ترقه بازی در دریای سرخ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

ترقه بازی در دریای سرخ

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
یک فروند نفتکش ســوپر تانکر ایران صبــح دیروز در آبهای دریای سرخ و در نزدیکی بندر جده عربستان سعودی دچار حادثه شد و دو انفجار به مخازن آن آسیب وارد کرد.

آرش خلیل‌خانه/

یک فروند نفتکش سوپر تانکر ایران صبح دیروز در آبهای دریای سرخ و در نزدیکی بندر جده عربستان سعودی دچار حادثه شد و دو انفجار به مخازن آن آسیب وارد کرد. گفته شده این انفجارها که در ساعت ۵ و ۲۰:۵ بامداد رخ دادند، می‌تواند در نتیجه یک عملیات تروریستی یا حمله موشکی رخ داده باشد؛ موضوعی که اگر صحت آن اثبات شود چالش امنیتی جدیدی را رقم خواهد زد و معادلات منطقه‌ای را از ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، نظامی و اقتصادی تحت تأثیر قرار خواهد داد.

خوشبختانه در این حادثه خدمه کشتی ایرانی آسیبی ندیدند، اما انفجار سبب نشت نفت از مخازن آسیب دیده کشتی به دریا شد. اما پس از چند ساعت ملوانان و خدمه کشتی موفق شدند این نشت نفت را تا حد زیادی مهار و در کنترل درآورده و وضعیت کشتی را پایدار کنند.

این اتفاق به سرعت بر بازار نفت تأثیر گذاشت و سبب جهش چند دلاری قیمت نفت در همان دقایق اولیه شد. برخی منابع خبری از جمله یورونیوز در همان ساعات اولیه به نقل از مقامات شرکت ملی نفتکش ایران مدعی اصابت دو فروند موشک به این کشتی شدند؛ ادعایی که البته پس از ساعتی شرکت ملی نفتکش ایران، مالک کشتی سابیتی آنرا تکذیب و تعیین علت حادثه را منوط به انجام تحقیقات دانست.

با این حال شرکت ملی نفتکش در توضیح بیشتر آسیبهای وارد شده، در اطلاعیه‌ای گفت: «این سانحه آسیب دیدگی در مخازن یک و ۲ در قسمت سمت راست بدنه کشتی به ابعاد نیم تا یک و نیم متر ایجاد کرده است». موضوعی که احتمال یک حمله تروریستی را بیشتر تقویت میکند.

با این حال تصاویر اولیه از کشتی نشان میدهد که آسیب به نفتکش ایران جدی نیست و انفجارها شدید و مؤثر نبوده‌اند و کشتی در حالت عادی به نظر میرسد. سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ گفت: همه مسئولیت‌های ناشی از این اقدام بر عهده عوامل این ماجراجویی خطرناک است.

نشانه‌های یک توطئه

این رویداد به ویژه اگر ثابت شود یک حمله سازمان یافته از سوی کشوری خاص یا یک عملیات تروریستی هدایت شده باشد، نگرانی‌های عمیق و جدی را به ویژه برای امنیت بازار نفت جهان به وجود خواهد آورد؛ زیرا به آن معناست که در شرایطی که کشورهای زیادی تلاش میکنند بحران و تنش در منطقه خلیج فارس و تأثیرات آن بر امنیت انرژی جهان را کاهش دهند، جریانی به دنبال توسعه و گسترش این بحران به مناطق و آبراهه‌های دیگر از جمله دریای سرخ است و تمایل دارد آنچه را برخی منابع رسانه‌ای جنگ نفتکش‌ها نام داده بودند، شعله‌ور کرده و از این طریق بازیگران جدید و فرامنطقه‌ای را وارد ماجرا کنند.

از سوی دیگر انفجار یا حمله به نفتکش» سابیتی» در شرایطی رخ داده که منطقه درگیر رویدادهایی تعیین کننده و بعضا تنش‌هایی حساس و جدی است که باید در تحلیل این موضوع آنها را مورد توجه قرار داد. از یک سو جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد «صلح هرمز» را ارائه داده و در روزهای اخیر تماس‌ها و رایزنی‌های دیپلماتیک در کنار دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای تهران برای پیشبرد این طرح با همسایگان پیرامون خلیج فارس و تنگه هرمز به جد در جریان بوده است، از سوی دیگر میانجی منتخب محمد بن سلمان یعنی عمران خان، رئیس جمهور پاکستان در راه تهران است تا آن گونه که اسلام‌آباد اعلام کرده، ابتکاراتش را برای کاهش تنش میان تهران و ریاض مطرح و دنبال کند و از سوی دیگر بحران در سوریه یا حمله ترکیه به شمال این کشور علیه کردها وارد مرحله جدیدی شده و نگرانی‌های جدی را برای جامعه جهانی رقم زده و بالطبع همه توجهات معطوف به این رخداد است.

این موضوع فرصت مناسبی را ورای اقدامات تخریبی و ایذایی در سایه تمرکز جامعه جهانی بر یک بحران در شمال سوریه فراهم میآورد. نشانه‌ها و سرنخ‌های متعددی در این ماجرا وجود دارد که نشان می‌دهد کسی به دنبال ایجاد یک جرقه به طمع افروخته شدن آتش یک فتنه و رویارویی یا بر همزدن تلاش‌های دیپلماتیک برای تغییر روند سیاسی در منطقه و موفقیت طرح ایران و مانع تراشی در برابر گرایش عربستان به کاهش تنش با ایران است.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

جمهوری اسلامی ایران اکنون در منطقه کاملا در موقعیت برتر قرار گرفته است. در شورای همکاری خلیج فارس، عمان، کویت و قطر و عراق به طرح صلح هرمز واکنش مثبت نشان داده و همراهی خود را با آن اعالم کرده‌اند.

نفتکش ایرانی سابیتی از مبدأ بندر فجیره عمان راهی آب‌های دریای سرخ شده، بندری که چند ماه پیش چند نفتکش سعودی در آبهای نزدیک آن هدف حملهای مشکوک قرار گرفتند که کاملا ساختگی به نظر میرسد و جهان هیچ گاه ادعای عربستان در مورد اینکه آن حمله از سوی ایران بوده و اساسا حمله موشکی بوده را باور نکرد.

از سوی دیگر حمله به نفتکش ایران در ۶۰ مایلی بندر جده در دریای سرخ آن هم از سمت شرق کریدور دریایی، آنگونه که بیانیه وزارت خارجه ایران توصیف کرده، صورت گرفته و سومین موضوع قابل توجه اینکه این اتفاق درست، یک روز پیش از سفر عمران خان فرستاده محمد بن سلمان به تهران برای میان‌جیگری صورت میگیرد.

هوشیاری در برابر دام دشمنان

گمانه زنی درمورد این اتفاق با این مؤلفه‌ها از چند حالت خارج نیست؛ یا اینکه یک طرف بازی به دنبال ارسال پیام یا به دست آوردن یک برگ بازی در حاشیه تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش است و یا اینکه یک عامل سوم با درک نشانه‌های تغییر در فضای منطقه نگران شده و به دنبال بر هم زدن این فضا و بازآفرینی تنش برآمده است و امیدوار بوده یا هست که این اتفاق سبب یک واکنش نسنجیده و شعله ور شدن آتش نزاعی نو در منطقه باشد.

مصیب نعیمی، کارشناس مسائل منطقه در این زمینه می‌گوید: دشمنانی هستند که رصد میکنند تا آرامش به منطقه ما نیاید؛ زیرا این وضعیت از یک سو زمینه حضور و نفوذ آنها را فراهم میآورد و اساسا حیات برخی از این دشمنان در وجود ناآرامی و بحران است و متأسفانه نادانی و همراهی برخی کشورها در منطقه با آنها نیز به تشدید این وضعیت کمک کرده است.

وی افزود: باید کاملا منطقی و اصولی با اینگونه وقایع برخورد شود؛ زیرا ایران مسئول امنیت منطقه است و همواره تلاش کرده یک همگرایی در کشورهای منطقه در برابر دشمن اصلی جهان اسلام در منطقه و دشمن بزرگ فرامنطقه‌ای به وجود آید. از این رو لازم است تا مسبب اصلی این ماجرا شناخته شده و تاوان پس دهد.

ابوالفضل ابوترابی اما این حمله را یک اقدام و عملیاتی بی‌ارزش به لحاظ راهبردی، بدون تأثیر و پیش پا افتاده میداند و میگوید: در هفته‌ها و ماه‌های اخیر دشمنان اقدامات متعددی را برای فشار بر ایران و جلوگیری از راهبرد تهران برای حل اختلافات با کشورهای منطقه به کار بسته‌اند، از جمله ایجاد آشوب در عراق، طراحی حمله به شمال سوریه با هدف بر هم زدن دوباره اوضاع سوریه که رو به ثبات می‌رفت، اتهام زنی به ایران در مورد حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان و حالا هم حمله به نفتکش ایران.

این نماینده مجلس تأکید میکند این اقدامات از یک سو برای فشار بر ایران برای پذیرش خواسته‌های آمریکا و عربستان در مذاکره و زمینه سازی برای طرح خواسته‌هایشان از سوی میانجی‌هایی است که فرستاده‌اند و از یک سواقدامی در جهت تغییر معادلات امنیتی به نفع رژیم صهیونیستی و آمریکا.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمزگشایی از جعبه سیاه دشمنان از زبان «روح الله زم»

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس1 روز قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

ورود ارتش سوریه به عین العرب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، نیرو‌های ارتش سوریه وارد عین العرب (کوبانی) در مرز با حومه شمالی حلب شدند. نیرو‌های سوری همچنین وارد چندین روستای جدید در حومه شهرک تل تمر شده در شمال غرب شهر حسکه شدند. ارتش سوریه دو روز قبل وارد شهر تل تمر و صوامع الأغبیش در حومه حسکه، شهر منبج در حومه شمال شرقی حلب، شهرک عین عیسی، شهر الطبقه و فرودگاه نظامی الطبقه در حومه رقه شد. ارتش سوریه طی چند روز گذشته کنترل مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومترمربع را در اطراف منبج در شمال کشور به دست گرفته است. ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیرو‌ها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته نیز عملیات نظامی خود علیه نیرو‌های کرد متحد آمریکا را آغاز کرد.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک1 روز قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

روز جهانی غذا در این کشور متفاوت است!

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر