسایی و به دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی تراز اول جهان معرفی کنند.

آقای انصاری فر افزود: دلال‌های داخلی وجود دارند که وعده پرداخت حقوق ماهانه و حضور در جشنواره‌های خارجی را به نخبگان می‌دهند و آنها را تطمیع و به خروج از کشور تشویق می‌کنند.

او، بیکاری، سطح پایین درآمد، نارسایی‌های مالی و اداری، کمبود امکانات تخصصی و علمی را از علل مهاجرت نخبگان برشمرد.

آقای انصاری فر با اشاره به ارتباط نامناسب صنعت و دانشگاه در کشورمان گفت: ما هنوز نتوانستیم نیازهای صنعت را به دانشگاه‌ها اعلام کنیم.

نخبه علمی و دارنده مدال نقره المپیاد جهانی ریاضی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: زمینه‌های شغلی برای رشته‌های علوم پایه از رشته‌های مهندسی و تجربی کمتر است و این موضوع همیشه برای تصمیم گیری دانش آموزان برای انتخاب رشته، تاثیرگذار و تعیین کننده بوده است.

آقای عرفان صلواتی افزود: اتصال علوم پایه و رشته‌های کاربردی کامل نشده و هنوز ارتباط دو طرفه‌ای بین رشته‌های علوم پایه و صنعت در کشورمان شکل نگرفته و دو طرف، زبان هم را نمی‌فهمند.

او ادامه داد: نخبگان به دنبال حمایت صرف مادی و مالی نیستند بلکه باید به آنها میدان و قدرت اثرگذاری و تصمیم گیری داد.

آقای صلواتی اضافه کرد: خیلی از نخبگان و برگزیدگان المپیاد علمی مهاجرت می‌کنند گرچه برخی از آنها پس از تحصیل به کشور بر می‌گردند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع نخبگان گفت: کارهای بزرگی در زمینه هوا و فضا و سلول‌های بنیادی، دفاعی، نانو، زیست فناوری و دارو انجام دادیم و ۹۵ درصد داروهای کشور را خودمان تولید می‌کنیم.

آقای محمدمهدی زاهدی ادامه داد: در زمینه سدسازی و ساخت نیروگاه، همه مراحل ساخت را انجام می‌دهیم و در زمینه راه آهن و نفت و اکتشاف، بسیاری از کارها را جوانان نخبه کشورمان انجام می‌دهند.

او با بیان اینکه دشمن می‌خواهد این پیشرفت‌ها را نادیده بگیرد، ​گفت: با کسانی که می‌خواهند ما را از پیشرفت، ناامید کنند باید مقابله کنیم.

آقای زاهدی با بیان اینکه دشمنان موفق نشده‌اند به اهداف خود در زمینه خروج نخبگان از کشور برسند، افزود: تعدادی از نخبگان رفته‌اند و جریانی از بیرون دانشگاه توانست به درون دانشگاه نفوذ کند و حتی در برخی دانشگاه‌های بزرگ به کمک برخی اعضای هیئت علمی، نخبگان را به ادامه تحصیل در خارج از کشور، تشویق کنند.

وی ادامه داد: این موارد، بیشتر در زمینه‌های فنی است که به این بهانه که امکانات و تجهیزات کافی و به روز در درون دانشگاه‌های کشور وجود ندارد نخبگان را به تحصیل در خارج از کشور تشویق می‌کنند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: هم در بنیاد نخبگان و هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیزدر مجلس شورای اسلامی، جلسات متعددی داشتیم تا با این تفکر که به ظاهر مدعی حمایت از نخبگان است مقابله کنیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان هم در ادامه این برنامه گفت: برای برگشت ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ نخبه از خارج از کشور به داخل تلاش کردیم و برگشتند و بیشتر آنها وارد چرخه علم و فناوری کشور شدند.

آقای چیت ساز افزود: با اینکه منابع بسیار زیادی توسط کشورهای مقصد در اختیار این نخبگان قرار گرفت اما با هدف ایجاد ارزش و حل مسئله به کشور برگشتند و منشاء ایجاد ارزش شدند.

آقای قاسمی نخبه علمی و موسس شرکت دانش بنیان هم با اشاره به اینکه در هر جایی که شرایط مناسبی ایجاد نکنیم دلالی شکل می‌گیرد، گفت: فضا برای دلالی نخبگان فراهم شده است.

او افزود: باید به مجوزها و قانون گذاری، هوشمند نگاه کنیم و اگر زمانی می‌خواهیم یک کسب و کار به ویژه کسب و کار آنلاین را توقیف کنیم به تبعات آن فکر کنیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه کاریابی کار پایه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریسامانه کاریابی کار پایهیک سامانه و چند گام برای توسعه اشتغال؛ سامانه‌ای که در کنار کسب و کار‌های ارائه کننده خدمات خود به مولد کسب و کار تبدیل شده است

همایش فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما55 دقیقه قبل
وی ادامه داد: پس از صحبتی که با آقای عیاری داشتیم پذیرفت که نکات مد نظر را اصلاح کند و به همین دلیل فیلم سینمایی «خانه پدری» شرایط نمایش در سینما را به دست آورد. به گمان من فیلم «خانه پدری» تأثیرگذار و در نقد تحجر است. خیلی از قضاوت‌ها درباره فیلم «خانه پدری» از طرف کسانی است که فیلم را ندیده‌اند یا اینکه نسخه سال ۹۲ را دیده‌اند. فیلم سینمایی «خانه پدری» به کارگردانی آقای کیانوش عیاری از امروز (چهارشنبه یکم آبان) روی پرده سینما‌ها رفته است. اینگونه سیاه‌نمایی‌ها موجب شد نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی «خانه پدری» را در فهرست فیلم‌های غیرقابل نمایش قرار دهند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
به تازگی تصاویری از یکی از خوانندگان ایرانی به همراه همسرش در فضای مجازی منتشر شد و موضوع اختلاف سنی آنها در میان کاربران مطرح می‌شود و واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ اسپوتنیک نوشته است: ستاره سعیدی که در ابتدا مدیر برنامه‌های بیژن مرتضوی بود، پس از مدتی به همسری او درآمد. در حالی گفته می‌شود هم اکنون بیژن مرتضوی ۶۲ سال سن دارد، همسر او ۲۲ سال سن دارد. اختلاف سنی آنها به شدت مورد انتقاد کاربران قرار گرفته است و برخی او را متهم به کودک‌همسری کرده‌اند. جمعی از کاربران اما همچنان درباره کم سن بودن همسر بیژن مرتضوی و اختلاف سنی آنان تبادل‌نظر می‌کنند و عقیده دارند بسیاری از مردان ایرانی تمایل به داشتن همسری بسیار جوان دارند و بیژن مرتضوی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر