یک نشریه آمریکایی فهرست کرد؛ سلاح‌های ایران برای نبردهای هوایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی

یک نشریه آمریکایی فهرست کرد؛ سلاح‌های ایران برای نبردهای هوایی

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز : سباستین رابین در نشنال اینترست نوشت: «برنامه‌ریزان نظامی ایران با چالش نظامی اجتناب‌ناپذیری روبه‌رو هستند: آماده شدن برای دفاع در مقابل یکی از قوی‌ترین نیروهای هوایی در دنیا. یگان هوایی ایران عمدتا از جنگنده‌های قدیمی متعلق به دهه ۱۹۷۰ تشکیل شده است. به همین خاطر تهران تصمیم گرفت که در سال‌های اخیر روی طیف متنوعی از سیستم‌های موشکی زمین به هوا در نیروی هوایی ارتش و همچنین نیروی هوایی سپاه پاسداران تمرکز کند.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: «این سامانه‌ها در مجموع یک سیستم دفاع هوایی یکپارچه را تشکیل داده‌اند که توانایی هدف قرار دادن تهدیدات در زوایا، سرعت‌ها و فواصل مختلف را دارد.» براساس این گزارش، ایران دارای چندین سیستم موشکی زمین به هوا است که تقریبا نیم قرن پیش، از آمریکا و اروپا وارد شده بودند. البته آنها در این مدت از دسترسی به قطعات یدکی و موشک‌های جدید محروم شده بودند. تهران همچنین تعداد محدودی سامانه موشکی را از روسیه و چین خریداری کرده است. بنابراین، مهندسان ایران برای پر کردن شکاف‌های موجود نمونه‌های مدرنی از سیستم‌های قدیمی را مهندسی معکوس کرده‌اند. در طول دهه گذشته سیستم‌های طراحی شده در ایران از بسیاری لحاظ از جمله برد، سرعت و دقت بهبود پیدا کرده‌اند. اما به‌منظور تحلیل سیستم‌های موشکی ایران بهتر است روی نمونه‌های خارجی که از روی آنها الگوبرداری شده‌اند تمرکز کنیم.

سامانه‌های دوربرد

اس۳۰۰: این سامانه هدایت‌شونده برای چندین دهه سیستم دفاع هوایی اصلی روسیه بود تا اینکه توسط سیستم پیشرفته‌تر اس۴۰۰ جایگزین شد. این سیستم با کمک ترکیبی از موشک‌های دوربرد و میانبرد می‌تواند به‌طور هم زمان حداکثر ۳۶ جنگنده دشمن را تا فاصله ۱۲۰ مایلی هدف قرار دهد. ایران در سال ۲۰۰۷ پنج واحد سامانه اس۳۰۰ را سفارش داد، اما در نهایت تحریم‌های آمریکا دیمیتری مدودوف، رئیس‌جمهور سابق روسیه را وادار کردند که تحویل این جنگ افزارها را لغو کند. اما تهران در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که سامانه‌ای مشابه با اس۳۰۰ با نام باور ۳۷۳ را توسعه خواهد داد. این سامانه از موشک‌های صیاد ۳ یا صیاد۴ استفاده می‌کند که از موشک‌های آمریکایی الگوبرداری شده‌اند. مطابق با گزارش‌های منتشر شده باور ۳۷۳ دارای برد ۱۵۵ مایل است. اما بعد از امضای توافق هسته‌ای برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵، روسیه در نهایت چهار سامانه اس۳۰۰ را به ایران تحویل داد. این سامانه‌ها درحال‌حاضر در تهران، اصفهان و بوشهر مستقر شده‌اند. ایران همچنین دارای ۳۰ سامانه موشکی دور برد اس۲۰۰ است که در تهران، بندرعباس، همدان و اصفهان مستقر شده‌اند. این سامانه متعلق به دوران شوروی سابق است. این موشک‌ها دارای برد ۱۵۰ مایل و حداکثر سرعت ۶ ماخ هستند. ایران توانست نمونه‌های جدیدی همچون سامانه فجر۸ را براساس این سیستم طراحی کند.

سامانه‌های میانبرد

سامانه‌های موشکی زمین به هوای میانبرد می‌توانند برای هدف قرار دادن جنگنده‌های نزدیک موثر باشند. سامانه آر‌آی‌ام-۶۶ یک سیستم موشکی میانبرد بود که در اواخر دهه ۱۹۶۰ روی کشتی‌های جنگی آمریکا استفاده می‌شد. آمریکا پیش از انقلاب اسلامی این سامانه‌ها را به تهران فروخته بود. ایران در سال ۲۰۱۳ سامانه صیاد-۲ را که از سیستم آر‌آی‌ام-۶۶ الگوبرداری شده است معرفی کرد. صیاد-۲ دارای حداکثر سرعت ۵/ ۴ ماخ و برد چهل و شش مایلی است. این سیستم می‌تواند به‌طور همزمان به شش هدف حمله کند. ایران در ماه ژوئن ۲۰۱۹ یک پهپاد جاسوسی آمریکا را با استفاده از این سامانه سرنگون کرده بود.

موشک‌ هاوک

موشک‌های ‌هاوک هدایت شونده به‌عنوان اولین سامانه موشکی زمین به هوایی آمریکا در نظر گرفته می‌شوند. مدل ام‌آی‌ام-۲۳ دارای حداکثر برد ۲۵ مایل و سرعت ۴/ ۲ ماخ است. آمریکا چندین مورد از این سامانه را به ایران فروخت. این سامانه در طول جنگ ایران-عراق مهم‌ترین سیستم دفاع هوایی ایران بود و چهل جنگنده میگ-۲۳ و سوخو-۲۲ عراق را سرنگون کرد. ایران اولین بار موشکی با نام شاهین را از مدل آمریکایی خود الگوبرداری کرد. موشک شلمچه نیز نسخه بهبود یافته شاهین است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

سامانه موشکی زمین به هوای اس-۷۵

سامانه اس-۷۵ شوروی اولین سیستم موشکی زمین به هوا بود که در جنگ مورد استفاده قرار گرفت. این سامانه از موشک‌های وی-۷۵۰ استفاده می‌کند که دارای سرعتی سه برابر سرعت صوت هستند. این سامانه می‌تواند جنگنده‌های دشمن را تا فاصله بیست و هشت مایلی هدف قرار دهد. چینی‌ها توانستند سامانه‌های اچ کیو-۱ و اچ کیو-۲ را با الگوبرداری از این سیستم شوروی طراحی کنند. ایران توانست چهارده سامانه اچ کیو-۲ را از چین خریداری کند. علاوه براین، سامانه مدرن‌سازی شده صیاد-۱ نیز براساس این نمونه قدیمی طراحی شده است.

سامانه‌های کوتاه‌برد

سامانه‌های دفاع هوایی کوتاه‌برد می‌توانند از سربازان و پایگاه‌های نظامی حساس در مقابل پهپادها، جنگنده‌ها و بالگردهای دشمن دفاع کنند.

سامانه کروتال

این سامانه در دهه ۱۹۷۰ توسط فرانسه توسعه یافته بود و روی کشتی‌های جنگی استفاده شده است. ایرانی‌ها توانستند از طریق چین به نمونه مدرنی از این سامانه دست پیدا کنند. تهران همچنین در سال‌های بعد سامانه‌های دفاع موشکی یا زهرا و حرز-۹ را در داخل کشور تولید کرد. ایران همچنین دارای سیستم‌های هدایت نوری راپیر است که در دهه ۱۹۷۰ توسط بریتانیا تولید شده بودند. تهران در سال ۲۰۰۷ ۲۹ سامانه موشکی تور ام-۱ را از روسیه خرید. موشک‌های ضد هوایی قائم نیز در یگان هوایی ایران حضور دارند.

به‌طور خلاصه، ایران دارای طیف گسترده‌ای از سامانه‌های دفاع هوایی قدیمی و مدرن است. تهران همچنین در سال‌های اخیر نمونه‌های بومی را از سامانه‌های قدیمی الگوبرداری کرد. این سیستم‌ها قدرت بازدارندگی ایران در مقابل حملات هوایی را افزایش داده‌اند. جنگنده‌هایی که از قابلیت رادارگریزی برخوردار نباشند در مقابل سیستم دفاعی ایران آسیب‌پذیر خواهند بود.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

جزئیات عملیات دستگیری روح‌الله زم در عراق

تابناکتابناک1 روز قبل
با وجود آنکه شیرین نجفی همدست مدیر آمدنیوز ادعا کرده بود او را در عراق داده و رسانه‌های عراقی از بازداشت زم در کردستان عراق خبر می‌دادند، اکنون شبکه بی بی سی در گزارشی به نقل از دستگاه اطلاعاتی عراق، جزئیات ادعایی خود را درباره نحوه دستگیری روح الله زم مدیر آمدنیوز منتشر کرده است. بر اساس این اطلاعات ادعایی، زم بر اساس قرارداد تبادل مجرمین میان ایران و عراق توسط دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت و پس از ۳۶ ساعت از طریق مرز زمینی به ایران منتقل شده است. این جزئیات را می‌بینید و می‌شنوید.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر مرادی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه از اول محرم تاکنون، ۳ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۹۸ زائر از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق (مهران، شلمچه، خسروی و چذابه) خارج شده‌اند، افزود: از این تعداد دو میلیون و ۳۵۶ هزار و ۹۶۹ نفر به کشور بازگشته‌اند. مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی گفت: از اول ماه صفر تاکنون، سه میلیون و ۴۰ هزار و ۲۳۴ زائر وارد خاک عراق شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۹۸۶ هزار و ۹۴ نفر به ایران بازگشته‌اند. وی با بیان اینکه تا صبح امروز (۷ صبح) ۹۳ هزار و ۲۹۸ زائر به کشور بازگشته‌اند، گفت: همچنین در این بازه زمانی ۴ هزار و ۸۱۰ زائر نیز از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق خارج شده‌اند که بیشترین ورود و خروج مربوط به مرز مهران است که ۶۰ هزار و ۷۷۹ زائر وارد و هزار و ۹۷۷ زائر نیز خارج شده‌اند.

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.

نظرها

اخبار بیشتر