ضرورت تدوین استانداردها بر اساس توانمندی‌های داخل/جنگ کشورها برای ایجاد استانداردها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی

ضرورت تدوین استانداردها بر اساس توانمندی‌های داخل/جنگ کشورها برای ایجاد استانداردها

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه کشورهای پیشرفته در تلاش هستند تا استانداردهای خود را ارائه دهند، گفت: شایسته نیست که محصولات سنتی با کیفیت پائین و استانداردهای پائین ارائه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت‌هایمان به تدوین برسند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید سرکار امروز در جشن تدوین صدمین استاندارد ملی در حوزه نانو که در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو برگزار شد، افزود: صدمین استاندارد ملی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو به کمیته نانوی سازمان ملی استاندارد در خصوص «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد» ارسال شد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۹۹ استاندارد دیگر در حوزه نانو به سازمان ملی استاندارد ارسال و تدوین شده است، اظهار کرد: این نتیجه هم‌افزایی ستاد نانو با سازمان ملی استاندارد است که با این تلاش و همکاری به صدمین استاندارد رسیده‌ایم.

سرکار با تأکید بر اینکه مقوله استاندارد، مقوله مهمی به شمار می‌رود، یادآور شد: جنگ کشورها در تدوین استانداردها اتفاق می‌افتد و کشورها سعی دارند استانداردهای خود را بر اساس توانمندی‌های خود تدوین کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه همواره کشورهای پیشرفته سطح تدوین استانداردهای خود را بالا برده‌اند و بر این اساس استانداردهای خود را به تدوین رسانده‌اند، خاطر نشان کرد: ما اکنون جایگاه خوبی در تدوین استانداردها داریم.

سرکار گفت: آنها موتور محرک و پیشران توسعه تکنولوژی و توسعه بازار هستند؛ همچنین استانداردها محرک توسعه فناوری هستند و تسهیل توسعه فناوری برای پیشرفت صنایع بزرگ مقوله‌ای مهم به شمار می‌رود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار کرد: شایسته نیست که محصولات سنتی با کیفیت پائین و استانداردهای پائین ارائه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت‌هایمان به تدوین برسند. بایستی استانداردهایمان را متناسب با سطح کیفی و عملکردی موجود تدوین کنیم.

سرکار افزود: مصرف‌کنندگان باید ملزم به استفاده از محصولات با کیفیت باشند که خوشبختانه نانو به عنوان یک فناوری توانمند وارد عرصه تدوین استاندارد شده است تا محصولاتی با کیفیت و با قابلیت‌های چندبرابری به دست مردم برسد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با ابراز تأسف از عدم تدوین استانداردهای تشویقی الزامی در این حوزه، افزود: این استانداردها می‌توانند منافع مصرف کننده را تأمین کنند که این مقوله می‌تواند با حمایت سازمان ملی استاندارد ایجاد شود.

وی تصریح کرد: به این واسطه، شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر مورد توجه صاحبان صنایع قرار می‌گیرند. از این رو لازم است پیوند بین صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان ملی استاندارد مستحکم شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا8 ساعت قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

فیلم | بهترین لحظات ورزشی مردی که میانجی ایران و عربستان شده!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

پیش بینی هجوم ملخ صحرایی از آبان ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی ادمه داد: بنابر هشدار کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو با توجه به شرایط اقلیمی مساعد شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان و همچنین پاکستان و هندوستان شرایط برای طغیان ملخ‌ها فراهم شده است و بر اساس پیش بینی‌ها، از آبان ماه این آفت از طریق سیستان و بلوچستان وارد کشور می‌شود. آقای درگاهی گفت: در همین راستا برای ایجاد هماهنگی‌های لازم و اندیشیدن تمهیدات، نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور نوشتیم که ایشان هم بر اساس این نامه، دستورات بسیار خوبی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور دادند تا در این خصوص پیش بینی‌های لازم از طریق سازمان برنامه و بودجه و استانداران صورت پذیرد. وی افزود: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون هکتار پایش و ردیابی شدند و در هفتصد و پنجاه هزار هکتار مبارزه زمینی و هوایی صورت گرفت و پیش بینی می‌شود برای امسال نیز پایش در حداقل در همین سطح صورت پذیرد و عملیات مبارزه نیز در مساحتی به بزرگی هشتصد تا نهصد هزار هکتار انجام شود. رئیس سازمان نباتات تصریح کرد: عملیات مبارزه به ازای هر هکتار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و به این ترتیب برای هشتصد هزار هکتار مبارزه چهل میلیارد تومان اعتبار لازم است. وی افزود: همه اعتبارات سازمان برای این مبارزه آماده است و از سوی دیگر در استان‌ها پیش بینی لازم صورت پذیرفته است و با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این موضوع در نظر خواهد گرفت. آقای درگاهی تاکید کرد: امیدواریم دغدغه اعتبار در این عملیات وجود نداشته باشد و همه انرژی سازمان صرف مبارزه با این آفت شود. وی با اشاره به اینکه همه امکانات سازمان برای مبارزه با این آفت آماده است گفت: پیش بینی می‌شود بین دو تا سه هزار نفر نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت وارد عمل شوند. رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات به موقع، از آسیب رسیدن به عرصه‌های زراعی کشور جلوگیری شود. آقای درگاهی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه، خرید سم لازم است که بخشی از آن خریداری شده و با پیگیری استان‌ها بخش دیگر در حال خریداری است. وی ادامه داد: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد ۹ استان جنوبی کشور، درگیر این آفت شوند و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان سطح درگیری بالاتر و در استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و خراسان جنوبی سطح درگیری پایین‌تر است. آقای درگاهی گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که همچون دوره گذشته در صورت مشاهده این آفت بلافاصله موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی مناطق اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم برای کانون کوبی ملخ‌های صحرایی صورت پذیرد.
ایمناایمنا1 روز قبل
وی ادامه داد: علاوه بر این پروازها اکنون در فرودگاه کرمانشاه روزانه سه پرواز به مقصد نجف اشرف انجام می‌شود که این تعداد از روز دوشنبه به روزانه شش پرواز تبدیل خواهد شد. زنگنه با بیان اینکه این پروازهای فوق العاده منطقه‌ای، برای فرودگاه ایلام در نظر گرفته شده بود، گفت: پرواز ایلام- نجف با استقبال زائران مواجه نشد. اما برنامه برای این فرودگاه همچنان باز نگه داشته شده که در برگشت، زائران نجف بتوانند به ایلام منتقل شوند. به همین منظور سعی داریم روزانه شش پرواز از نجف به ایلام انجام شود. وی ادامه داد: ۶۸ هزار و ۲۸۰ صندلی برای پروازهای تهران- نجف- تهران، ۱۹۲۰ صندلی برای پروازهای ایلام- نجف- ایلام و ۵۶۴۰ صندلی برای پروازهای کرمانشاه- نجف- کرمانشاه در نظر گرفته شده است.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
صبح امروز از سند تک برگی مسکن مهر پردیس رونمایی شد؛ در این مراسم مدیرعامل عمران پردیس با بیان اینکه واگذاری سند مالکیت باعث ارزش افزوده واحدها می‌شود گفت: منابع حاصل از تهاتر زمین‌های خود را به تکمیل زیرساخت‌های پردیس اختصاص داده‌ایم و مطمئنا پس از اتمام پروژه‌های مسکن مهر حتی یک متر زمین هم نخواهیم داشت. به گزارش ایسنا، سید مهدی هدایت در مراسم رونمایی از سند تک برگی و قراردادهای جدید ضد جعل فروش عرصه مسکن مهر پردیس اظهار کرد: امروز اولین واگذاری قراردادهای عرصه و سند تک برگی انجام می‌شود. وی افزود: امسال تمام امکانات را در پردیس برای اتمام مسکن مهر به کار گرفتیم. زیر بار استقراض و اخذ وام از بانکهای عامل رفتیم که ۱۰۰۰ میلیارد تومان وامی که از ظرفیت تبصره ۸ اخذ می‌کنیم شرکت عمران می‌گیرد و بازپرداخت هم به عهده خود شرکت عمران است. به گفته هدایت، بحث مهمی که هم اکنون دنبال می‌شود بحث فروش عرصه مسکن مهر است که طبق قانون بودجه و مصوبات مجلس انجام می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر