حافظ، شاعری برای همه نسل‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
حافظ، شاعری برای همه نسل‌ها

حافظ، شاعری برای همه نسل‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا |
فال گرفتن از دیوان حافظ تنها به ایرانیان محدود نمی‌شود بلکه در همه کشورهای فارسی‌زبان رواج دارد؛ به‌ طوری‌ که برخی از این فال‌ها بسیار معروف افتاده که از معروف‌ترین آنها کتاب‌هایی هم تدوین شده است. از جمله فالی که «رابیندرانات تاگور» شاعر، فیلسوف و موسیقیدان معروف هندی به هنگام زیارت آرامگاه حافظ از دیوان خواجه گرفت با این نیت که آینده هند چه خواهد شد. به این سبب او به لسان‌الغیب معروف شده و این عنوانی است که به هیچ شاعر تراز اول زبان فارسی داده نشده است.

به گزارش ایسنا، محمد بقایی ماکان به مناسبت روز بزرگداشت حافظ در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: «نزدیک به ۷۰۰ سال از درگذشت حافظ می‌گذرد اما او از معدود شاعرانی است که ذهن ایرانیان را مدام به خود مشغول داشته و هر کس به قدر دانش و آگاهی خویش از شعرش لذت برده و از آن بهره گرفته است.

نقش حافظ در زندگی ایرانیان تا حدی است که به جرات می‌توان گفت با حذف او کمبودی چشمگیر به لحاظ عاطفی و روحی در آنان پدید خواهد ‌آمد. بنابراین باید گفت حافظ عامل مهمی در وحدت و انسجام ملی است و از این نظر می‌‌توان غزل‌های او را شیرازه‌بند کتاب هویت ایرانی دانست که همه اقوام ساکن در مرز پرگهر با هر عقیده و اندیشه‌ای به سروده‌های او دلبستگی دارند زیرا سخن خواجه شیراز به میزان بسیار حرف دل مردم است. او در هر زمینه‌ای، خواه عاطفی، خواه اجتماعی، خواه انتقادی، خواه عقیدتی که به بیان موضوعی پرداخته، چنان با مکنونات قلبی مردم تطابق دارد که می‌توان گفت، حرف دل آنان است؛ چندان که بسیاری از ابیاتش به صورت مثل سائر درآمده است.

این بدان معناست که ذهن جامعه مجذوب شعر اوست و شعرش با روح جمعی یا به قول یونگ با وجدان عمومی همخوانی دارد. کمتر خانواده‌ای در ایران یا کشورهای فارسی‌زبان با هر مرام و مسلکی پیدا می‌شود که دیوان رند شیراز را در خانه یا محل کار خویش نداشته باشد و همچنین کمتر فارسی‌زبانی است که بیتی از او در خاطر نسپرده یا اوقاتی را با شعرش به سر نبرده باشد.

شگفت اینجاست که تقریبا تمامی غزل‌هایش با روحیه ایرانیان سازگار است. به همین سبب است که غالب تفال‌ها از دیوان او درست از آب درمی‌آید. البته باید در نظر داشت که فال گرفتن از دیوان حافظ تنها به ایرانیان محدود نمی‌شود بلکه در همه کشورهای فارسی‌زبان رواج دارد؛ به‌ طوری‌ که برخی از این فال‌ها بسیار معروف افتاده که از معروف‌ترین آنها کتاب‌هایی هم تدوین شده است. از جمله فالی که «رابیندرانات تاگور» شاعر‌، فیلسوف و موسیقیدان معروف هندی به هنگام زیارت آرامگاه حافظ از دیوان خواجه گرفت با این نیت که آینده هند چه خواهد شد. به این سبب او به لسان‌الغیب معروف شده و این عنوانی است که به هیچ شاعر تراز اول زبان فارسی داده نشده است. از این عنوان پیداست که سخن خواجه شیراز جنبه‌ای علوی و مینوی دارد. بی‌سبب نیست که تذکره‌نویسان او را «ملک فضلا»، «نادره زمان» و «اعجوبه دوران» می‌نامند که به واقع چنین نیز هست زیرا شعر او هنوز بعد از گذشت هفت قرن همچنان نوترین شعر است و این خود دلیلی است بر این که او شاعر همه دوران‌هاست و حجتی بر این دعوی که شعر خوب نو و کهنه ندارد و در همه زمان‌ها می‌تواند مطرح باشد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سرودن چنین غزل‌های والایی به واقع از طاقت بشری خارج است. این که او را داننده اسرار نهان یا لسان‌الغیب نامیده‌اند یعنی که از رمز و رازهای ضمیر آدمی آگاه است. مجموع این ویژگی‌ها سبب شده که چهره‌ای بسیار مطرح نه تنها در میان فارسی‌زبانان بلکه میان منتقدان ادبی مشهور جهان از جمله «گوته» متفکر بزرگ آلمانی قرار بگیرد و این اندیشمند که در واقع می‌توان او را یکی از غول‌های تفکر تاریخ بشری نامید آرزو کند که کاش کوچک‌ترین شاگرد مکتب حافظ می‌بود. از اینها گذشته یکی دیگر از ویژگی‌های بارز شعر حافظ که او را در میان ایرانیان بسیار محبوب ساخته گرایش و علاقه آشکار و شدیدش به فرهنگ و اندیشه‌های برآمده از سرزمین اوست که در جای‌جای دیوانش قابل ردیابی است که از او شخصیتی در حد یک اسطوره ساخته است. به همین جهت آن‌قدر تعریف و توصیفات مختلف از وی شده و چندان حکایات گوناگون درباره وی پرداخته شده که گاه چهره‌ای افسانه‌ای یافته و مورد توجه سلیقه‌های مختلف با دیدگاه‌های متفاوت قرار گرفته است. برای مثال از فقیهان گرفته تا شاعران نوپرداز هر یک به نوعی و به شیوه کلامی خود از او ستایش کرده‌اند که یک سمت آن می‌تواند مرحوم مرتضی مطهری باشد و سوی دیگر شاعرانی مانند فریدون مشیری، شهریار، نصرت رحمانی، معینی‌کرمانشاهی، اخوان ثالث و احمد شاملو.

سخن درباره حافظ بسیار می‌توان گفت. آن چه در اینجا به اختصار ذکر شد اشاره‌ای بوده است برای فهم این نکته که از چه روی ایرانیان و آشنایان به شعر حافظ دلبسته کلام دلنشین او هستند، چندان که کمتر رسم و آیینی است که بی‌حضور دیوان او کامل باشد، از سفره عقد گرفته تا سفره هفت سین تا سفره یلدا و دیگر مراسم سنتی و ملی.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز11 ساعت قبل
سرویس جامعه فردا: در این بسته خبری جزئیات تعطیلی کلیه مدارس و مناطقی که در تاریخ سه شنبه ۲۸ آبان ماه تعطیل شده‌اند را می‌بینید. تعطیلی برخی از مدارس لرستانبنابر اطلاعیه روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان برخی مدارس این استان روز سه شنبه تعطیل است. فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری فردا از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شودفعالیت مدارس استان چهارمحال و بختیاری فردا سه شنبه ۲۸ آبان ۹۸ از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. تعطیلی برخی از مدارس استان قزوینبرخی مدارس شهرستان‌های آوج، آبیک و بخش الموت شرقی در نوبت صبح فردا تعطیل است. وی ادامه داد: همچنین مدارس مقطع ابتدایی ابهر و خرمدره و مقطع ابتدایی و متوسطه اول بخش مرکزی خدابنده شیفت صبخ سه شنبه تعطیل است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«سید احمد میرعلایی» که مسئول پیگیری روند تولید و ساخت فیلم سینمایی «احمدبای» به کارگردانی جمال شورجه است از طی شدن مراحل نهایی ساخت این فیلم خبر داد. سیداحمد میرعلایی که این روزها مسئول پیگیری کارهای ساخت و تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی جمال شورجه بعد از بیماری وی است از ادامه ساخت این فیلم گفت. میراعلایی در ابتدا گفت: فیلمبرداری فیلم تا قبل از بیماری آقای شورجه تمام شد، حتی بخشی از تدوین کار در هنگام سلامت او نیز ادامه داشت. بعد از عارض شدن بیماری برای آقای شورجه، تدوین، صداگذاری و ساخت موسیقی نیز در حال ادامه است. میراعلایی اظهار داشت: «احمد بای» قهرمانی ملی و ضداستعمار الجزایر و برای مردم این کشور از محبوبیت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فدراسیون سرآمدان علمی ایران با هدف دستیابی به مرجعیت علمی، افزایش کیفیت علمی کشور و کمک به توسعه تحقیقات محققان معتبر توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است. این فدراسیون به محققان علمی برجسته و سرآمدان علمی واجد شرایط، خدمات متنوعی از جمله پرداخت پژوهانه نقدی ارائه می‌کند. از جمله این خدمات، پرداخت پژوهانه نقدی از ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال است که به سرآمدان علمی تعلق می‌گیرد. این فدراسیون اشخاصی را به عنوان سرآمد علمی انتخاب می‌کند که دستاوردهای علمی قابل توجهی کسب کرده باشند. عضویت در هیأت علمی حداقل یک موسسه علمی یا پژوهشی کشور از جمله شرایطی است که سرآمدان علمی باید دارا باشند.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
ایمناایمنا7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، مرتضی رشیدی صبح امروز (سه‌شنبه) در صد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در گزارش جزئیات اجرای برنامه‌های روز اصفهان اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای اجرای ۱۴۰ عنوان برنامه در روز اصفهان انجام شده و پیش تولید آن به پایان رسیده بود که به دلیل اتفاقات اخیر اکثر این برنامه‌ها لغو شد. وی افزود: نزدیک‌ترین این برنامه‌ها، ویژه برنامه روز ۲۵ آبان بود اما در همان روز اتفاقاتی رخ داد که مجبور به لغو برنامه شدیم. مدیر اجرایی ویژه برنامه‌های روز اصفهان تصریح کرد: البته آن دسته از برنامه‌هایی که در فضای داخلی سالن‌ها برگزار شده و نیاز به فصای عمومی ندارد برگزار می‌شوند که شامل ۱۰ عنوان برنامه خواهند بود. وی ادامه داد: سایر برنامه‌ها را در قالب مجموعه آماده نگه خواهیم داشت تا در دهه فجر یا عید نوروز برگزار کنیم. گفتنی است سال گذشته و با تصویب اعضای شورای شهر اول آذرماه به عنوان روز اصفهان انتخاب و امسال دومین سالی بود که قرار بود ویژه‌برنامه‌های نکوداشت روز اصفهان برگزار شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲؛ برتری سخت سوریه و قطر بر رقبا

نود2 دقیقه قبل

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲|تساوی عراق و بحرین به سود شاگردان ویلموتس

نود2 دقیقه قبل

عیسی کلانتری: تیرماه امسال آلودگی گاز ازن در هوا آن قدر زیاد شد که باید ۱۱ روز تهران را تعطیل می‌کردیم

عصر ایران4 دقیقه قبل

ویلموتس بازی‌های امروز را دید؟

صدا و سیما4 دقیقه قبل

تساوی بحرین و عراق به نفع ایران/ امیدها برای صعود شاگردان ویلموتس به عنوان تیم نخست زنده ماند

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل

تساوی بحرین و عراق به نفع ایران/ امیدها برای صعود مستقیم زنده ماند

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل