قانونگذاران آمریکا خواستار اقدام قاطع ترامپ علیه ترکیه شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
قانونگذاران آمریکا خواستار اقدام قاطع ترامپ علیه ترکیه شدند

قانونگذاران آمریکا خواستار اقدام قاطع ترامپ علیه ترکیه شدند

مهرخبرگزاری مهر |
قانونگذاران آمریکا در تلاش برای وضع تحریمهای سنگین علیه ترکیه لوایح متعددی را به کنگره ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه در کنگره آمریکا در اقدامی که آشکارا نشانگر نارضایتی آنان از سیاست خارجی «دونالد ترامپ» در قبال سوریه است، لوایح قانونی متعددی را با هدف وضع تحریمهای سنگین‌تر علیه ترکیه به کنگره ارائه کردند.

«الیوت اینگل» نماینده و رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به همراه «مایک مک کائل» عضو بلندپایه و جمهوریخواه این کمیته لایحه‌ای را به مجلس نمایندگان ارائه کردند که مقامها و بانکهای ترکیه‌ای که در عملیات نظامی علیه سوریه یا بخش دفاعی ترکیه همکاری دارند، تا پایان عملیات نظامی ترکیه در سوریه تحریم می‌کند.

این لایحه همچنین با متوقف ساختن روند ارسال تسلیحات به نیروهای نظامی ترکیه در سوریه، دولت آمریکا را ملزم می‌کند تا ترکیه را به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی «اس- ۴۰۰» از روسیه تحریم نماید.

پیش از این نیز اینگل و مک کائل قطعنامه‌ای ارائه کردند که ضمن اعلام حمایت قاطع از نیروهای کرد در سوریه، همکاری و مشارکت آنان در مبارزه با تروریستهای داعش را تصدیق می‌کرد. این قطعنامه همچنین از دولت ترکیه خواست تا عملیات نظامی در شمال شرق سوریه را فورا متوقف نماید و دولت آمریکا را به حمایت از جوامع کرد ساکن در سوریه ترغیب کرد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

با آنکه هنوز تأثیر عملی لایحه تحریمها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد- به دلیل ضرورت تصویب این لایحه در مجالس سنا و نمایندگان آمریکا و امضای آن توسط ترامپ- و قطعنامه مزبور نیز غیرالزام آور است؛ بر حجم انتقادهای تند کنگره از تغییر سیاست خارجی ترامپ در قبال سوریه می‌افزاید.

از سوی دیگر، سناتور «لیندسی گراهام» یکی از اعضای برجسته حزب جمهوریخواه در حوزه روابط خارجی نیز یک لایحه تحریمهای دوحزبی مشابه لایحه پیشنهادی اینگل و مک کائل ارائه کرد. سناتور گراهام متعاقب اعلام عدم اجرای تحریمهای آمریکا علیه آنکارا از سوی وزیر خزانه داری این کشور، از دولت ترامپ انتقاد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما شاهد پاکسازی قومی در سوریه از سوی ترکیه هستیم، نابودسازی متحدی قابل اعتماد همچون کردها و ظهور مجدد داعش».

گفتنی است که «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا نیز روز جمعه اعلام کرد که تعارض در شمال شرق سوریه با خطر تبدیل شدن به یک «فاجعه انسانی» همراه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
یک مقام صهیونیست مدعی شد که گزینه‌های نظامی علیه ایران روی میز استبه گزارش ایلنا به نقل از میدل ایست مانیتور، «گابی اشکنازی» فرمانده سابق ستاد کل عملیات نیروهای جنگی رژیم صهیونیستی در اظهاراتی گفت: بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل عدم وحدت است نه ایران. وی در ادامه گفت: اسرائیل هیچ تصمیمی برای پایان دادن به مقابله با حماس در نوار غزه ندارد. اشکنازی همچنین با تکرار برخی یاوه‌گویی‌ها در مورد ایران مدعی شد: همواره گزینه‌ها و اقدام‌های نظامی علیه ایران، با هدف جلوگیری از دستیابی آن‌ها به سلاح هسته‌ای، روی میز است. وی در ادامه افزود: راز قدرت ما وحدت ماست. زمانی که وحدت ملی از بین رود، اسراییل از بین می‌رود و این خطری برای کل صهیونیسم است.
ایلناایلنا1 روز قبل
دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی با صدور اطلاعیه از بستری شدن این مرجع تقلید در یکی از بیمارستان‌های تهران خبر داد. به گزارش ایلنا، در این اطلاعیه تاکید شده که که حال عمومی آیت‌الله مکارم‌شیرازی مساعد است اما «به توصیه پزشکان برای انجام برخی از امور درمانی در یکی از بیمارستان‌های تهران به سر می‌برد و به زودی پس از تکمیل مراحل درمانی به قم مراجعت می‌کند.» علی‌محمد طباطبایی، یکی از اعضای دفتر آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی، اخبار منتشر شده درباره وخامت حال وی را رد کرد و گفت: «وضعیت جسمانی آیت‌الله مکارم شیرازی خوب است و هیچ مشکلی وجود ندارد. ایشان مقداری ضعف جسمی داشت که برطرف شده و ان‌شاء‌الله بهتر خواهد شد.» طباطبایی گفت: «در فضای مجازی یک نفر مطلبی را منتشر و بقیه آن را انتشار می‌دهند و شایعات در مورد بیماری این مرجع تقلید نیز از این دست است اما رسانه‌ها باید اطلاعات موثق را از کانال دفتر مکارم شیرازی پیگیری کنند.»

طرح چهار ماده‌ای ایران برای یمن

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون الجزیره، هیئت عالی مستقل انتخابات تونس، پیروزی قیس سعید را در انتخابات ریاست جمهوری این کشور رسما اعلام کرد. قیس سعید در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس ۷۲ درصد آرا و نبیل القروی نیز ۲۷ درصد آرا را کسب کرد.

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف18 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارشوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تعارف‌های کرباسیان مدیرعامل «پست اول» مبنی بر اینکه نمی‌خواهیم رقیب پست باشیم، گفت: روز اول تولد پست اول می‌گویید که نمی‌خواهید با پست رقابت کنید و دنبال این موضوع نیستید؟ باید از همین روز اول به دنبال رقابت با شرکت پست باشید و بر این مسئله تأکید کنید که تصمیم دارید بازار پست را از آن خود کنید و خدمات بهتری به مردم ارائه دهید. وی افزود: نگرانی نداشته باشید، شرکت پست، رقیب شما نیست، این شرکت تنها یکسری وظایف حاکمیتی بر عهده دارد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی امروز در همایش رونمایی رسمی از پروانه فعالیت اولین اپراتور خصوصی پست ایران (پست اول) گفت: «پست اول» باید رقیب پست باشد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تعارف‌های کرباسیان مدیرعامل «پست اول» مبنی بر اینکه نمی‌خواهیم رقیب پست باشیم، گفت: روز اول تولد پست اول می‌گویید که نمی‌خواهید با پست رقابت کنید و دنبال این موضوع نیستید؟ باید از همین روز اول به دنبال رقابت با شرکت پست باشید و بر این مسئله تأکید کنید که تصمیم دارید بازار پست را از آن خود کنید و خدمات بهتری به مردم ارائه دهید. وی افزود: نگرانی نداشته باشید، شرکت پست، رقیب شما نیست، این شرکت تنها یکسری وظایف حاکمیتی بر عهده دارد. بر همین اساس هم می‌خواهیم با شرکت پست و سایر رقبا برای تحقق این هدف در این عرصه رقابت کنید. وزیر ارتباطات افزود: مشکلات جاری در بازار را باید دید و با کتمان کردن و طرح نکردن آن کارمان پیش نمی‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر