نقد و نظری بر کمپین‌های بازاریابی: کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

نقد و نظری بر کمپین‌های بازاریابی: کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |

بدیهی است که هرچه میزان موفقیت یک کسب و کار بیشتر می‌شود، به همان میزان رقابت میان رقبا نیز افزایش می‌یابد. همین موضوع باعث شده است که برگزاری کمپین‌های متنوع تبلیغاتی اهمیت دو چندانی داشته باشد و کسب‌وکارها همواره از ایده‌های خلاق تبلیغاتی استقبال کنند. از این رو، همه روزه ما با کمپین‌ها و ایده‌های تبلیغاتی متنوعی رو برو هستیم که به خاطر دنیای آنلاین و فضای مجازی در مدت زمان کوتاهی ویدیو، تیزرها و آگهی‌های تبلیغاتی اصلی این کمپین‌ها رونمایی و منتشر می‌شود.

بر خلاف وسعت تبلیغات در ایران، به نظر می‌رسد کمپین‌های خلاق کسب و کارها و برندهای موفق کمتر وامدار محتواهای بومی ایرانی هستند و احتمالا به همین خاطر است که مخاطبان جامعه ایرانی ارتباط چندانی با این کمپین‌های تبلیغاتی برقرار نمی‌کند. بی‌شک در مسیر تبلیغات هوشمندانه، کسب و کاری برنده است که با وجود ساعت‌ها تلاش، تفکر و ایده‌پردازی، موفق شود حتی برای لحظاتی توجه عموم را به خود جلب کند و هیچ کمپینی به این هدف نزدیک نخواهد شد مگر آنکه باورها و زیرساخت‌های فرهنگی یک جامعه را بازتولید نماید.

معمولا کارزارهای تبلیغاتی خلاقانه‌ی کسب و کارهایی همچون تپسی، علی بابا، دیجی کالا، اسنپ و بانی‌مد بر اساس رویداد‌های مهم ایران و جهان، رویدادهای تاریخی و مذهبی و تغییرات فصل است، که با توجه به نوع کسب و کار، فروش ویژه، خدمات و رویداد و نوع کمپین متفاوت است. در چند سال اخیر که رقابت در تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی بیشتر شده است، بسیاری از فروشگاه‌ها و کسب و کارها در روزهای پایانی شهریور ماه به مناسب بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، فروش ویژه خود را در کمپین‌های تبلیغاتی هوشمندانه‌ای آغاز می‌کنند تا محصولات مرتبط با مدرسه و دانشگاه همچون خوراکی و پوشاک مدرسه و کالکشن جدید پاییزه با تخفیفات ویژه، مورد توجه عموم قرار گیرد.

در این مقاله و همچنین چند مقاله بعدی که به زودی از طریق وبسایت آکادمی فروش منتشر خواهیم کرد، به بررسی اجمالی برخی از کمپین‌های تبلیغاتی «بازگشت به مدرسه» امسال بپردازیم.

فروشگاه آنلاین بانی مد از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را با فروش پوشاک و زیورآلات (از شیر مرغ تا جان آدمیزاد) برند‌های معتبر دنیا آغاز کرد. این فروشگاه اینترنتی نه تنها در برگزاری جشنواره‌های فروش ویژه جزء پیشروان این صنعت قرار دارد، بلکه در ایده‌پردازی تبلیغات خلاقیت هوشندانه‌ای به کار می‌برد تا کمپین‌های نوینی ارائه دهد.

بانی مد در کمپین بازگشت به مدرسه امسال خود علاوه بر تخفیف پایان فصل تا ۷۰ درصد، ۳۰ درصد تخفیف ویژه در مجموع خرید نیز قرار داد. این کمپین به جای آنکه برنامه فروش ویژه خود را به شکلی تکراری و بدون خلاقیت معرفی کند، از الگوی قصه‌های کهن بومی استفاده کرد تا توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

نقد و نظری بر کمپین‌های بازاریابی: کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد - 8

این کمپین با محتوای «حسنی به مکتب نمی‌ره» آغاز و در ادامه قصه به گونه‌ای دیگر تغییر داده شد تا توجه مخاطبان را در مسیر هدف کمپین هدایت شود. از این رو قصه «حسنی به مکتب نمی‌ره» به «امسال حسنی به مکتب می‌ره» و «حسنی با بانی مد به مکتب می‌ره» تغییر جهت داد.

داستان بانی مد و حسنی با انتشار یک انیمیشن که در فضای مجازی معرفی شد. در این انیمیشن حسنی با همان ظاهر داستان قدیمی، اما در دنیای مدرن تکنولوژی، قصد رفتن به مدرسه را می‌کند و در این مسیر با فروشگاه آنلاین بانی مد، خدمات و مزایای ویژه آن آشنا می‌شود. کاراکترهایی همچون همزاد، چل‌گیس و بی‌بی برگرفته از همان داستان قدیمی هستند که در تکمیل کمپین حسنی در انیمیشن و تصاویر قرار دارند.

کاراکتر حسنی در این جشنواره فروش ویژه تنها جنبه معرفی و افزایش فروش نداشت و با استفاده از شعرهای جدید و طنز مرتبط با مشکلات و خاطرات مدرسه و دانشگاه، سعی در ایجاد موجبات سرگرمی و خنده مخاطبان بانی مد را داشت. علاوه بر این، بانی مد با همکاری استایلیست‌های خود، ست لباس‌های پاییزه جدید از برندهای معتبر داخلی و خارجی و موجود در وب‌سایت را از زبان حسنی به مخاطبان و علاقمندان مد و پوشاک معرفی کرد.

مجموعه این محتواها، نظر مخاطبان را به خود معطوف و کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد را به یک کمپین محتوا محور بدل ساخت. به شخصه بر این عقیده هستم که تیم مارکتینگ بانی مد در تلاش بوده است تا «محتوا پادشاه است» را به تجربه‌ای واقعی و عینی برای مشتری بدل کند. (البته همین نکته می‌تواند نقطه ضعف نیز محسوب شود که تولید محتوای بیش از حد، منجر به مدفون شدن اهداف اصلی کمپین شود، هر چند که این اتفاق برای کمپین بازگشت به مدرسه بانی‌مد پیش نیامد.)

نقد و نظری بر کمپین‌های بازاریابی: کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد - 14نقد و نظری بر کمپین‌های بازاریابی: کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد - 15نقد و نظری بر کمپین‌های بازاریابی: کمپین بازگشت به مدرسه بانی مد - 16

شاید بتوان تفاوت کمپین حسنی به مکتب می‌ره یا بازگشت به مدرسه بانی مد با دیگر فروشگاه‌های آنلاین را در خلاقیت و بهره‌مندی از داستان و شخصیت‌های بومی و کهن ایرانی دانست. به بیان دیگر بانی مد به جای آنکه فروش ویژه خود را با تصاویر و ویدیوهای معمول معرفی کند، تلاش کرد تا احساس نوستالژیک را در ذهن عموم ایجاد و باعث سرگرمی مخاطبین شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش بی ضابطه قیمت؛ افت کیفیت نان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در این بین افزایش قیمت تنور برخی از نانوایی‌ها را نیز داغ‌تر کرد و بدون نصب نرخ جدید نان، هر قیمتی که می‌خواهند نان را پخت می‌کنند، استدلال برخی نانوایان این است که کنجد و سبزی به نان اضافه می‌کنند و این باعث افزایش قیمت نان می‌شود. علت افزایش نرخ نان از نظر نانوایاناجبار نصب نرخ نامه جدید نان بهانه‌ای شد تا سری به نانوایی‌های سطح شهر تهران بزنیم. وی ادامه داد: قیمت نان سنگک ازاد پز ۱۸۰۰ تومان است اما وقتی ما علت افرایش قیمت را از نانوا می‌پرسیم می‌گوید کنجد دارد؛ کنجد باعث شده تا نانوایی‌ها قیمت نان را بدون ضابطه به فروش برسانند. اقای محمودی که از مشتریان نانوایی بود می‌گوید: قیمت نان مشخص نیست و ۲۰۰ تومان بر قیمت نان اضافه می‌کند و می‌گوید که پول خورد نداریم در صورتی که با کارت خوان هم همین قیمت است. نکته دوم این است که برای جلوگیری از افزایش قیمت باید کف و سقف قیمت نان نیز مشخص شود اگر چه بیان شده است که نان با یک رو کنجد ۵۰۰ تومان بر قیمت نان می‌افزاید، اما این موضوع علت نرخ گذاری متفاوت شده است.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.

تحریم دارویی کره جنوبی؟

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- دکتر مهر علیان مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو: شرکت‌های تجاری کره از ادامه فعالیت و همکاری در ارسال دارو به ایران ممانعت کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

معرفی پژو ۳۰۰۸/ خودرویی با قیمت پایه ۳۷ هزار دلار (+تصاویر)

23+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر