اختلال دو قطبی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سلامت

اختلال دو قطبی

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
اختلال دوقطبی یک بیماری روانی شدید است که در طی آن دوره های افسردگی عمیق با دوره های بیش فعال ، هیجان زده یا شیدایی متناوب می شوند و از آن به عنوان افسردگی منیک نیز یاد می شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اختلال دو قطبی - 1

اختلال دو قطبی

اختلال دوقطبی یک بیماری روانی شدید است که در طی آن دوره‌های افسردگی عمیق با دوره‌های بیش فعال، هیجان زده یا شیدایی متناوب می‌شوند و از آن به عنوان افسردگی منیک نیز یاد می‌شود.

اختلال دو قطبی چیست؟

فردی که از اختلال دو قطبی رنج می‌برد ممکن است شکاف هایی بین اوج و پایین داشته باشد، یا این حالت‌های شدید ممکن است مستقیما پس از دیگری اتفاق بیفتد. برخی از افراد قسمتهای مکرر از اختلال دوقطبی دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در زندگی خود فقط یک یا دو نفر داشته باشند و بقیه وقت را احساس کنند. هنگامی که فرد چهار یا چند قسمت دو قطبی در سال دارد، گاهی اوقات دوچرخه سواری سریع نامیده می‌شود.

شیدایی دوره مشخصی حداقل یک هفته از خلق و خوی بالا یا تحریک پذیر است، که می‌تواند از سرخوشی تا هذیان متغیر باشد، و افرادی که هیپومانیا یا شیدایی را تجربه می‌کنند.

علائم شیدایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس خیلی خوشحال یا گاهی بسیار عصبانی.داشتن انرژی زیادی - بسیار فعال و پر حرف.احساس بی قراری و تحریک پذیری؛داشتن افکار مسابقه‌ای؛داشتن افکار یا اعتقادات عجیب یا بی اساس و ناموجود، به نام توهم.شنیدن صداها یا دیدن چیزهایی که در آنجا نیستند (توهم).قادر به خواب زیاد نیست.

علائم افسردگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس خیلی کم و منفی.عدم تمایل به انجام کارهایی که قبلا از آنها لذت برده‌اید؛مشکل در تمرکز و به یاد آوردن چیزها؛داشتن انرژی کمی؛احساس خودکشی.چه کسی در معرض اختلال دو قطبی است؟این بیماری معمولا در دهه‌های ۲۰ یا ۳۰ فرد ظاهر می‌شود، اگرچه برخی از افراد در دوران نوجوانی به آن مبتلا می‌شوند.

علت اختلال دو قطبی ناشناخته است، اگرچه دانشمندان دریافتند که مبتلایان به این بیماری از افرادی که تا به حال این بیماری را نداشته‌اند، مواد شیمیایی مختلفی در مغز خود دارند. چندین دلیل احتمالی وجود دارد:

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

ژنتیک - اگر یک فرد نزدیک به خود خطر ابتلا به افسردگی را نشان دهد، فرد در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

وقایع استرس زا در زندگی یا بیماری جسمی می‌تواند محرک این بیماری باشد.

پیشینه خانوادگی - مشکلات در اوایل زندگی خطرات شخص را افزایش می‌دهد.

اگر شما اختلال دوقطبی داشته باشید، دچار مشکلاتی خواهید شد که دچار جنون می‌شوید، مواقعی که دچار افسردگی می‌شوید و مواقعی که هیچکدام نیستید اگرچه اوج می‌تواند لذت بخش باشد (و مردم اغلب می‌گویند در طول شیدایی بسیار خلاق هستند)، اما می‌توانند بسیار مختل کننده باشند. ممکن است مبلغ زیادی هزینه کنید و بدهی بسازید یا تغییرات بزرگی یا تصمیماتی اتخاذ کنید که بعدا پشیمان می‌شوید.

درمان اختلال دو قطبی

داروها معمولا برای کنترل علائم و کمک به افراد در زندگی با اختلال دو قطبی انجام می‌شود.

داروهایی برای اختلال دو قطبی

لیتیم رایج‌ترین درمان است. حدود ۶۰ درصد از افراد از نوسانات خلقی جلوگیری می‌کنند. کاربامازاپین وقتی لیتیوم کار نمی‌کند، تجویز می‌شود. داروهای ضد روانپزشکی برای علائم شدید شیدایی یا داروهای ضد افسردگی به دلیل افسردگی اساسی تجویز می‌شوند. این دارو ممکن است چندین ماه طول بکشد. صحبت کردن با روشهای درمانی مانند مشاوره یا رفتار درمانی شناختی می‌تواند در زندگی با اختلال دو قطبی کمک و کمک کند.

شخصی که علائم وخیمی دارد و یا خودکشی می‌کند ممکن است نیاز به مدت کوتاهی در بیمارستان داشته باشد.

تغییر سبک زندگی

سعی کنید از وقایع استرس زا و یا عوامل محرک دیگر بیماری را بشناسید و از آنها دوری کنید.

به علائم اولیه توجه کنید که ناپدید می‌شوید و به دنبال کمک یا پشتیبانی هستید.

در مورد احساسات خود با کسی صحبت کنید.

از نظر جسمی مراقب باشید - به خوبی بخورید و مرتبا ورزش کنید.

به یک گروه پشتیبانی یا یک گروه خودیاری بپیوندید.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقال هوایی ٤٤ بیمار و مصدوم از زائران اربعین حسینی از ایلام به تهران

11+
ایسناایسنا1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در نتیجه مردم اطلاع پیدا می‌کنند که وزارت بهداشت در این زمینه حساس است و اطلاع رسانی می‌کند. وی ادامه داد: وزارت بهداشت از حضور کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در این اجلاس نهایت استفاده را می‌کند و جلسات مختلفی با حضور این دانشمندان جهانی برگزار می‌شود. کارشناسان بقیه کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی حاضر هستند و از این فرصت می‌توان به خوبی استفاده کرد. دکتر آسایی گفت: سیستم خانه‌های بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی اولیه ایران حتی در آمریکا هم الگوبرداری شده است و این مسائل را می‌توان به جهان نشان داد و جایگاه ایران را مطرح کرد. رییس کمیته فنی شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: در پایان این اجلاس، بیانیه‌ای با عنوان «بیانیه تهران» منتشر می‌شود که در تاریخ سازمان جهانی بهداشت ماندگار خواهد شد.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
سیستم ایمنی بدن، ابزار قدرتمندی برای کنترل مداوم تمام بدن و جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی است. اما سرطان حیله‌گر است و از روش‌های زیادی برای مخفی شدن از تیررس سلول‌های T همیشه هوشیار که در واقع پیاده‌نظام‌های سیستم ایمنی هستند، استفاده می‌کند. ابداع روش‌هایی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در زمینه جستجوی سلول‌های سرطانی در واقع درمان بالقوه‌ای برای بسیاری از انواع سرطان محسوب می‌شود. SLR۱۴ با فعال کردن ژن‌هایی که ویروس‌های خاموش را تشخیص می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را از وجود آنها مطلع می‌سازد، با ویروس‌های خاموش مبارزه می‌کند. محققان با توجه به اینکه نویدبخش بودن هر دو این روش‌ها در ایمنی درمانی سرطان، سرگرم انجام آزمایش‌های بالینی بر روی انسان هستند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر احمد المنظری با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با قدردانی از میزبانی خوب و مهمان نوازی ایران برای اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: سازمان بهداشت جهانی همیشه با طرف ایرانی در ارتباط بوده و دربسیاری از موارد کارهای بزرگی در زمینه بهداشت در ایران انجام شده است. رئیس منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: اگر تلاش‌های خود را متحد و تعاملاتمان را بیشتر کنیم قادر خواهیم بود تا سال ۲۰۲۳ بسیاری از انتظارات از نظام سلامت را برطرف کنیم و برای این منظور به چتر حمایتی نیاز داریم. قائم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این برنامه گفت: بر اساس ارزیابی سازمان جهانی بهداشت، ایران از نظر پوشش خدمات سلامت در سال ۲۰۱۸ نمره قبولی ۷۱ و هفت دهم از ۱۰۰ را گرفته است که از میانگین جهانی بالاتر است. دکتر ایرج حریرچی ادامه داد: پیش بینی رسمی سازمان جهانی بهداشت این است که ایران با تلاش‌های چند سال اخیر خود، ۴ سال دیگر با رسیدن به رقم ۸۰ درصد از نظر پوشش خدمات سلامت، کشور اول منطقه باشد. او با تشریح مفهوم پوشش خدمات سلامت گفت: سازمان جهانی بهداشت اقدامات ایران را در کاهش مرگ و میر، افزایش امید به زندگی در ۴۰ سال اخیر و حرکت چند سال اخیر کشورمان در قالب طرح تحول سلامت، ستود.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
در زمان بارداری این نوع از استرس می‌تواند احتمال زایمان زودهنگام یا تولد نوزاد با وزن پایین را افزایش دهد. تاثیر استرس دوران بارداری بر جنسیت جنینمحققان آمریکایی اخیرا در مطالعات جدیدی دریافته‌اند که استرس در دوران بارداری می‌تواند حتی بر جنسیت جنین نیز تاثیر داشته باشد. بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، محققان آمریکایی با بیان اینکه استرس می‌تواند خود را به شکل‌های مختلف نشان دهد، اظهار داشتند: در این بررسی ۲۷ شاخص استرس روانی، جسمی و سبک زندگی ۱۸۷ زن باردار مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۱۷ درصد از این زنان به لحاظ روانی استرس داشتند. نتایج بررسی‌ها نشان داده است زنان بارداری که استرس روانی و جسمی را تجربه کرده بودند کمتر احتمال دارد صاحب فرزند پسر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر