چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اقتصادی

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
در این مطلب تجارب «ورونیکا» را از هفت سال زندگی در نروژ را خواهید خواند. در این سال ها، چیز‌های زیادی از زندگی او تغییر کرده است. از لباس‌هایی که می‌پوشد تا تعطیلات سال و کار کردنش.

برترین‌ها: در این مطلب تجارب «ورونیکا» را از هفت سال زندگی در نروژ را خواهید خواند. در این سال‌ها، چیز‌های زیادی از زندگی او تغییر کرده است. از لباس‌هایی که می‌پوشد تا تعطیلات سال و کار کردنش. برخی از این تغییرات به دلیل فرهنگ این کشور و به صورت طبیعی اتفاق افتاده، اما عادت کردن به برخی از آن‌ها سخت است. احتمالا آشنایی با نروژ از تقریب تجارب او برایتان جالب خواهد بود.

نروژی‌ها طبیعت را دوست دارند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 4

طبق قانون نروژ، شما حق دسترسی رایگان و آزاد به طبیعت بکر را دارید. یعنی حتی خارج از محدوده‌های کمپینگ هم می‌توانید اتراق کنید، همچنین می‌توانید هرجا که بخواهید راه بروید و اسکی، دوچرخه سواری و شنا کنید. نروژی‌ها وقت گذرانی در طبیعت را در هر زمان از سال دوست دارند. آن‌ها حتی یک کلمه مخصوص برای آن دارند: «friluftsliv» که به معنای زندگی در هوای آزاد است. با این حال، آن‌ها بسیار مراقب طبیعت هستند: هیچکس در طبیعت زباله نمی‌ریزد و شکارچی هم وجود ندارد.

در مورد شکارچیان: لازم نیست مجوز داشته باشید تا در آب‌های شور ماهیگیری کنید. قانون نروژ به مردم حق صادرات ۱۳ کیلوگرم فیله و یک ماهی بزرگ را می‌دهد؛ بنابراین اروپایی‌ها یک سرگرمی سودآور دارند: آمدن به نروژ زندگی در سردخانه کامیون، اقامت در چادر یا خانه‌های ارزان، دو هفته ماهیگیری و جمع کردن ماهی‌ها و ترک نروژ. اما ماهیگیری در دریاچه‌ها و رودخانه به مجوز نیاز دارد.

پنجره‌ها هیچ پرده‌ای ندارند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 9

نروژی‌ها هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارند. به همین دلیل پشت پنجره هایشان پرده ندارند. وقتی تاریک می‌شود شما می‌توانید در خیابان راه بروید و ببینید در خانه‌ها چه خبر است: در یکی از آن‌ها شام می‌خورند، در یکی تلویزیون تماشا می‌کنند، در یکی دیگر با بچه هایشان بازی می‌کنند، یک شومینه روشن است و تابلو‌هایی روی دیوار آویزان است.

روی بام خانه‌ها درخت و چمن رشد می‌کند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 13

بام‌ خانه‌ها در نروژ، منظره طبیعی و بسیار جذابی را ارائه می‌دهند. بام‌های سبز مدت‌ها پیش، در اوایل قرن نوزدهم در نروژ ظاهر شدند. این سطح کود گیاهی، برای کمک به گرم نگه داشتن خانه‌ها در زمستان و سرد نگه داشتن آن‌ها در تابستان ایجاد شده است. علاوه بر این نوعی عایق صوتی است. نروژی‌ها دوست دارند بگویند که بام سبز دربرابر هر طوفانی مقاوم است.

اگر می‌خواهید چنین سقفی برای خانه یا کلبه خود بسازید، یادتان باشد که چند لایه‌ اول باید پوست خشک درخت باشد که در چربی گوسفندی خیس شده، سپس پوده یا کود گیاهی، سپس کاه و گام آخر خزه است. این بام‌ها وزن زیادی دارند به خصوص بعد از اینکه باران می‌بارد. چمن باید همیشه آبیاری شود، به همین دلیل این سقف‌ها برای آب و هوای نروژ مناسب هستند که باران و برف زیاد می‌بارد.

در ماه جولای، همه نروژی‌ها تعطیل هستند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 18

در نروژ، یک اتفاق بسیار جالب می‌افتد: تعطیلات برای همه. در ماه جولای کل کشور تعطیل می‌شود: حدود ۸۰-۹۰درصد از نروژی‌ها همزمان به تعطیلات می‌روند. حتی در قرارداد شغلی بسیاری از افراد ذکر شده که: از ۵ هفته تعطیلات، سه هفته باید در ماه جولای باشد. مدارس و مهدکودک‌ها هم تعطیل می‌شوند. در این ماه، در اسلو هیچکس در خیابان‌ها نیست. نروژی‌ها به جنوب اروپا یا کلبه‌های چوبی خود در کوه‌های نروژ می‌روند. در این دوران، تقریبا همه ادارات بسته می‌شوند، بسیاری از شرکت‌ها کار نمی‌کنند و دریافت هر نوع خدماتی بسیار سخت است.

ظاهرا مردم نروژ زیاد کار نمی‌کنند

در نروژ همه مهدکودک‌ها ساعت ۴:۳۰ بعدازظهر بسته می‌شوند، اما همه بچه‌ها قبل از ساعت ۴ به خانه می‌روند. بعد از ساعت ۳:۳۰ ترافیک شدیدی ایجاد می‌شود و مردم زیادی در سوپرمارکت‌ها هستند، چون همه مشغول خرید بعد از کار هستند. بعد از ساعت ۵ بعدازظهر، ترافیک بسیار کمتر می‌شود، چون در این زمان بسیاری از نروژی‌ها سر شام هستند.

چند نکته جالب درباره کار در نروژ:

روز کاری رسمی در نروژ ۷٫۵ ساعت است. اما در واقع بیشتر کارمندان حدود ۶ تا ۷ ساعت را در محل کار می‌گذرانند.

تقریبا همه کارشان را صبح زود شروع می‌کنند: ساعت ۷ یا نهایتا ۸ صبح.

استراحت ناهار آن‌ها معمولا کوتاه و ۳۰ دقیقه‌ای است، اما در هر ساعت استراحت خوردن قهوه دارند.

اگر حالتان خوب نیست، لازم نیست دکتر بروید، می‌توانید سه روز مرخصی با حقوق بگیرید و استراحت کنید. هیچ گواهی پزشکی برای اثبات اینکه حالتان خوب نبوده لازم نیست. در طول سال، می‌توانید ۱۲ تا از این مرخصی‌ها بگیرید. بسیاری از افراد از این حق استفاده می‌کنند و تعطیلاتشان را ۱۲ روز بیشتر می‌کنند.

برای نروژی‌ها، تعادل کار و زندگی بسیار اهمیت دارد: آن‌ها زمان کافی برای کار، خانواده، ورزش و تفریح دارند. آن‌ها عالی زندگی می‌کنند.

هوا هر طوری که باشد، بچه‌ها بیرون می‌خوابند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 29

در مهدکودک‌های نروژ، بچه‌ها در کالسکه و در هوای آزاد می‌خوابند. حتی وقتی برف و باران می‌بارد، باد بوزد، هوا آفتابی باشد و یا ۱۰ درجه زیر صفر باشد. پرستاران، بچه‌ها را بعد از ناهار در کالسکه می‌گذارند و آن‌ها را بیرون می‌برند تا بخوابند. برخی مهدکودک‌ها چادر‌های مخصوصی برای کالسکه دارند.

این کار فواید زیادی دارد:

بچه‌ها هوای تازه تنفس می‌کنند و احتمال بیمار شدنشان کمتر می‌شود.

بچه‌ها در هوای آزاد می‌خوابند، بنابراین خواب بهتر و سالم‌تری دارند.

سیستم ایمنی آن‌ها قوی‌تر می‌شود.

حقایقی درباره مدارس نروژ

بچه‌ها درحال بازی دانش کسب می‌کنند (به خصوص در دبستان). مثلا در کلاس‌های ریاضی، بچه‌ها با موادغذایی، صندوق و پول اسباب بازی، «سوپرمارکت بازی» می‌کنند. در در کلاس‌های انگلیسی، مثل شخضیت‌های کارتونی مختلف لباس می‌پوشند و نمایش‌هایی را به زبان انگلیسی اجرا می‌کنند. در مدارس، معلمان زیادی مرد هستند.

اگر کودکی دور از مدرسه زندگی کند، یک اتوبوس یا تاکسی او را به مدرسه می‌رساند و برمی‌گرداند. منظور از «دور» دو کیلومتر برای کلاس اولی‌ها و ۴ کیلومتر برای کلاس دوم به بالاست. حداقل یک بار در هفته بچه‌ها را به اردو در جنگل یا کوه می‌برند. این اردو حداقل ۷ ساعت و گاهی یک روز کامل طول می‌کشد. مزیت بزرگ مدارس نروژی این است که اصلا خوراکی نمی‌فروشند و والدین هر روز باید ناهار و خوراکی سالم برای بچه‌ها آماده کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

سنت آماده کردن ظرف غذا

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 40

خانواده‌های نروژی، صبح خود را با آماده کردن ظرف غذا شروع می‌کنند. والدین ظرف خوراکی و ناهار بچه‌ها را آماده می‌کنند تا با خود به مدرسه ببرند. علاوه بر این، والدین برای خودشان هم ظرف غذا آماده می‌کنند تا سرکار ببرند. معمولا آن‌ها ساندویچ‌هایی با مواد مختلف مثل پنیر، خاویار و سبزیجات درست می‌کنند. همچنین میوه، سبزیجات کوچک، گاهی ماست و پاستا هم با خود می‌برند.

علاوه بر مدرسه، مهدکودک، و محل‌کار، در اتوبوس و قطار هم می‌توانید ظرف غذای خود را باز کنید و میان وعده بخورید. نروژی‌ها یک رسم دارند: وقتی از کوه بالا می‌روند، می‌نشینند، جعبه خوراکی‌هایشان را باز می‌کنند، می‌خورند و از منظره لذت می‌برند.

غذا‌های عجیب

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 45

در نروژ غذا‌های زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را عجیب نامید. مثل:

«پنیر کهنه» یا پنیر نروژی سنتی با کپک که بیرون از یخچال نگهداری می‌شود. بوی این پنیر تا کیلومتر‌ها می‌رود، قیمت بالایی دارد و افراد زیادی هم آن را دوست دارند.

سر گوسفند پخته که با سیب زمینی و شغلم خورده می‌شود.

پنکیک‌های خونی؛ نروژی‌ها به خمیر پنکیک در حال پخت خون گوزن اضافه می‌کنند. این پنکیک‌ها قهوه‌ای هستند.

کلم ترش که در شیر پخته می‌شود و شبیه سوپ شیر با کلم است.

ماهی دودی که چند روز در محلول قلیایی خیس می‌شود. این ماهی بوی واقعا عجیبی دارد.

وافل‌های نروژی خوشمزه

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 53

نروژ غذا‌های خوشمزه زیادی هم دارد. مثلا پنیر قهوه‌ای که مزه شیر تغلیظ شده دارد. سوپ‌های ماهی که با ماهی سالمون و ماهی کاد تهیه می‌شوند؛ و توت فرنگی‌های خوشمزه‌ای که هیچ جا نمی‌توانید پیدا کنید.

وافل‌های داغ نروژی با پنیر قهوه‌ای، مربا یا خامه ترش سرو می‌شوند. این وافل‌ها برای نروژی‌ها مثل نان هستند. آن‌ها برای هر وعده» صبحانه، ناهار، شام یا دسر وافل درست می‌کنند. وافل در همه کافه‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شود. وافل‌ها ترش و شیرین دارند.

زندگی بازنشسته‌ها

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 58

ورونیکا می‌گوید: «من هرگز فراموش نمی‌کنم چطور با یک پیرزن نروژی آشنا شدم. پارسال زمستان بود، من و همسرم به اسکی رفته بودیم که با گروهی از زنان سالمند روبرو شدیم. همه آن‌ها از نظر بدنی روی فرم بودند و روحیه عالی داشتند. یکی از آن‌ها از من خواست از گروهشان عکس بگیرم. او گوشی ایفون آخرین مدل خود را درآورد و به من گفت گروه «دختران» آن‌ها هر هفته می‌آیند تا در هوای باز تفریح کنند. جوان‌ترین آن‌ها ۶۸ سال داشت و پیرترین آن‌ها ۸۵ ساله بود.

بازنشسته‌های نروژ روش‌های جالبی برای گذران اوقات فراغت خود دارند. آن‌ها تفریحات زیادی دارند و از نظر سلامتی بسیار خوب هستند:

آن‌ها زیاد سفر می‌کنند (۳ تا ۴ بار در سال)

۹۵درصد از بازنشسته‌های نروژی خودروی شخصی دارند و می‌توانند رانندگی کنند.

آن‌ها سبک زندگی فعالی دارند: اسکی و کوه‌پیمایی می‌کنند و عضو باشگاه‌های تفریحی می‌شوند.

میانگین حقوق بازنشستگی در نروژ حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه است.

خدمات پزشکی

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 66

مراجعه به پزشک خانواده حدود ۲۵ دلار هزینه دارد و آن‌ها شما را به متخصصان ارجاع می‌دهند. مراجعه به متخصص ۳۵-۴۵ دلار هزینه دارد. باتوجه به درآمد بالا در نروژ، این قیمت مناسب است. در اینجا مردم به طور منظم به پزشک مراجعه می‌کنند، آن‌ها مجبور نیستند به خاطر نداشتن پول کافی، سال‌ها در انتظار عمل جراحی بمانند.

وقتی هزینه‌های پزشکی شما به ۲۲۰ دلار در سال برسد، یک کارت مخصوص به شما می‌دهند که همه هزینه‌های اضافی شما را پوشش می‌دهد از ویزیت پزشک و متخصص تا دریافت بیشتر داروها.

قیمت‌ها در نروژ

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 70

شما با بازیافت بطری و قوطی می‌توانید پول درآورید. سطل‌های زباله قسمت‌های مخصوصی برای افرادی دارند که به دنبال این بطری‌ها هستند.

نروژ یک کشور گران است. خیلی عادی است که به سوپرمارکت بروید، ۲۰۰ دلار خرج کنید و ببینید هیچ چیز نخریده‌اید. خدمات گران‌تر هم هستند. مثلا کرایه تاکسی یا رفتن به رستوران. اما میانگین درآمد ۴۴۰۰ تا ۷۶۰۰ دلار است؛ بنابراین قیمت‌ها برای خارجی‌ها واقعا بالاست نه برای مردم خودشان.

باوجود درآمد بالا، نروژی‌ها در بسیاری چیز‌ها صرفه‌جویی می‌کنند:

گرما. دمای آپارتمان در زمستان بالاتر از ۱۷-۱۸ درجه سانتیگراد نیست. بسیاری از افراد وقتی سرکار می‌روند، منابع گرمایشی را خاموش می‌کند. آن‌ها لباس زیر پشمی می‌پوشند تا یخ نزنند.

آن‌ها مقدار دقیقی آب در کتری می‌ریزند، نه بیش از حدی که در آن لحظه نیاز دارند.

آن‌ها مصرف دستمال توالت خود را کنترل می‌کنند.

آن‌ها یک منوی غذایی برای هفته دارند و فقط موادغذایی را می‌خرند که برای آن هفته نیاز دارند.

آن‌ها در سوئد خرید می‌کنند که موادغذایی ارزان‌تر است.

همه کافه‌ها و رستوران‌های نروژ از یک اصل پیروی می‌کنند. خوردن غذا در داخل رستوران ۱۰‌درصد گران‌تر از بردن است.

قیمت همه بسته بندی‌ها از جمله بطری و قوطی در نروژ جدا از قیمت محصول است؛ و قیمت بطری ممکن است چند برابر قیمت محصول داخلش باشد. در سوپرمارکت‌ها دستگاه‌هایی هست که می‌توانید در آن بطری و قوطی بگذارید تا قیمت آن را از خریدتان کم کند.

سبد‌هایی برای افراد تنها در سوپرمارکت

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است - 82

در مغازه‌ها و فروشگاه‌های نروژ، سبد‌های خاکستری برای افراد تنها وجود دارد. اگر تنها هستید و می‌خواهید با کسی آشنا شوید، این سبد خاکستری را برمی دارید تا دیگران متوجه شوند شما دنبال دوست و هم‌صحبت می‌گردید. شاید کسی که دنبالش می‌گردید همان جا باشد، اما می‌ترسید با هم حرف بزنید. این سبد به شما کمک می‌کند.

منبع: brightside

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا3 ساعت قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.

پیش بینی هجوم ملخ صحرایی از آبان ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی ادمه داد: بنابر هشدار کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو با توجه به شرایط اقلیمی مساعد شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان و همچنین پاکستان و هندوستان شرایط برای طغیان ملخ‌ها فراهم شده است و بر اساس پیش بینی‌ها، از آبان ماه این آفت از طریق سیستان و بلوچستان وارد کشور می‌شود. آقای درگاهی گفت: در همین راستا برای ایجاد هماهنگی‌های لازم و اندیشیدن تمهیدات، نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور نوشتیم که ایشان هم بر اساس این نامه، دستورات بسیار خوبی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور دادند تا در این خصوص پیش بینی‌های لازم از طریق سازمان برنامه و بودجه و استانداران صورت پذیرد. وی افزود: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون هکتار پایش و ردیابی شدند و در هفتصد و پنجاه هزار هکتار مبارزه زمینی و هوایی صورت گرفت و پیش بینی می‌شود برای امسال نیز پایش در حداقل در همین سطح صورت پذیرد و عملیات مبارزه نیز در مساحتی به بزرگی هشتصد تا نهصد هزار هکتار انجام شود. رئیس سازمان نباتات تصریح کرد: عملیات مبارزه به ازای هر هکتار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و به این ترتیب برای هشتصد هزار هکتار مبارزه چهل میلیارد تومان اعتبار لازم است. وی افزود: همه اعتبارات سازمان برای این مبارزه آماده است و از سوی دیگر در استان‌ها پیش بینی لازم صورت پذیرفته است و با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این موضوع در نظر خواهد گرفت. آقای درگاهی تاکید کرد: امیدواریم دغدغه اعتبار در این عملیات وجود نداشته باشد و همه انرژی سازمان صرف مبارزه با این آفت شود. وی با اشاره به اینکه همه امکانات سازمان برای مبارزه با این آفت آماده است گفت: پیش بینی می‌شود بین دو تا سه هزار نفر نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت وارد عمل شوند. رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات به موقع، از آسیب رسیدن به عرصه‌های زراعی کشور جلوگیری شود. آقای درگاهی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه، خرید سم لازم است که بخشی از آن خریداری شده و با پیگیری استان‌ها بخش دیگر در حال خریداری است. وی ادامه داد: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد ۹ استان جنوبی کشور، درگیر این آفت شوند و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان سطح درگیری بالاتر و در استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و خراسان جنوبی سطح درگیری پایین‌تر است. آقای درگاهی گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که همچون دوره گذشته در صورت مشاهده این آفت بلافاصله موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی مناطق اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم برای کانون کوبی ملخ‌های صحرایی صورت پذیرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دولت وانواتو پاسپورت خود را حدود ۱۵۰ هزار دلار می‌فروشد/ عکس: بی‌بی‌سیبی‌بی‌سی مراحل حق شهروندی در کشور «وانواتو» را دنبال کرده است. او یک تاجر خصوصی است که شانس مردم «سرزمین اصلی چین» یا «جمهوری چین» در اخذ پاسپورت دوم یا سوم را افزایش می‌دهد. «جمهوری چین» با «جمهوری خلق چین» اینک تحت کنترل و حکمرانی کمونیست‌ها است، متفاوت است و با نام سرزمین اصلی چین شناخته می‌شود. این مشاور «تابعیت و حق شهروندی» در باره مشتریان خود گفت: مردم «جمهوری چین» در چین احساس امنیت نمی‌کنند. بریتانیا: از ۲٫۵ میلیون دلارMJ مشاور هنگ‌کنگی حق تابعیت در مورد پاسپورت «وانواتو» گفت: اخذ این پاسپورت «بسیار سریع» است (و شما در ۳۰ روز آن را خواهید داشت).

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
کشاورزان که برای جبران خسارت چنین روزی سال‌ها به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر حق بیمه پرداخت کردند حالا با مصیبتی دیگر مواجه شده‌اند؛ صندوق بیمه برای خسارت صددرصدی گندم تنها حاضر به پرداخت ۱۵ درصد غرامت است. یکی از راه‌های پوشش ریسک‌های کشاورزان، بیمه کردن محصولات نزد صندوق بیمه کشاورزی است اما این بیمه واقعا چقدر در کشور ما اثرگذار است و می‌تواند مشکلات کشاورزان را حل کند؟ برای پاسخ به این پرسش، به دیمزارهای گندم در استان اردبیل رفتیم. کشاورزان روستا که پیش‌بینی چنین روزی را می‌کردند از حدود ۱۵ سال قبل به صندوق بیمه کشاورزی حق بیمه پرداخت کردند تا صندوق در چنین روزی به داد آن‌ها برسد. از طرفی ممکن است کشاورز عملکرد نداشته باشد چون بذرش خوب نبوده، بنابراین صندوق بیمه کشاورزی موظف نیست به این دسته از گندمکاران غرامت بپردازد. حال ممکن است کشاورزانی باشند که صد درصد هم خسارت دیده باشند اما برآورد صندوق بیمه کشاورزی بیش از ۱۵ درصد خسارت نبوده است.

نظرها

اخبار بیشتر