آسیب دیدن سلامت روان، جامعه را دچار عقب ماندگی تاریخی می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت

آسیب دیدن سلامت روان، جامعه را دچار عقب ماندگی تاریخی می‌کند

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-یک روان شناس گفت: به مخاطره افتادن سلامت روان، جامعه را دچار عقب‌ماندگی تاریخی می‌کند و میزان مهاجرت جوانان زیاد شده و بهره‌وری ملی کاهش می‌یابد.

محمود ساعتچی، روان‌شناس در گفت‌وگو یی، درباره «اهمیت سلامت روان در جامعه»، اظهار داشت: برای عوامل پیش‌رونده و بازدارنده سلامت روان در جامعه شاخص‌هایی معرفی شده است.

وی با اشاره به این شاخص‌ها، افزود: زمانی که افرادی در جایی زندگی می‌کنند که آزادی بیان برای‌شان وجود دارد، امکان یافتن شغل و درآمد مناسب داشته و امکان تحصیلات دلخواه فراهم است؛ چنین افرادی از سلامت روان شناختی بیشتری برخوردار هستند.

این روان‌شناس گفت: ‌ در نقطه مقابل هر کدام اگر هرکدام از این شاخص‌های ذکر شده ضعیف باشد، بیماران روان‌شناختی بیشتری در جامعه خواهیم داشت؛ البته برای مشخص کردن این عوامل در جامعه نیاز به بررسی و تحقیق است.

ساعتچی اضافه کرد: بنده نمی‌دانم در حال حاضر چه مؤسسه‌هایی این شاخص‌ها را مشخص کرده‌اند اما وظیفه هر یک از ما به عنوان شهروند این است که ابتدا سعی کنیم خودمان از سلامت روانی برخوردار باشیم و بعد به جامعه توجه کنیم.

وی ابراز داشت: سال‌های قبل از بنده خواسته شد بزرگترین بررسی در سلامت روان در ایران را انجام دهم و بنده ۲ هزار نمونه را در تهران و ۱۵ استان بررسی کرده و نتایج آن را به یکی از قسمت‌های ریاست جمهوری ارائه دادم.

این روان‌شناس یادآور شد: براساس شواهد عینی آنچه مشخص است این است که شادمانی مردم کم است و بیشتر می‌بینیم که مردم از وضعیت زندگی‌شان رضایت مطلوب را ندارند؛ البته سازمان‌هایی مسئول بررسی این موضوع هستند.

ساعتچی متذکر شد: گاهی درگیری‌های بین افراد گزارش می‌شود و مردم آن شادمانی که در دوره‌های زندگی خودمان دیده بودیم را ندارند و برنامه‌های تفریحی و شاد را کمتر می‌بینیم.

وی در پاسخ به این پرسش که «پیامد به مخاطره افتادن سلامت روان چه تأثیر منفی بر سلامت فرد و جامعه می‌گذارد؟»، خاطرنشان کرد: این موضوع جامعه را دچار عقب‌ماندگی تاریخی می‌کند و میزان مهاجرت جوانان زیاد شده و بهره‌وری ملی کاهش می‌یابد؛ ضمن اینکه وقتی افراد بسیار غمگین و نگران باشند، سلامت جسمی و روان‌شناختی آنها به خطر می‌افتد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این بسته دانستنی پزشکی درباره خواص یک ماده ضدسرطان طبیعی و اثرات چای و قهوه بر سلامتی بدن خواهیم گفت. چای یا قهوه؟ چای و قهوه هر دو دارای آنتی اکسیدان‌هایی هستند که از بدن در برابر انواع صدمات محافظت خواهند کرد. مصرف چای در بهبود سرطان و بیماری قلبی و کاهش وزن موثر است. چای و قهوه، هردو خواص و مضرات خود را دارند. اگر می‌خواهید سالم بمایند، روزانه بیش از دو فنجان چای مصرف نکنید.

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو7 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
حوزه سلامت جهان در هفته رو به پایان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که گزیده‌ای از مهم‌ترین آنها مرور می‌کنیم. پسته هم با روان کردن عملکرد روده‌ها مرتبط است. آنها منبع سرشار از فیبر هستند که عملکرد روده‌ها را تسهیل می‌کنند. کاهش درآمد به سلامت مغز آسیب می‌رساندمطالعات نشان می‌دهد افرادی که سالانه با کاهش ۲۵ درصدی یا بیشتر درآمد مواجه بودند ریسک ابتلا به مشکلات فکری و کاهش سلامت مغز در میانسالی در آنها بیشتر بود. تعیین سلامت مغز و بدن براساس سرعت پیاده روی در ۴۵ سالگیمحققان دریافتند سرعت راه رفتن در سن ۴۵ سالگی می‌تواند به عنوان نشانگری برای میزان پیری مغز و بدن استفاده شود.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
برای مثال، در پژوهشی دریافتند که اضافه کردن تخم‌مرغ به سالاد باعث افزایش میزان جذب ویتامین E دریافتی از سالاد می‌شود. افزایش میزان کلسترول خوب جلوی اثرات منفی کلسترول بد را می‌گیرد. (آیا بزرگسالان سالم‌تر در چین بیشتر تخم‌مرغ می‌خورند یا خوردن تخم‌مرغ باعث می‌شود که آنها سالم‌تر باشند؟) این موضوع البته باعث سردرگمی است. تخم‌مرغ خوبهمچنان که این پژوهش‌ها با شور و حرارت به بررسی اثرات کلسترول تخم‌مرغ بر سلامت ما می‌پردازند، ما می‌دانیم که تخم‌مرغ از راه‌هایی برمیزان خطر ابتلای ما به بیماری اثر می‌گذارد. «اما کولین تخم‌مرغ جذب می‌شود و به رودهٔ بزرگ نمی‌رود و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را افزایش نمی‌دهد».
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
عزیزی با اشاره به سرانه مصرف چربی و روغن در ایران بیان کرد: مصرف چربی ایرانیان بیش از متوسط جهانی است. ایران؛ بیش از یک چهارم منابع غذایی تولیدی دور ریز داردمدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان دور ریز غذای ایرانیان تصریح کرد: همه ساله فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد آمار‌هایی در تولید و دوریز غذای کشور‌ها اعلام می‌کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده سالیانه در ایران ۱۲۰ میلیون تن موادغذایی شامل سبزیجات و حبوبات و … تولید می‌شود که از این میزان، ۳۵ میلیون تن (بیش از یک چهارم منابع غذایی تولیدی) دور ریز می‌شود. او ادامه داد: متاسفانه میزان دور ریز موادغذایی در ایران بیشتر از متوسط جهانی است و بیشتر مواد غذایی دور ریختنی را مواد غذایی خام شامل میوه و سبزی تشکیل می‌دهد، برای مثال به دلیل جمع آوری فله‌ای و بسته بندی نامناسب میوه و سبزی، ۵۰ درصد این اقلام در کشور ضایع می‌شود، حتی ۱۵ درصد نان مورد استفاده ایرانیان دور ریز است. شعار‌های هفته جهانی غذا در ایران و جهانعزیزی گفت: روز جهانی غذا را با شعار‌های جهانی و ملی پشت سر گذاشتیم.
الفالف13 ساعت قبل
جوزدانی افزود: در گذشته رژیم غذایی افراد نسبت به رژیم غذایی کنونی سالم‌تر بود، ولی امروزه مصرف فست‌فود‌ها و غذا‌های آماده در جامعه گسترش پیدا کرده , حتی آشپزی افراد در خانه‌ها هم کمتر شده, بنابراین بسیاری از عادات غذایی تغییر پیدا کرده است. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید کرد: رژیم غذایی ناسالم و کم تحرکی در شیوع چاقی بسیار موثر هستند. رژیم غذایی سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ او افزود: رژیم غذایی سالم به رژیمی گفته می‌شود که در آن مواد غذایی را در محدوده امن به مقدار کافی دریافت کنیم تا بتوانیم به سمت زندگی فعال‌تر پیش برویم. منظور از محدوده امن این است که محصول تراریخته نباشد، فرآورده برداشت سالم و دام هم تغذیه سالم داشته باشد. افراد با رعایت رژیم غذایی سالم می‌توانند از ابتلا به بیماری‌های مختلف در امان بمانند.

نظرها

اخبار بیشتر