ایرانی‌ها روزانه ۱۰ گرم نمک می‌خورند/وضعیت نان‌های صنعتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
ایرانی‌ها روزانه ۱۰ گرم نمک می‌خورند/وضعیت نان‌های صنعتی

ایرانی‌ها روزانه ۱۰ گرم نمک می‌خورند/وضعیت نان‌های صنعتی

مهرخبرگزاری مهر |
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینکه استاندارد مصرف روزانه نمک ۵ گرم است، گفت: میزان مصرف نمک ایرانیان در روز به ۸ تا ۱۰ گرم می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین عزیزی، با اشاره به اینکه براساس آمار، میزان سرانه مصرفی نمک در ایران به ۱۲ تا ۱۵ گرم هم می‌رسید، اظهار کرد: در حال حاضر به استناد آمار و ارقام این میزان به ۸ تا ۱۰ گرم رسیده است، اگرچه هنوز به نقطه مطلوب (حداکثر ۵ گرم) نرسیده‌ایم، اما میزان مصرف به نسبت گذشته بهبود یافته است.

وی افزود: در حال حاضر مردم ایران ۲ برابر میزان توصیه شده نمک مصرف می‌کنند که باید اقدماتی در جهت کاهش مصرف انجام شود.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم در راستای کاهش مصرف نمک فرهنگ سازی است، تصریح کرد: مردم باید به مصرف غذاهای کم نمک عادت کنند، توصیه مهم متخصصان در مورد نمک، مربوط به نمک سفره است که به صورت مستقیم به غذا اضافه می‌شودکه نیازمند فرهنگ سازی برای حذف نمکدان از سفره است. بانوان نیز هنگام طبخ غذا باید میزان نمک را تنظیم کنند که در مجموع بتوانیم به شرایط استاندارد برسیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

وی با اشاره به اینکه بخش دوم اقدامات لازم برای کاهش نمک مصرفی به صنعت بازمی گردد، خاطرنشان کرد: در برخی از صنایع مانند نان‌های صنعتی میزان نمک بیش از ۵۰ درصد، در مورد پنیر ۲۵ درصد و در مورد دوغ ۲۰ درصد کاهش یافته است، اما کاهش بیش از این ممکن است با عکس العمل منفی مصرف کننده‌ها همراه باشد و صنایع آسیب ببینند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
سال‌ها پیش به خاطر استقرار نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه بسیار خوب درخشیدیم و مورد توجه کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بودیم. پرستاران، پزشکان، تکنسین‌های اورژانس و تمام معلمان دانشگاه‌های علوم پزشکی که در ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمت تلاش کردند. در هفته‌های گذشته گواهی نامه حذف سرخک را گرفتیم و این افتخار و مدالی بر سینه پیشتازان نظام سلامت و پیشگیری کشور است. وی ادامه داد: در عرصه درمان حرکت‌های مهمی با اجرای طرح تحول سلامت انجام شد که آن را هم در بستر اقتصادی و منطقی و منطبق بر بضاعت‌های اقتصادی دنبال می‌کنیم. پرداختن به بهداشت دهان و دندان را به عنوان شاخص مورد مطالبه دنبال می‌کنیم و مدارس بدون پوسیدگی دندان به عنوان یکی از اهداف مهم دنبال می‌شود.
فارسفارس1 روز قبل
مدیر دفتر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی افزود: پوشش همگانی سلامت به معنای برقراری و انجام اقدامات در جهت پیشگیری، درمان و با توانی است و بدون اینکه هزینه‌های زیادی بر بیماران تحمیل کند. وی اضافه کرد: در بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ شاخص پوشش همگانی سلامت افزایش داشته از و از ۴۴درصد به ۶۶ درصد در دنیا رسیده است. رئیس دفتر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی متذکر شد: از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ شاهد بیشترین شاخص رشد همگانی سلامت در این منطقه هستیم. وی ضعف سیستم‌های بهداشت در کشورهای منطقه را از چالش‌های دیگر عنوان کرد و گفت: سرمایه گذاری دولتی در زمینه بهداشت کم بوده است. المنظری پوشش همگانی سلامت را به عنوان اولین اولویت نام برد و افزود: تمام امکانات خود را در این خصوص بسیج کرده‌ایم.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
وزیر بهداشت پاکستان گفت: گسترش همکاری‌های بهداشتی و پزشکی ایران و پاکستان می‌تواند به کاهش بیماری‌های عفونی و غیر واگیر در منطقه کمک شایانی کند. به گزارش ایسنا،. ظفر میرزا - وزیر بهداشت پاکستان عصر روز گذشته در دیدار با وزیر بهداشت کشورمان در هتل آزادی تهران، ضمن قدردانی از مهمان نوازی کشور ایران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، از ایران و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه با روابط دوستانه یاد کرد و گفت: با گسترش همکاری‌های بین دو کشور می‌توانیم از ظرفیت‌های شایسته ایران در زمینه‌های مختلف آموزشی، بهداشتی درمانی استفاده کنیم. بر اساس این گزارش، وزیر بهداشت پاکستان در این نشست که جمعی از مدیران نظام سلامت این کشور به عنوان هیات همراه نیز حضور داشتند، گفت: کشور پاکستان در صدد است تا همکاری‌های خود با ایران در زمینه صنعت دارو بیش از پیش توسعه و گسترش دهد. بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک مسئولین بهداشت و درمان کشور ایران به پاکستان سفر کنند و شاهد پیشرفت‌های بخش سلامت این کشور باشند و امیدواریم روابط خوب دو کشور استمرار داشته باشد. گفتنی است، شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با میزبانی کشورمان در حال برگزاری است و اردیبهشت ماه جاری نیز وزیر بهداشت کشورمان با همتای پاکستانی خود در حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و عمران خان نخست وزیر پاکستان، سند همکاری در زمینه بهداشت به امضا رساندند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-متخصصان تغذیه راز حفظ جوانی را در تغذیه درست با این مواد غذایی می‌دانند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله منتشر شده در نشریه ایتالیایی Notizie Leccco، متخصصان ایتالیایی باور دارند که تغذیه نقش خاصی در حفظ جوانی دارد. متخصصان تصمیم گرفتند دلیل ماندگاری و سلامتی ایتالیایی‌ها را پیدا کنند. بر اساس این تحقیق مشخص شد که ساکنان این کشور مدیترانه‌ای به ویژه به کیفیت مواد غذایی خود حساس هستند. رژیم غذایی آنها سرشار از پروتئین، ویتامین‌های A و C، اسیدفولیک و آنتی اکسیدان‌ها است.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صد و سیما، رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفتگو با پایگاه خبری پلیس از کشف ۴۰ کارتن سیگار قاچاق به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در مرکز پایتخت خبر داد. سرهنگ رسول محبت گفت: دیروز خبری مبنی بر اینکه فردی در انبار مغازه‌ای در مرکز پایتخت مقدار فراوانی سیگار‌های قاچاق انبار کرده و مشغول خرید وفروش کالای قاچاق است، دریافت شد و گروهی از ماموران پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند. وی با بیان اینکه در تحقیقات پلیسی مشخص شد که خبر صحت دارد، افزود: با هماهنگی‌های قضایی، گروه عملیات این پایگاه برای دستگیری متهم و بازرسی از محل انبار محموله قاچاق به نشانی اعلامی اعزام و موفق شدند متهم را در مغازه‌اش دستگیر و در بازرسی از انبار این مغازه ۴۰ کارتن بزرگ سیگار حاوی ۵۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق را کشف کنند که فاکتور و مجوز گمرگی نداشت. رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی پایتخت با اشاره به اینکه کالای قاچاق کشف شده به همراه متهم تحویل پلیس آگاهی پایتخت برای تحقیقات تکمیلی شد، اضافه کرد: انبار هم با دستور قضایی پلمب شد. وی تاکید کرد: هر واحد صنفی که کالای قاچاق را خریداری و در بازار مصرف عرضه کند، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر