اسماعیل گرامی‌مقدم: راه ائتلاف باز است/ در ۹۴ و ۹۶ ائتلاف برخی تا پشت در پاستور و بهارستان بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

اسماعیل گرامی‌مقدم: راه ائتلاف باز است/ در ۹۴ و ۹۶ ائتلاف برخی تا پشت در پاستور و بهارستان بود

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
گرامی‌مقدم گفت: اکنون که 5ماه به انتخابات مانده پیشنهادات گروه‌های میانه‌رو قابل بررسی است. البته این‌بار ائتلاف باید شفاف باشد و از قبل نتیجه ائتلاف مشخص شود تا دیگر طوری نشود که ائتلاف تا پشت در پاستور یا پشت در بهارستان باشد. مجموعا کار اصلاح‌طلبان در چندماه آینده برای بازگرداندن سرمایه اجتماعی سخت است اما امکان‌پذیر است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: ماه‌های پیش از انتخابات ۹۵ مملو است از راهکارها و ایده‌های جناح‌های سیاسی برای پیروزی در انتخابات. در این بین جبهه اصلاحات هم کنار نکشیده و با تشکیل شوراهای استانی سعی دارد تا سرمایه اجتماعی خود را بازیابی کند اما هنوز دقیقا مشخص نیست که چه شیوه‌ای را بر حضور در انتخابات اتخاذ می‌کند؟ برخی اصلاح‌طلبان به شدت مشارکت بی‌قید و شرط در انتخابات را مذموم می‌دانند و برخی دیگر انتخابات را تنها راه ادامه حیات جبهه اصلاحات می‌دانند یا برخی هنوز قائل به اوتلاف هستند و برخی می‌گویند که باید با حفظ هویت اصلاح‌طلبی تنها نامزدهایی را معرفی کنیم که سابقه موثری در جریان اصلاحات داشته‌اند.

اسماعیل گرامی‌مقدم درباره رویکرد جبهه اصلاحات در انتخابات پیش رو به «نامه‌نیوز» گفت: «تقریبا تمام احزاب حاضر در شورای عالی سیاست‌گذاری به این بلوغ سیاسی دست یافته‌اند که به‌دلیل ناکامی‌های دهه۸۰ باید اتحاد و انسجام خود را حفظ کنند. با تمام انتقادهایی که به این شورا وجود دارد اما در حال حاضر در امر انتخابات عملکرد خوبی دارد. شرایط فعلی سیاسی در ایران پر ابهام است و مشخص نبست که شورای نگهبان چه رویکردی را اتخاذ می‌کند؛ بنابراین تنها راهی که اصلاح‌طلبان پیش رو دارند آماده‌سازی خود برای حضور در انتخابات است. شورای عالی سیاست‌گذاری مباردت به تشکیل شوارهای استانی کرده است تا جبهه اصلاحات در اقصی نقاط ایران با قدرت حاضر شود».

این فعال سیاسی اصلاح‍طلب تصریح کرد: «اگر شورای نگهبان نامزدهای اصلاح‍طلب را به‍طور گسترده رد صلاحیت کند امکان حضور از اصلاح‌طلبان گرفته می‌شود و نباید انتظار داشت که در انتخابات به‌طور کامل حضور داشته باشند. نمی‌شود رد صلاحیت کرد و بعد گفت که همه نیروهای سیاسی به‌طور حداکثری مشارکت در انتخابات داشته باشند. رفتار اصلاح‌طلبان در انتخابات تابعی از رفتار شورای نگهبان است و اگر نیروهای ما رد صلاحیت شوند قاعدتا مشارکت کمتر می‌شود».

گرامی‌مقدم در تشریح سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفندماه گفت: «تقریبا همه اصلاح‌طلبان بر این راهبرد اتفاق نظر دارند که بیش از آنکه پیروزی ارزش داشته باشد، حفظ هویت اصلاح‌طلبی مهم است و هویت اصلاح‌طلبی ما را مجاب می‌کند که با افرادی شایسته نمایندگی مردم در هر حوزه انتخابیه لیست‌ها را ببندیم. یعنی اگر در تهران ۱۵نفر تأیید شدند، همان ۱۵نفر را ارائه دهیم. برای ما این مهم است که افرادی که به نام اصلاحات وارد مجلس می‌شوند به اصول اصلاح‌طلبی وفادار و امانت‌دار مردم باشند. بی‌تردید مانند سال۹۴ عمل نخواهیم کرد که صرفا برای جلوگیری از ورود رقیب سیاسی افرادی در لیست گنجانده شوند که شاید بعضا از تجربه و تعهد لازم برخوردار نباشند».

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

او افزود: «ما به‌عنوان فعال سیاسی انتظار داریم که منافع کشور حفظ شود و توقع داریم که شورای نگهبان هم دست به خودتحریمی نزند و عموم نیروهای ما را ردصلاحیت نکند تا مردم به کسانی رأی دهند که می‌خواهند در مجلس در چاچوب قانون اساسی پیگیر مطالباتشان باشند».

او در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم احزار صلاحیت احتمالی نیروهای شاخص اصلاح‌طلب، اصلاح‌طلبان درخواست تحریم انتخابات می‌کنند یا آنکه صرفا نامزدی ارائه نمی‌کنند، گفت: «به نظر می‌رسد که در صورت ردصلاحیت گسترده هردوی این فرضیه‌ها به یک نتیجه خواهد رسید. ما شرط خاصی نداری و فقط می‌خواهیم که شورای نگهبان به مر قانون عمل کند و به دلیل گرایشات سیاسی کسی را ردصلاحیت نکند. اگر تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شوند و امکان ارائه لیست وجود نداشته باشد، نیازی نیست که اصلاح‌طلبان اعلامیه بدهند که مردم انتخابات را تحریم کنید زیرا وقتی نامزدهای مطرحی از جبهه اصلاحات حضور نداشته باشند، طبیعتا طرفداران اصلاحات رأی نمی‌دهند و واقعا چنین شرایطی خواسته ما نیست و به صلاح کشور هم نیست».

گرامی‌مقدم در پایان در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا برخی اصلاح‌طلبان استمرار حیات اصلاحات در کرسی‌های قدرت می‌دانند یا خیر، اظهار کرد: «ما به‌هرحال به‌عنوان یک جریان اصلاح‌طلب حق داریم در راستای حفاظت از منافع ملی به‌دنبال مطالبات مردم باشیم. هر کشوری که به شیوه اصلاح‌گری تن داده در مسیر توسعه قرار گرفته است. ما در سال۹۴ دست به یک ائتلاف غیرآرمانی دست زدیم تا تندروها روی کار نیایند. ما با جریانات اصولگرا ائتلاف نکردیم بلکه برای بدترنشدن اوضاع ائتلاف کردیم. اکنون از آن مختصات فاصله گرفته‌ایم و در نقطه اندیشه به هویت اصلاح‌طلبی قرار داریم. البته این‌ها به معنای نفی یک ائتلاف منطقی نیست و اکنون که ۵ماه به انتخابات مانده پیشنهادات گروه‌های میانه‌رو قابل بررسی است. البته این‌بار ائتلاف باید شفاف باشد و از قبل نتیجه ائتلاف مشخص شود تا دیگر طوری نشود که ائتلاف تا پشت در پاستور یا پشت در بهارستان باشد. مجموعا کار اصلاح‌طلبان در چندماه آینده برای بازگرداندن سرمایه اجتماعی سخت است اما امکان‌پذیر است».لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا23 ساعت قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.
اصلاحات پرساصلاحات پرس4 ساعت قبل
در همین حال، ما ۲۰ غیرنظامی و چهار سرباز ما کشته و همچنین ۱۵۹ غیرنظامی زخمی داریم. علاوه بر این ۳۲ تن از نیروهای ارتش آزاد سوریه کشته و ۱۲۳ زخمی شده‌اند. وی همچنین تاکید کرد، هیچ مانعی ندارد ارتش سوریه در شمال این کشور مستقر شود مشروط به اینکه «تروریست‌ها» از این منطقه خارج شوند. اردوغان تاکید کرد، از نظر ترکیه ورود ارتش سوریه به منبج تاثیر خیلی منفی نخواهد داشت البته تا زمانیکه کنترل این شهر به دست یگان‌های کردن نباشد. ارتش ترکیه با دستور اردوغان از نهم اکتبر عملیات نظامی را علیه گروه‌های کرد سوریه که آنکارا آنها را گروه‌های تروریستی می‌داند، آغاز کرد.

فیلم | ماجرای مرغ‌های تریاکی چیست؟

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی ادامه داد: این عده فقط به دنبال چوب گذاشتن لای چرخ دیگران هستند و با نق زدن مداوم در روحیه مدیران خدشه وارد می‌کنند. وظیفه من این است که در حد توانم از روحیه مدیران صیانت و حمایت کنم. وی افزود: ممکن است گاهی به دلیل تخلف برخی افراد، فضاسازی هایی علیه مدیران کشور انجام شود که ما نباید اجازه دهیم روحیه مدیران خوب کشور متزلزل شود. جهانگیری همچنین با اشاره به بازدیدهای خود از دو واحد تولیدی شیوا و عالیفرد افزود: حجم سرمایه گذاری بسیار مناسبی در این دو واحد تولیدی انجام شده و در این دو واحد تولیدی توجه مناسبی به کیفیت، قیمت و رقابت وجود دارد. وی افزود: ۱۱ درصد این واحدها به لحاظ تعداد و به لحاظ ارزش افزوده در صنایع غذایی فعال هستند و به لحاظ اشتغال نیز سهم صنایع غذایی ۱۴ درصد است که این نشان می‌دهد صنایع غذایی با سرمایه گذاری کم می‌تواند اشتغالزایی مناسب ایجاد کند.

لحظه اصابت موشک جنگنده اف ۱۶ ترکیه به مردم در راس العین سوریه + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران6 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش ترکیه سه روز پیش با جنگنده اف ۱۶ به مردم در راس العین سوریه حمله کرد. در ادامه لحظه اصابت موشک جنگنده اف ۱۶ ارتش ترکیه را مشاهده می‌کنید که منجر به کشته شدن چند شهروند از جمله دو روزنامه‌نگار شد. بیشتر بخوانید: لحظه فرار زندانیان داعش پس از تخریب دیوارهای محل نگهداریشان توسط ترکیه + فیلمانتهای پیام/حمله ترکیه به شمال سوریه + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر