شاعری که حس غرور می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
شاعری که حس غرور می‌دهد

شاعری که حس غرور می‌دهد

الفخبرگزاری الف |
۲۰ مهرماه، روز بزرگداشت حافظ است؛ شاعری گرانقدر که گذر زمان غبار کهنه‌گی بر اشعارش ننشانده و همچنان در قلب فرهنگ و ادبیات این سرزمین جایگاه والایی دارد.

به گزارش فارس، سرزمین ایران از دیرباز تاکنون، اندیشمندان، شاعران، ادبا و علمای بسیاری را پرورانده و آنها را در آغوش کشیده است، بزرگانی که هریک در طول عمر خود آثار بی‌نظیری را از خود به یادگار گذاشته‌اند.

آوازه و شهرت علما و بزرگان تا حدی رفته که در آن سوی مرزها نیز آنها را می‌شناسند که یکی از نام‌آشناترین آنها شاعر عشق و عرفان، حافظ شیرازی است، نامی که برای همه ساکنان این سرزمین، یادآور فرهنگ و ادب است، شاعری که نامش به بند بند وجودمان حس غرور می‌دهد.

حافظ همان شاعر پرآوازه‌ای که در بسیاری از اوقات برای دانستن حال و احوالمان، دیوانش را می‌گشاییم، اشعارش چنان در روح و جانمان رخنه می‌کند که اگر شرح اوضاع روزگارمان را نیز از آن نگیریم، آرامش اشعارش روحمان را تطهیر می‌کند.

اشعار گرانقدر حافظ چنان در زندگی ما نفوذ کرده که در کهن‌ترین مراسم‌ها همچون یلدا و نوروز جزو جدانشدنی دورهمی‌هایمان است و روزگارمان جرعه‌نوش اشعار این شاعر بزرگ.

۲۰ مهرماه، روز بزرگداشت حافظ است؛ شاعری گرانقدر که گذر زمان غبار کهنه‌گی بر اشعارش ننشانده و همچنان در قلب فرهنگ و ادبیات این سرزمین جایگاه والایی دارد.

برخی هنوز حافظ واقعی را نمی‌شناسند

رئیس خانه شعر و ادب همدان با اشاره به اشعار عالی شاعر شکوه و زیبایی، حافظ شیرین‌بیان اظهار کرد: در راستای زنده نگاه داشتن یاد این شاعر بزرگ، انجمن حافظ‌خوانی سال‌هاست در همدان فعال است و از تمام انجمن‌ها هم قوی‌تر فعالیت می‌کند.

محمد کلافچی با بیان اینکه در انجمن حافظ‌خوانی همدان در هر جلسه حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر حضور دارند، از استقبال جوانان از آن خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم دامنه فعالیت خود را به دانشکده‌ها به خصوص دانشکده ادبیات بکشانیم.

وی با اشاره به اینکه برخی هنوز حافظ واقعی را نمی‌شناسند بیان کرد: اینها از حافظ اطلاعاتی دارند اما اطلاعات آنها تنها در حد همان جشنواره حافظ و فال گرفتن با غزلیات این شاعر است.

رئیس خانه شعر و ادب همدان گفت: بیشتر مردم حافظ را در حد شاعری که می‌توان اشعار آن را در دورهمی‌ها خواند و لذت برد، می‌شناسند و به شخصیت واقعی این شاعر گرانقدر پی نبرده‌اند.

وی حافظ را یکی از بزرگترین منتقدان اوضاع اجتماعی مملکت در زمان خودش دانست و گفت: او با قدرت و زیبایی در غزل و اشعار عاشقانه، تصویر جامعه را به خوبی نمایان کرده است به طوری که وقتی از «صوفی» حرف می‌زند خود را «رند» می‌نامد.

کلافچی با تاکید بر اینکه غبار کهنگی برای حافظ وجود ندارد افزود: حافظ کسی است که بیشترین پژوهش و تحقیق و نوشته و نسخه در میان همه شعرا را دارد و باید روی این موضوع کارهای بیشتری نیز صورت گیرد.

وی با انتقاد از اینکه متولیان فرهنگی ما در چارچوب فرهنگ نیستند و نهادهای فرهنگی هم در فاز رسیدگی به انجمن‌های شعر و ادب قرار ندارند گفت: تاکنون چند بار به استاندار همدان طی نامه‌ای درخواست ملاقات کرده‌ایم که پاسخی نداده‌ است.

رئیس خانه شعر و ادب همدان ضمن تاکید بر اینکه اصحاب قلم در جامعه امروز فراموش شده‌اند گفت: متاسفانه نهادهای فرهنگی مسئول و متولی اصلا در این دایره نیستند که این مسئله یا به دلایل شرایط اقتصادی برمی‌گردد یا اینکه خود در چارچوب فعالیت فرهنگی قرار ندارند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی یادآور شد: دعوت می‌کنم از همه کسانی که علاقه دارند، حافظ را بشناسند و بدانند حافظ کیست، به شرح غزل‌های ما در انجمن توجه کنند.

سرمشق قرار دادن حافظ، ضامن یک زندگی سعادتمند

یکی از اساتید برجسته حوزه حافظ‌پژوهی در انجمن حافظ همدان نیز با بیان اینکه حافظ از شاعران بزرگ ادبیات فارسی و شاعری جهانی است اظهار کرد: فرهنگی که حافظ دارد نه تنها فرهنگ ما بلکه فرهنگی انسانی است و به نوعی همه انسان‌ها مخاطب او هستند.

سید مهدی موسوی‌فاخر بیان کرد: مطالعه اشعار حافظ، شرح حافظ و سرمشق قرار دادن او در زندگی سعادت بشر را به دنبال دارد، اگر حافظ را آنگونه که در توانمان هست، بشناسیم قطعا در زندگی ما اثر مثبت خواهد داشت.

وی ادامه داد: مطالعه حافظ چراغ روشنی در ظلمات زندگی ماست بنابراین اگر افراد بتوانند از جوانی جذب حافظ شوند قطعا تا سنین بالا موفق‌تر هستند.

این استاد برجسته حافظ‌پژوهی افزود: یکی از دلایل عدم کهنگی حافظ این است که حافظ زبان فارسی را خوب شناخته و در گزینش واژه‌ها استاد بزرگی است.

اشعار حافظ انسان خداگونه را به تصویر می‌کشد

وی با اشاره به اینکه محتوای شعر این شاعر بزرگ انسانی است نه موقت و دوره‌ای تا در مقطع زمانی از بین برود افزود: شعر حافظ با انسان‌ها در حرکت است، همانطور که انسان‌ها از بین می‌روند و دوباره انسان‌هایی متولد می‌شوند، حافظ نیز دوش به دوش با انسان‌ها حرکت می‌کند.

شعر حافظ توجه ویژه‌ای به انسان دارد، آن هم نه انسان تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بلکه بالاتر از اینها انسانی که خداگونه است و شعر حافظ انسان خداگونه است.

موسوی‌فاخر یکی دیگر از دلایل جاودانگی حافظ را اشعار انسانی او دانست و یادآور شد: شعر حافظ توجه ویژه‌ای به انسان دارد، آن هم نه انسان تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بلکه بالاتر از اینها انسانی که خداگونه است و شعر حافظ انسان خداگونه است.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌ها و مدارس حافظ و حافظ‌شناسی هست اما باید اشعار حافظ را به عنوان یک واحد درسی بگذارنند و باید حافظ را برای سعادت و راه روشنی خود مطالعه کنند.

این استاد حافظ‌پژوه خاطرنشان کرد: سیاست‌های هر حکومتی نیز در ترویج پاسداشت شعر و ادب اثر دارد و اگر فرهنگ رشد کرده و حکومت فرهنگی باشد، توجه به شعرا و عرفا نیز شناخته می‌شوند.

وی با بیان اینکه در زمان حافظ به کسانی که حافظ قرآن و یا خوش‌صدا بودند، حافظ گفته می‌شد افزود: قرائن و شواهد و خود حافظ بر آن است که قرآن را از حفظ بوده و با ۱۴ روایت قرائت می‌کرد.

موسوی‌فاخر با تأکید بر اینکه قرآن در انسان اثر وضعی دارد و قطعا در اشعار حافظ نیز اثرگذار است افزود: یکی از دلایل ماندگاری حافظ آمیختگی ذهن و زبان حافظ با قرآن است.

وی تصریح کرد: شاید تخلص حافظ به دلیل این بوده که اشعار خود را در مجامعی می‌خوانده هرچند از حافظ در تاریخ اطلاعات کافی نداریم.

این استاد برجسته حوزه حافظ‌پژوهی تاکید کرد: ای کاش مردم ما به جای برخی قهرمانان پوچ و خالی که جز ویرانی زندگی ندارد، بزرگانی چون حافظ، مولانا، خیام و حافظ را چراغ راه قرار دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای دور زدن کنکور برای پزشک شدن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر بهداشت می‌گوید گروه کاری به این منظور تشکیل شده و در حال بررسی فروش صندلی پزشکی است. صندلی هایی که میلیاردی خرید و فروش می‌شوند؛ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دانشجویانی که با چندین سال زحمت موفق شدند بر صندلی پزشکی تکیه بزنند ارزش این صندلی‌ها را میلیاردی برآورد می‌کنند.

«خداحافظ دختر شیرازی» راهی سینماها می‌شود/ببینید

برنابرنا23 ساعت قبل
لوگو و لوگو موشن فیلم سینمایی «خداحافظ دختر شیرازی» به کارگردانی افشین هاشمی منتشر شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ لوگو و لوگو موشن فیلم سینمایی «خداحافظ دختر شیرازی» به کارگردانی افشین هاشمی و تهیه‌کنندگی فرشته طائرپور رونمایی و منتشر شد. «خداحافظ دختر شیرازی» به نویسندگی و کارگردانی افشین هاشمی، اقتباسی‌ست از یکی از مشهورترین آثار نیل سایمون (کمدی‌نویس آمریکایی) با نام «دختر خداحافظی». سرمایه‌گذاران «خداحافظ دختر شیرازی» علی طلوعی، فرشته طائرپور و افشین هاشمی می‌باشند و این فیلم به‌زودی توسط شرکت سینمایی نمایش گستران در سینماهای سراسر کشور اکران عمومی می‌شود. لوگو و لوگو موشن این فیلم توسط امید آیینه‌چی طراحی شده است.

توضیحات علیرضا قربانی درباره آلبوم مشترکش با همایون شجریان+فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
علیرضا قربانی در صفحه شخصی‌اش درباره جزییات انتشار آلبوم مشترکش با همایون شجریان توضیح داد. به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا قربانی به تازگی طی فایلی تصویری از انتشار اثر مشترکش با همایون شجریان خبر داده است. آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان به آهنگسازی مهیار علیزاده قرار است پس از پنج سال با نام «افسانه چشم‌هایت» در روز ۱۹ آبان منتشر شود. این اثر جدید را می‌توان یکی از متفاوت‌ترین آثار مشترک دانست که طی این سال‌ها منتشر می‌شود. توضیحات علیرضا قربانی درباره جزییات انتشار آلبوم مشترکش با همایون شجریان؛

هزینه اینترنت آزاد زائران اربعین را بر می‌گردانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حرکت از اپراتور دیتا به سمت دیجیتالمدیرعامل ایرانسل گفت: مهم‌ترین رویکرد ما در سال جدید فعالیت اپراتور از حالت دیتا به سمت دیجیتال است. بیژن عباسی آرند در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: ایرانسل به عنوان اپراتور بزرگ دیتای کشور و پرچم دار توسعه شبکه‌های نسل جدید‌تر جی و فور جی و به عنوان اپراتوری که سرویس‌های اینترنت پرسرعت را برای نخستین بار در کشور راه انداخته به دنبال توسعه زیرساخت در سراسر کشور است. وی گفت: ایرانسل هم اکنون نزدیک به ۹۰ درصد پوشش کشوری دارد و در آینده بقیه نقاط کشور را نیز پوشش خواهیم داد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآقای عباسی آرند گفت: برخی سرویس‌های مورد نظر تا شش ماه آینده و برخی تا یکی دو ساله آینده محقق می‌شود و رویکرد ما مهاجرت از اپراتور دیتا به سمت دیجیتال است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی گفت: در کارخانه نوآوری دانشگاه شریف هم فضایی پیش بینی شده است که شرکت‌هایی تحت حمایت ایرانسل قرار گیرند و خدماتی ارائه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
در ادامه مراسم استاد هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده کتاب قصه‌های مجید ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این نشست ابتدا اشاره‌ای به تاریخچه تألیف کتاب قصه‌های مجید داشت و بیان کرد: «مجید» ۴۵ سال پیش که من ۳۰ ساله بودم، متولد شد و کم‌کم همراه من پیر می‌شود. ایشان اظهار امیدواری کرد که ترجمه صربی این کتاب نیز در این کشور با استقبال خوبی روبرو شود. الکساندر دراگوویچ مترجم کتاب «قصه‌های مجید» تاکنون بیش از ۲۰ عنوان کتاب از زبان فارسی به صربی ترجمه کرده است و به عنوان یکی از بهترین مترجمان در این زمینه به شمار می‌آید. لازم به ذکر است ترجمه و انتخاب داستان‌های قصه‌های مجید دو سال به طول انجامید. شایان‌ذکر است داستان‌های منتخب قصه‌های مجید توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران به زبان صربی ترجمه و توسط انتشارات اسلوژبنی کلاسیک در قالب طرح برتر به چاپ رسیده است.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نگاه این دسته از افراد، فن‌محور بود. آقای دکتر طهرانچی خطاب به رؤسای واحد‌ها و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی امروز فقط کلاس درس نیست، از این رو سد و مانع آموزش‌های مهارتی و کارآفرین در دانشگاه نشوید، زیرا یکی از رسالت‌های این دانشگاه، همین آموزش هاست. وی با بیان اینکه هر فناوری، نوآوری نیست، تصریح کرد: فناوری وقتی به تجاری‌سازی ختم شود، نوآوری خواهد شد. معاونان پژوهشی در واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی هم مسؤول پژوهش علمی هستند و هم مسؤول پژوهش فناوری و نوآوری. معاون علوم انسانی و هنر و معاون علوم مهندسی و کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تربیت فن‌آور نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر