کشف کامپیوتر باستانی دو هزار ساله در یونان! +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
کشف کامپیوتر باستانی دو هزار ساله در یونان! +عکس

کشف کامپیوتر باستانی دو هزار ساله در یونان! +عکس

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:در این مقاله قصد داریم به کامپیوتری بپردازیم که ۸۷سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده بوده! این کامپیوتر باستانی در بقایای یک کشتی تجاری یونانی کشف شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، ما انسان‌های قرن ۲۰ و ۲۱ خودمان را سرآمد پیشرفت‌های تکنولوژیکی می‌دانیم و به سختی می‌توانیم زندگی در دوران باستان را که در آن هیچ تکنولوژی‌ای وجود نداشته، تصور کنیم. اما هرازگاهی اطلاعاتی در رابطه با پیشینیان خود کسب می‌کنیم که به معنی واقعی کلمه تمام تصورات ما از دنیای باستان را به هم می‌زنند! به عنوان مثال ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم یک فرعون مصری یا امپراطور یونانی را پای میز کامپیوتر تصور کنیم اما با این وجود، دنیای باستان هم بیل گیتس‌ها، استیو جابز‌ها و استیو وازنیاک‌های خودش را داشته و این مغزهایی که قرن‌ها از زمان خودشان جلوتر بوده‌اند، موفق به خلق ورژن باستانی کامپیوترها شده بودند! در این مقاله به ماهیت، نحوه استفاده و کاربردهای همین کامپیوتر باستانی خواهیم پرداخت.

نحوه کشف اولین کامپیوتر تاریخ

این کامپیوتر باستانی برای اولین بار حدود ۱۲۰سال پیش در دهه ابتدایی قرن بیستم (دهه ۱۹۰۰ میلادی) و داخل بقایای یک کشتی باستانی بنام آنتی‌کیترا (Antikythera) کشف شد. به عقیده باستان شناسان، این کشتی یونانی، یک کشتی تجاری بوده که قصد داد و ستد در یک یا چند بندر خارجی واقع در آسیای صغیر (شبه جزیره آناتولی در ترکیه امروزی) را داشته است. با بررسی بقایای بجا مانده از این کشتی، باستان شناسان متوجه شدند که آنتی‌کیترا درحال حرکت به سمت غرب مدیترانه بوده که واژگون شده و بقایای آن چیزی حدود ۲هزار سال دست نخورده باقی مانده.

کشف کامپیوتر باستانی دو هزار ساله در یونان! +عکس - 4

محل پیدا شدن کشتی آنتی‌کیترا

در این کشتی یونانی، کالاها و اقلام بسیار زیادی کشف شد که یکبار دیگر ثابت می‌کرد این کشتی، یک کشتی تجاری بوده است. برخی از کالاهای کشف شده در این کشتی، در نوع خودشان بسیار جالب بودند اما بدون ذره‌ای شک، عجیب‌ترین و غیرمنتظره‌ترین کالایی که در این کشتی به چشم می‌خورد، بقایای یک کامپیوتر باستانی بود! این کامپیوتر انقدر در زمان خودش کالای حساس و جذابی به شمار می‌رفته که به گفته کاوشگرانی که این کشتی را پیدا کرده بودند، با دقت بسته بندی شده بوده تا از آسیب‌های احتمالی در امان باقی بماند.

کاربردهای کامپیوتر یونانی

مطمئنا یکی از اصلی‌ترین سوال‌هایی که در رابطه با این کامپیوتر باستانی وجود دارد، این است که از آن در چه زمینه‌هایی استفاده می‌شده و چه کاربردهایی برای یک تمدن باستانی که ۲هزار سال پیش می‌زیسته، داشته است؟ احتمالا می‌دانید که در دنیای باستانی، علم ستاره شناسی یا نجوم یکی از محبوب‌ترین علم‌ها بوده و اکثر پیشرفت‌های تکنولوژیکی آن دوران هم به نحوی مرتبط با همین علم بوده است. پس شاید خیلی هم عجیب نباشد اگر بگوییم که کامپیوتر باستانی در اصل یک ابزار پیشرفته برای ستاره شناسی بوده است.

باستان شناسان معتقدند که به احتمال بسیار زیاد، از این کامپیوتر برای پیش‌بینی حرکت ستاره‌ها و صور فلکی استفاده می‌شده. هدف اصلی‌ای که پشت ساخت این رایانه باستانی بوده، ساخت یک تقویم پیشرفته فلکی عنوان شده که می‌توانسته برای اختربینی و اخترشناسی به دانشمندان یا حتی کسانی که خودشان را جادوگر و طالع‌بین معرفی می‌کردند، کمک کند!

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

باستان شناسان یک کاربرد دیگر هم برای این کامپیوتر باستانی متصور شده‌اند که کاملا هم می‌تواند با عقل جور در بیاید. آن‌ها معتقدند که مردمان باستان، می‌توانستند از این گجت برای جهت یابی هم استفاده کنند. مطمئنا می‌دانید که در دنیای باستان، از صور فلکی به عنوان قطب نماهای طبیعی استفاده می‌شده و تقریبا تمام علم جهت یابی آن دوران، به اختربینی خلاصه می‌شده. پس واضح است که داشتن یک وسیله پیشرفته که می‌تواند جایگاه صور فلکی در آسمان را پیش‌بینی کند می‌توانسته به هر کسی در هر کجای دنیا کمک کند. اگر از این زاویه به این گجت باستانی نگاه کنیم، می‌توانیم از آن به عنوان یک کامپیوتر باستانی یاد کنیم که دارای نرم افزارهای جی پی اس (GPS) هم بوده است!

اما شاید جذاب‌ترین بخش ماجرا این باشد که اصلا این رایانه باستانی، چگونه کار می‌کرده است؟ موسسه اسمیتسونیان (Smithsonian) که یک سازمان فدرال آمریکایی و تشکیل شده از چندین موزه مطرح آمریکایی است، در سال ۲۰۱۵ تحقیقاتی جامع روی این کامپیوتر باستانی انجام داد. مطلبی که در ادامه مشاهده می‌کنید، یافته‌های این سازمان فدرال است:

در این کامپیوتر باستانی عقربه‌هایی وجود داشته که بجای ساعت و دقیقه، اجرام آسمانی را نمایش می‌داده است. یک عقربه، موقعیت خورشید و عقربه دیگر هم موقعیت ماه را نشان می‌داده. ضمن اینکه هر کدام از پنج جرم آسمانی دیگری که در دوران باستان با چشم غیر مسلح قابل مشاهده بوده‌اند هم عقربه مخصوص به خود را داشته‌اند. این اجرام آسمانی شامل سیاره عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل می‌شده است. یک محفظه کوچک هم داخل عقربه مخصوص به ماه قرار گرفته بوده که در آن یک توپ سیاه و یک توپ نقره‌ای وجود داشته. بسته به شرایط، یکی از این توپ‌ها داخل محفظه نمایش داده می‌شده که می‌توانسته وضعیت ماه را به کاربر خودش نمایش دهد. ضمن اینکه دو سیستم عقربه‌دار دیگر هم در پشت این دستگاه تعبیه شده بوده که هرکدام کار متفاوتی انجام می‌دادند. یکی از آن‌ها، عملکردی مانند تقویم داشته و دیگری هم زمان ماه‌گرفتگی و یا خورشیدگرفتگی را مشخص می‌کرده است. تمام این بخش‌ها توانایی این را داشته‌اند که از قبل تنظیم شوند و سپس به صورت اتوماتیک و از طریق چرخ دنده‌های موجود در این دستگاه، نیاز کاربر خود را برطرف کنند!

در نهایت هم اینکه درست است کامپیوترها، حداقل با آن شکلی که ما آن‌ها را می‌شناسیم، در اواخر قرن ۲۰میلادی ساخته شدند اما این موضوع به این معنی نیست که ما تنها نسلی هستیم که توانسته‌ایم به کامپیوترها دسترسی داشته باشیم. مردمان باستان هم کامپیوترهای مخصوص به خود را داشته‌اند که این گجت‌ها با وجود تکنولوژی آن دوران، عملکردی بسیار جذاب و هوشمندانه هم داشته‌اند. کسی چه می‌داند، شاید ۲هزار سال دیگر هم مقاله‌ای در رابطه با مدرن‌ترین کامپیوترهای دوران کنونی خود ما نوشته شود و در آنجا به کامپیوترهای ما، لقب کامپیوتر باستانی داده شود! این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ محمدرضا منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به افرایش تعرفه صادرات مواد معدنی تا ۲۵درصد، اظهار کرد: پرداخت مالیات و افزایش تعرفه دو راه جبران کمبود بودجه و درآمد‌های نفتی است و دولت در شرایط فعلی هر دو روش را در پیش گرفته و چاره‌ای جز این کار ندارد. نماینده مردم ساوه در مجلس ادامه داد: اگرچه این کار به ضرر معادن کوچک خواهد بود و به آن‌ها فشار می‌آورد اما در این حالت باید بهره‌وری خود را بالا برده تا صادرات آن‌ها توجیه اقتصادی داشته باشد. منصوری خاطرنشان کرد: معادن بزرگ که عمدتا دولتی هستند و با این اقدام ممکن است دچار نوساناتی شوند اما از آنجا که صاحبانشان دولتی‌اند مشکل چندانی نخواهند داشت اما معادن کوچک با این تصمیمات و آزمون و خطاها دچار آسیب جدی خواهند شدوی درباره تاثیر افزایش تعرفه بر صادرات مواد معدنی نیز تصریح کرد: از آنجا که حدود ۷۰ درصد صادرات مواد معنی از طریق معادن کوچک صورت می‌گیرد، با این اقدام خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای این معادن ایجاد خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، نیرویار دبیر هیات فوتبال استان در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به برگزاری دیدار حساس نود ارومیه و تراکتور تبریز از جام حذفی باشگاه‌های کشور در روز ۵ آذرماه گفت: ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری ارومیه آخرین مراحل تکمیل عملیات اجرایی خود را پشت سر می‌گذارد و بزودی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح خواهدشد و اگر سازمان لیگ فدراسیون فوتبال و شورای تامین استان موافقت کنند، دیدار حساس جام‌حذفی در این ورزشگاه برگزار خواهدشد در غیراینصورت ورزشگاه تختی درصورت موافقت سازمان لیگ میزبان این بازی خواهدبود. دبیر هیات فوتبال آذربایجان‌غربی در مورد مرحله مقدماتی فوتسال قهرمانی آسیا نیز گفت: این رقابت‌ها با حضور ۷ تیم ازبکستان، نپال، افغانستان و تاجیکستان در گروه ۱ و ایران، قرقیزستان و ترکمنستان در گروه ۲ از روز یک آبان‌ماه به میزبانی ارومیه و در سالن ۶۰۰۰نفری غدیر برگزار خواهدشد و ۲ تیم برتر هر گروه به مرحله نهایی این رقابت‌ها، اسفندماه امسال به میزبانی ترکمنستان صعود خواهندکرد. وی ادامه داد: برای این رقابت‌ها، ۲ هتل آنا و پارک به عنوان محل اسکان تیم‌ها و عوامل اجرایی انتخاب شده‌اند. گفتنی است، سه‌شنبه ۲۳ مهرماه، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور و رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال در سفر به ارومیه از آخرین روند احداث ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری ارومیه بازدید کردند.
فارسفارس23 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکمنستان در راس یک هیات از مقامات عالی رتبه این کشور به ایتالیا سفر خواهد کرد. «بردی محمداف» به ایتالیا سفر می‌کندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، رئیس جمهور ترکمنستان در راس یک هیات از مقامات عالی رتبه این کشور در ماه نوامبر به ایتالیا سفر خواهد کرد. «بردی نیاز میاتیف» معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان که در حال حاضر در ایتالیا حضور دارد با مقامات وزارت خارجه این کشور تمهیدات سفر بردی محمداف را مورد بررسی قرار می‌دهند. به گفته مقامات مذکور، این بازدید رسمی در ماه نوامبر سال جاری برگزار می‌شود. سال گذشته مبادلات تجاری بین ترکمنستان و ایتالیا در سطح ۱٫۵ میلیارد دلار قرار داشت که صادرات محصولات ترکمنی بیشتر بود.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، پس از با خبر شدن سرمایه‌گذاران از قرارداد برگزیت، قیمت طلا کاهش یافت ولی ادامه تردید در مورد مذاکرات تجاری چین و آمریکا این کاهش قیمت را محدود کرد. قیمت طلا امروز ۰٫۳ درصد کاهش یافت و به ۱۴۸۵٫۴۸ دلار در هر اونس رسید. در همین حین، قیمت دلار به پایین‌ترین حد طی بیش از یک ماه گذشته رسید و کاهش قیمت طلا را محدود کرد. وارن پترسون تحلیلگر آی ان جی گفت: «برگزیت قیمت طلا را کمی بی ثبات می‌کند ولی تصویر اقتصاد وسیع‌تر و تحولات تجاری تعیین کننده قیمت طلا هستند». «ممکن است یک توقف کوتاه مدت وجود داشته باشد ولی با توجه به بی ثباتی‌های وسیع و کند شدن اقتصاد، روند قیمت طلا مسلما رو به بالاست».

نظرها

اخبار بیشتر