سنت‌شکنی بازار مسکن در ابتدای پاییز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
سنت‌شکنی بازار مسکن در ابتدای پاییز

سنت‌شکنی بازار مسکن در ابتدای پاییز

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 - با آغاز فصل پاییز، اولین گروه از متقاضیان مصرفی بازار مسکن به کاهش قیمت‌ها واکنش مثبت نشان دادند و این در حالی است که معمولا در مهرماه معاملات نسبت به شهریورماه به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

با آغاز فصل پاییز، اولین گروه از متقاضیان مصرفی بازار مسکن به کاهش قیمت‌ها واکنش مثبت نشان دادند و این در حالی است که معمولا در مهرماه معاملات نسبت به شهریورماه به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

هرچند بازار مسکن هنوز کساد است، نمایه‌های دریافتی از تعداد معاملات در نیمه مهرماه نشان می‌دهد به دنبال افت قیمت‌های پیشنهادی، بعضی از خریداران محتاط که ریسک خرید را به آینده موکول نمی‌کنند وارد بازار شده‌اند. پس از آن‌که قراردادهای خرید و فروش در شهریورماه با منفی ۷۴ درصد به پایین‌ترین سطح خود دست کم طی شش سال اخیر رسید، آمار اتحادیه مشاوران املاک از معاملات تهران در ۱۶ روز ابتدای شهریورماه نشان می‌دهد که مبایعه‌نامه‌ها مقدار اندکی نسبت به ماه قبل افزایش یافته و از منفی ۷۴ درصد در شهریورماه به منفی ۶۹ درصد در مهرماه نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل رسیده است. از سوی دیگر خرید و فروش ملک در ۱۶ روز ابتدای مهرماه نسبت به همین زمان در شهریورماه امسال افزایش ۲۶ درصدی نشان می‌دهد.

مطابق آمار اتحادیه مشاوران املاک تهران در ۱۶ روز ابتدای مهرماه ۱۳۹۸ در کل کشور ۱۶ هزار و ۴۰۰ قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۵ درصد کاهش یافته که تفاوت معناداری نسبت به ماه قبل نداشته است. در همین مدت هم‌چنین ۲۷ هزار و ۵۱۸ اجاره‌نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به همین زمان در سال گذشته بدون تغییر بوده است.

در پایتخت اما تغییر اندکی در تعداد معاملات نسبت به ماه قبل ایجاد شد. در ۱۶ روز ابتدای مهرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۲۷۴ قرارداد خرید و فروش در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به همین زمان در ماه قبل ۲۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. تعداد قراردادهای اجاره در تهران نیز ۷۵۱۲ مورد بود که نسبت به مهر پارسال ۷ درصد کاهش یافت. اما افزایش ناچیز ماهیانه تعداد معاملات در مهرماه از این جهت دارای اهمیت است که در ماه‌های مهر هر سال با توجه به پایان فصل جابه‌جایی قراردادها نسبت به شهریورماه ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌یافت؛ به طوری که مهرماه سال قبل تعداد معاملات نسبت به شهریور همان سال قراردادهای خرید و فروش ۴۳ درصد کاهش یافت.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

تحرک اندک طرف تقاضا در بازار مسکن شهر تهران می‌تواند ناشی از کاهش قیمت‌های پیشنهادی، ثبات نرخ ارز و افزایش اطمینان به شرایط عمومی اقتصاد باشد. عده‌ای از متقاضیان واقعی با توجه به این واقعیت که افت ماهیانه قیمت در زمان رکود، کمتر از میزان افزایش قیمت در زمان رونق است در مهرماه وارد بازار شدند. از سوی دیگر هم‌اکنون ساخت و ساز در تهران حدود دو برابر تعداد معاملات است و ورود تدریجی واحدهای نوساز به بازار، تهدیدی برای آپارتمان‌های کلیدنخورده و میانسال محسوب می‌شود. واسطه‌های ملکی می‌گویند سازندگانی که به نقدینگی نیاز دارند پس از آن‌که فروش را شش ماه تا یک سال به حالت تعلیق درآوردند از تیرماه امسال واحدهای خود را در دفاتر املاک فایل کرده‌اند. با این وجود معاملات چنگی به دل نمی‌زند و هنوز نسبت به ماه‌های نیمه تعطیل فروردین نیز کمتر است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بهترین لحظات ورزشی مردی که میانجی ایران و عربستان شده!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، امروز یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸ در مراسم اعلام کشف میدان جدید گازی و امضای قرارداد پروژه‌های لرزه‌نگاری پانیذ و باشت با تکیه بر توان داخلی، با بیان اینکه وظیفه اکتشاف نفت بررسی تمام رسوبات کشور است، گفت: با هدف بررسی بخش‌های رسوبات مختلف کشور، ١٤ قرارداد طراحی و به مناقصه رفته است که از این تعداد، ٧ قرارداد تعیین تکلیف شده و ٧ قرارداد دیگر تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود. وی ارزش مجموع این ١٤ قرارداد را ٢٢٠٠ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: یکی از ویژگی‌های مثبت این قراردادها، پراکندگی مناسب آن است که حتی در برخی نقاط مانند بندر جاسک و منطقه جازموریان برای نخستین بار انجام می‌شود. ادامه دارد …
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، با وجود کاهش رشد اقتصادی و شوک قیمتی کالاها در سال ۲۰۱۶، روند فقرزدایی از جهان با سرعت خوبی به پیش رفته است. آن طور که دپارتمان امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل در گزارش جدید خود اعلام کرده است، در سال ۲۰۰۰ میلادی ۲۸ درصد جمعیت جهان در فقر مطلق زندگی می‌کرده‌اند که این رقم در سال ۲۰۱۸ با کاهشی چشمگیر به ۸٫۶ درصد کاهش پیدا کرده است. در بین کشورهای مشترک المنافع، نرخ جمعیت در خط فقر مطلق تقریبا صفر درصد است اما حدود ۳۰ درصد جمعیت ساکن در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و روسیه در خط فقر قرار دارند یعنی درآمد روزانه آن‌ها از ۵٫۵ دلار کمتر است. بیشترین جمعیت فقیر ساکن تاجیکستان هستند. از طرف دیگر طبق اعلام بنیاد امور بشردوستانه سازمان ملل، شمار افرادی که بدون دریافت کمک قادر به ادامه زندگی نیستند از ۲۲٫۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ به ۲۴٫۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است که در این بین، یمن بدترین بحران را در بین تمام کشورها دارد.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد، عبدالرضا انتظاری در این باره گفت: در فصل بهار و تابستان امسال با مصرف ۵۱ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در استان یزد به همین مقدار در مصرف بنزین صرفه‌جویی شده است. وی افزود: در نیمه نخست امسال روزانه به‌طور میانگین بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ خودرو در جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده (س‌ان‌جی) استان سوخت‌گیری و سوخت مورد نیاز خود را در زمانی کمتر از پنج دقیقه دریافت کردند. انتظاری با بیان اینکه در استان یزد ۴۶ ایستگاه سی‌ان‌جی در حال ارائه خدمات هستند، گفت: ۲۳ جایگاه فقط در محدوه شهر یزد قرار دارد که دسترسی و مدت انتظار سوخت‌گیری شهروندان کمتر از ۵ دقیقه خواهد بود. وی با تاکید بر اینکه مصرف سوخت سی‌ان‌جی افزون بر آنکه هزینه کمتری نسبت به بنزین دارد، از آلودگی هوا در شهر میراث جهانی نیز جلوگیری می‌کند، افزود: به‌زودی در شهرستان بهاباد که فاقد جایگاه سی‌ان‌جی است، یک جایگاه سی‌ان‌جی به بهره‌برداری می‌رسد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز22 ساعت قبل
نماینده سازمان جهانی چای در ایران از کاهش ۴۰ هزار تومانی قیمت هر کیلو چای خارجی خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر قیمت چای ایرانی افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است. نماینده سازمان جهانی چای در ایران گفت: در ماه‌های اخیر قیمت چای داخلی افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است؛ به نحوی که قیمت هر کیلوگرم چای ایرانی از ۱۵ هزار تومان به ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان افزایش داشته است. نماینده سازمان جهانی چای در ایران در ادامه سخنان خود درباره دلایل افزایش قیمت چای داخلی اظهار کرد: قیمت چای داخلی افزایش ۱۰۰ درصدی داشته به نحوی که هر کیلوگرم آن در گذشته از ۱۵ هزار تومان به ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد. نماینده سازمان جهانی چای در ایران قیمت منطقی برای هر کیلوگرم چای داخلی را ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان اعلام کرد. وی ادامه داد: ابراز امیدواری کرد تا با متقاعدسازی سازمان جهانی چای دوره بعدی مسابقه بین‌المللی چای در ایران برگزار شود.

نظرها

اخبار بیشتر