ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود/ رئیس‌جمهور بعدی به برجام بازمی‌گردد/ نباید از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند/ کاهش تعهدات برجامی تهران نگران‌کننده نیست/ آمریکا از جنگ خسته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود/ رئیس‌جمهور بعدی به برجام بازمی‌گردد/ نباید از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند/ کاهش تعهدات برجامی تهران نگران‌کننده نیست/ آمریکا از جنگ خسته است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا، با تاکید بر اینکه ایران در شرایط تحریم نباید مذاکره کند، گفت: این احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند من به ایران و کشورهای دیگر توصیه می‌کنم که منتظر بمانند تا ترامپ از کاخ سفید خارج شود.

ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود/ رئیس‌جمهور بعدی به برجام بازمی‌گردد/ نباید از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند/ کاهش تعهدات برجامی تهران نگران‌کننده نیست/ آمریکا از جنگ خسته است - 1

جان تیرمن (John tirman) مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا است. وی در حوزه روابط بین‌الملل، پناهندگان و مسائل حوزه خلیج فارس، تروریسم و حقوق بشر، جنگ و مناقشات بین‌المللی تحقیق، بررسی و تدریس کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را پیرامون تنش در منطقه بیان کرده است.

خویشتن‌داری ترامپ برای صدور فرمان نظامی، امکانی برای دیپلماسی است

وی در ابتدا در مورد تنش‌های کنونی در منطقه گفت: به نظر می‌رسید بعد از حمله به میادین نفتی سعودی تنش‌ها کمی فروکش کرده باشد. این حمله نشان داد که ترامپ خواهان تلافی با اقدام نظامی نیست. این امر و همچنین صحبت‌های مقام‌های ایران بر باز بودن راه برای مذاکره زمینه را برای دیپلماسی در منطقه فراهم می‌آورد اما اتفاق روز گذشته (انفجار نفتکش ایران) خوشایند نبود و به این مسیر خدشه وارد می‌کند.

ترامپ به زودی از کاخ سفید می‌رود

استیضاح ترامپ را پریشان کرده است

وی در ادامه در مورد آینده ترامپ گفت: ترامپ ظرف ماه‌های آینده از کاخ سفید خارج می‌شود. بنابراین اکنون جنگ بعید است. از طرفی دیگر ترامپ اکنون با موضوعی جدی به اسم استیضاح مواجه است که به شدت او را پریشان کرده است.

تحریم‌ها در رسیدن به هدف مطلوب ترامپ و پمپئو، ناموفق بوده‌ است

تیرمن هم چنین در مورد فشار بر ایران گفت: تحریم‌ها تاثیرگذار است اما نه آن تاثیری که مورد نظر آمریکا و ترامپ و یا پمپئو است.

نباید از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند

این استاد دانشگاه در ادامه به تلاش‌های اروپا برای قانع کردن ترامپ اشاره کرد و گفت: اروپا به ویژه ماکرون در تلاش‌اند تا تنش‌ها را حل کنند بنابراین این تلاش‌ها قابل تحسین است هر چند که ممکن است نتیجه‌ای نداشته باشد. اما اینکه از ایران بخواهیم در شرایط تحریم در مورد مسائل مختلف مذاکره کند، توقع نادرستی است

کاهش تعهدات برجامی ایران نگران‌کننده نیست

وی هم چنین به کاهش تعهدات ایران اشاره کرد و گفت: اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود ادامه دارد اما این اقدامات نگران‌کننده نیست چرا که کاهش تعهدات ایران کاملا قابل بازگشت است.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

مذاکره میان ایران و آمریکا ابتدا باید توسط دیپلمات‌های نماینده هر دو طرف صورت بگیرد

این استاد دانشگاه در مورد تمایل ترامپ برای دیدار و مذاکره با روحانی و مقایسه موضوع ایران با کره شمالی گفت: ترامپ می‌خواهد یک دولتمرد موفق به نظر برسد در حالی که این گونه نیست. او در مورد کره شمالی ناموفق بود حالا می‌خواهد موفق شود. هرگونه مذاکره میان ایران و آمریکا نه میان روسای جمهور بلکه ابتدا باید توسط دیپلمات‌های نماینده هر دو طرف صورت بگیرد.

احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند

ایران و کره شمالی منتظر بمانند تا دوران ترامپ به پایان برسد

وی مذاکره در شرایط تحریم را رد کرد و گفت: این احمقانه است که از ایران بخواهیم در شرایط تحریم مذاکره کند من هم به ایران و کره شمالی و کشورهای دیگر توصیه می‌کنم که منتظر بمانند تا ترامپ از کاخ سفید خارج شود.

می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود

تیرمن همچنین در ادامه صحبت‌های خود به خروج بولتون از کاخ سفید اشاره کرد و آن را تصمیم درستی دانست و گفت: این تصمیم نشان داد که ترامپ جنگ نمی‌خواهد. از طرفی پمپئو هم چنان در مورد ایران بسیار تندرو است اما می‌توان به کنگره و استیضاح ترامپ امیدوار بود تا کمی از سیاست تندروی پمپئو در مورد ایران بکاهد.

تیرمن در مورد اتهاماتی که عیله ایران در مورد حمله به آرامکو می‌شود، گفت: چنین اتهاماتی به تنش‌ها دامن می‌زند. من معتقدم احتمال اینکه انصارالله از ایران کمک دریافت کرده باشند، وجود دارد.

برجام میان مردم آمریکا بسیار محبوب است

رئیس‌جمهور بعدی به برجام بازخواهد گشت

وی در مورد برجام نیز اظهار کرد: برجام اینجا در میان مردم آمریکا بسیار محبوب است و آن را توافقی برای صلح و امنیت می‌دانند. من معتقدم رئیس‌جمهور بعدی احتمالا به برجام بازخواهد گشت.

آمریکا از جنگ خسته است

وی هم چنین در مورد احتمال جنگ میان ایران و‌ آمریکا گفت: هیچ چیزی بعید نیست اما آمریکا از جنگ خسته است و هیچ سودی در جنگ نمی‌بیند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پوشک، آبروی نظامیان سعودی را برد! + فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین17 ساعت قبل

عبور گوسفندان از قلب مادرید (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. چوپانان اسپانیایی در روزهای اخیر با گله‌های بزرگ خود از قلب شهر مادرید پایتخت این کشور گذشتند. آنها از مسیر کوچ سنتی و قدیمی برای این کوچ استفاده کردند و جای ترافیک خیابانی را گرفتند. عبور گوسفندان از مرکز شهر مادرید عکس: رویترزپیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. براساس توافق‌نامه ۱۴۱۸ با شهرداری مادرید چوپانان در ازای گذر از شهر موظف به پرداخت ۵۰ سکه ماراودیس (سکه باستانی اسپانیا) به ازای هر ۱۰۰۰ گوسفند هستند.

فیلم/ بدرقه باشکوه آمریکایی‌ها با سیب زمینی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

بازدید ظریف از کارخانه نوآوری آزادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این کارخانه یکی از بزرگترین مراکز فعالیت استارت‌آپ‌ها در خاورمیانه است. این مکان به منظور سهولت دسترسی تیم‌های کارآفرین به زیرساخت‌ها و همه امکانات مورد نیاز آن‌ها و هم‌افزایی فعالیت‌های استارتاپ‌ها برپا شده است تا در فضایی پویا به نوآوری و خلاقیت بپردازند. این کارخانه یکی از زیر مجموعه‌های شعب پارک فناوری پردیس است که تحت عنوان کارخانه‌های نوآوری در سطح شهر تهران فعالند و بستر ایده‌آلی برای جذب، پرورش و رشد تیم‌های نوپاست.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پایان طلایی تیم 3 نفره بانوان در ووشو قهرمانی جهان

خبری10 ساعت قبل

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری11 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری13 ساعت قبل

مهارت آموزی ۱۵۰۰ سرباز در دانشکده پست و مخابرات

فارس9 دقیقه قبل

پوتین و اسد در باره تحولات سوریه گفت و گو کردند

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

توقف فعالیت در انتظار رستوران‌های ایجاد کننده سدمعبر در پیاده رو‌ها است

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

توجه داشتیم روحانی به‌قدر کافی قدرت داشته باشد تا توافق را اجرایی کند

اقتصاد آنلاین17 دقیقه قبل

روایت حجت الاسلام پناهیان از سیاست‌مداری که با عملکردش، احترام عالمان دینی را افزایش داد + فیلم

باشگاه خبرنگاران19 دقیقه قبل

سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم

فارس19 دقیقه قبل

کاهش ۲۰ درصدی قیمت زعفران همزمان با آغاز برداشت

تجارت‌نیوز23 دقیقه قبل