مردی که اولین باتری لیتیوم یونی را ساخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
مردی که اولین باتری لیتیوم یونی را ساخت

مردی که اولین باتری لیتیوم یونی را ساخت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
آکادمی نوبل به رسم همیشگی خود مصاحبه تلفنی کوتاهی را با یکی سه برنده جایزه نوبل شیمی امسال به نام "ام. استنلی ویتینگهام"(M. Stanley Whittingham) مردی که اولین باتری لیتیوم یونی را ساخت، ترتیب داده است.

به گزارش ایسنا، «آدام اسمیت» مدیر رسانه‌ای آکادمی نوبل در یک مصاحبه تلفنی به صحبت با «استنلی ویتینگهام» یکی از سه برنده نوبل شیمی امسال پرداخته است که سه روز پیش (۹ اکتبر) معرفی شدند.

این مصاحبه بلافاصله پس از شنیدن خبر دریافت جایزه نوبل توسط ویتینگهام ضبط شده است و وی از فرهنگ تحقیقاتی ویژه‌ای که در آزمایشگاه‌های «اکسون» (Exxon) وجود داشت، تعریف کرد، جایی که او برای اولین بار باتری لیتیوم-یون را در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسعه داد.

«استنلی ویتینگهام» (Stanley Whittingham) نیز هنگامی که در اوایل دهه ۷۰ میلادی اولین باتری لیتیوم کاربردی را تولید کرد، از رانش عظیم لیتیوم برای انتشار و آزاد کردن الکترون خارجی آن استفاده کرد.

"استنلی ویتینگهام در سال ۱۹۴۱ میلادی در انگلیس به دنیا آمده است و در حال حاضر در دانشگاه ایالتی نیویورک در بینگهمتون و دانشگاه ایالتی نیویورک فعالیت می‌کند.

متن این مصاحبه به شرح زیر است:

+استنلی ویتینگهام: الو؟

-آدام اسمیت: سلام

+یک دقیقه لطفا، من دارم از اتاق ملاقات خارج می‌شم.

-حتما

+خوب

- من آدام اسمیت هستم. من از Nobelprize. org وب‌سایت جایزه نوبل در استکهلم تماس می‌گیرم. فکر می‌کنم شما در فرانسه هستید، درسته؟

+نه، من در حال حاضر در شهر «اولم» (Ulm) آلمان هستم.

-اوه، بله. خبر جایزه رو چطور شنیدید؟

+ فکر می‌کنم حدود ساعت ۱۱:۱۵ صبح امروز بود که کمیته نوبل با من تماس گرفت.

-و شما در یک نشست علمی هستید یا …؟

+بله من اتفاقا در یک نشست درباره باتری در «اولم» هستم.

-شما اولین کسی بودید که در اوایل دهه ۷۰ میلادی در آزمایشگاه «اکسون» (Exxon) باتری‌های لیتیوم-یونی را ساختید. حضور فراگیر این باتری‌ها در همه جا اکنون چه احساسی به شما می‌دهد؟

+اوه، عالیه. این زمینه به صورت خیلی کوچک شروع شد و از آن زمان به بعد مثل قارچ رشد کرد. دیدن این همه تغییرات و تأثیر این باتری‌ها روی زندگی مردم خیلی عالیه.

-این باتری‌ها واقعا جهان رو تغییر داده‌اند.

+بله.

-اون روزها محیط تحقیقاتی اکسون خیلی ویژه بود، اینطور نیست؟

+بله، خیلی ویژه بود. اکسون می‌خواست برترین شرکت انرژی در جهان باشد و اصلا به کل گروه ما گفتند: «تحقیقات بزرگی انجام دهید، آن را منتشر کنید، روی مواد شیمیایی غیرقابل استفاده کار نکنید.» ما در آن زمان شروع به کار روی باتری‌ها و خیلی چیزهای دیگر کردیم. آنها با محققان طوری برخورد می‌کردند که انگار در حال حفر چاه نفت هستند و پول زیادی را در این راه گذاشتند.

-خیلی خوبه. به نظر می‌رسه مثل محیط مشهوری بوده که در آزمایشگاه‌های «بل» (Bell) وجود داشته و به افراد اجازه می‌داده تا موفق شن.

+بله و خوبه که بدونید آزمایشگاه‌های اکسون در فاصله ۲۰ مایلی از آزمایشگاه‌های بل قرار داشت.

-بنابراین این یک فرهنگ در زمان خودش بود.

+بله. بین این دو آزمایشگاه رقابت زیادی وجود داشت.

-با توجه به چالش‌های بزرگی که اکنون با آن روبرو هستیم، فکر می‌کنم ممکنه مردم بگن ما دوباره به اون جو احتیاج داریم.

+بله، منم اینطور فکر می‌کنم، اما بازآفرینی اون جو بسیار دشوار خواهد بود. بیشتر شرکت‌ها در بازار سهام اداره می‌شن.

-پس راز اکسون در آن زمان چی بود که قادر به انجام چنین کاری شد؟

+فکر می‌کنم در اون زمان قضیه فقط یک نگرش متفاوت بود و شما می‌تونید طیف وسیعی از شرکت‌های آمریکایی رو ببینید، جنرال الکتریک، DuPont، IBM، همه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بنیادی داشتند که ده سال یا بیشتر مشغول تحقیق بودند.

-اکنون با توجه به تمرکز بسیار زیاد به رها شدن از دست یک جهان سوخت فسیلی، واقعا هیچ راهی برای انجام آن وجود ندارد مگر اینکه ما پیشرفت‌های لازم را در فناوری باتری انجام دهیم. آیا معتقدید که در حال حاضر بسیاری از امور در مسیر درست پیش می‌رود؟

+من بسیار امیدوارم. فکر می‌کنم سریعتر از آنچه هر کس انتظار دارد پیش می‌رود.

-خوب، من باید بگم که شما بسیار آرام به نظر می‌رسید.

+خوب هنوز یخم آب نشده.

-آیا موفق شده‌اید حداقل به خانواده خود خبر دهید؟

+برخی از خانواده‌ام را باخبر کرده‌ام. دیگران هنوز خواب هستند.

-خوب، صحبت با شما افتخار خیلی بزرگی بود، صمیمانه ازتون سپاسگزارم و شما را در ماه دسامبر می‌بینم (برای دریافت جایزه نوبل).

+خیلی ممنون

-متشکرم

+باشه، می‌بینمتون، خداحافظ.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راز گوشت‌های منجمد انسان در فریزر پلیس آگاهی تهران / اینجا تشخیص هویت است! +فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران قدمتی حدودا ۱۰۷ ساله دارد و در ابتدا مستشاران سوئدی در این مجموعه فعالیت داشتند. سرهنگ حمید مکرم رییس اداره تشخیص هویت تهران در خصوص فعالیت این مجموعه پلیسی به رکنا گفت: با توجه به ارتباط تنگاتنگ دایره تشیخص هویت با پروند‌های جنایی و سرقت برای مدیریت بهتر کارها اداره تشخیص هویت را به ۳ قسمت تقسیم کردیم. به طور مثال برای انتخابات شورایاری تهران، حدود ۳۶ هزار گواهی عدم سوءپیشینه توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ صادر و به سه ارگان ارسال شد. رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه روزانه حدود هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار درخواست سوءپیشینه به اداره پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال می‌شود، می‌گوید: حدود ۲۵۰ هزار درخواست در نیمه نخست امسال از پلیس ۱۰+ به اداره ۲۱ پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال شده است. اداره ۲۲ پلیس آگاهی تهران بزرگسرهنگ مکرم در خصوص اداره ۲۲ تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران در قسمت تشخیص هویت گفت: صحنه جرم از مهمترین موضوعات تشخیص هویت است زیرا پلیس در این حوزه با افرادی سرو کار دارد که متضرر شدند.

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم/ سقوط مرگبار پل در بزرگراه!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نیوشا ضیغمی با آرش پولادخان تاجره نقره ازدواج کرده است. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون، متولد ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ در تهران، است. مرحوم پدرش محسن ضیغمی دبیر بازنشسته بود و مادرش فهیمه رستم‌پور کارمند بازنشسته است و تنها یک خواهر بنام روشا دارد. در حال حاضر هم با همسر خود که متولد ۱۳۵۲ است در کار تجارت نقره و سرمایه گذاری روی فیلم‌ها فعالیت می‌کند. چون کار خانه که فقط آشپزی نیست!

نظرها

اخبار بیشتر