می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود/ برجام میان مردم آمریکا بسیار محبوب است/ احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند/ ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود/ برجام میان مردم آمریکا بسیار محبوب است/ احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند/ ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا، تاکید کرد که ایران در شرایط تحریم نباید مذاکره کند و گفت: این احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند من هم به ایران و کره شمالی و کشورهای دیگر توصیه می‌کنم که منتظر بمانند تا ترامپ از کاخ سفید خارج شود.

می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود/ برجام میان مردم آمریکا بسیار محبوب است/ احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند/ ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود - 1

جان تیرمن (John tirman) مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا است. وی در حوزه روابط بین‌الملل، پناهندگان و مسائل حوزه خلیج فارس، تروریسم و حقوق بشر، جنگ و مناقشات بین‌المللی تحقیق، بررسی و تدریس کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را پیرامون تنش در منطقه بیان کرده است.

خویشتن‌داری ترامپ برای صدور فرمان نظامی، امکانی برای دیپلماسی است

وی در ابتدا در مورد تنش‌های کنونی در منطقه گفت: به نظر می‌رسید بعد از حمله به میادین نفتی سعودی تنش‌ها کمی فروکش کرده باشد. این حمله نشان داد که ترامپ خواهان تلافی با اقدام نظامی نیست. این امر و همچنین صحبت‌های مقام‌های ایران بر باز بودن راه برای مذاکره زمینه را برای دیپلماسی در منطقه فراهم می‌آورد اما اتفاق روز گذشته (انفجار نفتکش ایران) خوشایند نبود و به این مسیر خدشه وارد می‌کند.

ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود

استیضاح ترامپ را پریشان کرده است

وی در ادامه در مورد آینده ترامپ گفت: ترامپ ظرف ماه‌های آینده از کاخ سفید خارج می‌شود. بنابراین اکنون جنگ بعید است. از طرفی دیگر ترامپ اکنون با موضوعی جدی به اسم استیضاح مواجه است که به شدت او را پریشان کرده است.

تحریم‌ها در رسیدن به هدف مطلوب ترامپ و پمپئو، ناموفق بوده‌ است

تیرمن هم چنین در مورد فشار بر ایران گفت: تحریم‌ها تاثیرگذار است اما نه آن تاثیری که مورد نظر آمریکا و ترامپ و یا پمپئو است.

نباید از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند

این استاد دانشگاه در ادامه به تلاش‌های اروپا برای قانع کردن ترامپ اشاره کرد و گفت: اروپا به ویژه ماکرون در تلاش است تا تنش‌ها را حل کنند بنابراین این تلاش‌ها قابل تحسین است هر چند که ممکن است نتیجه‌ای نداشته باشد. اما اینکه از ایران بخواهیم در شرایط تحریم در مورد مسائل مختلف مذاکره کند، توقع نادرستی است

کاهش تعهدات برجامی ایران نگران‌کننده نیست

وی هم چنین به کاهش تعهدات ایران اشاره کرد و گفت: اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود ادامه دارد اما این اقدامات نگران‌کننده نیست چرا که کاهش تعهدات ایران کاملا قابل بازگشت است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

مذاکره میان ایران و آمریکا ابتدا باید توسط دیپلمات‌های نماینده هر دو طرف صورت بگیرد

این استاد دانشگاه در مورد تمایل ترامپ برای دیدار و مذاکره با روحانی و مقایسه موضوع ایران با کره شمالی گفت: ترامپ می‌خواهد یک دولتمرد موفق به نظر برسد در حالی که این گونه نیست. او در مورد کره شمالی ناموفق بود حالا می‌خواهد موفق شود. هرگونه مذاکره میان ایران و آمریکا نه میان روسای جمهور بلکه ابتدا باید توسط دیپلمات‌های نماینده هر دو طرف صورت بگیرد.

احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند

ایران و کره شمالی منتظر بمانند تا دوران ترامپ به پایان برسد

وی مذاکره در شرایط تحریم را رد کرد و گفت: این احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند من هم به ایران و کره شمالی و کشورهای دیگر توصیه می‌کنم که منتظر بمانند تا ترامپ از کاخ سفید خارج شود.

می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود

تیرمن همچنین در ادامه صحبت‌های خود به خروج بولتون از کاخ سفید اشاره کرد و آن را تصمیم درستی دانست و گفت: این تصمیم نشان داد که ترامپ جنگ نمی‌خواهد. از طرفی پمپئو هم چنان در مورد ایران بسیار تندرو است اما می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود تا کمی از سیاست تندروی پمپئو در مورد ایران بکاهد.

تیرمن در مورد اتهاماتی که عیله ایران در مورد حمله به آرامکو می‌شود، گفت: چنین اتهاماتی به تنش‌ها دامن می‌زند. من معتقدم احتمال اینکه انصارالله از ایران کمک دریافت کرده باشند، وجود دارد.

برجام میان مردم آمریکا بسیار محبوب است

رئیس‌جمهور بعدی به برجام بازخواهد گشت

وی در مورد برجام نیز اظهار کرد: برجام اینجا در میان مردم آمریکا بسیار محبوب است و آن را توافقی برای صلح و امنیت می‌دانند. من معتقدم رئیس‌جمهور بعدی احتمالا به برجام بازخواهد گشت.

آمریکا از جنگ خسته است

وی هم چنین در مورد احتمال جنگ میان ایران و‌ آمریکا گفت: هیچ چیزی بعدی نیست اما آمریکا از جنگ خسته است و هیچ سودی در جنگ نمی‌بیند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
روزنامه شهروند با اشاره به حضور آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در درمانگاه‌ام القری جمعیت هلال احمر در نجف «حضور هلال احمر در کنار مردم موجب دلگرمی است» را تیتر کرد. روزنامه آرمان ملی به نقل از آقای علی شکوری راد (نماینده پیشین مجلس) تیتر «با اعتدالیون ائتلاف نمی‌کنیم» را برگزید. روزنامه‌های ایران و دنیای اقتصاد با اشاره به وضعیت بودجه تیتر‌های «زیر و بم بودجه تا ۱۴۰۰» و «مدل نفت زدایی از بودجه» را انتخاب کردند. روزنامه جوان ضمن گزارشی از چنبره امریکا بر روی نفت سوریه «سفره شام بوی نفت می‌دهد» را تیتر زد. روزنامه همدلی ضمن گزارشی از پیامد طرح واگذاری مدیریت زندان‌ها به دولت «نظارت پذیرکردن زندان‌ها» را تیتر کرد.
فارسفارس1 روز قبل
احمد غنام اسیر فلسطینی است که از یکصد روز پیش دراعتراض به بازداشت اداری و بدون تفهیم اتهام خود توسط رژیم صهیونیستی در اعتصاب غذا به سر می‌برد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «احمد غنام» اسیر فلسطینی امروز دوشنبه یکصدمین روز از اعتصاب غذای خشک خود را به همراه پنج اسیر دیگر در بند رژیم صهیونیستی سپری کرد و وضعیت سلامت آنها بسیار وخیم است. روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از باشگاه اسیر فلسطینی اعلام کرد غنام ۴۲ ساله از شهرک دورا در غرب شهر الخلیل امروز یکصدمین روز از اعتصاب غذای خود را در کارزار «معده‌های خالی برابر رژیم صهیونیستی» پشت سر گذاشت. باشگاه اسیر فلسطینی افزود: وضعیت سلامت اسیر فلسطینی به مرحله خطرناکی رسیده و اداره زندان‌های رژیم صهیونیستی او را به بیمارستان کابلان منتقل کرده است و حتی خانواده‌اش از ملاقات و هر گونه تماسی با وی محروم شده‌اند. پنج اسیر دیگر در بند رژیم صهیونیستی هم در اعتراض به بازداشت اداری خود در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

پوشک، آبروی نظامیان سعودی را برد! + فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین18 ساعت قبل

ویدئو / نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه - ۳۰ مهر

ایسناایسنا13 ساعت قبل
دوازدهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی - سخنگوی قوه قضائیه - پیش از ظهر سه‌شنبه (۳۰ مهر) برگزار شد. وی در این نشست درباره موضوعات مختلفی همچون بازداشت روح‌الله زم، حکم حسین فریدون، شهرام جزایری و آخرین وضعیت کارگران هفت‌تپه توضیحاتی ارائه کرد. تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
اردوغان: این صداها از جانب (حسن) روحانی نیست، اما او باید از ابتدا این صداها را ساکت می‌کرد. «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه در اظهاراتی گفت از انتقادهای ایران به عملیات نظامی کشورش در سوریه، ناراحت است. به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت شبکه «خبر ۷» ترکیه، اردوغان پیش ار ترک کشورش به مقصد روسیه در فرودگاه اظهار داشت: " از ایران صداهای ناهنجاری به گوش می‌رسد. این صداها از جانب (حسن) روحانی نیست، اما او باید از ابتدا این صداها را ساکت می‌کرد. اردوغان گفت اگر ایران به گذشته ۱۵-۲۰ سال خود نگاه کند خواهد دید که در قبال برنامه هسته‌ای ایران، او همواره از موضع ایران دفاع کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر