سیاست پاندولی اردوغان و ادامه بحران در سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

سیاست پاندولی اردوغان و ادامه بحران در سوریه

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
«رجــب طیب اردوغان» بــرای ایجاد یک نوار مرزی تحت عنوان «منطقــه امن» در جنوب غربی کشورش و جداســازی کردهای سوریه از کردهای ترکیه، نواری به عمق ۳۲ کیلومتر و طــول ۴۸۰ کیلومتر را برای اســکان حدود ۲  میلیون آواره ســوری در نظر گرفته اســت.

نصرالله تاجیک، کارشناس مسائل خاورمیانه/

«رجب طیب اردوغان» برای ایجاد یک نوار مرزی تحت عنوان «منطقه امن» در جنوب غربی کشورش و جداسازی کردهای سوریه از کردهای ترکیه، نواری به عمق ۳۲ کیلومتر و طول ۴۸۰ کیلومتر را برای اسکان حدود ۲ میلیون آواره سوری در نظر گرفته است.

موضوعی که خود نقض غرض است؛ چرا که اردوغان با این اقدام خود، منطقه‌ای که در حال حاضر از امنیت کافی برخوردار است را ناامن می‌کند.

در حال حاضر تفاوت میان اهداف واقعی با اهداف اعالمی و عدم شفافیت در بیان این منظور نه تنها هیچ کمکی به ترکیه نمی‌کند، بلکه مخاطرات بسیاری نیز به دنبال دارد. با در نظر گرفتن چند پیش‌فرض میتوان این موضوع را بهتر تبیین کرد.

نخست آنکه این موضوع که هر کشوری برای تأمین دغدغه‌های امنیتی خود بخواهد در امور کشور دیگر دخالت کرده و مرزهای بین‌المللی را نادیده بگیرد، نه تنها مشروع نیست، بلکه در دنیای کنونی قابل پذیرش هم نیست و میتواند سبب به خطر انداختن امنیت در تمام دنیا شود.

از سوی دیگر میتوان به رفتارهای پاندولی ترکیه اشاره کرد. در حالی که با آغاز ماجرای سوریه، اردوغان موفق شده بود مشکلات خودرا با بشار اسد برطرف سازد، اما با شکل‌گیری جریان موسوم به بهار عربی، به فکر حذف رئیس‌جمهور سوریه افتاد و با این کار، اشتباه مهلکی مرتکب شد که روند توسعه سیاسی و اقتصادی ترکیه را تحت تأثیر قرار داد.

جاه طلبی‌های شخصیتی اردوغان و سیاست «نو عثمانی‌گری» وی سبب میشود تا هر از گاهی برای مطرح کردن خود در منطقه و حتی دنیا عملیاتی این چنین را برنامه‌ریزی کند. همین تفکر جاه طلبانه نیز سبب شد تا این کشور برای حذف بشار اسد به تأمین مالی داعش بپردازد.

در ادامه اما با سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی ایران و فهم صحیح قضیه توسط قطری‌ها در خصوص مخاطرات این روند، ترکها در اقدامی خلاف گذشته به مبارزه با داعش روی آوردند که البته واقعی به نظر نمی‌رسد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

در عین حال ترکیه به نوعی با این جایگزینی نیرو به دنبال انضمام دوفاکتو منطقه مرزی شمال سوریه به ترکیه است. ممکن است به طور رسمی این توان را نداشته باشد، اما با آوردن نیروهای ترکمن و ارتش آزاد به اضافه تمهیدات دیگر قصد دارد به صورت غیررسمی این منطقه را به مرزهای خود اضافه کند.

به هر حال اردوغان در ایجاد یک نوار امنیتی دچار چند اشتباه مهلک خواهد شد. نخست تغییر جمعیتی این منطقه است. این موضوع -که هدف اصلی اردوغان نیز است- در کنار اسکان مهاجران و پناهجویان به یک تنش دائمی در این منطقه می‌انجامد که خالف اهداف صلح‌جویانه سازمان ملل است. ضمن آنکه این رویکرد میتواند موجب مختل شدن روند توسعه در هر کشوری شود.

به ویژه اینکه خاورمیانه محور اصلی تأمین انرژی جهان است و افزایش ناامنیها در آن کل دنیا را متأثر می‌کند. ناپایداری مرزهای رسمی و قانونی از دیگر مخاطرات این اقدام ترکیه است.

در عین حال ترکیه در حال حاضر از بابت ۲ میلیون مهاجر مذکور، هم از اتحادیه اروپا و هم سازمان ملل کمک قابل توجهی دریافت میکند، پس نمیتوان قبول کرد این کشور برای رهایی از هزینه این آواره‌ها چنین اقدامی کرده باشد.

دوم آنکه این مهاجران از هر کجا که آمده‌اند با امن شدن سوریه باید به خانه و کاشانه خود بازگردند و نیازی به جابه جایی جمعیتی نیست؛ بنابراین بهتر است ترکیه در وهله نخست به دولت سوریه کمک کند تا حاکمیتش بر سراسر کشورش برقرار شود و از طریق سازوکار داخلی، مشارکت و روند سیاسی کشور خود را اداره کند، روندی که در ادامه میتواند در بردارنده خواسته‌های ترکیه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

رمزگشایی از جعبه سیاه دشمنان از زبان «روح الله زم»

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس1 روز قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

ورود ارتش سوریه به عین العرب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، نیرو‌های ارتش سوریه وارد عین العرب (کوبانی) در مرز با حومه شمالی حلب شدند. نیرو‌های سوری همچنین وارد چندین روستای جدید در حومه شهرک تل تمر شده در شمال غرب شهر حسکه شدند. ارتش سوریه دو روز قبل وارد شهر تل تمر و صوامع الأغبیش در حومه حسکه، شهر منبج در حومه شمال شرقی حلب، شهرک عین عیسی، شهر الطبقه و فرودگاه نظامی الطبقه در حومه رقه شد. ارتش سوریه طی چند روز گذشته کنترل مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومترمربع را در اطراف منبج در شمال کشور به دست گرفته است. ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیرو‌ها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته نیز عملیات نظامی خود علیه نیرو‌های کرد متحد آمریکا را آغاز کرد.

نظرها

اخبار بیشتر