سیر صعودی بورس؛ عملکرد احساسی مردم یا سیاستگذاری دولت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
سیر صعودی بورس؛ عملکرد احساسی مردم یا سیاستگذاری دولت؟

سیر صعودی بورس؛ عملکرد احساسی مردم یا سیاستگذاری دولت؟

ایمناخبرگزاری ایمنا |
در طول یک سال و نیم اخیر شاهد تغییرات گسترده شاخص کل بورس اوراق بهادار بوده ایم البته این تغییرات بیشتر روند مثبت داشته و سیر صعودی را طی کرده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بسیاری کارشناسان بر این باورند که این افزایش نتیجه هجوم سرمایه‌های مردمی و شاید خرد با بازار سرمایه کشور بوده است. برخی از منتقدان سیاسی و اقتصادی چنین رویدادی در بازار بورس، این رفتار مردم را ناشی از عملکرد احساسی آنها می‌دانند، این در حالی است که رسانه‌های حامی این اتفاق آن را سیاستگذاری موفق دولت تفسیر کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و تحلیل‌های متفاوتی در مورد سیر صعودی شاخص کل بورس بوده و اختلاف نظرهایی وجود دارد، زیرا سرنوشت بازارهای موازی را حداقل در یک یا دو سال اخیر آن هم در نتیجه سیاستگذاری‌های کلان تجربه کرده‌ایم و بسیاری تاکید دارند که بهتر است آن تجربه‌ها برای بازار سرمایه نیز تکرار نشود.جریان کنونی بازار بورس تحت تأثیر تقلید و احساسات است

در همین ارتباط محمد واعظ عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد اصفهان نیز با احساسی خواندن رفتار مردم در بازار بورس، در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا تصریح می‌کند: در طول چند ماه اخیر شاخص بورس افت و خیز‌های چشمگیری داشته و به دلیل سود کلان ناشی از این نوسانات، حجم سرمایه عظیمی از مردم وارد این بازار شده است؛ برخی سود کلان کرده و عده‌ای هم به دلیل سقوط ارزش سهامشان بنا بر دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و روانشناختی سرمایه خود را از دست داده‌اند.

سیر صعودی بورس؛ عملکرد احساسی مردم یا سیاستگذاری دولت؟ - 4

وی معتقد است که جریان کنونی بازار بورس تحت تأثیر تقلید و احساسات و حاصل رفتار هیجانی و واکنش روانی تازه واردان به این بازار است.

این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: آنچه مسلم است اینکه افزایش شاخص قیمت در بورس در میان مدت و بلند مدت نمی‌تواند مستقل از نرخ بازدهی واقعی سود سهام که ناشی از سود عملیاتی شرکت‌هاست، باشد و بازدهی فعلی سود با این سرعت تداوم نخواهد داشت.

واعظ می‌گوید: ابعاد بازار سرمایه در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و بی شک این بازار ظرفیت بیشتری نیز برای توسعه دارد اما برای اینکه تبعات احتمالی این تغییر گریبان‌گیر اقتصاد کلان کشور نشود و بی ثباتی‌های ناشی از یک توسعه بادکنکی را پیدا نکند، باید این توسعه مبتنی بر واقعیات اقتصادی باشد.

وی می‌افزاید: به عنوان مثال قیمت سهام بنگاه‌ها با رشد ذاتی ارزش آنها در بازار بورس، افزایش پیدا کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد اصفهان اظهار می‌کند: باید به تنوع سازی بازار سرمایه روی بیاوریم؛ به عبارت دیگر ساختار بازار سرمایه محدود و متکی به بنگاه‌های موجود نباشد.

واعظ معتقد است که بنگاه‌های اقتصادی باید از طریق تسهیل امور دیگر بنگاه‌ها و شفاف سازی امور خود به افزایش کیفیت توسعه اقتصادی بپردازند.

البته بررسی‌های میدانی خبرنگار ایمنا از تالار بورس و گفت‌وگو با برخی از فعالان این بازار، نشان می‌دهد که سیاست و روابط کشور با دیگر کشورها که از آن به عنوان تحلیل فاندمنتال یاد می‌شود، بر تحلیل ریاضی و آماری یا همان تحلیل تکنیکال ارجحیت دارد.

بسیاری از این افراد بر این باور بودند که به دلیل بالابودن ریسک فعالیت در بورس، بهتر است تازه واردان حتما با دانش کافی و سرمایه خرد وارد این بازار شوند.

سیر صعودی بورس؛ عملکرد احساسی مردم یا سیاستگذاری دولت؟ - 14

امید نهایی، بازار سرمایه است

اما دیدگاه حسین خزلی کارشناس بازار سرمایه درباره چگونگی عملکرد مردم در بورس و وضعیت این بازار، این است که دولت در ایجاد زیرساخت برای بورس هیچ گونه اقدام یا فعالیتی نداشته و ورود سرمایه به بازار بورس به دلیل رکود در بازارهای دیگر به ویژه بازار مسکن و همچنین خروج سرمایه آنها از بازار ارز به دلیل ثبات در این بازار بوده و انتقال سرمایه امری طبیعی و بدون زمینه سازی قبلی است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا تأکید می‌کند: آمارهای بانک مرکزی نشان داده است که معاملات مسکن در یک سال اخیر در برخی نقاط تهران به شدت کاهش یافته و حتی درصد معاملات در بازه یک ساله به یک دهم سال گذشته رسیده است.

خزلی می‌افزاید: اگر تنش‌های سیاسی پیش نیاید، شاخص بورس در شش ماه دوم سال ۱۳۹۸ بهتر از شش ماه اول سال خواهد بود.

خزلی خاطرنشان می‌کند: با توجه به اینکه دولت هیچ پولی در صندوق ذخیره خود ندارد و بدون شک خبری از سرمایه گذاری خارجی هم به دلیل تحریم‌ها نخواهد بود، به خصوصی سازی روی آورده و تنها رکن و امید نهایی، بازار سرمایه است. کد خبر ۳۹۲۹۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

تحریم دارویی کره جنوبی؟

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- دکتر مهر علیان مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو: شرکت‌های تجاری کره از ادامه فعالیت و همکاری در ارسال دارو به ایران ممانعت کرده‌اند.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما38 دقیقه قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، ​ آخرین آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تعداد جواز تاسیس صنعتی در ۵ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۹ درصد رشد داشته است. تعداد جواز تاسیس صنعتی در ۵ ماه نخست امسال، ۱۰ هزار و ۵۵۱ مورد با پیش‌بینی سرمایه ۱۱۱ هزار و ۸۹۶ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال بیش از ۲۴۸ هزار نفر صادر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش حدود ۱۹ درصدی در تعداد، ​ حدود ۲۳ درصد در سرمایه‌گذاری و حدود ۲۰ درصد در اشتغال را نشان می‌دهد. از این تعداد جواز تاسیس، بیشترین تعداد مربوط به گروه محصولات غذایی و آشامیدنی با ۱۳۶۳ جواز و محصولات کانی غیرفلزی با هزار و ۱۹۲ فقره جواز است. بالاترین سهم پیش بینی سرمایه گذاری در گروه‌های صنعتی مربوط به گروه کک و فرآورده‌های حاصل از نفت با بیش از ۲۰ درصد از کل سرمایه گذاری جواز‌ها است. بر این اساس، بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد سمنان و خراسان رضوی بوده است. همچنین در این مدت، مجوز گواهی امضای الکترونیکی بیش از ۵۱ درصد و جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی ۵۰ درصد رشد داشته است. از نظر میزان اشتغال مجوز‌های صادر شده تعداد اشتغال پروانه‌های بهره برداری نرم افزار با بیش از سه و نیم برابر رشد از ۱۶۶ نفر در ۵ ماهه اول سال گذشته به بیش از ۷۶۰ نفر در پنج ماهه نخست امسال رسیده است. بر اساس این آمار در پنج ماهه نخست امسال، حدود ۲۴۰۰ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی و اشتغال بیش از ۳۸ هزار نفر صادر شده است که از نظر تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸ و نیم درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری مربوط به استان آذربایجان شرقی و اصفهان و کمترین مربوط به جنوب کرمان است. بالاترین سرمایه گذاری در طرح‌های بهره برداری متعلق به استان تهران با ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان و سهم بیش از ۲۵ درصدی از کل کشور است. متوسط سرمایه گذاری برای ایجاد یک واحد در این دوره، ۷ و سه دهم میلیارد تومان و بالاترین اشتغال ایجاد شده نیز مربوط به مناطق آزاد و ویژه و استان آذربایجان شرقی است.

نظرها

اخبار بیشتر