چرا ترامپ به واسطه‌ها التماس می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
چرا ترامپ به واسطه‌ها التماس می‌کند؟

چرا ترامپ به واسطه‌ها التماس می‌کند؟

الفخبرگزاری الف |

بر اساس اعلام منابع پاکستانی، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برای میانجی‌گری میان تهران و ریاض، امروز به ایران سفر می‌کند. همچنین به گزارش این پایگاه خبری پاکستانی عمران خان در روز یکشنبه با رئیس‌جمهور کشورمان دیدار خواهد کرد. وی پس از دیدار با روحانی عازم ریاض خواهد شد تا با مقامات ارشد سعودی دیدار و گفت‌وگویی داشته باشد. از سوی دیگر، عمران خان در دیدار با رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به درخواست دونالد ترامپ برای واسطه‌گری میان تهران و واشنگتن پاسخ مثبت داده است.

سفر عمران خان به تهران در حالی صورت می‌گیرد که کاخ سفید علاوه بر اسلام آباد، از بازیگران دیگری مانند دوحه، بغداد، آنکارا، توکیو و متحدان اروپایی خود نیز خواسته است تا نهایت تلاش خود را برای واسطه‌گری میان واشنگتن و تهران به کار گیرند. به راستی چه اتفاقاتی در حوزه سیاست خارجی آمریکا رخ داده است؟

آیا ترامپ (با توجه به شخصیت خاص خود) به نوعی بیداری و تنبه ذاتی در خصوص ایران رسیده است؟! آیا هدف کلان مقامات آمریکایی مبنی بر «تغییر نظام سیاسی ایران» در حال تغییر است؟ پاسخ این سؤالات قطعا منفی است!

واقعیت امر این است که رخدادهایی مانند برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از قدرت و یا تلاش بی وقفه ترامپ و التماس وی برای مذاکره با ایران نشئت گرفته از نوعی «فاجعه محاسباتی» در سیاست خارجی آمریکا و متعاقبا، تحقق «استیصال واشنگتن در برابر ایران قدرتمند» است. آنچه امروز ترامپ را نسبت به مذاکره با ایران سوق می‌دهد یک «تغییر استراتژی» یا «تغییر رویکرد ذاتی دولت آمریکا» نیست، بلکه نوعی «جبر استراتژیک» است که ترامپ امروز آن را با تمامی وجود حس می‌کند.

ترامپ به خوبی می‌داند که در ترسیم مختصات و محاسبه هزینه و فایده «استراتژی فشار حداکثری» در قبال ایران به شدت اشتباه کرده است. او امروز به هر واسطه‌ای چنگ می‌زند تا هزینه کمتری در این مواجهه بدهد. در چنین شرایطی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان، باید از «استیصال ترامپ در برابر ایران قدرتمند» به مثابه یک دستاورد ناب صیانت کند. ترامپ به خوبی می‌داند که هرگونه توافقی با ایران (و متعاقبا بزرگنمایی آن توافق از سوی دستگاهه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی واشنگتن) می‌تواند به جاده صاف کن وی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تبدیل شود. کاهش شدید محبوبیت ترامپ در نظرسنجی‌های صورت گرفته در ایالات حساس و خاکستری مانند اوهایو، فلوریدا، پنسیلوانیا، وییسکانسین شوک سختی را به رئیس جمهور جنجالی آمریکا وارد ساخته است.

یکی از شاخصه‌های ضعف ترامپ در دیدگاه شهروندان آمریکایی، سیاست خارجی شکست خورده و نامتوازن وی است. رئیس جمهور آمریکا تصور می‌کرد که برکناری جان بولتون می‌تواند به خودی خود این معضل را حل کند اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که شهروندان آمریکایی همچنان سیاست خارجی کاخ سفید در دوران ترامپ را ناامید کننده و پرهزینه قلمداد کرده‌اند. ترامپ امروز به هر واسطه‌ای، اعم از واسطه‌های منطقه‌ای، شرقی و اروپایی برای مذاکره با ایران التماس می‌کند زیرا از یک سو دیگر توان پرداخت هزینه‌های سنگین ناشی از «واکنش ایران» در این معادله را ندارد و از سوی دیگر، خود را در چند قدمی شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ می‌بیند. بهترین بازی در برهه فعلی، حفظ و حتی افزایش میزان احساس نیاز ترامپ به توافق با ایران است.

هم اکنون زمان آن است تا ترامپ عواقب و تبعات سه سال تقابل مطلق با جمهوری اسلامی ایران و مواجهه با ملت ایران را به خوبی حس کند!

منبع: رسالت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پوشک، آبروی نظامیان سعودی را برد! + فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین17 ساعت قبل

بازدید ظریف از کارخانه نوآوری آزادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این کارخانه یکی از بزرگترین مراکز فعالیت استارت‌آپ‌ها در خاورمیانه است. این مکان به منظور سهولت دسترسی تیم‌های کارآفرین به زیرساخت‌ها و همه امکانات مورد نیاز آن‌ها و هم‌افزایی فعالیت‌های استارتاپ‌ها برپا شده است تا در فضایی پویا به نوآوری و خلاقیت بپردازند. این کارخانه یکی از زیر مجموعه‌های شعب پارک فناوری پردیس است که تحت عنوان کارخانه‌های نوآوری در سطح شهر تهران فعالند و بستر ایده‌آلی برای جذب، پرورش و رشد تیم‌های نوپاست.
الفالف15 ساعت قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره تشدید بحران خاورمیانه و نقش کشورهای منطقه‌ای برای مقابله با آن نوشت ایران بهترین گزینه به منظور برقراری صلح در خاورمیانه است. متن کامل این مطلب را بخوانید: «… چندین سال است که می‌گویم ایران تنها قدرت خاورمیانه است که به احتمال بسیار قوی می‌تواند ثبات نسبی در منطقه برقرار کند. همان طور که مشخص شده، استفاده منطقی از قدرت نظامی در خاورمیانه بسیار دشوار است؛ تبعات ناخواسته جنگ معمولا بیشتر از قابلیت آن در حل مشکلات است. اما ایران بیشتر از ما خواستار حضور روسیه در خاورمیانه نیست؛ لذا ظهور مجدد ایران یعنی بی نیازی به روس‌ها. در هر حال، جنگ آمریکا برای اعمال نفوذ در خاورمیانه، در سال ۲۰۰۳ که به عراق حمله کردیم، شکست خورد.
قدس آنلاینقدس آنلاین12 ساعت قبل
عارفه سنایی، دختر سفیر ایران در روسیه به علت عارضه سکته مغزی فوت کرد. قدس آنلاین: طبق اعلام سفارت ایران در روسیه، خانم عارفه سنایی فرزند مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸ به دلیل سکته مغزی فوت کرد. دختر سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو امروز سه شنبه فوت کرده است. به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلگرام سفارت ایران در مسکو، عارفه سنایی دختر مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه روز سه شنبه به دلیل سکته مغزی فوت کرده است. شبکه تلگرام سفارت ایران در مسکو با انتشار این خبر، به سفیر ایران تسلیت گفت.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
«رزمایش بین‌المللی دریایی ۲۰۱۹» با مشارکت ۵۰ کشور و هفت سازمان بین‌المللی به میزبانی آمریکا در منطقه غرب آسیا آغاز شد. اعتمادآنلاین| این رزمایش از روز دوشنبه آغاز شده است و «ناوگان پنجم نیروی دریایی و نیروهای دریایی فرماندهی مرکزی آمریکا» میزبان آن هستند. این ششمین رزمایش در نوع خود است که آخرین بار در سال ۲۰۱۷ برگزار شد. رزمایش امسال که تا ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) ادامه خواهد داشت، در چهار بخش شامل آمادگی و آموزش کارکنان، سمینارها و میزگردها، تمرینات آموزشی دریایی و استقرار مجدد نیروها برگزار می‌شود. قرار است سیمنار و سمپوزیومی در این باره در «منامه» پایتخت بحرین نیز برگزار شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پایان طلایی تیم 3 نفره بانوان در ووشو قهرمانی جهان

خبری10 ساعت قبل

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری12 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری13 ساعت قبل

مهارت آموزی ۱۵۰۰ سرباز در دانشکده پست و مخابرات

فارس33 دقیقه قبل

پوتین و اسد در باره تحولات سوریه گفت و گو کردند

اقتصاد آنلاین36 دقیقه قبل

توقف فعالیت در انتظار رستوران‌های ایجاد کننده سدمعبر در پیاده رو‌ها است

میزان‌آنلاین38 دقیقه قبل

توجه داشتیم روحانی به‌قدر کافی قدرت داشته باشد تا توافق را اجرایی کند

اقتصاد آنلاین41 دقیقه قبل

روایت حجت الاسلام پناهیان از سیاست‌مداری که با عملکردش، احترام عالمان دینی را افزایش داد + فیلم

باشگاه خبرنگاران43 دقیقه قبل

سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم

فارس43 دقیقه قبل

کاهش ۲۰ درصدی قیمت زعفران همزمان با آغاز برداشت

تجارت‌نیوز46 دقیقه قبل