جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
از اولین ویژه نامه‌های طنز و کاریکاتور که به طور جدی مورد توجه قرار گرفت می‌توان به ویژه نامه طنز و کاریکاتور جام جهانی ۱۹۸۲ اشاره کرد که در قطع‌های کوچک مجموعه جذاب از کاریکاتور‌های زیبای ستاره‌های فوتبال جهان و طنز‌های جذاب در این ارتباط بود. جام جهانی ۱۹۸۶، جام ملت‌های آسیا سئول ۱۹۸۸، جام جهانی ۹۰ ایتالیا و بازی‌های آسیایی ۹۰ پکن از آثار کاملا فوتبالی جواد علیزاده و مجله طنز و کاریکاتور هستند.

وب‌سایت ورزش سه: مجله طنز و کاریکاتور برای کسانی که تجربه زندگی در شصت ه. ش را دارند فراتر از یک مجله، بخشی جذاب از سبک زندگی در عصر محدودیت امکانات رسانه‌ای به شمار می‌آید.

جواد علیزاده نامی فراتر از یک کاریکاتوریست در عالم رسانه‌ای ایران به حساب می‌آید. در روز‌هایی کشور به واسطه تحریم‌ها و جنگ تحت فشار بود و با کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کرد، مجله طنز و کاریکاتور فراتر از مسئولیت فرهنگی اش تبدیل به یک رسانه‌ای شد که همپای رویداد‌ها و اتفاقات مهم ایران و جهان قدم برمی داشت.

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 3

از اولین ویژه نامه‌های طنز و کاریکاتور که به طور جدی مورد توجه قرار گرفت می‌توان به ویژه نامه طنز و کاریکاتور جام جهانی ۱۹۸۲ اشاره کرد که در قطع‌های کوچک مجموعه جذاب از کاریکاتور‌های زیبای ستاره‌های فوتبال جهان و طنز‌های جذاب در این ارتباط بود. جام جهانی ۱۹۸۶، جام ملت‌های آسیا سئول ۱۹۸۸، جام جهانی ۹۰ ایتالیا و بازی‌های آسیایی ۹۰ پکن از آثار کاملا فوتبالی جواد علیزاده و مجله طنز و کاریکاتور هستند که در زمان خود بشدت مورد توجه قرار گرفتند.

زیبایی شناسی که جواد علیزاده در خلق کاراکتر‌های فوتبالی به کار می‌گرفت، سبک تازه‌ای از کاریکاتور‌های فوتبالی را به علاقمندان ارائه می‌کرد، چهره‌های زیبا، ظرافت و ریزه کاری‌هایی که در خلق جزئیات اندام و لباس‌ها به کار گرفته شدند آن‌ها را تبدیل به آثاری ماندگار کرده‌اند. با جواد علیزاده همه کاره مجله طنز و کاریکاتور گفتگو کرده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

چه خبر آقای علیزاده؟ در حال حاضر مشغول کار‌های مجله طنز و کاریکاتور هستید؟

بله من الان درگیر شماره بعدی مجله هستم البته یک مقدار دیر شده و از زمان عقب هستیم. بخشی از این موضوع به خاطر مشکلات کاغذ و مسایل مالی مربوط به بخش خصوصی است، اما بخشی از وقفه‌ها هم به خاطر خود من است. هر دفعه که می‌خواهیم مجله را دربیاوریم اتفاق تازه‌ای رخ می‌دهد و با خودم می‌گویم بگذار به این سوژه بپردازم. اما این اتفاق خوبی نیست چرا که ازانتشار آخرین شماره مجله چهار ماه گذشته است.

چه شد که فوتبال اینهمه در کاریکاتور‌های شما و مجله طنز و کاریکتور نقش داشته است.

می‌توان گفت یکی از رسانه‌های مهمی که به فوتبال و ورزش از همان دهه شصت می‌پرداخت طنز و کاریکاتور بود. من از بچگی فوتبال بازی می‌کردم. بچه نارمک هستم و در زمان کودکی و نوجوانی دراین محله در زمین بزرگ فوتبال بازی می‌کردیم. آنقدر عاشق فوتبال بودم که گرمازده می‌شدم. من از فوتبال، اما درسی که گرفتم روحیه همکاری و تعاون بود که منجر به پیروزی می‌شد. لذت بردن از همکاری و کاری را با کمک هم انجام دادن، برای من در فوتبال فقط گل زدن مهم نبود.

همیشه نسبت به کسانی که پایشان به توپ فوتبال نخورده یک حسی دارم و فکر می‌کنم لذت بزرگی را تجربه نکرده‌اند. با توجه به اینکه با مطبوعات سر و کار داشتم و علائق فوتبالی هم در من بود از سال ۶۰ کاریکاتور و طنز فوتبالی را شروع کردم؛ با توجه به اینکه در آن شرایط امکانات فوق العاده کم بود این کار یک نو آوری به حساب می‌آمد.

یادتان هست اولین کاریکاتوری که از بازیکن فوتبال کشیدید چه زمانی بود؟

من از بچگی به امجدیه می‌رفتم و یک امجدیه بروی حرفه‌ای بودم و یکی از کارهایم این بود که از بازیکنان مورد علاقه‌ام امضا می‌گرفتم. یک کلاسور کوچک داشتم که در آن عکس بازیکنان تیم ملی را می‌کشیدم؛ البته نه کاریکاتور بلکه به شکل رئال آن را می‌کشیدم و در شرایطی که امکانات تصویری نبود، این طراحی‌ها در کیهان ورزشی چاپ می‌شد. یکی از بازیکنان محبوبم آقای جلال طالبی بود که امضایش را دارم و از اولین کسانی بود که تصویرش را کشیدم.

من هنوز هم به آقاطالبی علاقه دارم و باایشان دوستی اینترنتی دارم و در مجله هم با او مصاحبه کردم. عزیز اصلی، همایون بهزادی، اکبر افتخاری و علی جباری هم کسانی بودند که تصویرشان را می‌کشیدم. یادم هست جلال طالبی از من خواست که یک چهره بزرگ از ایشان کار کنم که در آن سال مرد سال فوتبال ایران شده بود. تشویق این افراد باعث شد که من به کار کاریکاتور فوتبالی رو بیاورم. آن زمان صحنه‌های گلی که در امجدیه به وجود می‌آمد را می‌کشیدم.

شاهین و دارایی قدرت‌های اصلی فوتبال آن زمان بودند و من طرفدار دارایی بودم که جلال طالبی و عزیز اصلی در آن بازی می‌کردند. یادم هستم که تصاویر بازی‌ها را در امجدیه می‌کشیدم و در مدرسه برای بچه‌ها از روی تصاویر بازی را گزارش می‌کردم.

اما انگار از جام جهانی ۱۹۸۲ بود که شما به طور جدی به خلق کاریکاتور‌های فوتبالی رو آوردید. کاریکاتور‌هایی که کاراکتر‌ها و شخصیت هایشان کاملا امضای سبک کاری شما را داشتند. ایده این ویژه نامه‌ها چگونه شکل گرفت؟

در ابتدای انقلاب فضا به گونه‌ای بود که جو کاملا سیاسی بود و من هم کاریکاتور‌های سیاسی دارم که در زمان خودش مورد توجه قرار گرفتند. من در همان ابتدا، اما در کیهان کارم را از دست دادم و، چون از فوتبال لذت می‌بردم به آن پناه بردم. در همین زمان بود که با ایده‌هایی که در زیبایی شناسی استیل و فیگور و کاریکاتور داشتم آلبوم کاریکاتور فوتبالی را منتشر کردم.

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 18

یکی از عوامل جذابیت کاریکاتور‌ها و کاراکتر‌هایی که شما خلق کردید ظرافت و همین حس زیبایی شناسی است که وجود دارد. جزئیات دراین کاریکاتور‌ها خیلی قوی هستند و به طرز شگفت آور و ظریفی به چشم می‌خورند. مثل کفش‌های آدیداس سه خط یا لباس و شورت ورزشی...

بله این جزئیات در کار‌های من خیلی اهمیت دارند. در ماجرای فیزیک بدن کاراکتر‌ها، بالطبع فیزیک مارادونا با سوکراتس با آن استیل خاصش یا شیرجه‌های لئو یاشین تفاوت‌هایی داشت و من این‌ها را از روی عکس‌هایی از آن‌ها می‌دیدم الهام می‌گرفتم. از طرفی خیلی روی لباس و جزئیات آن‌ها تاکید داشتم، فرم و رنگ لباس و کفش که در نهایت برای خودش سبکی شد و فوتبالیست‌ها خیلی از این خوششان می‌آمد. اما جالب است بدانید همین کار‌ها به سختی مجوز می‌گرفتند. می‌گفتند این هیجان در آن شرایطی که کشور داشت برای جامعه و جوانان خوب نیست.

یکی از جذاب‌ترین کاراکتر‌هایی که در مجله طنز و کاریکاتور خلق شد «مفسر شوت» بود که بسیار طنزآمیز و جالب بود و نکته قابل توجهش اینکه مفسر شوت بازی افتتاحیه جام جهانی ۱۹۹۰ را درست پیش بینی کرد؟

در جام جهانی ۱۹۸۶ مفسر شوت را خلق کردم که گزارشگر بازی فینال بود. مفسرشوت یک ترکیب دوپهلو است و هم مفسری است که با شوت سر و کار دارد و همینکه آدم شوتی است. این کاراکتر را از مفسرانی گرفته بودم که بدون ضابطه آمده بودند. یادم هست که برای برنامه «ورزش و مردم» کاریکاتور می‌کشیدم، ولی یک روز به تلویزیون رفتم تا کارهایم را تحویل بدهم دیدم که همه چیز تغییر کرده و گفتند دیگر نیازی به کاریکاتور ندارند. از همان موقع بود که با ورود بی ضابطه مفسر‌ها مواجه شده و به فکر خلق مفسر شوت افتادم.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 25

ماجرای پیش بینی بازی افتتاحیه جام جهانی ۱۹۹۰ چه بود که مفسر شوت توانست برد کامرون را پیش بینی کند؟

بله در جام جهانی ۹۰ مفسرشوت تنها کسی بود که پیش بینی کرد کامرون یک بر صفر آرژانتین را می‌برد. این هم براساس ذهنیتی بود که از اخبار قبل از جام جهانی داشتم. می‌دیدم کامرون تیم خوبی است و آرژانتین هم بازی رسمی و جدی نداشت. از طرفی مفسرشوت بود و اگر اشتباه هم پیش بینی می‌کرد اتفاق خاصی نمی‌افتاد و این کاراکتر نتیجه یک بر صفر به نفع کامرون را پیش بینی کرد. در آن زمان نشریه‌ای به نام آینه نوشته بود که «جواد علیزاده» تنها آدم روی کره زمین است که این نتیجه را درست حدس زده است.

از جام جهانی ۷۸ که تیم ایران برای اولین بار به جام جهانی رفت کاریکاتوری کشیدید؟

من در جام جهانی ۷۸ در روزنامه کیهان بودم و چند کاریکاتور از بازی‌های ایران به خصوص بازی ایران و هلند کشیدم. جالب است که من در آن زمان طرفدار تیم ملی هلند بودم چرا که بازیکن محبوبم یوهان کرایف بود. هرچند او در سال ۷۸ نبود، اما هلند کماکان تیم محبوبم بود.

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 31

خیلی وقت‌ها هم کاریکاتور‌های کرویف را در مجله منتشر می‌کردید …

بله و بعد از مرگش خیلی متاثر شدم. البته در آن بازی ایران و هلند عرق ملی به من غلبه کرد و یادم هست کاریکاتوری که کشیدم سوژه‌اش این بود که داور دو خطای پنالتی به نفع گرفته است. البته من جوان بودم و در آن کاریکاتور‌ها اغراق کمتری وجود داشت. در جام‌های بعدی خیلی بیشتر سعی کردم به جزئیات و لباس‌ها دقت کنم. موضوعی که همیشه برایم مهم بوده اینکه مدل لباس‌ها و مدل مو‌های کسانی که می‌کشم مد روز باشد.

اما در ویژه نامه جام جهانی ۸۶ خیلی طرفدار آرژانتین و مارادونا بودیدو کاریکاتور‌ها و طنز‌ها هم چنین سویه‌ای داشتند.

درست است من طرفدار آرژانتین و مارادونا بودم. در فینال جام جهانی ۸۶ هم خیلی خوشحال شدم که آرژانتین پیروز شد. من بازی‌های جام جهانی ۸۶ مکزیک را در سه چهار کشور مختلف دیدم. خرداد سال ۶۵ بود و من باید برای یک فستیوال به یوگسلاوی می‌رفتم که همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی بود. در آن زمان تلویزیون ایران به دلایل همان هیجانی که می‌گفتند مناسب جامعه نیست بازی‌ها را پخش نمی‌کرد، بلکه در اخبار نتایج را اعلام کرده و آخر شب خلاصه‌ای از بازی را نشان می‌دادند، اما جالب است که در همان جام جهانی تیم ملی عراق که با ما در جنگ بود حضور داشت.

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 37

در کدام کشور‌ها بازی‌ها را دیدید؟

من به شکل زمینی به ترکیه رفتم و دو روز در لابی هتل بازی‌ها را می‌دیدم. آن زمان خوره فوتبال بودم؛ یادم هست اولین بار جام جهانی ۱۹۷۰ به طور مستقیم از تلویزیون پخش شد و در آن جام که برزیل قهرمان شد من طرفدار ایتالیا بودم که در فینال بدجوری شکست خورد. ما آن زمان بازی‌ها را مستقیم دیده بودیم و بشدت می‌خواستم بازی‌های جام جهانی ۸۶ را هم مستقیم ببینم. نصف بازی‌ها را در ترکیه دیدم. بعد از آن وقتی داشتیم از مرز بلغارستان رد می‌شدیم تیم ملی این کشور نتیجه نگرفته بود و پلیس‌های مرزی به همین دلیل حسابی ما را اذیت کردند. اما در برگشت از بلغارستان وقتی تیم ملی این کشور به عنوان تیم سوم صعود کرد آنقدر پلیس‌های مرزی خوشحال بودند که اصلا ما را نگاه نکردند.

تا پایان بازی‌ها در خارج از ایران بودید یا قبل از آن برگشتید.

نه به ایران برگشتم و یادم هستم روز بازی فینال جام جهانی ۸۶ از صبح تا شب نه از خانه بیرون رفتم و نه رادیو و تلویزیون را روشن کردم. چرا که می‌دانستم نتیجه تا قبل از شب که قرار است بازی را نشان بدهند اعلام می‌شود. درواقع شب که داشتم بازی فینال را می‌دیدم برای من همان پخش مستقیم بود.

یکی از معروف‌ترین کار‌های شما هم بعد از این جام جهانی و در ویژه نامه جام ۸۶ چاپ شد که صحنه گل مارادونا با دست به انگلستان را کشیده بودید.

بله یک کاریکاتوربامزه بود که مارادونا دارد با دست گل می‌زند. بازیکن انگلیس به داور می‌گوید آقای داور او با دست گل زد و داور می‌گوید دستش درد نکند!

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 45

با وجود آنکه اغراق در کاریکاتور نقش مهمی دارد و کاریکاتوریست عموما بخش‌هایی از چهره را به طور اغراق آمیزی به چالش می‌کشد، اما کاراکتر‌هایی که شما خلق می‌کنید بیشتر زیبا هستند و انگار کسی از کاریکاتوری که شما از او بکشید نمی‌رنجد؟

به خاطر همان موضوع زیبایی شناسی است که صحبت کردیم. من سعی می‌کنم چهره آدم‌ها را زیباتر در بیاورم و این نوع زیبایی شناسی را دوست دارم و از طرفی اصلا دلم نمی‌خواهد کسی را برنجانم.

در دوره‌ای از انتشار مجله "طنز و کاریکاتور" بازیکنان و مربیان فوتبال ایران را برای گفتگو‌های طنزآمیز می‌آوردید و در نهایت آن‌ها یک کاریکاتور می‌کشیدند. ایده این موضوع از کجا آمد و سطح نقاشی فوتبالی‌ها چطور بود؟

این ایده خودم بود که بازیکنان را می‌آوردیم و با آن‌ها گفتگو کردیم و آن‌ها در آخر یک کاریکاتور می‌کشیدند. بعضی از این افراد واقعا برای اولین بار بود که برای نقاشی قلم به دست می‌گرفتند، اما در نهایت نتیجه کار بامزه از آب درمی آمد. سعی می‌کردم با همین کار‌های کوچک فرهنگ ورزش را ارتقا و رقابت شدید قرمز و آبی را کاهش بدهم، می‌خواستم که دست از دعوا بکشند؛ طنز و خنده واقعا می‌تواند آرامش بخش بوده و از تعصبات ورزشی کم کند. در گفت و گوی طنز آمیز سعی می‌کردم با سوال‌های عجیب فضای متفاوت و شادی را به وجود بیاورم. یادم هست از برخی بازیکنان می‌پرسیدم گلر می‌تواند پنالتی بگیرد یا داور؟ یا از رودی فولر که به ایران آمده بود پرسیدم چرا توپ گرد است؟ او بشدت تعجب کرده بود و می‌گفت این اولین بار است که به این موضوع فکر می‌کنم.

آیا این عشق به فوتبال در پیچ و خم فرسایشی تولید و انتشار یک مجله خصوصی کاریکاتور در سال‌های اخیر کمتر شده است؟

نه اینگونه نیست اتفاقا من در مناسب‌های گوناگون کماکان فوتبال را مدنظر داشته‌ام. دو جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ که کارلوس کی روش هدایت تیم ملی را به عهده داشت را در مجله طنز و کاریکاتور به آن پرداختیم. حتی با ماجرای رئیس جمهور کرواسی و عادل فردوسی پور هم شوخی کردیم.

جواد علیزاده؛ کاریکاتوریستی که جام جهانی را پیش‌بینی کرد - 52

و به عنوان سوال آخر. گیلرمو موردیلو کاریکاتوریست مطرح آرژانتینی یکی از کاریکاتوریست‌هایی بود که در طنز و کاریکاتور آثارش منتشر شده و راجع به آن صحبت می‌شد. درباره مرگ این کاریکاتوریست مطرح دنیا چه نظری دارید؟

من عاشق کار موردیلو بودم. او از کشور فوتبال خیز آرژانتین بود و کاریکاتور‌های فوق العاده‌ای درباره فوتبال داشت. من کتابی از او در فرانسه گرفتم که پله مقدمه‌ای در آن نوشته بود. جالب است که یک برزیلی درباره کتاب یک آرژانتینی بنویسد آن هم در شرایطی که همه می‌دانند جنگ فوتبالی این دو کشور چگونه است. موردیلو عاشق کارهایش بود و به نظرم دنیای کاریکاتور یک موجود فضایی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
اما جالب است بدانید که بدن شما در صورت پیر شدن به شما هشدار می‌دهد که باید مراقب باشید. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی علائم به شما می‌گویند که علی رغم این که سن بالایی ندارید اما سن بدنتان از شما پیشی گرفته است. ریزش مو داریدبه نظر می‌رسد ریزش مو یک تهدید جدی برای سلامتی به نظر می‌رسد. البته گاهی ریزش مو به عللی مثل کمبود ویتامین، استفاده از برخی داروها، شیمی درمانی یا حتی استرس و افسردگی مرتبط است اما اگر بی دلیل ریزش مو دارید یا موهایتان نازک و سفید شده‌اند بهتر است بیشتر از ویتامین‌ها استفاده کنید و مراقب سلامتی خود باشید. چروک شدن پوستیکی از رایج‌ترین علامتهای پیر شدن پوست این است که پوستتان چروک شود.

۱۰ تصویر منتخب نشنال جئوگرافیک از طبیعت در سال ۲۰۱۹

7+
انتخابانتخاب1 روز قبل
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
این مطالعه شامل ۴۲۰ شرکت کننده دارای اضافه وزن و چاق بوده که به دو گروه افرادی که زود غذا می‌خوردند و افرادی که دیر غذا می‌خوردند، تقسیم شده بودند. افرادی که زود غذا می‌خوردند پیش از ساعت ۳ بعدازظهر و افرادی که دیر غذا می‌خوردند پس از ساعت ۳ بعدازظهر ناهار می‌خوردند. افرادی که دیر غذا می‌خوردند هم‌چنین به نسبت افرادی که زود غذا می‌خوردند صبحانه‌های کم‌کالری‌تری خورده یا بیشتر از خوردن صبحانه صرف نظر می‌کردند. در نتیجه اگر قصد کاهش وزن دارید سعی کنید تا حد ممکن کالری مورد نیاز خود را در ساعات اولیه روز دریافت کنید. برای وعده شام میزان غذای خود را نصف کنید یا از میزان کربوهیدرات در این وعده بکاهید.
همشهریهمشهری1 روز قبل
قی چشم مخلوطی از ترشحات مخاطی، سلول‌های پوست، چربی پوست و اشک است که در طول خواب از چشم خارج شده است. اگر رنگ قی چشم سفید یا کرم‌رنگ باشد، طبیعی است، اما اگر ترشجات به رنگ سبز یا زرد باشند، غیر طبیعی شمرده می‌شوند و ممکن است نشانه‌ای از التهاب ملتحمه یا عارضه مزمن چشمی باشند. اگر قی چشم شما به این رنگ‌ها باشند، باید به متخصص چشم مراجعه کنید.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین لرستان، رامین رحمتی در این رابطه گفت: در پی گشت و کنترل نیروهای یگان حفاظت این اداره در سطح حوزه استحفاظی و رودخانه گیزه رود، تعداد ۲۰ قطعه ماهی رودخانه‌ای و هفت رشته تور سالیک ماهیگیری از متخلفین کشف و ضبط شد. اداوات کشف شده از متخلفین تا صدور رای قطعی به صورت امانی زیر نظر این اداره باقی می‌مانندرحمتی افزود: پرونده این متخلفین پس از صورت جلسه واخذ جرایم زیست محیطی جهت سیر مراحل قضایی به دادگستری شهرستان ارجاع، و اداوات کشف شده از آنها تا صدور رای قطعی به صورت امانی زیر نظر این اداره باقی می‌مانند. رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست دلفان با اشاره به اینکه صید غیر مجاز و بی ‌رویه می‌تواند صدمات جبران ‌ناپذیری به اکوسیستم‌‌ها وارد ‌کند، عنوان کرد: شهروندان می‌توانند گزارشات زیست ‌محیطی خود را به وسیله سامانه ۱۵۴۰ در اختیار ادارات حفاظت محیط ‌زیست قرار دهند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
اخیرا شایعاتی مطرح شده است، مبنی بر این که دختر نیکول کیدمن تصمیم دارد کارگردان باشد. اما این شایعات از کجا آغاز شد؟ اخیرا نیکول کیدمن در جریان گفتگو با رسانه‌ها به فرزندان خود اشاره کرد و گفت دختر یازده ساله وی و کیت اربن به هنر بسیار علاقه مند است. این صحبت‌ها باعث شد که بسیاری از افراد تصور کنند نیکول کیدمن در حال تشویق دخترش به کارگردانی است. اما نیکول کیدمن پس از این سخنان اعلام کرده صحبت‌های وی متفاوت‌تر از منظورش تعبیر شده است. درواقع او نگفته که دوست دارد دخترش حتما کارگردان باشد اما تاکید کرده که دوست دادرد دخترش در هر مسیری که مایل است وارد شود، موفق باشد.

نظرها

اخبار بیشتر