موج خروشان عاشقان کربلا به راه افتاده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اجتماعی

موج خروشان عاشقان کربلا به راه افتاده است

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
در حالی که هنوز یک هفته به روز اربعین حسینی (ع) باقیمانده سفر زائران از مرزهای غربی کشور اوج گرفته و هر لحظه به جمعیت حاضر در مرزها برای ورود به عتبات عالیات افزوده می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش خبرنگاران ایرنا از مرزهای غربی کشور، چهار گذرگاه مرزی خسروی، مهران، چذابه و شلمچه یکپارچه در حال آماده باش و کمک رسانی به زائران و عاشقانی هستند که نه تنها از جای جای ایران زمین بلکه از کشورهای همسایه نیز قصد عزیمت از طریق مرزهای زمینی به کربلای معلا را دارند.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دبیر ستاد اربعین، تاکنون ۳ میلیون ۸۳ هزار و ۴۰ نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند و تعداد ثبت نام‌های قطعی نیز به ۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۳۲۷ نفر رسیده است.

تهران با ۴۸۹ هزار و ۲۴۱ نفر در صدر ثبت نام کنندگان و خوزستان با ۳۱۱ هزار و ۸۰۸ نفر در رتبه دوم قرار دارد. همچنین کردستان با ۸ هزار و ۷۰۶ نفر آخرین استان است، همچنین تعداد ثبت نام کنندگان اتباع خارجی نیز ۷۲ هزار و ۴۱۶ نفر است.

موج حرکت زائران به سمت عتبات عالیات از هشتم مهر یعنی ابتدای ماه صفر آغاز شد و در هفته گذشته اوج گرفت به طوری که در برخی مرزها همچون مهران شاهد آغاز بازگشتی گروهی از زائران هستیم.

هرچند دشمنان امید داشتند که به مدد تحولات پیش آمده در عراق، از جوش و خروش عاشقان ثارالله کم شود اما با وجود بسته بودن موقت مرز خسروی، سه گذرگاه مرزی دیگر شاهد حضور پرتعداد زائران از مرزهای زمینی بودند.

از اواسط پانزدهم مهر، طرف عراقی تصمیم به بازگشایی مرز خسروی گرفت و به این ترتیب این مسیر نیز به جمع مسیرهای پیاده روی اربعین افزوده شد.

آنطور که پلیس راهنمایی و رانندگی می‌گوید، مسیرهای منتهی به گذرگاههای مرزی با ترافیک پرحجم اما روان روبروست و دستگاههای خدمات رسان و موکب‌های مستقر در مرزها در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

با این حال نبود امکانات حمل و نقل کافی در خاک عراق بویژه در زمینه حمل و نقل برای جابجایی مسافران، سبب بروز مشکلاتی در نقاط مرزی پس از خروج از خاک ایران شده است؛ به طوری که طرف عراقی مجبور می‌شود برای تخلیه جمعیت ورودی به داخل خاک خود برای ساعاتی از ارایه خدمات مرزی خودداری کرده و پس از جابجایی زائران بار دیگر امور فعالیت‌ها را از سر گیرد.

مرز مهران

مرز مهران در استان ایلام مهمترین گذرگاه مرزی اربعین به شمار می‌رود که پیش بینی می‌شود بیش از نیمی از ترددها از این منطقه انجام شود؛ طبق آخرین آمار از ابتدای ماه صفر تاکنون بیش از یک میلیون زائر اربعین از این مرز تردد کرده‌اند.

موج استقبال از زیارت اربعین آن هم با پای پیاده به حدی است که در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳۰۰ هزار نفر فقط از مرز مهران عبور کرده‌اند که نسبت به پارسال رشد چهار برابری دارد.

آنطور که استاندار ایلام آمار داده، در عین حالی که خروج زوار پرحجم اما روان انجام می‌شود، موج بازگشت نیز شکل گرفته و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۷۰ هزار زائر از این مرز به کشور بازگشته‌اند.

سردار حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه ناجا مستقر در مرز مهران می‌گوید: تردد در مرز مهران با همت و هماهنگی نزدیک مسئولان ایرانی و عراقی و همکاری خود زائران روان و بدون مشکل است و هرچند تراکم جمعیت در استان ایلام و به ویژه در هر ۲ سمت مهران و زرباطیه زیاد است اما با تلاش پلیس گذرنامه مستقر در گیت‌های ورودی و خروجی و همراهی زائران با این واحد هیچ خلل خاصی در تردد وجود ندارد.

استقبال زائران برای تردد از این مرز سبب شده که در خارج از مهران، پارکینگ‌هایی برای نگهداشت خودروهای زائرانی که با وسیله نقلیه شخصی به مرز عزیمت کرده‌اند، پیش بینی شود.

مرز مهران

مرز خسروی

از کرمانشاه نیز خبر رسیده که تمام مسیرهای منتهی به مرز خسروی و جاده حمیل به ایلام که به مرز مهران منتهی می‌شود، پرتراکم است و هرچه به سمت محورهای جنوبی استان نزدیک می‌شویم تراکم بالاتر رفته و تردد با کندی بیشتری پیش می‌رود؛ همچنین بار ترافیکی در محور اسلام‌آباد به قصرشیرین و سرپل‌ذهاب به ویژه گردنه پاتاق متراکم شده است.

به گفته مسئولان انتظامی استان، به علت محدودیت هایی که در این مرز برای تردد زائران با توجه به وضعیت عراق در آن سوی مرز وجود دارد روزانه به طور متوسط ۳۰ هزار نفر مجاز به تردد هستند که این تعداد زائر همان ساعات ابتدایی روز تکمیل می‌شود بنابراین سایر زائرانی که موفق به خروج از مرز نشده‌اند مجبور به برگشت به شهر قصرشیرین می‌شوند یا به سمت مهران و دیگر مرزها تغیر مسیر می‌دهند.

حضور حجم زیادی از زائران در مرز خسروی سبب شد تا نیروی انتظامی کرمانشاه از مردم بخواهد که سفر خود را از مرز خسروی ۲۴ ساعت به تاخیر بیندازند.

مرز خسروی که به درخواست طرف عراقی از یازدهم مهر ماه بسته شده بود، فعالیت خود را از ۱۵ مهر از سر گرفت و با توجه به محدودیت زمانی تردد و پذیرش محدود از سمت طرف عراقی، زائرانی که قصد عزیمت از مرز خسروی را دارند باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت در قصرشیرین بمانند.

این ازدحام سبب شد تا نیروی انتظامی استان کرمانشاه از مردم بخواهد امروز شنبه (۲۰ مهر) از مراجعه به مرز خسروی خودداری کنند زیرا با توجه به جمعیت انبوهی که هم اکنون در مرز خسروی برای عبور وجود دارد، امکان خدمات رسانی وجود ندارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

به گفته مسئولان، با توجه به محدودیت ساعت اعزام زوار به خاک عراق که از هفت صبح تا حدود ساعت ۱۶ عصر است، ظرفیت خسروی از هم اکنون تکمیل شده است و تلاش می‌شود این افراد تا ساعت ۱۶ عصر امروز از مرز عبور داده شوند.

مرز خسروی

مرزهای چذابه و شلمچه

آنطور که رییس پلیس راه خوزستان گفته، مسیرهای منتهی به مرزهای شلمچه و چذابه با وجود پر حجم بودن اما روان هستند و برخی مسیرها برای تسهیل تردد، یکطرفه شده‌اند.

در مرز چذابه ۵۰ درصد از ظرفیت پارکینگ این پایانه مرزی خالی است و برای پارک وسایل نقلیه مشکلی وجود ندارد و حتی برای تسریع در جابجایی زائران تردد کامیون‌ها و تریلرها در جاده‌های منتهی به مرزهای شلمچه و چذابه همچنان ممنوع است.

بنا بر اعلام علی حسین حسین زاده رئیس قرارگاه ستاد اربعین در چذابه، تا عصر جمعه (۱۹ مهر ماه) بیش از ۲۵۰ هزار نفر تاکنون از مرز چذابه عبور کرده‌اند و اگرچه در روزهای گذشته زائران برای تردد از مرز چذابه با مشکلاتی مواجه بودند اما در حال حاضر تردد روان است و هیچ مشکلی در مرز ایران وجود ندارد.

وی با بیان اینکه رفت و آمد اکنون به صورت عادی در حال انجام است، افزود: تنها دغدغه ما در بخش عراق است که زائران برای تامین آب آشامیدنی و جابجایی مشکلاتی دارند که با جلسات متعدد با طرف‌های عراقی در حال رفع این مشکلات هستیم.

همچنین به گفته فرمانده سپاه ولیعصر خوزستان، در شلمچه عراق به دلیل ازدحام جمعیت، ترابری اتوبوسی و خودروهای سبک برای جابجایی زائران جوابگو نیست و با ازدحام جمعیت مواجه است.

همین وضعیت سبب افزایش چند برابری نرخ کرایه خودروهای سواری و اتوبوس در خاک عراق شده به طوری که برخی از زائران اربعین که روز جمعه از مرز شلمچه به عراق سفر کردند به دلیل افزایش چند برابری کرایه اتوبوس و سواری ناچار به بازگشت شدند.

این زائران اظهار داشتند: رانندگان اتوبوس‌های عراقی بابت انتقال هر زائر از شلمچه عراق تا نجف بین۳٫۵ تا پنج میلیون ریال طلب می‌کنند.

در این ارتباط مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با تائید افزایش نامتعارف نرخ کرایه خودروها در خاک عراق گفته با اعزام ۵۵ دستگاه اتوبوس به شلمچه عراق تلاش شده تا کرایه حمل و نقل زائران از این گذرگاه مرزی تا نجف اشرف کاهش یافته و متعادل شود.

نرخ کرایه هر مسافر از شلمچه عراق تا نجف اشرف ۱، ۵ تا ۲ میلیون ریال است.

مرز چذابه

تشدید خدمت‌رسانی به زائران

هرچند از مدت‌ها پیش دستگاه‌های مختلف برای استقرار موکب‌ها در نقاط مرزی و حتی خاک عراق برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته‌اند اما امسال موج استقبال زائران از مرزهای ایران به حدی بوده که طرف عراقی بویژه در نقاط مرزی برای پوشش خدمات خود دچار مشکل شده که مهمترین آنها تامین وسایل حمل و نقل عمومی برای عزیمت زوار به عتبات عالیات نجف و کربلاست.

کمبود آب آشامیدنی بسته بندی در خاک عراق یکی از مشکلات است که برای رفع آن دستگاه‌های مختلف سه میلیون بطری آب برای پوشش دو سوی مرز تامین کرده‌اند.

در زمینه تامین ناوگان حمل و نقل عمومی برای جابجایی زائران نیز تمهیدات و رایزنی هایی با مقام‌های عراقی انجام شده است تا بتوان زائران را از پایانه‌های مرزی به سمت شهرهای عراق هدایت کرد و از این رو انتظار می‌رود این مشکلات در روزهای آینده به حداقل برسد.

با این وجود، زائران در خاک ایران از نظر تامین مکان اسکان، دریافت غذا و آب آشامیدنی و سایر خدمات رفاهی و بهداشتی با مشکلی روبرو نشده‌اند و نهادهای خدمت‌رسان به طور شبانه‌روزی در خدمت عموم زائران هستند.

زائران مراقب شلوغی جاده‌ها و افزایش تصادفات باشند

به موازات ترافیک سنگین در جاده‌های منتهی به مرزهای چهارگانه، شاهد در روزهای اخیر شاهد وقوع تصادف‌ها در این مسیرها هستیم که خستگی، خواب آلودگی، عجله و شتاب رانندگان از دلایل اصلی وقوع آن بوده‌است.

سردار سید تیمور حسینی فرمانده پلیس راه کشور با اشاره به دو تصادف فوتی که صبح روز گذشته در دو محور اسلام آباد حمیل و مهران ایلام به وقوع پیوست و منجر به کشته شدن ۵ نفر از هموطنان شد، افزود: متاسفانه آمار تصادفات در محورهای منتهی به مرزهای چهارگانه بالاست و در چند روز اخیر حداقل چهار مورد تصادف مهم داشتیم، از طرفی امروز یک مورد تصادف در استان ایلام داشتیم که متاسفانه در این تصادف ۳ نفر کشته و ۴ مجروح شدند.

به طور کلی تراکم جمعیت در داخل پایانه‌های مرزی بر مدیریت ترافیکی نیز اثر گذاشته است بنابراین پلیس از رانندگان خواسته است با صبر، حوصله و خویشتنداری رانندگی کرده و پیش از عزیمت و تردد در مسیر رفت و بازگشت، حتما آخرین وضعیت ترافیکی و جاده‌ای را بررسی و بازگشت خود را نیز مدیریت کنند.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خلینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

الفالف1 روز قبل
به گزارش فارس، بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت دیشموک بیش از ۲۶ هزار نفر است و این شهر دارای ۹۰ روستا و ۳۸ دهیاری است. اما این منطقه کوچک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مشکلات فراوانی است، مشکلاتی که هرازگاهی نام دیشموک را در کل ایران سر زبان‌ها می‌اندازد. سلمان بینا عضو شورای شهر دیشموک در همین خصوص به خبرنگار فارس گفت؛ مسوولان دیشموک بیشتر از آنکه به فکر مردم باشند بیشتر کارشکنی می‌کنند. عضو شورای شهر دیشموک بیان کرد: مدیران دیشموک در بسیاری حوزه‌ها خصوصا فرهنگی کارشکنی می‌کنند و کلی رسم و رسوم غلط در این منطقه است که امام جمعه به تنهایی در حال از بین رفتن این رسم و رسوم غلط کرد. وی با تشکر از همراهی رسانه‌ها در انعکاس رنج‌ها و محرومیت‌های دیشموک عنوان کرد: دیشموک نیازمند جاده، اب و برق و امکانات اولیه است ضمن اینکه در سفر عضو فراکسیون زنان مجلس به دیشموک اشتغالزایی زنان پیشنهاد داده شد.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

والتر وایت و جسی پینکمن بعد از بریکینگ‌بد / ادامه سریال محبوب جهان ساخته شد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

دسترسی آسان به وکیل

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از مهمترین مشکلات مردم در پیگیری پرونده‌های قضایی که شاید از علل طولانی شدن رسیدگی‌ها بوده، بی اطلاعی از مبانی قانونی است. در سال‌های اخیر دادن مشاوره و وکیل رایگان به مردم در اولویت‌های دستگاه قضا قرار گرفته که البته بخشی از آن در مرکز وکلای قوه قضائیه دنبال می‌شود. حالا انتظار می‌رود با مشاوره‌های حقوقی رایگان، دسترسی را به وکیل آسانتر می‌کند پرونده‌ها در مراجع قضایی با دقت و سرعت بیشتری پیگیری شوند.

نظرها

اخبار بیشتر