دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
کشورهای دنیا با روش‌های خلاقانه‌ای به جنگ مواد پلاستیکی رفته‌اند.

نیو صدر: اولین بار در سال ۱۹۵۷ از آن به عنوان ظروفی برای نگه‌داری‌های ساندویچی استفاده شد، بعد از سال‌های ۱۹۷۰ به بعد جای کیسه‌های کاغذی استفاده کردند و حالا پلاستیک به بخشی جدانشدنی از زندگی انسان تبدیل شده است؛ این روایت پلاستیک است، ماده‌ای که به بلای جهان محیط زیست زمین تبدیل شده است.

گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که سالانه ۳۰۰میلیون تن پلاستیک در جهان مصرف و تولید می‌شوند که ۸میلیون تن از آن‌ها وارد اقیانوس‌ها شده و پیامدهای مرگباری برای حیوانات دریایی به وجود می‌آورد. به طوری که با ادامه این روند مصرف پلاستیک در دنیا، تا سال ۲۰۵۰ تعداد مواد پلاستیکی موجود در دریاها از ماهی‌ها بیشتر می‌شود.

زباله‌های پلاستیکی دیگری هم که در خشکی می‌مانند غیرقابل بازیافت هستند.

در به وجود آمدن این آلودگی نسبتا جدید روی کره‌زمین، کشورهای مختلف به شکلی سهیم هستند، به گفته زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، ایران هم یکی از این کشورهاست؛ ایران روزانه ۳هزار و سالانه ۱میلیون تن پلاستیک تولید می‌کند.

در رابطه با این موضوع هنوز اقدام جدی برای کاهش مصرف پلاستیک در ایران انجام نشده است، به جز اینکه چندی پیش مصرف بطری‌های آب در سازمان محیط‌زیست ممنوع شد. برخلاف ایران برای جلوگیری از رشد مصرف پلاستیک، از سال از اوایل قرن ۲۱ موجی در کشورها و شرکت‌های مختلف به وجود آمده است.

اولین بار در سال ۲۰۰۲ بنگلادش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی نازک را ممنوع کرد و بعد از آن هم کشورهای دیگری مثل کنیا، ایتالیا، آفریقای جنوبی و … شروع به ادامه دادن این موضوع به روش‌های مختلف کردند.

کنیا؛ کیسه پلاستیکی مصرف کنید، ۴ سال به زندان بروید

سختگیرانه‌ترین قانون درباره کاهش مصرف مواد پلاستیکی مربوط به کشور کنیاست، براساس قانونی که در اوت سال ۲۰۱۷ در این کشور مصوب شد هرگونه تولید، مصرف و فروش کیسه‌های پلاستیکی ۴ سال حبس و یا ۳۸هزار دلار جریمه به همراه دارد.

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 9

همین موضوع باعث شده است که شهروندان کنیا، از روش‌های خلاقانه‌ی مختلفی برای جایگزینی پلاستیک استفاده کنند.

فرانسه؛ از ظروف پلاستیکی خبری نیست

در سال ۲۰۱۶ فرانسه به اولین کشوری تبدیل شد که اعلام کرد از سال ۲۰۲۰ مصرف ظروف و لیوان‌های پلاستیکی در این کشور به طور کلی ممنوع است. البته این قانون با اعتراض‌های فراوانی از شرکت‌های تولیدکننده مواد پلاستیکی روبرو شد، اعتراض‌هایی که بی‌فایده بودند.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان | جدیدترین اخبار ورزشی روز دنیا

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 14

کانادا؛ هزار دلار بدهید تا از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید

در مونترئال کانادا هم قوانین سختگیرانه‌ای برای مصرف کیسه‌های پلاستیکی مصوب شده است، از سال ۲۰۰۸ جریمه کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف در این شهر برای هر فرد هزار و برای هر شرکت ۲هزار دلار است. پیش‌تر در این شهر سالانه ۲میلیارد کیسه پلاستیکی مصرف می‌شد.

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 17

استارباکس؛ استفاده از نی ممنوع!

فروشگاه‌های زنجیره‌ای فروش قهوه استارباکس هم یکی از شرکت‌هایی است که در سال‌های اخیر شروع به انجام اقدامات مختلفی ضد پلاستیک کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ متعهد شد که تا سال ۲۰۲۰ در تمام شعبه‌هایش مصرف نی‌های پلاستیکی را ممنوع کرده و به جای آن از نی‌های تولید شده از مواد قابل بازیافت استفاده می‌کند.

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 20

روآندا؛ اولین کشوری که بی‌پلاستیک می‌شود

شاید از دیدن اسم این کشور در این لیست متعجب شده باشید، اما بهتر است بدانید در سال ۲۰۰۸، قبل از بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دنیا بخواهند برای مصرف کیسه‌های پلاستیکی مالیات قرار بدهند، این کشور به طور کلی مصرف این نوع کیسه‌ها را ممنوع کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ شاید در این کشور هیچ پلاستیکی وجود نداشته باشد.

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 23

مصرف پلاستیک برای اعضای گروه تروریستی الشباب ممنوع!

اما شاید عجیب‌تر از روآندا، حضور نام گروه تروریستی الشباب در این فهرست باشد. آن‌ها تابستان سال گذشته اعلام کردند که مصرف مواد پلاستیکی در مناطق تحت کنترل این گروه در سومالی ممنوع است چراکه پلاستیک پیامدهای مرگباری برای انسان‌ها و حیوانات دارد. البته این گروه اعلام نکرد که جریمه مصرف پلاستیک در مناطق تحت کنترلشان چیست.

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 26

بطری پلاستیکی تحویل دهید، سوار اتوبوس شوید

کشور اندونزی هم برای رسیدن به اهداف خود درباره عدم مصرف پلاستیک در این کشور تا سال ۲۰۲۰ از روش متفاوت و خلاقانه‌ای استفاده می‌کند. براساس قانونی که آبان سال گذشته در این کشور مصوب شد شما می‌توانید با تحویل دادن چند ۱۰ لیوان و یا ۵ بطری پلاستیکی، بلیط اتوبوس تحویل بگیرید. درآمد به دست آمده در این روش هزینه توسعه حمل‌ونقل عمومی این کشور می‌شود.

دنیا چگونه به جنگ مواد پلاستیکی رفته است؟ / از گروه تروریستی الشباب تا استارباکس - 29

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

​تیزر جدید «پیلوت» منتشر شد / ببینید

برنابرنا18 ساعت قبل
با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اکران «پیلوت»، تیزر جدید این فیلم سینمایی منتشر شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سومین فیلم سینمایی ابراهیم ابراهیمیان از اوایل مهر ماه در سینماهای کشور روی پرده رفت و به تازگی با افزایش مخاطبان و سانس‌هایش روبرو شده است. در فیلم «پیلوت» جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، سعید آقاخانی، بهدخت ولیان، پریوش نظریه و بانیپال شومون ایفای نقش می‌کنند. ساخت تیزر: بهزاد طهماسبی

فیلم | رازگشایی از جنجالی‌ترین داوری تاریخ لیگ برتر

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها در جنوب غربی کشور، شهر شوشتر است، که به دلیل قدمت بالای تاریخی و طبیعت‌گردی دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده زیبایی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

ماجرای فاطمه معتمدآریا با افسردگی / ببینید

برنابرنا18 ساعت قبل

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، تمرین امروز تیم فوتبال پرسپولیس با حضور ملی‌پوشان این تیم که از بحرین به تهران برگشته بودند برگزار شد. تمرین امروز به دلیل بازی تدارکاتی روز گذشته جنبه ریکاوری داشت و سرخ‌پوشان تمرین سبکی انجام دادند تا خستگی بازی دیروز را از تن خارج کنند. همچنین ۵ ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس که همراه تیم ملی به بحرین رفته بودند بعد از بازگشت به تهران، امروز در محل تمرین این تیم حضور پیدا کردند. محمد نادری در تمرینات ریکاوری حضور پیدا کرد و وحید امیری با هماهنگی کالدرون به گرفتن ماساژ پرداخت. همچنین علیرضا بیرانوند، احمد نوراللهی و محمدحسین کنعانی‌زادگان ۳ ملی‌پوش پرسپولیس بودند که بعد از صحبت با کالدرون محل تمرین را ترک کرده و برای استراحت راهی منزل شدند.

نظرها

اخبار بیشتر