گزارش نشنال اینترست از نگرانی اسرائیل و عربستان درباره پیشرفت‌های موشکی ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

گزارش نشنال اینترست از نگرانی اسرائیل و عربستان درباره پیشرفت‌های موشکی ایران

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نشنال اینترست در گزارشی به بررسی پیشرفت های موشکی اخیر ایران پرداخت

گزارش نشنال اینترست از نگرانی اسرائیل و عربستان درباره پیشرفت‌های موشکی ایران - 1

به گزارش ایلنا به نقل از نشنال‌اینترست، ایران در روزهای اخیر از یک موشک پیشرفته به نام لبیک رونمایی کرد. این موشک دارای قابلیت‌های بالا و سرعت حیرت‌آوری است. پیشرفت‌های ایران در صنایع دفاعی و موشکی، اسرائیل را به شدت نگران می‌کند.

ویژگی جدید سلاح‌های پیشرفته ایران، آیرودینامیکی بودن آن‌هاست که تاکنون کمتر کشوری به آن دست یافته است و اتکا به صنعت بومی ایران، نشان‌دهنده این است که ایرانی‌ها در این زمینه به دانش خوبی دست یافته‌ و اعتماد به نفس تولید سلاح را پیدا کرده‌اند.

ایران اکنون دارای انباری از سلاح‌های پیشرفته است. سلاح‌هایی که از سیستم‌هایی پیشرفته‌تر از سیستم‌های دفاعی جماهیر شوروی برخوردار هستند. موشک فلق ۱ بسیار شبیه سیستم پرتاب موشک چند منظوره BM-۲۴ ۲۴۰ میلیمتری اتحاد جماهیر شوروی است. ایران همچنین دارای چندین نوع موشک بالستیک هدایت شده مانند Fateh-۱۱۰ (فاتح) است که بردهای آن‌ها بیش از ۱۰۰ مایل و قابلیت کنترل با استفاده از سیستم GPS را دارند. اینکه اسرائیلی‌ها نگران توسعه موشک‌های ایران هستند، جای تعجب ندارد. اکنون نیروهای دفاعی اسرائیل باید به فکر نجات مخازن نفتی، پالایشگاه‌های شیمیایی و میدان‌های هوایی نظامی خود باشند.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

موشک‌های ایران قابل کنترل هستند و قابلیت مقابله با قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های موشکی اسرائیل را دارند. اما عربستان سعودی نیز ممکن است نگران باشد. ماه گذشته حمله گسترده هواپیماهای بدون سرنشین و کروز به تأسیسات نفتی سعودی توسط انصارالله صورت گرفت با این حال، ایالات متحده و عربستان سعودی معتقدند که این سلاح‌ها از ایران شلیک شده یا با کمک ایران شلیک شده‌اند.

گرچه ریاض میلیاردها میلیارد دلار برای خرید موشک‌ها و رادارهای دفاع هوایی ساخته شده توسط آمریکایی‌ها خرج کرده است، اما پدافندهای سعودی نتوانسته‌اند هواپیماهای بدون‌سرنشین و موشک‌های دریافتی به سمت آرامکو را شناسایی یا رهگیری کنند.

حال این نگرانی برای سعودی‌ها وجود دارد که چگونه سعودی‌ها می‌توانند با حملات موشک‌های فوق پیشرفته ایرانی مقابله کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.
الفالف1 روز قبل
آخرین خبر از این ماجرا دخالت دیوان عدالت اداری به نفع استفاده‌کنندگان از این رانت است. جالب اینکه گویا شکایت، به فاصله یک روزمطرح و رأی دیوان عدالت نیز صادر و دادنامه تنظیم شده است. البته گویا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرده است. احمد توکلی در نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری خواستار لغو این حکم توسط دیوان شد. هرچند رئیس جمهور به روشنی به مختصات آن جلسه اشاره‌ای نمی‌کند، شواهد حالیه و مقالیه حاکی از این است که جلسه‌ای که رئیس جمهور از آن صحبت می‌کند، جلسه‌ای داخلی نیست و احتمالا حضور وی در یک جلسه مذاکراتی با رئیس جمهور آمریکاست؛ اما در چه حالتی ممکن است مذاکره رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور آمریکا در حکم قربانی شدن رئیس جمهور ایران تلقی شود؟!

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر