قهوه فوری؛ خوب یا بد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
از آنجایی که حساسیت به کافئین از فردی به فردی دیگر متفاوت است، قهوه فوری ممکن است انتخاب بهتری برای افرادی باشد که نیازمند کاهش مصرف کافئین هستند.

قهوه فوری یک نوشیدنی محبوب در بسیاری نقاط جهان است. در برخی کشورها، قهوه فوری ممکن است حتی سهمی بیش از ۵۰ درصدی از تمام قهوه مصرفی را داشته باشد.

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟ - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "هلث لاین"، قهوه فوری گزینه‌ای سریع‌تر، ارزان‌تر و راحت‌تر برای آماده کردن نسبت به قهوه معمولی است.

نوشیدن قهوه فوری با برخی فواید سلامت پیوند خورده است، اما آیا مصرف قهوه فوری نیز می‌تواند فوایدی مشابه را ارائه کند؟ در ادامه با قهوه فوری بیشتر آشنا می‌شویم.

قهوه فوری چیست؟

قهوه فوری از عصاره خشک شده قهوه تهیه می‌شود. همانند دم کردن قهوه معمولی، عصاره از طریق دم کردن پودر دانه‌های قهوه تهیه می‌شود، اگرچه از غلظت بیشتری برخوردار است.

پس از دم کردن، آب از عصاره گرفته می‌شود تا تکه‌ها یا پودری خشک شکل بگیرد که در هر دو صورت افزودن آب موجب حل شدن آنها می‌شود.

دو روش اصلی برای تهیه قهوه فوری وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

خشک کردن افشانه ای یا اسپری درایینگ. عصاره قهوه در هوای داغ اسپری می‌شود که به سرعت قطرات را خشک کرده و آنها را به پودر یا تکه هایی کوچک تبدیل می‌کند.

خشک کردن انجمادی یا فریز درایینگ. عصاره قهوه منجمد شده و به تکه‌های کوچک تقسیم می‌شود که بعدا در دمای کم و تحت شرایط خلاء خشک می‌شوند.

هر دو روش کیفیت، عطر و طعم قهوه را حفظ می‌کنند.

رایج‌ترین روش آماده کردن قهوه فوری افزودن یک قاشق چایخوری از پودر آن در یک فنجان آب داغ است.

میزان قدرت عطر و طعم قهوه نیز به راحتی از طریق افزودن پودر بیشتر یا کمتر به فنجان قابل تنظیم است.

قهوه فوری حاوی آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی است

قهوه یکی از بزرگ‌ترین منابع آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی مدرن محسوب می‌شود.

محتوای آنتی اکسیدانی قهوه فوری به اندازه‌ای زیاد است که باور بر این است در بسیاری از فواید سلامت مرتبط با این نوشیدنی نقش دارد.

همانند قهوه معمولی، قهوه فوری حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان‌های قدرتمند است.

بنابر نتایج یک مطالعه، قهوه فوری به واسطه روشی که پردازش می‌شود، ممکن است حتی حاوی مقادیر بیشتری از برخی آنتی اکسیدان‌ها نسبت به دمنوش‌های دیگر باشد.

افزون بر این، یک فنجان قهوه استاندارد حاوی تنها ۷ کالری و مقادیر کم پتاسیم، منیزیم، و نیاسین (ویتامین B۳) است.

محتوای کافئین قهوه فوری اندکی کمتر است

کافئین رایج‌ترین ماده محرکی است که در جهان مصرف می‌شود و قهوه بزرگ‌ترین منبع غذایی آن محسوب می‌شود.

با این وجود، محتوای کافئین قهوه فوری به طور کلی اندکی کمتر از قهوه معمولی است.

یک فنجان قهوه فوری حاوی یک قاشق چایخوری پودر قهوه ممکن است ۳۰ تا ۹۰ میلی گرم کافئین داشته باشد، در شرایطی که یک فنجان قهوه معمولی حاوی ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین است.

از آنجایی که حساسیت به کافئین از فردی به فردی دیگر متفاوت است، قهوه فوری ممکن است انتخاب بهتری برای افرادی باشد که نیازمند کاهش مصرف کافئین هستند.

قهوه فوری در نوع بدون کافئین نیز به فروش می‌رسد که حاوی کافئین کمتری نیز است.

کافئین بیش از حد ممکن است موجب اضطراب، اختلال در خواب، بی قراری، ناراحتی معده، لرز، و ضربان سریع قلب شود.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟ - 28

قهوه فوری حاوی آکریل‌آمید بیشتری است

آکریل‌آمید یک ماده شیمیایی بالقوه مضر است که در زمان بو دادن دانه‌های قهوه شکل می‌گیرد.

این ماده شیمیایی در طیف گسترده‌ای از مواد غذایی، دود، لوازم خانه، و محصولات مراقبت شخصی نیز وجود دارد.

جالب این که قهوه فوری ممکن است حاوی دو برابر آکریل‌آمید بیشتر نسبت به قهوه تازه بو داده شده باشد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آکریل‌آمید ممکن است به سیستم عصبی آسیب برساند و خطر سرطان را افزایش دهد.

با این وجود، مقدار آکریل‌آمیدی که از طریق رژیم غذایی و قهوه وارد بدن می‌شود بسیار کمتر از مقداری است که مشخص شده می‌تواند مضر باشد.

از این رو، نوشیدن قهوه فوری نباید موجب نگرانی شما درباره مواجهه با آکریل‌آمید شود.

همانند قهوه معمولی، قهوه فوری ممکن است برخی فواید سلامت را ارائه کند

نوشیدن قهوه با فواید سلامت بسیاری پیوند خورده است.

از آنجایی که قهوه فوری حاوی آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی مشابه با قهوه معمولی است، این نوشیدنی باید بیشتر فواید سلامت مشابه با آن را ارائه کند.

نوشیدن قهوه فوری ممکن است با فواید زیر پیوند خورده باشد:

تقویت عملکرد مغز. محتوای کافئین قهوه فوری می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد.

تقویت سوخت و ساز. کافئین موجود در قهوه فوری ممکن است سوخت و ساز (متابولیسم) را افزایش داده و به چربی سوزی بیشتر کمک کند.

کاهش خطر بیماری. قهوه ممکن است خطر بیماری‌های انحطاط عصبی، مانند بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد.

کاهش خطر دیابت. قهوه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

بهبود سلامت کبد. قهوه و کافئین ممکن است خطر بیماری‌های کبد مانند سیروز و سرطان کبد را کاهش دهند.

بهبود سلامت روانی. قهوه ممکن است به کاهش خطر افسردگی و خودکشی کمک کند.

افزایش طول عمر. نوشیدن قهوه ممکن است به طولانی‌تر شدن زندگی انسان کمک کند.

با این وجود، باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از مطالعات درباره فواید قهوه مشاهده‌ای بوده‌اند.

این نوع از مطالعات نمی‌توانند ثابت کنند که قهوه موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری می‌شوند - تنها افرادی که بر حسب عادت قهوه می‌نوشند احتمال کمتری دارد به بیماری مبتلا شوند.

اگر به این فکر می‌کنید که برای تقویت سلامت خود چه میزان قهوه باید بنوشید، مصرف سه تا پنج فنجان قهوه فوری در روز ممکن است مطلوب باشد. مطالعات اغلب این میزان مصرف قهوه را با بیشترین میزان کاهش خطر پیوند داده‌اند.

سخن پایانی

قهوه فوری گزینه‌ای سریع و آسان برای آماده کردن است و به قهوه‌ساز برای این کار نیازی نیست. همچنین، این محصول از طول عمر بالایی روی قفسه فروشگاه‌ها برخوردار است و نسبت به قهوه معمولی ارزان‌تر است.

از این رو، زمانی که به مسافرت می‌روید، قهوه فوری می‌تواند همراه خوبی برای شما باشد.

قهوه فوری حاوی کافئین اندکی کمتر و آکریل‌آمید بیشتر نسبت به قهوه معمولی است، اما از محتوای آنتی اکسیدانی تقریبا مشابه برخوردار است.

به طور کلی، قهوه فوری یک نوشیدنی سالم و کم کالری است که با فواید سلامت مشابه با انواع دیگر قهوه پیوند خورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
اما جالب است بدانید که بدن شما در صورت پیر شدن به شما هشدار می‌دهد که باید مراقب باشید. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی علائم به شما می‌گویند که علی رغم این که سن بالایی ندارید اما سن بدنتان از شما پیشی گرفته است. ریزش مو داریدبه نظر می‌رسد ریزش مو یک تهدید جدی برای سلامتی به نظر می‌رسد. البته گاهی ریزش مو به عللی مثل کمبود ویتامین، استفاده از برخی داروها، شیمی درمانی یا حتی استرس و افسردگی مرتبط است اما اگر بی دلیل ریزش مو دارید یا موهایتان نازک و سفید شده‌اند بهتر است بیشتر از ویتامین‌ها استفاده کنید و مراقب سلامتی خود باشید. چروک شدن پوستیکی از رایج‌ترین علامتهای پیر شدن پوست این است که پوستتان چروک شود.
مهرمهر1 روز قبل
در این موارد از روش رحم جایگزین استفاده می‌شود. در چنین مواردی هم روش رحم جایگزین برای افزایش شانس موفقیت بارداری به زوجین پیشنهاد می‌شود. یغمایی درباره معیارهای انتخاب مادر جایگزین و شرایط زوجین صاحب جنین، گفت: مادر جایگزین باید حتما سابقه یک بارداری موفق داشته باشد. بلکه پس از عقد قرارداد یا تفاهم‌نامه تازه تعهدات هر دو طرف و همچنین مسئولیت نظارتی مرکز درمان ناباروری آغاز می‌شود. بنابراین، زوج‌های متقاضی روش رحم جایگزین باید مراقب باشند که فریب دلالان و تبلیغات نادرست را نخورند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در زمان بارداری این نوع از استرس می‌تواند احتمال زایمان زودهنگام یا تولد نوزاد با وزن پایین را افزایش دهد. تاثیر استرس دوران بارداری بر جنسیت جنینمحققان آمریکایی اخیرا در مطالعات جدیدی دریافته‌اند که استرس در دوران بارداری می‌تواند حتی بر جنسیت جنین نیز تاثیر داشته باشد. بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، محققان آمریکایی با بیان اینکه استرس می‌تواند خود را به شکل‌های مختلف نشان دهد، اظهار داشتند: در این بررسی ۲۷ شاخص استرس روانی، جسمی و سبک زندگی ۱۸۷ زن باردار مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۱۷ درصد از این زنان به لحاظ روانی استرس داشتند. نتایج بررسی‌ها نشان داده است زنان بارداری که استرس روانی و جسمی را تجربه کرده بودند کمتر احتمال دارد صاحب فرزند پسر شوند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در بررسی جدیدی دریافتند که مغز زنان نسبت به مغز مردان، دیرتر پیر می‌شودتأثیر زمان بر مغز زنان و مردان متفاوت است. مغز، مواد قندی را مورد استفاده قرار می‌دهد اما نحوه استفاده مغز از مواد قندی با افزایش سن تغییر می‌کند. پژوهشگران برای درک رابطه میان سن و متابولیسم مغز، یک الگوریتم یادگیری ماشینی را آموزش دادند و داده‌های مربوط به سن و متابولیسم مغز مردان را به آن منتقل کردند. سپس، داده‌های مربوط به متابولیسم مغز زنان را به الگوریتم وارد کردند تا سن مغز آنها با توجه به متابولیسم محاسبه شود. الگوریتم، سن مغز زنان را حدود ۳٫۸ سال جوان‌تر از سن شناسنامه‌ای آنها تشخیص داد.
تابناکتابناک1 روز قبل
» پیش از آنکه درباره این سخنان عجیب توضیحی ارائه دهیم، بهتر است یادآوری کنیم که منظور رئیس جمهور، میزان کالری متوسطی است که ایرانیان در هر روز دریافت می‌کنند. نمودار‌هایی که نشان می‌دهند هر فرد از چه میزان کالری کمتر در روز دریافت کند، به سو تغذیه مبتلا خواهد شد. به این معنی که ممکن است فردی کالری مورد نیاز در روز را دریافت کند، اما به سو تغذیه مبتلا باشد. عاملی که البته سلامت بخشی از ایرانیان را تهدید می‌کند و هیچ کسی با اتکا به آن آمار نتیجه نگرفته که سو تغذیه ریشه کن شده است! امثال مادران و کودکانی که چندین سال است مجموعه‌های مختلف در تلاشند تا با تدابیری مانند توزیع ارزاق حمایتی، از سو تغذیه نجات شان دهند.

نظرها

اخبار بیشتر