المپیادهای اقتصاد، مدیریت، حقوق وصنایع دستی به جمع المپیادها پیوست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
المپیادهای اقتصاد، مدیریت، حقوق وصنایع دستی به جمع المپیادها پیوست

المپیادهای اقتصاد، مدیریت، حقوق وصنایع دستی به جمع المپیادها پیوست

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان خبر از اضافه شدن المپیادهای اقتصاد و مدیریت و حقوق و صنایع دستی به شمار المپیادهای کشور در سال تحصیلی جدید داد.

فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سال تحصیلی جدید و شمار المپیادهای علمی کشور با اعلام این خبر که المپیادهای اقتصاد، مدیریت، حقوق و صنایع دستی امسال برای نخستین بار برگزار می‌شود، گفت: المپیادهای ادبی، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، نجوم، اختر شناسی و کامپیوتر هر سال برگزار می‌شود که امسال نیز این المپیادها را برگزار می‌کنیم. المپیاد سلول‌های بنیادین پنجمین سال خود را طی کرد و امسال نیز برگزار خواهد شد. علاوه بر این المپیاد نانو را با همکاری باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: جدیدترین المپیادی که به جمع این خانواده پیوسته است، المپیاد جغرافیا بود که سال گذشته نخستین دوره‌اش برگزار شد و امسال برای سال دوم برگزار می‌شود اما ما مشاهده کردیم که در حوزه علوم ریاضی و تجربی المپیادهای متعددی داریم اما بچه‌های علوم انسانی تنها یک المپیاد ادبی را دارند. برای همین المپیادهای اقتصاد، مدیریت و حقوق را برای آنها طراحی کردیم.

مهاجرانی درباره چرایی برگزاری المپیاد صنایع دستی اظهار کرد: المپیاد صنایع دستی موضوعی هویت ساز است و در حوزه فناوری‌های نرم برگزار می‌شود که باعث می‌شود دانش آموزان از مسیر آن زندگی را بهتر بشناسند. این المپیاد را با کمک وزارت گردشگری و صنایع دستی برگزار می‌کنیم و دانش آموزان رشته هنر و سایر دانش آموزان می‌توانند در آن شرکت کنند.

وی اظهار کرد: ما دو المپیاد را به دنیا معرفی کرده‌ایم. یکی المپیاد نانو و دیگری المپیاد سلول‌های بنیادین که درباره چگونگی اجرای بین المللی آن در حال برنامه ریزی و رایزنی هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش بینی می‌کنید از المپیادهای جدید استقبال بشود، بیان کرد: سال قبل استقبال از المپیاد جغرافیا بی نظیر بود. ما برای سال اول در دفترچه این المپیاد اعلام کردیم که هنوز امتیاز نخبگانی به برگزیدگان آن تعلق نمی‌گیرد اما بیش از هزار نفر در آن شرکت کردند. معتقد هستیم با توجه به ظرفیت بالای نیروی انسانی و سهمی که ایران در حوزه علم باید داشته باشد در زمینه اقتصاد و مدیریت و حقوق هم شاهد استقبال بسیاری باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: در دیدار اخیر رهبری با نخبگان ایشان تذکر دادند که باید در حوزه علوم انسانی تلاش بیشتری صورت بگیرد و خدا رو شکر که ما از قبل کار را آغاز کرده بودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که برگزاری این المپیادها چه تاثیری در گسترش علم در کشور خصوصا در حوزه علوم پایه و علاقمندی دانش آموزان به ادامه تحصیل در این رشته‌ها دارد، بیان کرد: در اینکه المپیادها در گسترش علوم پایه و افزایش کیفیت آموزشی ما تاثیر مشخصی دارد شکی نیست. اما این نکته که شمار کثیری از بچه‌های المپیادی به سمت رشته‌های مهندسی می‌روند برای ما سیاستگذاران المپیاد هم جذاب نیست اما به خاطر اینکه این دانش آموزان می‌توانند دو رشته در دانشگاه بخوانند، عموما بعد از گرفتن کارشناسی در یک رشته مهندسی باز می‌گردند و یک رشته علوم پایه را می‌خوانند. یا حتی در مقطع فوق لیسانی در یک رشته علوم پایه تحصیل می‌کنند که همان رشته هایی است که در آن درخشان هستند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که با رشد المپیادهای علوم انسانی می‌توان امیدوار بود دانش آموزان برخی استان‌های کشور که سهمی در المپیادها ندارند چون زیرساخت‌ها برایشان مهیا نیست، سهمی به آنها تعلق بگیرد، بیان کرد: اتفاقا سال گذشته در رشته زیست شناسی که بسیار مبتنی بر کار آزمایشگاهی است شاهد بودیم که بیشتر شهرستانی‌ها شرکت کرده بودند. اما اذعام داریم که سهم تهرانی‌ها در المپیادها رو به گسترش است و این اتفاق مبارکی نیست. ما دوست نداریم تهران ۸۰ درصد کشور باشد. در المپیاد تعدادی از والدین هزینه می‌کنند برای فرزندانشان که رقم هنگفتی است و بچه‌های شهرستانی و کم بضاعت این توان مالی را ندارند و داریم تلاش می‌کنیم با تمهیداتی جلوی طبقاتی شدن المپیاد را بگیریم. المپیاد رویدادی است که سال به سال جنسش فرق می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نیوشا ضیغمی با آرش پولادخان تاجره نقره ازدواج کرده است. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون، متولد ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ در تهران، است. مرحوم پدرش محسن ضیغمی دبیر بازنشسته بود و مادرش فهیمه رستم‌پور کارمند بازنشسته است و تنها یک خواهر بنام روشا دارد. در حال حاضر هم با همسر خود که متولد ۱۳۵۲ است در کار تجارت نقره و سرمایه گذاری روی فیلم‌ها فعالیت می‌کند. چون کار خانه که فقط آشپزی نیست!

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

درگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
داغ‌های مجازیدرگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌هافیلمی از درگیری و کتک کاری یک مدیر با کارمندانش که به دلیل مطالباتشان تجمع کرده بودند به یکی از پر واکنش‌ترین فیلم‌ها در فضای مجازی تبدیل شده است

نظرها

اخبار بیشتر