از زرنگی‌های خیابانی تا فرار مالیاتی؛ کار خودشونه یا کار خودمون؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی
از زرنگی‌های خیابانی تا فرار مالیاتی؛ کار خودشونه یا کار خودمون؟

از زرنگی‌های خیابانی تا فرار مالیاتی؛ کار خودشونه یا کار خودمون؟

الفخبرگزاری الف |

برای انجام کاری راهی یکی از ادارات شدم، کمی دور بود اما در محدوده طرح نبود پس تصمیم گرفتم تا جایی را با اتومبیل شخصی بروم و ادامه مسیر را با تاکسی. به دنبال جای پارک بودم و از شانسم مقابل مغازه‌ای جای خالی پیدا کردم. درحال پارک کردن بودم که مغازه دار نعره کشان مقابلم ایستاد که اینجا پارک نکن! گفتم مگر خیابان هم جزء مشاعات مغازه است؟ چیزی نگفت و با یک سبد پلاستیکی آمد و آنجا را قرق کرد!

ناخودآگاه یاد شهرک باستی هیلز لواسان و زمین خواری‌های رایج و شایع افتادم هرچند مقیاس این دو اتفاق متفاوت است اما تصاحب و غصب زمین چه بخاطر زور زیاد و چه از روی قدرت ثروت، هردو مصداق یک عمل است، فقط هرکس به اندازه وسع و توانش!.

احتمالا اگر پای حرفهای مغازه دار می‌نشستم از زمین خواران و رانت خواران کلی گلایه و شکوه می‌کرد! اما باز حق تصاحب خیابان را به خودش می‌داد.

پس به ناچار چند خیابان آن طرف‌تر اتومبیلم را پارک کردم. سوار تاکسی که شدم راننده گفت پول خورد ندارم، من هم چیزی جز یک اسکناس ده تومانی همراه نداشتم، راننده عصبی شد و با خلقی تنگ مرا پیاده کرد!.

من که از روز قبل منتظر کج‌خلقی کارمندان اداره بودم و پاس دادنم به این اتاق و آن ساختمان و فلان اداره و بهانه برای کپی مدارک و منگنه و … سعی کردم خونسردی خودم را حفظ کنم، پس پیاده به راهم ادامه دادم.

از قضا تا به آن اداره و اتاق فردی که کارمند و مسول انجام کارم بود رسیدم دیدم مشغول خوردن میان وعده‌اش است و با لقمه نان و پنیری که گوشه لپ اش بود به من گفت: مدارکت را بده. گفتم خدارو شکر کار تمام است اما گفت کسی که باید امضاء نهایی را بکند طبقه سوم است.

به طبقه سوم رفتم مسول امضا نبود پرس وجو کردم که کجا است تا امضاء کند و کارم تمام شود، درنهایت پس از کلی انتظار و پیغام، آقا تشریف آورد و با تندخویی گفت: برای یک امضا مرا مجبور کردی چهار طبقه پایین بیایم؟

پرسیدم مگر شما مسول این بخش نیستید و کارتان چیز دیگریست و حقوق آخر ماه شما بابت انجام کار دیگری به شما داده می‌شود؟ از اینها گذشته اتاق شما که اینجاست، ساختمان هم که آسانسور دارد! توقع چنین پاسخی را نداشت و با همان لحن تند گفت اصلا نباید کارت را انجام بدهم تا … با همه اینها کار من آنجا تمام شد، اما در طول راه در این فکر بودم که بارها راننده‌ها و کارمندانی را دیده‌ام که از چوب لای چرخ گذاشتن‌ها و بد خلقی یکدیگر شکایت می‌کنند اما به واقع هر کدام برای خودشان حق کج خلقی و آزار دیگری را قائلند!

سوار اتومبیلم که شدم دیدم به سختی روشن می‌شود پس به نزدیکترین مکانیکی رفتم. در تعمیرگاه با مکانیک صحبت می‌کردیم که سفره دلش را بازکرد و از پزشکی گلایه ‌کرد که بجای یک درمان ساده، برای مادرش جراحی تجویز کرده بود.

حرف‌هایش که تمام شد گفت باطری ماشینت را باید تعویض کنی و چندصد هزار تومان هزینه‌اش است. من هم پرداخت کردم و رفتم. چند خیابان آن طرف‌تر دباره ماشین خاموش کرد. به سختی اتومبیلم را به مکانیکی دیگری رساندم. مکانیک گفت مشکل از استوپر است! نیازی به تعویض باطری نبود! برایم عجیب بود مکانیک قبلی خودش از آن پزشکی که برای درامد بیشتر جراحی تجویز کرده بود شکایت داشت و نفرینش می‌کرد اما خودش همان کار را به شکلی دیگر انجام می‌داد!

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

خورشید رو به غروب بود و من هم خسته، گفتم به پیرایشگاهی بروم و دستی به سرو رویم بکشم. جوان پیرایشگر که دست به قیچی شد شروع کرد از همه جا صحبت کردن، از سیاست و اقتصاد تا فرهنگ! لابه لای حرف‌هایش ناسزا گویان از آقازاده‌ها و رانت خواری‌ها و پارتی بازی‌های برخی افراد و مسولان شکایت می‌کرد که تلفن همراهش زنگ خورد. بعد از کمی صحبت کردن گوشی را قطع کرد و لبخند زنان گفت مالیات ۱۰۰ میلیونی را کردم ۱۰ میلیون؛ آشنا داشتم!

در آینه کمی به خودم خیره شدم و سکوت کردم. شب که به منزل رسیدم تلویزیون خبری را از وزیر اقتصاد نقل کرد که می‌گفت: سالانه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در ایران داریم!

کمی حساب و کتاب کردم دیدم از بودجه کل کشور، ۳۵ درصد حاصل از درآمد فروش نفت است و حدود ۵۳ درصد درآمد حاصل از مالیات‌ها که از این مقدار ۱۲ هزار میلیارد سهم مالیات حقوق و دست مزدهاست، که قاعدتا تمام و کمال از کارمندان کسر می‌شود و ۹ هزار میلیارد مربوط می‌شود به گروه مشاغل و شرکت‌ها مثل پزشکان، هتل داران، طلا فروشان، آرایشگران و …که اتفاقا درامد بسیار بیشتری از کارمندان دارند.

کمی اعداد و ارقام زیاد شد اما این را هم باید اضافه کنم که سهم مشاغل از مجموع گردش مالی در اقتصاد ایران ۳۶ درصد است که با چهار عمل اصلی ریاضیات می‌شود فهمید حدود ۷۰ هزار میلیارد است اما در عمل فقط ۶ درصد آن اخذ می‌شود که همین مقدار را هم با لطایف الحیل و فرار مالیاتی به کمتر می‌رسانند.

از این حساب و کتاب‌ها سرم سوت کشید و تمام اتفاقات آن روز را در ذهنم مرور و با خبرها مقایسه می‌کردم. یاد عبارتی از دیپلمات مشهور فرانسوی، گوبینو، افتادم که در کتاب خلقیات ما ایرانیان محمدعلی جمال زاده آمده بود. شاید مطرح کردنش برای بسیاری خوشایند نباشد و حس ناسیونالیستی برخی را تحریک کند یا به غرب‌زدگی و خود فراموشی از ارزش‌های فرهنگ خودی متهم شوم.

گوبینو که یک بار از سال ۱۸۵۵ تا ۱۸۵۸ و بار دیگر از سال ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۲ در ایران بود حدود ۱۶۰ سال پیش در بخشی از کتاب «سه سال در ایران» می‌نویسد: «فکر و ذکر هر ایرانی فقط متوجه این است که کاری را که وظیفه اوست انجام ندهد، ارباب مواجب گماشته خود را نمی‌دهد و نوکرها تا بتوانند ارباب خود را سرکیسه می‌کنند. دولت یا اصلا حقوق به مستخدمین خود نمی‌دهد یا وقتی هم می‌دهد کاغذ و سند می‌سپارد و مستخدمین هم تمام سعی و کوششان در راه دزدیدن مال دولت و اختلاس است! …عجیب است که این اوضاع دلپسند آنان است و تمام افراد هرکس به سهم خود از آن بهره مند و برخوردار است …» هرچه می‌خواهم این عبارات را تلطیف کنم نمی‌توانم و عجیب است که پس از حدود ۲ قرن چنین خصایصی بیش و کم در میان ما وجود دارد. یعنی همه این‌ها کار خودشونه یا کار خودمون؟!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازدید رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از تیپ ۶۵ نوحه

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از آمادگی رزمی و توان دفاعی تیپ ۶۵ نیروی مخصوص و کلاه سبز‌های نیروی زمینی ارتش بازدید کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرلشکر باقری در این دیدار گفت: اگر تهاجمی صورت نمی‌گیرد، صرفا به خاطر بازدارندگی و کارآمدی نیرو‌های مسلح ماست.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
در رخ دادن این اتفاق فقط کیانوش رستمی مقصر نیست. هیچ کسی مثل کیانوش رستمی من را یاد او نمی‌اندازد. در واقع تنها شانس کیانوش رستمی برای حضور در المپیک این است که سهراب مرادی، رضا بیرالوند، علی میری و سید ایوب موسوی با هم سوار بالن شوند در نقطه‌ای نامعلوم در آسمان ناپدید شوند. البته در این شرایط هم باز بعید است کیانوش رستمی بتواند با ۳۲۰۰ امتیاز، جز ۸ وزنه‌بردار برتر رنکینگ دسته ۹۶ کیلوگرم باشد». در رخ دادن این اتفاق فقط کیانوش رستمی مقصر نیست.
ایلناایلنا14 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با دستگیری برخی کارگران هفت تپه که در مسیر تهران بودند، گفت: این خبر از اساس کذب بود، این افراد شاکی داشتند و مدافع حقوق کارگران نبودند و جلوی خط تولید را گرفته بودند. وی ادامه داد: این افراد شاکی داشتند و مدافع حقوق کارگران نبودند و جلوی خط تولید را گرفته بودند و مانع فعالیت خط تولید شدند و به همین جهت مدیران شرکت از آنها شکایت کردند. جالب است که ما بررسی کردیم و دیدیم آنها حقوق خود را گرفته‌اند و حتی حقوق زندانیان هم برایشان واریز شده است. البته همه آنها با تودیع قرار آزاد شدند. این مایه تأسف است که به بهانه حمایت از کارگر برخی حرف‌ها زده شود؛ حقوق کارگر در فعالیت کارخانه است و ما تکلیف خود را در این زمینه انجام دادیم.

فکر بکر برخی پزشکان برای فرار از کارتخوان و پرداخت مالیات!

تابناکتابناک10 ساعت قبل
اخیرا اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد برخی پزشکان پیوسته به این طرح قانونی هم برای فرار از اجرای آن، شیوه‌های جدیدی در دستور کار قرار داده و نوع جدیدی از فرار مالیاتی را به رخ همگان کشیده‌اند؛ راهکاری برای اخذ مبالغ اضافه از بیماران برای پرداخت سهم مالیات از درآمدشان. سوالی که در پی الزام برخی مشاغل از جمله پزشکان به استفاده از کارتخوان‌های متصل به اداره مالیات بر اساس قانون بودجه سال جاری، تمدید چندباره مهلت پیوستن ایشان به این طرح و در نهایت سرپیچی ۸۰ درصد پزشکان از آن، در ذهن بسیاری شکل گرفته است. راهکار دوم هم احتمالا استفاده از کارتخوان‌هایی است که به درگاه اداه مالیات متصل نشده‌اند و منشی یا فرد دیگری می‌بایست با انتقال وجوه دریافتی به آن کارتخوان و شماره حساب متصل به آن، جور قانونی جلوه دادن امور را بکشد. راهکار‌هایی غیرقانونی که احتمالا مجازات‌های سنگینی برایشان در نظر گرفته شده باشد، به شرطی که قرار باشد متخلفان شناسایی و مجازات شوند! واقعیتی که مجابمان می‌کند از مسئولان بپرسیم آیا قرار نیست با قانون شکنان و افزایش هزینه‌های تحمیلی به بیماران مقابله کرده و مانع از گسترش این قانون شکنی در کشور شوند؟!

ماجرای کمپوت‌های تقلبی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
کمپوت‌هایی به نام یک برند معروف و به کام سودجویان متواری. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ ماجرا از این قرار است که متهم متواری، کمپوت‌های تاریخ مصرف گذشته را در مکانی جمع می‌کرد و تاریخش را تغییر و به نام یک برند معروف این کمپوت‌ها را به فروشندگان غالب می‌کرده است.

فیلم | این شما و این ربات عنکبوتی ماه‌پیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
استارتاپ انگلیسی اسپیس‌بیت ربات ۴ پایی را طراحی کرده که قادر به زیست در تمامی شرایط آب و هوایی بوده و به عنوان ماه‌نورد از آن استفاده خواهد شد. سازندگان می‌گویند کم هزینه‌ترین ماه‌گرد را ساخته که بدون دردسر قابل پرتاب بوده و به آسانی روی ماه قرار گرفته و شکل عملیاتی به خود می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پایان طلایی تیم 3 نفره بانوان در ووشو قهرمانی جهان

خبری10 ساعت قبل

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری11 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری13 ساعت قبل

روایت حجت الاسلام پناهیان از سیاست‌مداری که با عملکردش، احترام عالمان دینی را افزایش داد + فیلم

باشگاه خبرنگاران8 دقیقه قبل

کاهش ۲۰ درصدی قیمت زعفران همزمان با آغاز برداشت

تجارت‌نیوز12 دقیقه قبل

درمان «سرماخوردگی» با این معجون خوشمزه +عکس

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

توخل: کسب برد ۵-۰ استثنایی است؛ ام باپه می‌داند که از بازی کردن بدون حضورش متنفرم، اما نمی‌توانستیم ۹۰ دقیقه از وی استفاده کنیم

طرفداری19 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹

طرفداری21 دقیقه قبل

این پرنده بلندترین صدای جهان را دارد!

اقتصاد آنلاین25 دقیقه قبل

دست‌اندرکاران مراسم اربعین حرکتی بزرگ و بی نظیر را رقم زدند

مهر28 دقیقه قبل