غفلت از رویکرد هویت بخشی و کیفی سازی شهر طی دهه‌های گذشته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
غفلت از رویکرد هویت بخشی و کیفی سازی شهر طی دهه‌های گذشته

غفلت از رویکرد هویت بخشی و کیفی سازی شهر طی دهه‌های گذشته

مهرخبرگزاری مهر |
محمد سالاری بر لزوم تداوم رویکرد کیفی سازی و هویت بخشی شهر در مدیریت شهری دوره پنجم تاکید کرد و گفت: وجود مشکلات شدید مالی و کاهش درآمد شهرداری تهران نباید ما را از این راه درست برگرداند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در آیین افتتاح خانه‌موزه استاد لرزاده ضمن تقدیر از رویکرد مدیریت شهری دوره پنجم گفت: در دوره چهارم شورا به همراه آقای مسجد جامعی طرحی را به شهرداری تهران ارائه دادیم تا این خانه تملک و تبدیل به خانه معمار شود که این طرح به تصویب رسید اما در این طرح الزاماتی را نیز تعیین کردیم که یکی از آن‌ها مربوط به خانه‌ای دو طبقه در مجاروت خانه استاد لرزاده بود و خواستیم آن خانه نیز به خانه استاد لرزاده ملحق شود تا آنجا در کنار خانه موزه لرزاده تبدیل به خانه معمار شود، که متاسفانه رویکرد افرادی که شهر را صرفا جایی برای ساخت و ساز می‌دانند بر رویکرد ما موفق شد و نهایتا این خانه دو طبقه، تبدیل به یک ساختمان بلند مرتبه شد که‌ای کاش حداقل نمای آن را متناسب با خانه لرزاده طراحی می‌کردند.

سالاری ضمن تقدیر از رویکرد مدیریت شهری دوره پنجم با اشاره به حضور گسترده شهروندان و کنشگران مدنی در این مراسم اظهار داشت: امروز اینجا پل صدری افتتاح نمی‌شود و چندین هزار میلیارد تومان نیز هزینه نشده و این حضور پرشور برای تجلیل از رویکرد اتخاذ شده توسط مدیریت شهری فعلی است، رویکردی که سال‌ها در شهرهای ما مغفول مانده است.

وی ادامه داد: امروز اگر بخواهیم از آثار معماری فاخر در کشور و شهرمان یاد کنیم باید از گذشته‌های دور وام بگیریم و از آن‌ها یاد کنیم یا سراغ معدود بناهایی مانند آثار استاد لرزاده برویم. متاسفانه طی دهه‌های گذشته در کشور و علی الخصوص در شهر تهران، معماران و معماری ما، ‌شهرسازان و شهرسازی و مدیران شهری ما تحت تاثیر سوداگری بود ه اند و منافع شخصی و اقلیت را به منافع عمومی و حقوق عمومی شهرها ترجیح داده‌اند.

حمایت کنشگران مدنی از رویکرد هویت بخشی

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه امروز روز هنر، معماری و شهرسازی در هفته تهران است گفت: اکنون در این دوره در کنار رویکردی که مدیریت شهری اتخاذ کرده است، مجموعه‌ای از جنبش‌های مدنی در تمامی حوزه‌ها با این رویکرد همراهی می‌کنند و قطعا در آینده نزدیک شاهد اتفاقات مبارکی خواهیم بود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: تا چند سال پیش در فرایند صدور پروانه هیچ توجهی به نمای ساختمان‌ها نمی‌شد و اختیار تصمیم گیری در خصوص نما به متولیان ساخت و ساز و طراحان داده شده بود اما امروز در تمام مناطق ۲۲ گانه شهر تهران با ایجاد کمیته‌های نما، با اتخاذ رویکرد هویت بخشی و کیفی سازی، نمای ساختمان‌ها در فرایند صدور پروانه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

سالاری با اشاره به رونمایی از سه سرویس هوشمند در حوزه شهرسازی بیان کرد: یکی از این خدمات درخواست صدور پروانه بصورت غیر حضوری توسط شهروندان است تا دیگر نیازی به مراجعه حضوری و تردد درون شهری نباشد. این اقدام یک رویکرد و کار نرم افزاری است که شاید تاثیرگذاری آن در کاهش ترددهای دورن شهری و کاهش ترافیک بیشتر از احداث بسیاری از اتوبان‌ها باشد. خدمت دوم تعیین رقوم ارتفاعی یا همان کف پلاک‌ها برای تمامی ۹۶۰ هزار پارسل شهر تهران است، اقدامی که در گذشته با حضور مامور بازدید و نقشه برداران بصورت حضوری انجام می‌شد و تالی فاسد و همچنین بکارگیری نیروی انسانی و خطاهای زیادی را به دنبال داشت.

وی در خصوص خدمت سوم این سامانه که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است گفت: لحاظ حقوق مکتسبه پارسل‌ها، املاک و اراضی شهر تهران از طرح تفصیلی در سامانه شهرسازی، خدمت بسیار مهم این سامانه است تا هیچ شهردار، معاون، ‌ عضو شورا و شورای معماری مناطق نتوانند خارج از اصول شهرسازی و معماری و حقوق مکتسبه، اقدام به ارائه اضافه بنا، اضافه طبقه و سطح اشغال کند. اگر این کار انجام شود مدیریت شهری دوره پنجم تاریخ ساز خواهد شد و تصمیمات و امضاهای طلایی حداقل در حوزه صدور پروانه حذف می‌شود. امیدواریم در گام دیگر حوزه نظارت فنی و گواهی‌های ساختمانی نیز به این سامانه اضافه شوند.

سالاری در پایان افزود: علی رغم اینکه اکنون مدیریت شهری در تنگنای مالی جدی قرار دارد و رویکرد هویت بخشی و کیفی سازی منجر به کاهش درآمدها می‌شود اما باید به شهرداری تهران کمک کرد تا این رویکرد تداوم یابد. وجود مشکلات شدید مالی و کاهش درآمد شهرداری تهران نباید ما را از این راه درست برگرداند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

ادامه بارش در مناطق شمالی کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم معصومه احمدی گفت: امروز همچنان سامانه بارشی فعال بر روی شمال کشور به بارش ادامه می‌دهد. وی افزود: بارش باران همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود به ویژه که این بارش‌ها در بخش‌های مرکزی و سواحل ادامه دارد. وی برای قسمت‌های شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز هم بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی کرد. وی گفت: در بخش‌های غربی دامنه‌های زاگرس، استان کردستان، استان زنجان، استان همدان، استان لرستان و مرکزی نیز بارش‌ها انتظار می‌رود. خانم احمدی گفت: در جنوب کرمان، جنوب و شرق استان فارس، سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان نیز احتمال بارندگی پیش بینی می‌شود.

احجاف در حق کودکان در بلیت‌های اربعین

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سوء استفاده برخی آژانس‌های هواپیمایی اینبار در صدور بلیت کودکان؛ در حالیکه قیمت بلیت اربعین ویژه کودکان معادل ۷۵ درصد قیمت بزرگسالان تعیین شده است. متاسفانه در گشت تعزیرات هیچ کارشناسی از سازمان هواپیمایی کشوری حضور نیافت، سازمانی که اگر به وظایف نظارتی اش دقیق عمل می‌کرد، شاهد سوء استفاده برخی آژانس‌های مسافرتی نبودیم.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

فیلم | کدو تنبل غول‌آسا؛ سنگین‌تر از میتسوبیشی

همشهریهمشهری18 ساعت قبل

جلسه شورا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در حاشیه جلسه امروز خبرنگار خبرگزاری پیگیر اقدامات شورای شهر و شهرداری درباره موضوع ساختمانهای نیمه کاره رها شده شد، ساختمانهایی که هم ناامنی ایجاد می‌کنند هم منظر شهر را زشت کرده‌اند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد با نهایی شدن لایحه منع صدور پروانه ساخت برای ساختمانهایی با عمر کم می‌تواند کمک خوبی باشد تا حداقل برتعداد سازه‌های نیمه تمام در شهر افزوده نشود.

نظرها

اخبار بیشتر