مزایا و چالش‌های صنعت گردشگری ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
مزایا و چالش‌های صنعت گردشگری ایران

مزایا و چالش‌های صنعت گردشگری ایران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
موضوع «چالش های صنعت گردشگری ایران» را طی سخنرانی ای در انجمن مطالعات بین المللی و گفتگوی جهانی در مهرماه 1398 در مشهد ارائه دادم.

گردشگری و فعالیت‌های جانبی آن صنعتی غیر الاینده، پاک و اشتغال زا است. با افزایش میانگین سنی طول عمر انسان در نتیجه توسعه بهداشت و درمان، افزایش درآمد و بهبود سامانه‌های حمل و نقل، آدمیان به سوی گردشگری برآمده‌اند تا با شناخت از نزدیک به گسترش تجارب و شادمانی شان عمق ببخشند.

کشور ایران در این عرصه دارای مزیت نسبی است که در صورت وجود اراده راستین در سطوح بالای حاکمیت با گشودگی جهانی و آموزش نیروی انسانی، خود به تنهایی می‌تواند به منبع درآمدی موثر و اشتغالزایی هم طراز صنعت نفت درآید.

بر اساس گزارش وب سایت انجمن جهانی اقتصادروند گسترش گردشگری از سال ۱۹۵۰ میلادی برابر با ۲۵ میلیو تن در سال ۲۰۰۰میلادی به ۷۰۰ میلیوتن و در سال ۲۰۱۸ میلادی به بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده است. در همین گزارش در سال ۱۹۸۰ میلادی میزان درآمد ۱۰۵ میلیارد دلار و در سال ۲۰۰۰ میلادی ۴۷۶ میلیارد دلار و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ میلادی این رقم به ۱ هزار میلیارد دلار برسد.

انجمن جهانی اقتصاد چهار مولفه ی: بستر محیطی، سیاست‌ها و گشودگی جهانی، زیرساخت‌ها و منابع طبیعی و فرهنگی را به عنوان شاخص‌های توسعه‌ی گردشگری نام برده است. در مولفه بستر محیطی زیر شاخه‌های روان بودن محیط کسب و کار، ایمنی و امنیت، نیروی انسانی آموزش دیده، سلامت و بهداشت و فنآوری ارتباطلات و اطلاعات را برشمرده است. در مولفه سیاست‌ها، گشودگی جهانی، الویت بندی امر گردشگری، مزیت رقابتی هزینه‌ها و در مولفه زیر ساخت‌ها، توسعه حمل و نقل زمینی و هوایی و نیز اقامت گاه و فضاهای تفریحی را نام برده است.

کشورهای اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، آمریکا، اتریش و ایتالیا به ترتیب دارای ریه نخست تا هفتم شاخص‌های گردشگری به عنوان مقصد گردشگری معرفی شده‌اند. از همسایه گان و سرزمین نجد ایران کشورهای امارات متحده عربی با رتبه ۳۳، ترکیه با رتبه ۴۳، قطر با رتبه ۵۱، عمان رتبه ۵۷، عربستان ۶۹، آذربایجان ۷۱، قزاقستان۸۰، اردن ۸۴، تونس۸۵، کویت ۹۶، لبنان۱۰۰، تاجیکستان ۱۰۶ و پاکستان با ۱۲۱ رتبه بندی شده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

کشورمان از حیث قابلیت‌های گردشگری در رتبه دهم دنیا است سوگمندانه اما از حیث رتبه بندی مولفه‌های پیش گفته رتبه ۸۹ در میان ۱۴۰ کشور مورد مطالعه را دارا است.

ایران در دو حوزه‌ی گردشگری مذهبی، و گردشگری درمانی در میان کشورهای نجد ایران (سرزمین فرهنگی ایران) و در عرصه گردشگری تاریخی-فرهنگی، در سطح جهانی ظرفیت میزبانی دارد. تاکنون به دیللی نبود وفاق در سطوح عالی حاکمیت از بیم اثرات مخرب گردشگری بر فرهنگ کشور و نگاه صرفا فرهنگی به امر گردشگری موجب واپس افکندن در الویت بخشی به این مهم و در نتیجه تاخیر در تامین زیرساخت‌های لازم برای برخورداری از این صنعت پاک و اشتغالزا شده است.

با باور به ضرورت رهایی از اقتصاد خام فروشی (نفت و گاز و …) و الویت بخشی به این مزیت موجب می‌شود تا از مزایای این صنعت چون: توسعه امکانات رفاهی، توسعه‌ی زیر ساخت‌های مواصلاتی، ایجاد امنیت بالا و نیز اشتغال زایی فراوان بهره مند شویم.

امید است در شرایط اقتصادی کنونی و در نبرد با یک جانبه گرایی امریکا، مقامات عالی کشور با درک ضرورت توجه به مزیت کشورمان درگردشگری با اراده‌ای راستین کلید برخورداری ایران از این صنعت پاک و اشتغالزا را فراهم کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با رفتارهای پیشگیرانه یا کنترل شده می‌توانند با بیماری‌های مختلف مبارزه کنند اما این افراد نمی‌دانند که گاهی برخی از همین رفتارها منجر به بیماری می‌شود. عدم استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند منجر به بیماری‌های پوستی و انواع مشکلات مثل سرطان پوست شود. بنابراین بنا بر توصیه پزشکان بهتر است برای حفاظت از پوست خود در تمام سال از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. از راه دهان به جای بینی تنفس می‌کنیدتنفس کردن از راه دهان یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد است. تنفس از راه دهان منجر به بروز مشکلات متعددی می‌شود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
اما جالب است بدانید که بدن شما در صورت پیر شدن به شما هشدار می‌دهد که باید مراقب باشید. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی علائم به شما می‌گویند که علی رغم این که سن بالایی ندارید اما سن بدنتان از شما پیشی گرفته است. ریزش مو داریدبه نظر می‌رسد ریزش مو یک تهدید جدی برای سلامتی به نظر می‌رسد. البته گاهی ریزش مو به عللی مثل کمبود ویتامین، استفاده از برخی داروها، شیمی درمانی یا حتی استرس و افسردگی مرتبط است اما اگر بی دلیل ریزش مو دارید یا موهایتان نازک و سفید شده‌اند بهتر است بیشتر از ویتامین‌ها استفاده کنید و مراقب سلامتی خود باشید. چروک شدن پوستیکی از رایج‌ترین علامتهای پیر شدن پوست این است که پوستتان چروک شود.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مدیرکل بنادر و دریانوردی بوشهر ظهر امروز در جریان بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از کشتی تجاری و مسافری گراندفری با بیان اینکه این شناور در راستای توسعه گردشگری دریایی و صادرات در مسیر بوشهر به قطر راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: شناور مسافری باری گراندفری برای راه‌اندازی خط کشتیرانی بوشهر قطر با سرمایه گذاری بخش خصوصی و نظارت سازمان بنادر و دریانوردی راه‌اندازی شده است. وی با بیان اینکه کشتی گراندفری با ۲۰ گره دریایی مسیر بوشهر به دوحه را ۱۲ ساعته طی می‌کند افزود: با فعال شدن خط کشتیرانی بوشهر – قطر علاوه بر بعد رونق تجاری از لحاظ گردشگری نیز می‌توان افق روشنی برای استان بوشهر ترسیم کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن گفت‌وگو با سرمایه گذاران و دست اندرکاران مرتبط با کشتی گراندفری، در جریان مهمترین مشکلات پیش روی صاحبان این شناور برای راه اندازی و فعال شدن خط کشتیرانی بوشهر - دوحه قرار گرفت. تامین سوخت مهمترین دغدغه این کشتی برای آغاز به کار و افتتاح خط کشتیرانی بوشهر به دوحه قطر اعلام شد. انتهای پیام/‌ش

۱۰ تصویر منتخب نشنال جئوگرافیک از طبیعت در سال ۲۰۱۹

7+
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمال بعدازظهر چهارشنبه در جلسه بررسی پروژه‌های پیشران و محرک توسعه گردشگری استان سمنان به میزبانی استانداری سمنان ضمن بیان اینکه ۱۶ پروژه محرک توسعه گردشگری در استان سمنان تهیه‌شده است، ابراز داشت: این طرح‌ها که حوزه‌های مختلفی را در بردارد می‌کوشد تا زمینه جذب گردشگران را فراهم و باعث تغییر سمنان از معبر به مقصد شود. وی افزود: این طرح‌های پیشران اکو کمپ‌های خوریان، کویر حاج علیقلی، پارک ملی کویر، مجموعه کاروانسرای قوشه و آهوان، معدن گوگرد سمنان، منطقه بنه کوه، غار دربند و غیره است که از شرق تا غرب استان سمنان را شامل می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان ضمن بیان اینکه تلاش شد تا از سرمایه‌گذاران این بخش حمایت شود، ابراز داشت: ظرفیت‌ها فراوانی در استان سمنان برای بحث گردشگری وجود دارد که به‌راحتی می‌توانند به فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شوند لذا انتظار می‌رود که در این راه سایر مسئولان نیز همراهی لازم را داشته باشند. جمال ضمن بیان اینکه طی دوماهه گذشته ۲۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری گردشگری در استان سمنان احصاء شده است، تصریح کرد: هر منطقه جغرافیایی از استان سمنان نیازمند به طرح راهبردی است که تلاش شد تا ضمن احترام به سرمایه‌گذار قبلی ملاحظات زیست‌محیطی نیز برای اجرای طرح‌ها منظور شود. وی ضمن بیان اینکه میراث فرهنگی سمنان آماده حمایت از سرمایه‌گذار بخش خصوصی است، افزود: به این منظور کتابچه کوچکی مبنی بر ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان سمنان تهیه و در همایش مشهد در اختیار عموم قرار داده شد که مورد استقبال نیز قرار گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر