انتقاد اردوغان از برخی اعراب و توجیه حمله به شمال سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

انتقاد اردوغان از برخی اعراب و توجیه حمله به شمال سوریه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس جمهور ترکیه: سعودی باید در آئینه به خود نگاه کند. چه کسی باعث بحران یمن شده است؟ چه کسی هزاران نفر از غیر نظامیان را کشته است؟

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره؛ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در مقر حزب عدالت و توسعه ترکیه گفت: ترکیه از بسیاری از موانع خلاص شده و بر بسیاری از چالش‌ها، توطئه‌ها و تلاش برای ترور‌ها غلبه یافته است. ارتش ترکیه همه تروریست‌ها را با عملیات چشمه صلح در شمال سوریه تارومار خواهد کرد.اردوغان هدف عملیات چشمه صلح را پاکسازی مناطق از تروریست‌ها و اجازه ندادن برای ایجاد هرگونه گذرگاه تروریستی در مرز‌ها با سوریه دانست؛ و گفت: عملیات چشمه صلح به تأمین ثبات و امنیت برای سوریه در طول دوره تدوین قانون اساسی جدید کمک خواهد کرد.

سخنان رئیس جمهور ترکیه در مقر حزب عدالت و توسعه

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیبحران یمن و کشته شدن هزاران غیر نظامی

رئیس جمهور ترکیه خطاب به سعودی‌ها گفت: سعودی باید در آئینه به خود نگاه کند. چه کسی باعث بحران یمن شده است؟ چه کسی هزاران نفر از غیر نظامیان را کشته است؟

دولت مصر قاتل دموکراسی

اردوغان گفت: دولت مصر در حالی که خود در حال ترور و نابودی دمکراسی است، نباید دم از دمکراسی بزند.اردوغان خطاب به اروپائی‌هارئیس جمهور ترکیه خطاب به اروپائی‌ها گفت: عملیات چشمه صلح یک عملیات استعمارگرانه نیست. اگر چنین تلقی دارید ما در‌ها را باز می‌کنیم و آوارگان سوری را به سوی شما می‌فرستیم. ترکیه در جنگ با تروریسم عاجز و ناتوان نیست.اردوغان گفت: هدف عملیات نظامی از بین بردن گذرگاه تروریستی در مرز‌ها با سوریه است. ترکیه از پایبندترین کشور‌ها به تصمیمات ناتو است و به همه تعهدات (مالی) عمل می‌کند. به هیچ وجه نمی‌پذیریم از عملیات چشمه صلح که ترکیه برای مبارزه با تروریسم انجام می‌دهد، انتقاد شود؛ آن هم در حالی که ده‌ها نیروی خارجی در سوریه حضور دارند.رئیس جمهور ترکیه گفت: عناصر شبکه دولت (گروه وهابی صهیونیستی داعش) از فرانسه و هلند و آلمان به سوریه آمده‌اند و ۵۵۰۰ نفر از آنان را از جا‌هایی که آمده بودند بازگردانده‌ایم. نمی‌توان گفت عملیات نظامی ما اشغالگری است‎ به هیچ گروه تروریستی اجازه نخواهیم داد ثبات داخلی و خارجی ترکیه را تهدید کند.رئیس جمهور ترکیه انگیزه‌های عملیات نظامی ما پایان دادن به گذرگاه تروریستی و جلوگیری از ایجاد یک کشور تروریستی است. با سازمان‌های تروریستی که به یک کشور عضو ناتو حمله می‌کنند می‌جنگیم. کشور‌های عضو ناتو نباید در برابر حمله یک سازمان تروریستی به یک کشور عضو ناتو سکوت کنند. نیرو‌های ارتش ترکیه شماری از مواضع نظامی وابسته به حزب کارگران کردستان را منهدم کرده‌اند. مردم ترکیه به علت عملیات سازمان‌های تروریستی داخل ترکیه آسیب دیده‌اند. از همه احزاب و سازمان‌ها و کشور‌های حامی عملیات چشمه صلح سپاسگزارم. از ملت ترکیه به دلیل حمایت از عملیات از صمیم قلبم سپاسگزارم. می‌خواهیم یک منطقه امن در سوریه ایجاد کنیم همچنانکه قبل از جنگ داخلی نیز وجود داشت. از این منطقه در برابر تخریب جمعیتی که با آن مواجه شده است حمایت خواهیم کرد. باید از کسانی که می‌خواهند به این منطقه بازگردند حمایت کنیم. به ارتش ترکیه اجازه نخواهیم داد هیچ شخصی را در سوریه اذیت کند. اما به کسانی که به روی ما سلاح بکشند حمله خواهیم کرد. خواستار صلح واقعی در سوریه هستیم و عملیات چشمه صلح را با حمایت سوری‌ها انجام می‌دهیم. ابر‌های سیاهی را که از هشت سال پیش در سوریه وجود دارد از بین خواهیم برد.واکنش جامعه بین الملل به حمله ترکیه به شمال سوریه

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیبه گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴؛ بخشی از جامعه بین الملل از روز گذشته به حمله ترکیه به شمال سوریه واکنش نشان دادند و از آن انتقاد کرد. فرانسه برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد را خواستار شد. این نشست قرار است امروز برگزار شود. در حالی که غیر نظامیان از حملات ترکیه در شمال سوریه می‌گریزند, قدرت‌های غربی خشم خود را از این عملیات اعلام کردند. ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا توقف این عملیات را خواستار شد. یونکر گفت من از ترکیه و سایر بازیگران می‌خواهم خویشتندار باشند و این عملیات را همین حالا متوقف کنند. فرانسه نیز موضع مشابهی اتخاذ کرد. ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در پیامی توئیتری نوشت من عملیات یکجانبه‌ای را که ترکیه در سوریه راه اندزی کرد محکوم می‌کنم. این اقدام تلاش‌های امنیتی و انسانی ائتلاف علیه داعش را زیر سوال می‌برد و خطر آسیب وارد کردن به امنیت اروپایی‌ها را به دنبال دارد.درخواست چند کشور اروپایی برای نشست فوق العاده شورای امنیت و تحریم ترکیه

بلژیک, فرانسه , آلمان, لهستان و انگلیس برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت را پشت درهای بسته خواستار شدند. اصلی‌ترین عامل نگرانی اروپایی‌ها سرنوشت تروریست‌های خارجی است که در اردوگاه‌های تحت کنترل کردها زندانی هستند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ترکیه را به طور مستقیم با تحریم‌های اقتصادی تهدید کرد تا به این ترتیب از متحدان کرد حمایت کند. وی تاکید کرد اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد. ترامپ گفت من قبلا هم این کار را کرده‌ام. من به اردوغان اطمینان دارم و امیدوارم وی منطقی عمل کند.

کشورهای عربی هم حمله ترکیه به سوریه را محکوم کردند. رئیس جمهور عراق به شدت از این حمله ابراز تاسف کرد.

باوجود شکست داعش در عراق این کشور همچنان قربانی حملات داعش است. کشورهای عربی هم مانند غربی‌ها نگرانند این عملیات موجب بازگشت تروریست‌ها شود.انتقاد وزیر خارجه انگلیس از عملیات نظامی ترکیهدومنیک راب وزیر امور خارجه انگلیس در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت من با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای ام گفتگو و نگرانی و ناراحتی انگلیس را از تهاجم نظامی به شمال شرقی سوریه ابراز کردم و خویشتن داری (آنها) را خواستار شدم. این مداخله آلام انسانی را بدتر می‌کند و تمرکز بر مقابله با داعش را تضعیف می‌سازد.

انتقاد اردوغان از برخی اعراب و توجیه حمله به شمال سوریه - 14

روسیه خواهان گفتگو بین ترکیه و سوریه پس از آغاز عملیات ترکیه علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، روسیه روز پنجشنبه گفت خواهان مذاکرات بین حکومت سوریه و ترکیه است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به تاجیکستان سفر کرده است روز پنجشنبه در سخنانی که از طریق وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد اعلام کرد «ما از این پس از ضرورت برقراری گفتگو بین ترکیه و سوریه دفاع می‌کنیم». به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، لاوروف اعلام کرد مسکو که از حکومت سوریه حمایت نظامی و سیاسی می‌کند همچنین در صدد است تا بین دمشق و سازمان‌های کرد ارتباط برقرار کند. آنکارا عملیاتی نظامی را در سوریه علیه گروه‌های کرد آغاز کرده است و این گروهها را تروریست می‌داند. این در حالی است که این گروه‌های شبه نظامی از متحدان کلیدی آمریکا در مبارزه علیه داعش بودند. لاوروف گفت «نگرانی ترکیه را درباره امنیت مرزهای کشورش درک می‌کند».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیدار فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه با ظریف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای جایی جون فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه که به منظور رایزنی درباره تحولات منطقه به ایران سفر کرده است با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، در این دیدار درباره موضوعات مربوط به روابط دو جانبه و مسائل مهم منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شد. آقای محمدجواد ظریف در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط با چین را راهبردی می‌داند. وی با اشاره به طرح رئیس جمهور کشورمان با عنوان «تلاش برای صلح هرمز» از ایفای نقش موثر چین در جهت کمک به صلح و ثبات منطقه استقبال کرد. فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه نیز با تأکید بر ماهیت راهبردی روابط دو کشور گفت: چین اهمیت زیادی برای صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه قائل است و تمایل دارد در این زمینه به رایزنی‌های خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد.

پوشک، آبروی نظامیان سعودی را برد! + فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل

عبور گوسفندان از قلب مادرید (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
پیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. چوپانان اسپانیایی در روزهای اخیر با گله‌های بزرگ خود از قلب شهر مادرید پایتخت این کشور گذشتند. آنها از مسیر کوچ سنتی و قدیمی برای این کوچ استفاده کردند و جای ترافیک خیابانی را گرفتند. عبور گوسفندان از مرکز شهر مادرید عکس: رویترزپیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. براساس توافق‌نامه ۱۴۱۸ با شهرداری مادرید چوپانان در ازای گذر از شهر موظف به پرداخت ۵۰ سکه ماراودیس (سکه باستانی اسپانیا) به ازای هر ۱۰۰۰ گوسفند هستند.

فیلم | این شما و این ربات عنکبوتی ماه‌پیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استارتاپ انگلیسی اسپیس‌بیت ربات ۴ پایی را طراحی کرده که قادر به زیست در تمامی شرایط آب و هوایی بوده و به عنوان ماه‌نورد از آن استفاده خواهد شد. سازندگان می‌گویند کم هزینه‌ترین ماه‌گرد را ساخته که بدون دردسر قابل پرتاب بوده و به آسانی روی ماه قرار گرفته و شکل عملیاتی به خود می‌گیرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اردوغان: این صداها از جانب (حسن) روحانی نیست، اما او باید از ابتدا این صداها را ساکت می‌کرد. «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه در اظهاراتی گفت از انتقادهای ایران به عملیات نظامی کشورش در سوریه، ناراحت است. به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت شبکه «خبر ۷» ترکیه، اردوغان پیش ار ترک کشورش به مقصد روسیه در فرودگاه اظهار داشت: " از ایران صداهای ناهنجاری به گوش می‌رسد. این صداها از جانب (حسن) روحانی نیست، اما او باید از ابتدا این صداها را ساکت می‌کرد. اردوغان گفت اگر ایران به گذشته ۱۵-۲۰ سال خود نگاه کند خواهد دید که در قبال برنامه هسته‌ای ایران، او همواره از موضع ایران دفاع کرده است.

یک ابلاغیه مبهم: تفکیک مردها و زن‌ها در ادارات دولتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
عصرایران - بهنام اکبری؛ انتشار این خبر در برخی رسانه‌ها، توجه بسیاری را به خود جلب کرد، خبری که به سرعت در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی بازنشر شددر این خبر آمده که این تفکیک به دستور یک ارگان دولتی صورت گرفته، اما معلوم نیست چه کسی این ابلاغیه را صادر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است

انتخاب6 ساعت قبل

پهلو گرفتن ناو آمریکایی در بندر باتومی گرجستان

عصر ایران21 ساعت قبل

ماجرای بلاتکلیفی زائران ایرانی در فرودگاه نجف

میزان‌آنلاین1 روز قبل

چرایی احساس تنفر از جنس مخالف! / انشای یک پسر ۱۲ ساله را ببینید

خبر فوری1 روز قبل

عکس| سعید مرتضوی و بادیگاردش در پیاده‌روی اربعین

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

عصبانیت مجری صدای آمریکا از بازداشت روح الله زم + فیلم

رکنا1 روز قبل

سفر رئیس جمهور ترکیه به سوچی، اهداف و نتایج

صدا و سیما23 ساعت قبل

موارد مضر برای دندان: مواردی که فکرش را نمی‌کنید برای دندانتان ضرر داشته باشند

دینو2 روز قبل

مقصر سقوط هواپیمای تهران - یاسوج کیست؟ + ویدئو

اعتمادآنلاین1 روز قبل

مجتمع شیخ آباد نیازمند ایستگاه برق فشارقوی است

مهر7 ساعت قبل