تلاش برای بازگشت اصالت به تعزیه/سازهای ایرانی روی صحنه جان گرفتند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
تلاش برای بازگشت اصالت به تعزیه/سازهای ایرانی روی صحنه جان گرفتند

تلاش برای بازگشت اصالت به تعزیه/سازهای ایرانی روی صحنه جان گرفتند

مهرخبرگزاری مهر |
مجید خسروآبادی کارگردان «سوگ آزادگی» با اشاره به انتخاب تعزیه «حربن یزید ریاحی» با همراهی ارکستری از سازهای ایرانی برای این اجرا از تلاش برای بازگرداندن تعزیه به اصالت اصلی‌اش سخن گفت.

مجید خسروآبادی کارگردان پروژه نمایشی موسیقایی «سوگ آزادگی» که از ۱۳ مهرماه اجرای خود را در بوستان «آب و آتش» آغاز کرده است در این باره به خبرنگار مهر گفت: پروژه «سوگ آزادگی» در واقع مجلس شبیه‌خوانی «حربن یزید ریاحی» است که به صورت کاملا اصیل و ایرانی اجرا می‌شود. تعزیه یک هنر کاملا ایرانی است و اوج شکل‌گیری تعزیه نیز به دوران صفویه و راه اندازی تکیه دولت بازمی‌گردد. در آن دوران تعزیه‌ها در تکیه دولت دقیقا با ارکستری از سازهای ایرانی اجرا می‌شد و یک گروه موسیقی متشکل از سازهای ایرانی در کنار تعزیه خوان‌ها حضور داشتند و اجرایی با شکوه و اصیل شکل می‌گرفت.

وی ادامه داد: اما به مرور زمان و با استقبالی که از تعزیه شد و در شهرها و روستاها رواج پیدا کرد به همان نسبت هم حضور ارکستر کامل موسیقی در تعزیه کم‌رنگ‌تر شد چون در هر شهر با توجه به امکانات موسیقایی که در اختیار داشتند و سازهایی که مربوط به همان مکان بود نقش برخی سازها پررنگ‌تر و حضور برخی دیگر کم‌رنگ‌تر می‌شد. به‌عنوان نمونه در شیراز از سرنا استفاده می‌شد و یا در بوشهر از دمام از هیمن رو بعد از تکیه دولت دیگر خبری از ارکستر سازهای ایرانی نشد. اما کاری که ما در این پروژه انجام می‌دهیم در واقع احیای تعزیه ایرانی با همراهی یک ارکستر بزرگ سازهای ایرانی است تا تعزیه به اصالت خودش بازگردد.

تلاش برای بازگشت اصالت به تعزیه/سازهای ایرانی روی صحنه جان گرفتند - 3

این کارگردان تئاتر درباره ویژگی‌های موسیقایی این پروژه توضیح داد: در این اجرا فقط شاهد حضور سازهای ایرانی هستیم؛ اتفاقی که در ارکستر ملی هم به طور کامل رعایت نمی‌شود. در واقع برای اجرای این پروژه یک ارکستر کامل سازهای ایرانی راه اندازی کردیم که ۱۶ نفر از بهترین نوازنده‌ها به سرپرستی فردین خلعتبری در آن می‌نوازند. البته خلعتبری همان موسیقی را که در تعزیه وجود دارد بازسازی کرده و به اصالت موسیقی تعزیه دست زده نشده است و بدعت نویی در موسیقی تعزیه نگذاشته‌ایم بلکه همان نت‌ها با ارکستر بازسازی شده است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

خسروآبادی درباره دیگر ویژگی‌های نمایش بیان کرد: این نمایش با گروه بازیگران و پروداکشن و فضاسازی با ابهتی اجرا می‌شود که در طول ۱۰۰ سال گذشته در تهران بی‌سابقه بوده است. در بخش نمایشی این پروژه تلاش کردیم ویژگی‌های نمایشی کار پررنگ‌تر از یک اجرای تعزیه صرف باشد تا برای مخاطب قابل فهم‌تر شود. نزدیک به ۸ ماه تمرین و آماده‌سازی این کار به طول انجامیده است که تا ۲۳ مهرماه به میزبانی منطقه فرهنگی هنری عباس آباد در بوستان «آب و آتش» تهران اجرا می‌شود.

تلاش برای بازگشت اصالت به تعزیه/سازهای ایرانی روی صحنه جان گرفتند - 7

وی در پایان صحبت‌هایش درباره انتخاب مجلس تعزیه «حربن یزید ریاحی» برای این اجرا، بیان کرد: تعزیه «حربن یزید ریاحی» نسبت به تعزیه‌های دیگر ۲ ویژگی دارد اول اینکه نمایشی‌تر است و در آن آداب زره‌پوشی و تعزیه رعایت شده و نکته دیگر اینکه در این مجلس تقریبا تمام گوشه‌های موسیقی که در همه تعزیه‌ها وجود دارد در این تعزیه جمع شده است که البته این موارد کار ما را سخت‌تر کرد و مجبور شدیم چندین ماه برای آماده‌سازی این کار زمان بگذاریم و اگر تعزیه سبک‌تری را برای اجرا آماده کرده بودیم، قطعا راحت‌تر بودیم. در نهایت تلاش کردیم تا کار ماندگاری خلق کنیم و تعزیه را به اصالت اصلی‌اش بازگردانیم.

تعزیه خوانان این پروژه نمایشی موسیقایی عبارتند از سیدمحسن هاشمی شبیه حر، حسن نرگس خوانی شبیه حضرت عباس (ع)، علاالدین قاسمی شبیه امام حسین (ع)، مجتبی حسن بیگی شبیه شمر، حسین ملاحسینی شبیه ابن زیاد، حمزه کاظمی خطیب و ساربان، محمد باغانی قاصد، سید کاظم جده خواه شبیه ابن سعد.

همچنین گروه موسیقی این نمایش به آهنگسازی فردین خلعتبری متشکل از بهنام ابوالقاسم، پویا سرایی، پاشا هنجنی و تعدادی دیگر از نوازندگان باسابقه موسیقی کشورمان هستند.

پروژه نمایشی موسیقایی «سوگ آزادگی» به کارگردانی مجید خسروآبادی و آهنگسازی فردین خلعتبری ساعت ۱۸:۳۰ روزهای ۱۳ تا ۲۳ مهر با مدت زمان ۹۰ دقیقه به میزبانی معاونت فرهنگی گردشگری شرکت نوسازی عباس آباد میزبان مخاطبان خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نیوشا ضیغمی با آرش پولادخان تاجره نقره ازدواج کرده است. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون، متولد ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ در تهران، است. مرحوم پدرش محسن ضیغمی دبیر بازنشسته بود و مادرش فهیمه رستم‌پور کارمند بازنشسته است و تنها یک خواهر بنام روشا دارد. در حال حاضر هم با همسر خود که متولد ۱۳۵۲ است در کار تجارت نقره و سرمایه گذاری روی فیلم‌ها فعالیت می‌کند. چون کار خانه که فقط آشپزی نیست!

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

درگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
داغ‌های مجازیدرگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌هافیلمی از درگیری و کتک کاری یک مدیر با کارمندانش که به دلیل مطالباتشان تجمع کرده بودند به یکی از پر واکنش‌ترین فیلم‌ها در فضای مجازی تبدیل شده است

نظرها

اخبار بیشتر