حافظ کیست و این «حافظ» جعلی برای سرگرمی را چه‌کسانی ساخته‌اند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی

حافظ کیست و این «حافظ» جعلی برای سرگرمی را چه‌کسانی ساخته‌اند؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
این حافظ کیست و ما چگونه او را می شناسیم و او مهمترین سخنش با ما چیست؟

«حافظ شیراز»؛ به قول دکتر رضا داوری‌اردکانی، این حافظ که خود، خلوت نشین است و غفلت‌زدا، برای ما شده است غفلت‌افزا و ابزاری برای تفریح و بازی روزگارمان. یکی به نام ادب و دیگری به نام موسیقی و دیگری به نام وعظ و اخلاق و آن دیگری به نام روشنفکری و هنر؛ هر کدام حافظ را و روز حافظ را بهانه کرده‌اند برای سرگرمی‌های عامیانه.

اینجاست که فیلسوفی مانند دکتر رضا داوری از راه می‌رسد و تلنگر می‌زند به عادات ذهن و زمانه ما؛ و به نقد می‌کشد و پرسش‌گری می‌کند از ادیبان و روشنفکران و هنرمندان که هر کدام در سرگرم سازی زمانه سهمی به سزا دارند.

بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ است و ما این پرسش را در گروه نخبگان خبرآنلاین از دو فیلسوف و یک استاد فلسفه هنر پرسیده‌ایم که: حافظ کیست و چه می‌گوید و مهمترین تعریفش از خودش چیست؟ خود و پیرامونش را چگونه تعریف می‌کند؟

دکتر غلامحسین دینانیِ فیلسوف، پاسخ داده است که: حافظ نیاز و ضرورت همواره زمانه ماست اما نه فقط با کتاب شعرش! آیا فقط این دیوان حافظ در خانه‌ها کار فهم و اخلاق ما را به سرانجامی می‌رساند؟

دینانی فیلسوف البته معتقد است: «حافظ سرتاپا «خیر» است و «خیر» نیاز همیشه جامعه ماست. آنچه مردم از حافظ می‌شناسند، یک کتاب شعر است و حتی زندگانی او چندان روشن نیست اما کتابش همه جا هست و عارف و عامی آن را دارند.»

متن کامل یادداشت دکتر غلامحسین دینانیِ فیلسوف با عنوان: «حافظ» و نیاز جامعه ما به «خیر»

دکتر حسن بلخاریِ استاد فلسفه هنر و حافظ پژوه، البته بیشتر به این پاسخ داده است که مهمترین سخن حافظ چیست؟ او می‌گوید مهمترین سخن حافظ برای خودش و پیرامونش، پرهیز از ریا و تزویرگری و سالوسی ست. یعنی همانکه همه جامعه امروز ما را فرا گرفته است.

این استاد فلسفه هنر نوشته است: «ریا و نفاق و دورویی در بیان و زبان حافظ از مذموم‌ترین مفاهیم است. آنچناکه امروز در جهان امروز پیرامون ما نیز این مذموم، بس ضررها به عالم حق و حقیقت زده است.» بلخاری از طعن شدید حافظ به واعظان می‌گوید و اینکه عارف شوریده‌ی شیرازی کدام واعظان را طعنه می‌زند؟ که: «ای آنانی که ایمان آوردید چرا چیزهای میگویید که به ان عمل نمی‌کنید. در فرهنگ و جهان بینی حافظ واعظان چنین صفتی دارند. از جمله مخاطبان این آیه شریفه هستند …»

متن کامل یادداشت دکتر حسن بلخاریِ استاد فلسفه هنر با عنوان: ریا و نفاق در زبان حافظ

دکتر رضا داوری اردکانیِ فیلسوف، در این میانه اما نگاهش، بسیار تامل برانگیز است. او از ما می‌پرسد که حافظ در ذهن ما کیست؟ و فیلسوفانه ذهن ما و جامعه را می‌کاود.

او سخن‌های راویان از حافظ جعلی و وهمی را به پرسش و نقد می‌کشد و می‌نویسد: «طرح این پرسش چنان است که گویی باید در پاسخ آن شرحی از زندگی حافظ و اشتغالات روزمره‌اش بیت شود، اما من که سر این کار ندارم؛ فقط می‌گویم که این حافظی که اوهام‌بافان متجدد ساخته‌اند، حافظ لسان الغیب نیست و با تبدیل کردن شعر او به ادبیات، حافظ دیگری پیدا شده است و این حافظ را همگان کم و بیش خوب می‌شناسند و البته که ادیبان بیشتر از دیگران، این علم و شناسایی رادارند؛ چه، اینان خود او را بر اساس آراء همگانی جعل کرده‌اند. اما شعر با آراء همگانی چه نسبت دارد؟»

نگاه این فیلسوف فرهنگ، سخت به ذهن آدمی تلنگر می‌زندو می‌جوشد و پرسش می‌کند و عادات ذهنی ما را نسبت به حافظ زیر سوال می‌برد.

متن کامل یادداشت دکتر رضا داوری اردکانیِ فیلسوف با عنوان: حافظی که اوهام‌بافان متجدد ساخته‌اند

این بیان و این نقد البته هرگز از منظر تعریض به ساحت ادب و هنر و روشنفکری اصیل بیان نشده است؛ بلکه این پرسش‌ها از ساخت نقد است و تاملات عمیق‌تری که در روزگار جدید بیشتر به آن‌ها محتاجیم تا شاید راهی نو بیابیم برای روزی نو و روزگاری نو.

حافظ کیست و این «حافظ» جعلی برای سرگرمی را چه‌کسانی ساخته‌اند؟ - 16

/۶۲۶۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیاده‌روی عاشقانه ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر+تصاویر

10+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

یک و نیم میلیون زائر اربعین در عراق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار حسین اشتری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تردد زمینی به سوی عتبات عالیات از چهار مرز مهران، خسروی، شلمچه و چذابه صورت می‌گیرد و بیشترین تردد‌ها در مرز مهران است. وی گفت: در مرز مهران در ۲۴ ساعت گذشته ۷۶ هزار و ۳۹۰ نفر به کشور وارد شده‌اند و ۲۰ هزار و ۹۰۶ نفر برای زیارت به عراق رفته‌اند و آمار بازگشت به کشورمان در این مرز به سه برابر افزایش یافته است. فرمانده نیروی انتظامی افزود: در مرز خسروی نیز ۳ هزار و ۶۶۸ نفر وارد و ۲ هزار و ۳۱۱ نفر برای زیارت عازم شده‌اند. سردار اشتری درباره مرز شلمچه نیز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۷ هزار و ۸۷۷ نفر به کشور وارد شده‌اند و ۴ هزار و ۲۶۶ نفر به کشور عراق برای زیارت رفته‌اند. وی گفت: در مرز چذابه نیز در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ هزار و ۹۴۷ نفر بازگشتند و ۳ هزار و ۴۷۹ نفر نیز رهسپار زیارت شده‌اند و ورود به کشور در این مرز ۴ برابر خروجی گزارش شده است. فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه موج برگشت آغاز شده است، گفت: سرعت خروج از کشور در دقیقه ۳۷ نفر است، اما ورود به کشور در دقیقه به طور میانگین ۱۴۸ نفر است. سردار اشتری از رانندگان خواست هنگام برگشت حتما استراحت کنند و با خستگی و خواب آلودگی رانندگی نکنند که یکی از عوامل اصلی در تصادفات است. وی گفت: حالا که زائران چند روزی را از خانواده شان دور بودند، ساعتی هم دیرتر برسند بهتر است تا خدای نکرده در راه مشکلی پیش نیاید. فرمانده نیروی انتظامی افزود: در روز‌های آتی افزایش بازگشت را خواهیم داشت، اما زائران زمان بازگشت را به روز آخر نگذارند و زودتر برگردند. وی گفت: بر اساس آمار‌ها ۹۷ درصد زائران از مسیر‌های زمینی و ۳ درصد هم هوایی رفته‌اند.

روز جهانی غذا در این کشور متفاوت است!

مهرمهر1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سفر پوتین پس از مدت‌ها به عربستان سعودی بیانگر نفوذ گسترده مسکو در خاور میانه است. در آن زمان عربستان سعودی در کنار مخالفان سوری قرار گرفت. دیدار پوتین با مقامات عربستان سعودی/ عکس: رویترزدر آستانه سفر پوتین به ریاض، نیروهای آمریکایی به شکلی ناگهانی شمال سوریه را ترک کردند. روسیه همچنین روابط خود با دو کشور مسلمان عربستان سعودی و ایران تقویت کرده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر به عربستان، یک گونه پرنده شکاری از نوع «شاهین» به پادشاه عربستان پیشکش کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، آمریکا روز چهارشنبه حمله هوایی برنامه‌ریزی شده‌ای را در شمال سوریه برای انهدام انبار مهمات و تجهیزات نظامی رها شده پس از خروج نظامیان آمریکایی انجام داد.

نظرها

اخبار بیشتر