هزینه وام مسکن چقدر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

هزینه وام مسکن چقدر است؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
در معاملات فرابورس ایران قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن با توجه به زمان انتشار اوراق و زمان مانده تا سررسید از ...

در معاملات فرابورس ایران قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن با توجه به زمان انتشار اوراق و زمان مانده تا سررسید از ۳۶ هزار تومان تا بیش از ۴۱ هزار تومان داد و ستد می‌شود.

در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران قیمت امتیاز تسهیلات مسکن آذر ماه ۱۳۹۶ کمی بیشتر از ۳۷ هزار تومان بود همچنین امتیاز تسهیلات مسکن دی ماه سال ۱۳۹۶ به حدود قیمت ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسید.

امتیاز تسهیلات مرداد ماه سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۰ هزار تومان داد و ستد شد همچنین تسه شهریور ماه سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۱ هزار تومان داد و ستد شد.

در مجموع قیمت اوراق تسهیلات مسکن با سر رسیدهای مختلف از حدود ۳۶ هزار تومان شروع می‌شود و تا بیش از ۴۱ هزار تومان هم ادامه دارد. اما آن‌هایی که ارزان‌تر هستند به ابطال نزدیک‌تر هستند.

با توجه به قیمت‌های روی تابلو در این گزارش هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن را به طور متوسط ۴۰ هزار تومان در نظر گرفته و با این شرایط هزینه وام مسکن را محاسبه می‌کنیم.

با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، هزینه این تعداد اوراق آن‌ها هشت میلیون تومان می‌شود. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند و با این حساب باید حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون تومان پرداخت کنند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف۶۰ میلیون تومان و مجردهایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقیمانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد. / ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، علی خلیلی پیش از ظهر امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به تقارن ماه صفر و هفته تربیت بدنی برنامه‌های این هفته به بعد از ماه صفر منتقل شد تا از نشاط و شادابی بیشتری استفاده شود. وی گفت: امروز ما می‌توانیم با ورزش، خلاءهای اقتصادی در جنگ اقتصادی کشور را پر کنیم و اهمیت ورزش در رونق تولید و رونق اقتصادی جامعه تاثیر گذار است. وی با بیان اینکه تعداد بیمه‌شدگان ورزشی در استان ۳۷ هزار و ۶۷ نفر است، تصریح کرد: تنها در سالجاری بیش از ۵ هزار نفر افزایش بیمه شدگان ورزشی داشته است. خلیلی اضافه کرد: اجرای بازی‌های بومی و محلی در جهت افزایش نشاط در بین جوانان استان در ۱۰ آبان نیز در زنجان برگزار می‌شود. ایشان با اشاره به کسب جواز حضور ورزشکار زنجانی در مسابقات پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو در رشته تیراندازی گفت: از استان زنجان خانم رقیه شجاعی ورزشکار ملی پوش استان در این مسابقات حضور پیدا می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
یک پزشک عمومی در یادداشتی با عنوان «پایش پوشش همگانی سلامت پس از ۴۰سال»، آیین نامه اخیر دولت در رابطه با بیمه اجباری پایه سلامت را گامی مهم در راستای بیمه کردن ایرانیان فاقد بیمه دانست. به گزارش ایسنا، در متن یادداشت دکتر فاطمه شهریور که در اختیار ایسنا قرار گرفت، آمده است: «میان مردم می­‌رویم و از آنان می‌پرسیم آیا می‌دانند پوشش همگانی بیمه چیست؟ اکثرا با بیمه کار و بازنشستگی اشتباه می‌گیرند؛ می‌گوییم منظورمان بیمه درمان است؛ خیلی‌ها بیمه تامین اجتماعی یا بیمه سلامت دارند اما برخی هم آهی می‌کشند و می‌گویند در آرزوی بیمه درمانی هستند …به آنها می‌گوییم می‌توانید شما هم بیمه درمان داشته باشید؟ متعجب می‌پرسند چطور؟ می‌گوییم با در دست داشتن اسناد هویتی و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت …خبر خوب این روزها برای مردم تصویب آیین نامه بیمه اجباری پایه سلامت توسط هیات دولت در شهریور ۹۸ بود که گامی مهم در جهت پوشش همگانی بیمه درمانی است. در همین راستا در سال‌های اخیر گام‌هایی در جهت ارتقای سطح پوشش سلامت مردم برداشته شده است؛ از جمله در سال ۹۳ حدود ۱۱میلیون نفر از جامعه تحت پوشش بیمه همگانی رایگان قرار گرفتند و طبق آمارها از پوشش ۸۳٫۶٪ به عدد ۹۳٪ در سال ۹۸ رسیده‌ایم. حال سوال اینجاست که این ردیف بودجه در این چند ساله صرف چه مواردی شده است که از سال ۹۶ تا کنون تعداد بیمه شدگان تحت سازمان بیمه سلامت تغییری نداشته است؛ به طوری که طبق آخرین اعلام مدیرعامل بیمه سلامت تعداد بیمه شدگان این سازمان حدود ۴۰ میلیون نفر هستند. از طرفی هم هنوز حدود شش میلیون نفر از مردم در بلاتکلیفی بیمه پایه سلامت قرا دارند؟ آیا این منابع به پای بدهی‌های روزافزون سازمان بیمه سلامت خرج شده است؟ سازمانی که به گفته مدیرعاملش عملا یک سازمان بدهکار و ورشکسته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
تا پایان آذر ۱۳۹۷ بیش از۱۳۵۰۰ نفر در شرکت میدکو و شرکت‌های تابعه آن مشغول به کار بوده‌اند. سود خالص تلفیقی شرکت میدکو در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته حدود ۶۲ درصد افزایش داشته و هزینه‌های مالی تلفیقی شرکت میدکو افزایش شدید ۷۴۳ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که شرکت میدکو بصورت تلفیقی از دارایی‌های خود ۳ درصد سود کسب کرده است. برخی از اقلام صورت سود و زیان تلفیقی شرکت میدکو را بصورت خلاصه در جدول زیر مشاهده میکنید. همانطور که مشاهده میکنید شرکت‌های فولاد سیرجان ایرانیان و فولاد زرند ایرانیان از سودآورترین شرکت‌های فرعی میدکو هستند.
فارسفارس1 روز قبل
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه استقراض دولت از بانک مرکزی، اعطای تسهیلات به دیگران را با مشکل مواجه کرده است گفت: این اقدامات منجر به تعطیلی کارخانجات و تعدیل نیروهایشان شده است. استقراض‌های دولت از بانک مرکزی، اعطای تسهیلات به دیگران را با مشکل مواجه کرده استمحمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت: ‌بدهی‌های دولت به سیستم بانکی می‌تواند حجم نقدینگی در کشور را بالا ببرد. وی افزود: این بدهی‌ها تزریق پول پرقدرت به جامعه است و اگر کسی تسهیلاتی را از سیستم بانکی دریافت کرده به نظام بانکی برنگرداند می‌تواند مشکلاتی را برای دیگران به وجود آورد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ‌ وقتی منابع بانک‌ها در اختیار اشخاص قرار گیرد و به نظام بانکداری بازنگردد می‌تواند قدرت بانک‌ها را در اعطای تسهیلات به دیگران کاهش دهد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ‌ استقراض دولت از بانک‌ها می‌تواند منجر به تعطیلی کارخانجات و تعدیل نیروها شده است.

نظرها

اخبار بیشتر