قیمت آتی سهام چطور قابل پیش‌بینی است؟ / عواملی که اثرات قابل‌توجهی در بورس دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
قیمت آتی سهام چطور قابل پیش‌بینی است؟ / عواملی که اثرات قابل‌توجهی در بورس دارند

قیمت آتی سهام چطور قابل پیش‌بینی است؟ / عواملی که اثرات قابل‌توجهی در بورس دارند

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته افت ۴ درصدی را تجربه کرد. از جنبه‌های مختلف می‌توان به نوسانات احتمالی سهام طی روزهای آینده پرداخت. بودجه و سیاست‌های اقتصادی دولت یا سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی و سایر مواردی از این دست هر کدام اثرات قابل‌توجهی بر قیمت آتی سهام دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایط کنونی از دوربین‌های مختلف می‌توان به بررسی قیمت‌ها یا رفتار معامله‌گران پرداخت، اما مهم‌ترین مساله یعنی رونق پایدار بورس مورد غفلت قرار گرفته است. رشدهای بی‌وقفه سهام در هفته‌های گذشته نگرانی را میان کارشناسان از احتمال تشکیل حباب قیمتی افزایش داده بود. از سوی دیگر برخی رشدهای بی‌وقفه سهام را نشانه رونق می‌دانند اما به‌صورت مشخص رشدهای بدون پشتوانه نتیجه‌ای جز حباب در پیش ندارد. در چنین شرایطی باید گفت رونق بورس در بالا ماندن ارزش معاملات است که در این مسیر توسعه عرضه بازار سهام و افزایش تنوع سرمایه‌گذاری در بورس به طرق مختلف مانند عرضه‌های اولیه یا ابزارهای جدید مالی می‌تواند به پایداری آن کمک کند. قیمت را بازار تعیین می‌کند و در این بخش مقام ناظر و سیاست‌گذار اقتصادی به‌شدت می‌تواند موثر عمل کند.

گرچه عرضه‌های اولیه در حال انجام است اما عطش نقدینگی بسیار فراتر از این موارد بوده و برای رفع آن و جلوگیری ازاتلاف فرصت موجود یا نگرانی از تشکیل حباب قیمتی و در ادامه اصلاح سنگین و خروج نقدینگی از بورس تهران و آغاز دوره رکود باید با سرعت هر چه بیشتری بر تعداد عرضه‌‌های اولیه افزوده شود. در این‌جا منظور از سازمان بورس کلیه مدیران دولتی و اقتصادی کشور است و بر این اساس حتی مدیران حکومتی نیز باید نهادهای عمومی و غیردولتی را به عرضه هر چه سریع‌تر سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود در بورس سوق دهند. در کنار تامین مالی و گام نخست برای خروج از بنگاهداری غیرمولد این بنگاه‌ها، موضوع شفافیت به‌عنوان حلقه مفقوده اقتصاد کشور نیز به‌عنوان یکی از جنبه‌های بااهمیت این موضوع مطرح است.

نوسان‌سازان بورس در روزهای آتی

هرچه به پایان مهر نزدیک می‌شویم به‌تدریج انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها تشدید می‌شود که قطعا بر رویه قیمتی سهام اثرگذار خواهد بود. با وجود بی‌واکنشی بورس به اخبار سیاسی، اما با عدم قطعیت‌های موجود و تنش‌ حاکم بر منطقه نمی‌توان احتمال وقوع سناریو بدبینانه را به‌صورت کامل رد کرد. این در حالی است که عدم قطعیت‌های بازار جهانی به مراتب بیشتر است. بانک‌های مرکزی در حال تشدید سیاست‌های انبساطی‌ هستند و بعضا همین موضوع از قیمت کالاها مانند فلزات پایه حمایت می‌کند و مانع از رشد ادامه‌دار طلا شده است اما نمی‌توان فراموش کرد این اقدامات در واکنش به نگرانی از رکود است و اثرپذیر بودن همین اقدامات در جلوگیری از رکود نیز خود جای اما و اگر بسیار دارد. با تردیدهای موجود حتی رشد نسبی قیمت کالاها در معاملات روزانه نیز اثر آنچنانی بر قیمت سهام شرکت‌های مرتبط ندارد. در اقتصاد داخلی نیز کسری بودجه دولت همچنان موضوع بااهمیتی است. هیچ آمار دقیقی از صادرات نفت کشور در دست نیست و در این وضعیت دولت این ادعا را دارد که بودجه را بدون نفت ارائه می‌دهد و آن را هم اجرا می‌کند. می‌توان با احتمال بالا گفت که اگر دولت به منابع نفتی فراوان مطابق دوره پس از برجام دسترسی داشت بودجه بدون نفت بر زبان هیچ‌کس نمی‌چرخید.

تحریم باعث محدودیت‌های شدید در این حوزه شده است که دولت را به تلاش برای یافتن راه‌های جبران کسری بودجه سوق داده است و‌ بر همین اساس بودجه بدون نفت مطرح شده است. بر این اساس اگر دولت به‌دنبال کاهش اعتیاد خود به نفت است یا اینکه در صدد است تا یارانه‌های انرژی را کاهش دهد، نه به‌خاطر بازگشت به مسیر منطق اقتصادی بلکه از سر اجبار است. تفاوت میان اجباری خواندن یا اقدامات اصلاحی دولت نیز برای معامله‌گران در بازارهای مختلف پیام‌های مشخصی در بردارد. در گزارش هفته گذشته با عنوان شبیه‌سازی بورس «منهای نفت» به برخی از این موارد و اثر آن بر بورس تهران پرداخته شده بود.

چهار دلیل برای افزایش تعداد عرضه‌های اولیه

اما آنچه باید بیش از همیشه در شرایط کنونی مورد توجه باشد تلاش برای رونق پایدار بورس است. اگر از فرصت موجود و نقدینگی بالایی که در بورس در حال گردش است، استفاده کافی نشود فرصت ارزنده‌ای هدر رفته است. در این‌خصوص شاید به‌جز انتقادهای روزهای اولی که برخی از معامله‌گران ناوارد بازار به عرضه‌های اولیه دارند اگر واقعا عرضه اولیه در قیمتی مناسب به بازار ارائه شود و مشکلی در شفافیت نداشته باشد، تقریبا همه به اثر مثبت عرضه‌های اولیه در توسعه و رونق بورس اعتقاد پیدا کرده‌اند. اگر سازمان بورس بنا بود با ساز همین گروه اندک که هیچ دیدی نسبت به متغیرهای اثرگذار بر سهام ندارند هماهنگ شود توسعه بورس از چند سال قبل متوقف می‌شد که فضای کنونی نیز ایجاد نمی‌شد.

در شرایط کنونی که بازار اصلاح رویه را در پیش گرفته است، ممکن است بار دیگر عده‌ای با تحلیل سطحی، عرضه‌های اولیه را عامل فشار بیشتر بر سهام بدانند اما این افراد از این موضوع غافل هستند که اگر مکان جدیدی در بازار سهام برای جذب نقدینگی که از سهام دیگر شرکت‌ها خارج می‌شود ایجاد نشود، احتمال خروج این نقدینگی از بازار افزایش می‌یابد در حالی‌که با ایجاد مقاصد جذاب سرمایه‌گذاری، این نقدینگی در بورس تهران به کار خود ادامه خواهد داد و همین شانس رونق پایدار سهام و در ادامه امکان کسب سود را افزایش می‌دهد.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

عرضه‌های اولیه برای شرکت‌های خصوصی (مشابه آنچه روز چهارشنبه انجام شد) می‌تواند مکان مناسبی برای تامین مالی باشد تا این‌ شرکت‌ها اگر در مسیر توسعه با سد بزرگی به نام اخذ تسهیلات از بانک برخورد کردند با عرضه بخشی از سهام و در عین حال نگه داشتن مدیریت شرکت، تامین مالی قابل‌توجهی را انجام دهند و مسیر توسعه را در پیش بگیرند. شاید یکی از آثار مثبت عرضه اولیه سهام از سوی بخش خصوصی همین باشد که امیدوار باشیم از طریق منابع ایجادشده طرح‌های توسعه در دستور کار قرار گیرد تا به این ترتیب علاوه‌بر نفعی که برای بخش خصوصی ایجاد می‌شود منافعی نصیب خریداران سهام شود و همچنین با افزایش تنوع موقعیت‌های سرمایه‌گذاری جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران در بازار ایجاد شود. بر این اساس این امید وجود دارد که بخش خصوصی از فرصت گرانبهایی که در بازار سهام کشورمان ایجاد شده است استفاده کافی را ببرد. البته اینکه منابع جذب‌شده از عرضه‌ اولیه دوباره به طرح‌های توسعه اختصاص یابد نیز تنها به سیاست‌گذاری دولت وابسته است که چندان مطابق میل اتفاق نمی‌افتد.

عرضه اولیه سهام از سوی بخش دولتی، نیمه‌دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی نیز می‌تواند با تامین منابع مالی، فواید بسیاری برای اقتصاد کشور و همچنین بورس تهران داشته باشد. در این زمینه، نخست باید به موضوع شفافیت اشاره کرد. عرضه اولیه سهام باعث می‌شود شرکت‌ها حداقل این وظیفه را به خود ببینند که مرتبا صورت‌های مالی ارائه دهند. شفافیت موضوع بسیار مهمی برای اقتصاد کشور است که می‌تواند در مقابله با فساد که در شرایط کنونی اثرات آن در بخش‌های مختلف مشاهده می‌شود، موثر عمل کند. عرضه اولیه سهام از سوی نهادهای عمومی و دولتی که بیش از همه در مظان اتهام قرار دارند باعث می‌شود که نظارت بیشتری بر این بخش شود. این موضوع به معنای ریشه‌کن شدن فساد نیست بلکه اثر مفید آن، افزایش تعداد ناظران (سهامداران جدید) برعملکرد یک شرکت است. زمانی‌که در یک عرضه اولیه ۸۷۸ هزار نفر شرکت می‌کنند به‌طور قطع نظارت به مراتب بهتری بر عملکرد شرکت انجام می‌شود. اگر حتی نیم درصد از تعداد افرادی که در عرضه اولیه شرکت می‌کنند در شرکت‌ سهامدار بمانند و یک درصد از همین افراد نیز پیگیر وضعیت شرکت باشند به‌صورت قابل‌توجهی میزان نظارت افزایش می‌یابد و این موضوع مجال را بر فساد تنگ می‌کند.

نکته دیگر که در خصوص عرضه‌های اولیه نهادهای دولتی باید مطرح کرد اینکه در شرایط کنونی که خصوصی‌سازی به‌صورت مشخص شکست خورده و از نگاه اقتصاددانان ابتدا باید با آزادسازی بستری مناسب فراهم شود تا بتوانیم به خصوصی‌سازی برسیم حداقل کاری که می‌توان انجام داد انجام عرضه‌های اولیه بخشی از سهام شرکت‌های زیرمجموعه است. به این ترتیب منابعی تامین می‌شود و بنا نیست بار کسری بودجه دولت با طلب نقدینگی از سوی این نهادها شدیدتر شود.

شفافیت باعث می‌شود که اگر فرصتی در شرکت وجود داشته باشد خریدار بالقوه که توانایی بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود را که در اسارت بخش‌های دولتی سرکوب شده است، دارد، پا پیش بگذارد. اما مهم‌ترین موضوع همان فرصت تنوع هر چه بیشتر موقعیت‌های سرمایه‌گذاری با افزایش تعداد عرضه‌های اولیه است که می‌تواند به رونق پایدار بورس کمک کند. در این میان اخبار از این موضوع حکایت دارد که شرکت‌های بزرگ و کوچک بسیاری درصدد هستند که سهام خود را در بورس تهران عرضه کنند. هلدینگ فارس چند شرکت‌ بزرگ پتروشیمی را در مالکیت خود دارد (پتروشیمی بندر امام یا پتروشیمی آریاساسول). در گروه تامین نیز به نظر سیاست بر عرضه حداکثری در بازار سهام گذاشته شده است. گروه دارویی تامین شرکت‌های خود را یکی پس از دیگری در فرابورس یا بورس عرضه می‌کند. فردا نیز «دتوزیع» از زیرمجموعه‌های دارویی‌ تامین عرضه می‌شود. در مجمع تاپیکو که در ماه گذشته برگزار شد نیز به برنامه عرضه اولیه شرکت‌هایی مانند شیمی بافت، کاغذ حریر خوزستان، محصولات کاغذی لطیف و همچنین پتروشیمی مروارید و لاستیک یزد اشاره شده بود.

در عرضه اولیه ۱۵۰ میلیارد تومانی روز چهارشنبه ۸۷۸ هزار نفر در معاملات شرکت کردند. فرصت ایجاد شده می‌تواند به راحتی هدر برود و در این میان هیچ راهی بهتر از تشدید عرضه‌های اولیه مشاهده نمی‌شود. میانگین ارزش معاملات بورس تهران از میانه شهریور تا پایان هفته گذشته ۲ هزار میلیارد تومان بوده است در چنین شرایطی هیچ دلیلی برای تعلل در مسیر توسعه عرضه هرچه بیشتر بازار سهام کشورمان وجود ندارد.

منبع: ذنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش بی ضابطه قیمت؛ افت کیفیت نان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در این بین افزایش قیمت تنور برخی از نانوایی‌ها را نیز داغ‌تر کرد و بدون نصب نرخ جدید نان، هر قیمتی که می‌خواهند نان را پخت می‌کنند، استدلال برخی نانوایان این است که کنجد و سبزی به نان اضافه می‌کنند و این باعث افزایش قیمت نان می‌شود. علت افزایش نرخ نان از نظر نانوایاناجبار نصب نرخ نامه جدید نان بهانه‌ای شد تا سری به نانوایی‌های سطح شهر تهران بزنیم. وی ادامه داد: قیمت نان سنگک ازاد پز ۱۸۰۰ تومان است اما وقتی ما علت افرایش قیمت را از نانوا می‌پرسیم می‌گوید کنجد دارد؛ کنجد باعث شده تا نانوایی‌ها قیمت نان را بدون ضابطه به فروش برسانند. اقای محمودی که از مشتریان نانوایی بود می‌گوید: قیمت نان مشخص نیست و ۲۰۰ تومان بر قیمت نان اضافه می‌کند و می‌گوید که پول خورد نداریم در صورتی که با کارت خوان هم همین قیمت است. نکته دوم این است که برای جلوگیری از افزایش قیمت باید کف و سقف قیمت نان نیز مشخص شود اگر چه بیان شده است که نان با یک رو کنجد ۵۰۰ تومان بر قیمت نان می‌افزاید، اما این موضوع علت نرخ گذاری متفاوت شده است.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

معرفی پژو ۳۰۰۸/ خودرویی با قیمت پایه ۳۷ هزار دلار (+تصاویر)

23+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

نظرها

اخبار بیشتر