این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
این روزها همه از بایدهای اربعین می گویند، اینکه چه باید کرد و چطور راهی این سفر شد اما در کنار همه این بایدها حواسمان به نبایدهای اربعین هم باشد؛ نبایدهایی که لازم است همه زائران اربعین به آنها توجه ویژه کنند؛ حتی بیشتر از بایدها.

به گزارش مشرق، این روزها هر چه شنیدیم از بایدهای پیاده‌روی اربعین بوده است، بایدهایی که البته برای پیوستن به جمعیت عظیم عاشقان حسینی در جاده نجف به کربلا واجب است، از فوت و فن جاسازی همه وسایل در کوله پشتی تا کم و کیف وسایل مورد نیاز برای این سفر متفاوت و … اما یادمان باشد پیاده‌روی اربعین به عنوان عظیم‌ترین اجتماع مسلمانان بستر تمدن‌سازی و انسان‌سازی است و در کنار همه بایدهای اربعین، نبایدهایی هم هست که بی‌توجهی به یکی از آنها خدای ناکرده می‌تواند هر آنچه در این سفر پر از نور و برکت رشته‌ایم را پنبه کند.

«وحید عربیان»، یکی از موکب‌داران قدیمی که از چند سال قبل تجربه موکب‌داری در مسیر نجف تا کربلا را داشته است، این نبایدها را مرور می‌کند و می‌گوید: «خوب است که زائران پیاده‌روی اربعین این نبایدها را هر روز مرور کنند.»

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 3

سعه صدر فراموش نشود

هر زائر ایرانی نماینده‌ای از فرهنگ و تمدن ایران است و پیاده‌روی اربعین بستری برای فرهنگسازی. مراقب باشید مبادا نتیجه رفتار ناخواسته شما، ارائه تصور نادرستی از فرهنگ ایرانیان باشد. در یک کلام سعه صدر داشته باشد. امسال حجم زائران به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده و این موضوع باعث ازدحام بیشتری در طول مسیر می‌شود. از طرفی کشور عراق به دلیل وضعیت خاص امنیتی، در شهرها و جاده‌ها ایست‌های بازرسی متعددی دارد و این موضوع ممکن است روند پیاده‌روی را کند کرده و موجب ازدحام شود. تعجیل در رفت و آمد، هل دادن، اجتماع بی‌دلیل، اعتراض نسبت به بازرسی بدنی به دلیل اتلاف وقت، این قبیل رفتارها تصویر غلطی از فرهنگ مردم ایران در ذهن میزبانان عراقی ایجاد می‌کند.

آب لوله کشی نیست! زیاده روی در مصرف ممنوع

وقتی در میان راه برای استراحت به موکب‌ها یا خانه عراقی‌ها می‌روید به یک نکته بسیار مهم توجه کنید. یادتان باشد زیرساخت‌های عمرانی کشور عراق نسبت به ایران متفاوت است. در کشور عراق بسیاری از روستاهای بین راه از نجف تا کربلا آب لوله‌کشی ندارند و در خانه‌ها از آب منبع برای شست و شو و حمام استفاده می‌شود. پس اگر در موکب یا خانه عراقی‌ها ماندید در استفاده از آب زیاده‌روی نکنید. بر اساس شنیده‌ها از تجربه موکب‌داران در سال‌های گذشته در مواردی به دلیل زیاده‌روی زائران در شست‌وشوی البسه، صاحبخانه‌ها یا موکب‌داران با کمبود آب منبع مواجه شدند. عراق مثل ایران کشور پرآبی نیست.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 8

قابل توجه خانم‌ها؛ روز اربعین حرم نروید!

روز اربعین حرم امام حسین (ع) برای حضور خانم‌ها به هیچ عنوان مناسب نیست. بنا به فتوای آیت الله سیستانی، آیت‌الله بهجت و بسیاری از مراجع دیگر در ایامی مثل اربعین کل کربلا حرم است. ازدحام در حرم امام حسین در روز اربعین قابل وصف نیست و شرایط حضور بانوان فراهم نیست. بانوان زائر نباید فراموش کنند که امام حسین (ع) تا لحظه آخر قیام و قبل از شهادت نگران نوامیس‌شان بودند. همه خاک کربلا در این ایام مقدس است و سلامی از راه دور در روز اربعین شما را بس!

شوخی‌های نابجا ممنوع!

حضور خانوادگی و جمع‌های دوستانه در پیاده‌روی اربعین لذت این سفرمعنوی را بیش از پیش می‌کند. قطعا لطف سفر دسته‌جمعی علاوه بر حال خوب معنوی، تجربه کردن گعده‌های دوستانه با چاشنی شوخی و خنده هم هست. تا اینجا هیچ ایرادی نیست، اما دور شوخی با مسائل فرهنگی و زبان عربی میزبانان اربعین را خط بکشید. تلاش برای صحبت کردن با زبان عربی با لحن طنزآمیز یکی از مواردی است که در سفر اربعین بعضا دیده می‌شود و ممکن است برای شهروندان عراقی سوءتفاهم ایجاد کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

فرصت‌سوزی نکنید

عکس موضوعی که در بالا به آن اشاره شد، هم صادق است. بعضی از میزبانان عراقی با زبان فارسی آشنایی دارند، پس لازم است زائران عزیز در جمع‌های دوستانه در طی مسیر، موکب‌ها یا احتمالا در خانه میزبانان عراقی حواسشان باشد که در شوخی‌ها از به کار بردن کلمات فارسی که شاید خلاف ادب باشد، خودداری کنند، پیاده‌روی اربعین ناب‌ترین فرصت برای تعامل هر چه بیشتر و تقویت پایه‌های دوستی و برادی دو ملت است. قدر این فرصت را بدانید و خدای ناکرده با ارائه تصویری نادرست از فرهنگ مردم ایران فرصت سوزی نکنید.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 16

اگر غذای عربی دوست ندارید …

زائران ایرانی در پیاده‌روی اربعین میهمانند، میهمان مهر مردم عراق و میزبانان هر آنچه را در توان دارند، پیشکش زائران می‌کنند و برای احترام به میهمانان، بهترین غذای خود را برای پذیرایی آماده می‌کنند، اما شاید بهترین غذای عراقی‌ها باب طبع ایرانی‌ها نباشد. اگر به هر دلیلی غذاهای عربی را که در طول مسیر پیشکش شما می‌شود، دوست ندارید، مبادا رفتاری از خودتان نشان دهید که باعث دلگیری میزبان عراقی شود. احترام و قدردانی را فراموش نکنید. نکته دیگر اینکه اگر احساس سیری می‌کنید دوباره در صفوف غذا نایستید.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 19

مبادا دلی بشکند

مردم عراق به عشق پذیرایی از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع) یک سال از درآمدماهانه یا روزانه‌شان پس انداز می‌کنند تا در پیاده‌روی اربعین از زائران پذیرایی کنند. گاهی همه دار و ندار پیرزنی روستایی چند کیلو خرما است که آن را در سینی می‌گذارد و با عشق در میانه راه می‌نشیند تا کام زائر اربعین را شیرین کند. گاهی هم توان مالی میزبان عراقی، پذیرایی از زائران با شیرینی لاکچری عراقی است. مبادا برای خوردن میان وعده‌ای بهتر و پروپیمان‌تر از کنار پیرزن، پیرمرد یا جوان روستایی که همه سرمایه‌شان همان چای، شربت یا خرمای خاک خورده است، بگذرید. شکمو نباشید و تا می‌توانید دل به دست آورید.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 22

پرتوقع نباشید!

در پیاده‌روی اربعین سطح توقعات و انتظارات خودتان را مدیریت کنید و پرتوقع نباشید. موکب‌داران ایرانی و عراقی همه تلاششان را برای ارائه بهترین خدمات به زائران به کار می‌گیرند تا زمینه استراحت و آرامش میهمانان امام حسین (ع) فراهم شود، اما طبیعی است که به دلیل ازدحام زائران ممکن است کم و کاستی‌هایی هم وجود داشته باشد. کمبودها را به جان بخرید. مبادا برای موکب‌داران ایرانی یا عراقی ترشرویی کنید.

زباله نریزید

معنای پیاده‌روی اربعین را درک کنید. قناعت، احسان، صبر، بخشش. اینها نماد رفتارهای سازنده در پیاده‌روی اربعین است. یکی از مصادیق این رفتارها حفظ پاکیزگی مسیر است. زباله‌هایتان را در مسیر پیاده‌روی اربعین نریزید. اگر خدای ناکرده با بی‌توجهی زباله‌ای در مسیر مقدس نجف به کربلا ریختید، شاید در درک پیاده‌روی اربعین اشتباه کرده‌اید.

قانون کشور میزبان را دور نزنید!

قانون کشور عراق را دور نزنید. به دلیل ملاحظات امنیتی، همراه داشتن موبایل در بسیاری از اماکن مذهبی کشور عراق ممنوع است و غرفه‌هایی برای امانت دادن وسایل جای‌گذاری شده است. به گفته موکب‌داران ایرانی در مواردی دیده شده که زائران تلفن همراهشان را زیر لباس‌هایشان پنهان می‌کنند که این موضوع بی‌احترامی به قوانین کشور عراق است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بازدید رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از تیپ ۶۵ نوحه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از آمادگی رزمی و توان دفاعی تیپ ۶۵ نیروی مخصوص و کلاه سبز‌های نیروی زمینی ارتش بازدید کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرلشکر باقری در این دیدار گفت: اگر تهاجمی صورت نمی‌گیرد، صرفا به خاطر بازدارندگی و کارآمدی نیرو‌های مسلح ماست.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
در رخ دادن این اتفاق فقط کیانوش رستمی مقصر نیست. هیچ کسی مثل کیانوش رستمی من را یاد او نمی‌اندازد. در واقع تنها شانس کیانوش رستمی برای حضور در المپیک این است که سهراب مرادی، رضا بیرالوند، علی میری و سید ایوب موسوی با هم سوار بالن شوند در نقطه‌ای نامعلوم در آسمان ناپدید شوند. البته در این شرایط هم باز بعید است کیانوش رستمی بتواند با ۳۲۰۰ امتیاز، جز ۸ وزنه‌بردار برتر رنکینگ دسته ۹۶ کیلوگرم باشد». در رخ دادن این اتفاق فقط کیانوش رستمی مقصر نیست.
ایلناایلنا14 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با دستگیری برخی کارگران هفت تپه که در مسیر تهران بودند، گفت: این خبر از اساس کذب بود، این افراد شاکی داشتند و مدافع حقوق کارگران نبودند و جلوی خط تولید را گرفته بودند. وی ادامه داد: این افراد شاکی داشتند و مدافع حقوق کارگران نبودند و جلوی خط تولید را گرفته بودند و مانع فعالیت خط تولید شدند و به همین جهت مدیران شرکت از آنها شکایت کردند. جالب است که ما بررسی کردیم و دیدیم آنها حقوق خود را گرفته‌اند و حتی حقوق زندانیان هم برایشان واریز شده است. البته همه آنها با تودیع قرار آزاد شدند. این مایه تأسف است که به بهانه حمایت از کارگر برخی حرف‌ها زده شود؛ حقوق کارگر در فعالیت کارخانه است و ما تکلیف خود را در این زمینه انجام دادیم.

ماجرای کمپوت‌های تقلبی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
کمپوت‌هایی به نام یک برند معروف و به کام سودجویان متواری. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ ماجرا از این قرار است که متهم متواری، کمپوت‌های تاریخ مصرف گذشته را در مکانی جمع می‌کرد و تاریخش را تغییر و به نام یک برند معروف این کمپوت‌ها را به فروشندگان غالب می‌کرده است.

فکر بکر برخی پزشکان برای فرار از کارتخوان و پرداخت مالیات!

تابناکتابناک11 ساعت قبل
اخیرا اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد برخی پزشکان پیوسته به این طرح قانونی هم برای فرار از اجرای آن، شیوه‌های جدیدی در دستور کار قرار داده و نوع جدیدی از فرار مالیاتی را به رخ همگان کشیده‌اند؛ راهکاری برای اخذ مبالغ اضافه از بیماران برای پرداخت سهم مالیات از درآمدشان. سوالی که در پی الزام برخی مشاغل از جمله پزشکان به استفاده از کارتخوان‌های متصل به اداره مالیات بر اساس قانون بودجه سال جاری، تمدید چندباره مهلت پیوستن ایشان به این طرح و در نهایت سرپیچی ۸۰ درصد پزشکان از آن، در ذهن بسیاری شکل گرفته است. راهکار دوم هم احتمالا استفاده از کارتخوان‌هایی است که به درگاه اداه مالیات متصل نشده‌اند و منشی یا فرد دیگری می‌بایست با انتقال وجوه دریافتی به آن کارتخوان و شماره حساب متصل به آن، جور قانونی جلوه دادن امور را بکشد. راهکار‌هایی غیرقانونی که احتمالا مجازات‌های سنگینی برایشان در نظر گرفته شده باشد، به شرطی که قرار باشد متخلفان شناسایی و مجازات شوند! واقعیتی که مجابمان می‌کند از مسئولان بپرسیم آیا قرار نیست با قانون شکنان و افزایش هزینه‌های تحمیلی به بیماران مقابله کرده و مانع از گسترش این قانون شکنی در کشور شوند؟!

ادامه فعالیت سامانه بارشی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال استان خوزستان، مرکزی، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نواحی غرب استان اصفهان، بارش پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به اینکه بارش‌ها در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان ادامه دارد، افزود: در حاشیه جنوبی البرز برای استان‌های زنجان، مرکزی، البرز و تهران نیز بارش پیش بینی می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: شدت بارش‌ها امروز در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه و لرستان افزایش خواهد یافت و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و ایجاد رواناب‌ها در این استان‌ها دور از انتظار نیست. آقای سرکرده برای استان‌های هرمزگان، ارتفاعات استان کرمان و نواحی جنوب کشور هم رگبار، رعد و برق و بارش پراکنده پیش بینی کرد. وی گفت: دمای تهران امروز در گرم‌ترین زمان تا ۲۰ درجه پیش بینی می‌شود و آسمان ابری همراه با بارش و رگبار موقتی خواهیم داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پایان طلایی تیم 3 نفره بانوان در ووشو قهرمانی جهان

خبری10 ساعت قبل

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری12 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری13 ساعت قبل

مهارت آموزی ۱۵۰۰ سرباز در دانشکده پست و مخابرات

فارس26 دقیقه قبل

پوتین و اسد در باره تحولات سوریه گفت و گو کردند

اقتصاد آنلاین29 دقیقه قبل

توقف فعالیت در انتظار رستوران‌های ایجاد کننده سدمعبر در پیاده رو‌ها است

میزان‌آنلاین30 دقیقه قبل

توجه داشتیم روحانی به‌قدر کافی قدرت داشته باشد تا توافق را اجرایی کند

اقتصاد آنلاین33 دقیقه قبل

روایت حجت الاسلام پناهیان از سیاست‌مداری که با عملکردش، احترام عالمان دینی را افزایش داد + فیلم

باشگاه خبرنگاران35 دقیقه قبل

سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم

فارس36 دقیقه قبل

کاهش ۲۰ درصدی قیمت زعفران همزمان با آغاز برداشت

تجارت‌نیوز39 دقیقه قبل