چرا مذاکرات به جایی نمی‌رسد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
چرا مذاکرات به جایی نمی‌رسد

چرا مذاکرات به جایی نمی‌رسد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - طولانی شدن مذاکرات ایران با کشورهای قدرتمند جهان به ویژه آمریکایی ها در داستان برجام اکنون به سه دولت رسیده است ولی هنوز انگار در همان قدم اول هستیم و این گفت وگوها به نقطه غیر قابل برگشت نمی رسد چرا این ماجرا تمام نمی شود و مذاکرات به جایی نمی رسد. محمود سریع القلم این موضوع را کالبد شکافی کرده است که می خوانید:

مذاکرات یک کشور وقتی به جایی می‌رسد که جهت گیری‌های سیاست خارجی آن، ریشه در توافق‌ها و تشکل‌های اجتماعی داشته باشد. به عنوان مثال، آلمان و فرانسه در جنگ آمریکا علیه صدام مشارکت نداشتند. این تصمیم صدر اعظم آلمان یا رئیس جمهور فرانسه نبود بلکه احزاب و افکار عمومی آن‌ها موافق نبودند. مرکز افکار سنجی دفتر خانم مرکل در مطالعه‌ای که از آراء مردم آلمان انجام داد، ۸۲ درصد مردم این کشور را موافق پذیرش سوری‌ها دانست و بنابراین دولت آلمان یک میلیون پناهجوی سوری را پذیرفت.در سال ۱۳۱۰، پهلوی اول خواست قرارداد دارسی را لغو و چارچوب جدیدی را بردرآمدهای نفت مقرر کند. ولی نتوانست چون طرف خارجی‌ها شخص شاه بود و نه احزاب، تشکل‌ها و جریان‌های اجتماعی داخلی. اگر طرف شرکت نفت ایران و انگلیس در سال ۱۳۳۰، طیفی از تشکل‌ها، احزاب و جامعۀ مدنی بود و نه شخص نخست ‌وزیر، احتمالا نتایج اقتصادی و سیاسی آن متفاوت می‌بود. اگر قرار باشد آیندۀ دریای خزر و سهم کشور از آن تابع زنده ماندن وزیر خارجه یک کشور باشد چنین سیاستی تابع فرد است و نه توافق اجتماعی و بنیانهای جامعه مدنی. سیاست خارجی مبتنی بر پوپولیسم و پروپاگاندای دولتها، دوام نخواهد داشت.

چرا ترامپ به راحتی از برجام خارج شد؟ چون برجام مانند توافقات آمریکا با چین (۱۹۷۲) یا شوروی (۱۹۸۷)، توافق با حاکمیت آمریکا نبود و خروج از آن به جز اعتراض چند نماینده کنگره و سناتور، جریانی ایجاد نکرد. به لحاظ حقوقی و سیاست داخلی آمریکا، برجام پایه‌های سستی دارد و شکنندگی آن برای آمریکا شناسان پر واضح بود. برجام همچنین مسائل اصلی میان ایران و آمریکا در جامعۀ سیاسی، مدنی و تشکل‌های حزبی را با دقت مورد خطاب قرار نمی‌دهد. اگر طرف اصلی برجام، چین، روسیه و اروپا بود، قاعدتا آنها باید تاکنون برای اجرایی کردن آن اقدامات لازم را انجام داده بودند. برجام برای چین یک کارت بازی با آمریکا، برای روسیه حفظ فاصله میان ایران و غرب، و برای اروپا جلوگیری از جنگ و حفظ امنیت جغرافیایی است. اما برجام برای آمریکا، یک موضوع حاکمیتی است و نه تعداد سانتریفیوژها و درصد غنی سازی. ما چه موافق باشیم یا مخالف، چه خوشمان بیاید یا نیاید، جامعۀ یهودی، جزئی از حاکمیت آمریکاست و صرفا نوعی ارتباط با رئیس‌جمهور آمریکا نیست.

اندونزی یکی از کشورهای قابل مطالعۀ نظام بین الملل است. این کشور که از بنیانگذاران نهضت عدم تعهد است، در نهایت به این نتیجه رسید که به واسطۀ جغرافیایی که دارد، باید با تمامی قدرت‌ها اعم از چین، استرالیا، ژاپن، آمریکا، روسیه و اروپا ارتباط داشته باشد. این کشور به هیچ کدام، وابستگی سیاسی یا نظامی و یا حتی اقتصادی ندارد و از سیاست متنوع سازی بدون وابستگی بسیار بهره برده است. اندونزی با جمعیت ۲۶۴ میلیون نفر با اتکا به خواست عامه مردم، بر رشد و توسعۀ اقتصادی، متمرکز شده و بدون وابستگی به کشور یا قطب خاصی، روز به روز از وضعیت بهتری برخوردار می‌شود.عدم موفقیت مذاکرات و برجام، ریشه در نارسایی‌های تئوریک و شناختی دارد: فقدان تئوری در این که چگونه یک کشور می‌تواند ثبات و آینده داشته باشد؟ در رابطه با ثبات سازی، نزدیک به ده هزار Textbook اقتصادی، مالی، اجتماعی، سیاسی و روان‌شناختی نوشته شده است. ثبات سازی، مهم‌ترین اصل در حکمرانی و حسگر در تنظیم سیاست ‌گذاری هاست. اگر تئوری ثبات سازی بود، حتما استفاده از منابع عظیم مالی و سیاسی عربستان در سیاست خارجی و اقتصادی، به بولیوی اولویت پیدا می‌کرد. اگر تئوری ثبات سازی بود، حفظ ارزش پول ملی بر ایجاد اختلاف تخیلی میان بولتون و ترامپ اولویت پیدا می‌کرد. اگر تئوری ثبات سازی بود، جلوگیری از مهاجرت فارغ التحصیلان دانشگاهها نسبت به روابط خوب با ونزوئلا اولویت پیدا می‌کرد. مذاکرات وقتی به نتیجه می‌رسد که اولویت‌های داخلی دقیق‌تر و روشن‌تر شوند. میان اولویت‌های داخلی و خارجی توازن برقرار گردد و اولویت‌های اول، دوم و سوم کشور به صورت توافق عمومی و قرارداد اجتماعی متبلور شوند. در چنان شرایط، سیاست خارجی متولد می‌شود، جهت پیدا می‌کند و پروپاگاندا خود به خود تعطیل می‌شود.اگر بخواهیم به مسائل موجود، غیر سیاسی نگاه کنیم که شاید از منظر آکادمیک لازم باشد، ما به شدت ۱) مشکل اولویت‌بندی داریم، ۲) مشکل کمبود شناخت واقعیات اقتصادی، سیاسی و فناوری جهان داریم. ثبات سازی در ذهن شهروندان و آینده‌ای که منتظر آنهاست، مهمترین جهت‌گیری سیاست خارجی است. مذاکرات، برای اصلاح سیاست خارجی آمریکا و یا اقناع اروپایی‌ها نیست، بلکه باید به منظور ثبات سازی زندگی در داخل کشور طراحی و مدیریت شوند. شاید مفید باشد به جای اقناع دیگران، قدری برای افزایش دانش و تنظیم اولویت‌ها، کتاب بخوانیم.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا23 ساعت قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | علت مخالفت دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری5 ساعت قبل
فارسفارس5 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از «خبرگزاری فرانسه»، دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، با «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد. اردوغان افزود، در صورتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به ترکیه برود با او ملاقات خواهد داشت. کاخ ریاست جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه (۲۳ مهر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک پامپئو به همراه پنس روز چهارشنبه این هفته به ترکیه سفر خواهند کرد. در این بیانیه آمده بود، پنس در این دیدار با اردوغان دیدار کرده و به او خواهد گفت که ترامپ به ابقای تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ترکیه تا زمان دست‌یابی به راه حل در شمال سوریه ادامه خواهد داد. آمریکا روز سه شنبه دو وزارت‌خانه ترکیه (دفاع و انرژی)، را به همراه وزیر دفاع، وزیر انرژی و وزیر کشور تحریم کرد.

نظرها

اخبار بیشتر